Hayvan ve Şaman : Orta Asya'nın Antik Dinleri

Fiyat
17,00 TL KDV DAHİL
İndirimli
:
13,09 TL KDV DAHİL
KAZANCINIZ
%23
|
3,91 TL
Bu ürünün ortalama teslimat süresi
5 5
Yazar : JULIAN BALDICK Baskı Yılı : 2011   Yayın Evi : HİL YAYINLARI  Sayfa : 234

Kurban edilen köpekler, kadeh yapılan kafatasları, rüzgâra, kirpiye, saksağana, güzel ağaçlara tapanlar, ağaçların oğulları, insanlara yol gösteren hayvanlar, ölen kocasının kuklasını yapıp besleyen kadınlar, gelin evinde üç yıl hizmet eden damatlar ve hayvan ikizinden yardım isteyen, çeşitli eşyaları müzik aleti gibi kullanan Şamanların gündelik hayatlarına, ritüellerine uzanarak Avrupa ve Asya uygarlıkları arasında şaşırtıcı bağlantılar kuran derinlemesine bir analiz...

Hayvan ve Şaman, antik İç Avrasya kavimlerinin inançlarının karşılaştırmalı bir incelemesini sunuyor. İskitlerden Mançulara, Türklerden Finlere kadar, günümüzün bazı uluslarının “kültürel” çekirdeğini oluşturan çok sayıda kavmin ortak dinsel mirasını, iki bin yıldan daha uzun bir zaman aralığına yayılmış metinlerde anlatılan mitler, ritüeller, efsaneler aracılığıyla ortaya koyuyor.
Julian Baldick, Türk, Moğol ve Tunguz tipleriyle üç ana çizgiye ayırdığı bu ortak mirasın çağımıza kadar erişen boyutlarını inanç ve ritüellerin sürekliliğinin yanında, Avrasya’nın kalan bölümünde olduğu kadar Avrupa’da da edebi öykü ve motiflere sızan ve orada melezlikler oluşturan etkilerle açıklıyor. Bu büyük etkileşimin merkezinde ise bazen travesti bir şifacıya, bazen modern bir sahne sanatçısına, bazen de bir ordu komutanına benzeyen şamanın ruhsal yolculukları yer alıyor.

“Hayatı boyunca şaman, ‘kuş-oluş’, ‘balık-oluş’, ‘hayvan-oluş’ yanında İskitlerdeki kadınlaşmış kâhinlerde, XIII. yüzyıldaki eşcinsel Moğol şamanlarında ve XX. yüzyıldaki travesti Türkmen şamanlarında olduğu gibi ‘kadın-oluş’a da girişebilir. Sonuçta çok gelişmiş bir şaman etkinliği olduğu apaçık olan icrasında Tunguz şamanı, nöbet tutan ruhlardan oluşan bir set yaratır: Deleuze ve Guattari’nin dikkat çektiği gibi, ‘hayvan-oluş’ ve ‘kadın-oluş’ olguları, ‘algılanamaz-oluş’a doğru bir eğilimdir. Şaman, topluluğunu korumak için doğanın her koşulunda kendini kamufle eder ve görünmez olarak, ruhlar biçimine girerek, başkalarına saldırmak için harekete geçer. Dolayısıyla şaman, Moğollarda da gördüğümüz gibi, askeri sırlara sahip bir savaşçıdır.”
Şimdiye kadar hiç merak ettiniz mi, evlerimizde nazara karşı bulundurduğumuz kaplumbağa kabuğu inancının nereden geldiğini? “At murattır”, “At avrat pusat” sözünün kökeninde yatan derin geçmişi ve daha nicesini? Bunların hepsi İslâm’ı kabul etmeden önce Türklerin sahip olduğu Şamanist geçmişe dayanıyor. Neredeyse bütün ömrü at sırtında geçen Türklerin, öldükten sonra atlarıyla beraber gömülmesi de olası bir öbür dünyada yoldaşıyla hayatına devam etmesine dayanıyor. Tıpkı Moğollar, Tunguzlar, İskitler’de olduğu gibi. Julian Baldick “Hayvan ve Şaman” adlı kitabında, “İç Asya”daki şamanist toplulukların hayvan kültleri ve mitlerini inceliyor. Daha birçok bilgiyi binlerce yıllık tarihin süzgecinden geçirerek sunmayı da ihmal etmiyor. İç Asya’yı sandığımız gibi fizikî bir coğrafyadan ziyade, Finler’e kadar uzanan kültürel bir coğrafya olarak ele alan Baldick; Türk, Moğol ve Tunguz tipleriyle üç ana çizgiye ayırdığı Şamanist mirası mukayeseli olarak inceliyor. İnanç ve ritüellerin sürekliliğinden yola çıkarak, Asya’dan Avrupa’ya kadar sızan edebî öykü ve motiflerdeki melezlikleri aktarıyor. Şaman’ın din önderi, büyücü, doktor, asker, komutan, kabile lideri olduğu toplumlarda “hayvan” motifinin gösterdiği ortaklıklar ve farklılıkları değerlendiriyor.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf


Ürün Özellikleri :
Yurtdışına Satış
Var
Stok kodu
K2HIL38469
Mağazaya Eklenme
0
loader
İncelediğiniz ürünü satın aldıktan sonra beklentilerinizi karşılamadığı takdirde iade edebilirsiniz. İade işlemlerinizi aşağıdaki şekilde yapmalısınız:

Ürünün adresinize teslim tarihinden itibaren 14 gün içinde "Sipariş Takibi" sayfasından "İade ve Geri gönderim" başvurusunda bulunarak iade sürecinizi başlatabilirsiniz.

Ürünü iade etmek için, orijinal kutusuyla ve faturasıyla birlikte Hepsiburada.com’a göndermelisiniz. İadenizin kabul edilmesi için, ürünün hasar görmemiş ve kullanılmamış olması gerekmektedir.

Daha detaylı bilgi için Yardım sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

* Bedel İadesi: İade işlemi sonuçlandıktan sonra bedel ödemesi kredi kartınıza/banka hesabınıza 24 saat içinde yapılmaktadır. Ödeme işlemlerinin hesabınıza yansıma süresi bankanıza göre değişkenlik gösterebilir.

Garanti Açıklama: KKTC ve Yurtdışına satılan ürünlerde ilgili marka ve ülkelerin uluslararası garanti koşulları geçerlidir, bu koşulları araştırmak müşterilerimizin sorumluluğundadır
İade başvurusunda nasıl bulunabilirim?