Horizon International
Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü

Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü

Horizon International
Bu ürün şu an satılmamaktadır.
%
(Kargo Bedava)
(Kargo Bedava)
DSACategoryId/60001501/2147483645/215402/10011

2014 yılında 100.yılını kutlayacağımız Türk Sinemasına armağan olarak yayınladığımız bu kapsamlı eseri size sunmaktan kıvanç duyuyoruz.
Agah Özgüç tarafından 50 yıllık bir birikimin ve 15 aylık yoğun bir çalışma sonunda yayınlanan Ansiklopedik Türk Sineması Sözlüğü büyünüyle Türk Sinemasının tarihini kucaklıyor.1018 Sayfalık dev boyutlu kitapta 6481 Filmin tanıtımı yapılıyor ve 2100 fotoğrafla bugüne kadar yayınlanan en kapsamlı Türk Sineması kaynağı olma özelliğini taşıyor.

AGAH ÖZGÜÇ: 'DİJİTAL ÇIKTI MERTLİK BOZULDU. GÖKTEN YÖNETMEN YAĞIYOR'
<ı>11.08.2012 13:23

Türk sinemasının hafızası Agah Özgüç, sinemamızın 100. yılı için erken bir armağan hazırladı: Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü. Özgüç, kitabı ve Türk sinemasının son dönemdeki performansını nasıl değerlendirdiği anlattı...

 

Türk sinemasının hafızası desek yeridir Agah Özgüç için. İddialı olacak ama sinemamızla ilgili her şeyi bilir. Kaç film çekildi; kim, hangi filmde oynadı; hangi film kaç ödül aldı; kapı pencere kırdıran yapımlar hangileriydi ve daha neler neler... Öyle ki, mesela Türkan Şoray kaç filmde oynadığını, Agah Özgüç'e sorarak öğrendiğini söyler. Özgüç'ün bu bilirkişi olma halinin arkasında, 1960'lardan bu yana sinemamızı büyük bir titizlikle takip etmesi var. Yani koca bir ömrü Türk sinemasına adamışlığı... Sinemamızdaki birçok tarihi olaya şahsen de tanıklık eden Özgüç'ün en önemli özelliği, elindeki bilgi ve belgeleri başkalarıyla paylaşma isteğidir. Bunun için sürekli kitaplar yayımlar, yazılar kaleme alır. Ki bu kitaplar sinemayla iştigal eden herkes için referans niteliğindedir. Agah Özgüç, iki yıl sonra 100. yaşına basacak Türk sinemasına, erken bir armağan hazırladı: Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü. Horizon International Yayınları'ndan çıkan, 1000 sayfayı geçen kitapta, 1914'ten 2012'nin mayıs ayına kadar Türkiye'de gösterime giren bütün yerli filmler tek tek anlatılıyor. Yönetmeni, oyuncu kadrosu, konusu, aldığı ödüller, hakkında çıkan eleştiriler bir bir işleniyor. Beş bölümden oluşan kitabın her bölümünün başına Özgüç genel eğilimleri de anlatan yazılar koyarak, Türk sinemasının gelişimini de aktarmış oluyor. Kitap ilk olarak Türkçe yayımlandı. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı önümüzdeki günlerde kitabın İngilizcesini de basma niyetinde.

KİTAP, 50 YILLIK EMEĞİN ÜRÜNÜ
Kitap yayına hazırlanırken Özgüç ile yayınevinde buluştuğumuz zaman, o her zamanki güler yüzü ile kitabın çıktıları üzerinde çalışıyordu. Keyifliydi. "Yaklaşık 50 yıllık bir emeğin ürünü bu kitap. 1960'lar bu yana tek tek filmlerin peşinde koşmasaydım, notlar almasaydım, fotoğraflarını edinmeseydim, bu kitabın ortaya çıkması imkansızdı," diyor. Ki doğru. Çünkü böyle bir kitabı araştırma yaparak yazmak neredeyse imkansız. Konu Türk sineması olunca konuşulacak çok şey var tabii. Ama öncesinde Özgüç'ün bir hatırlatması var herkese: "Bilmeden, öğrenmeden, film izlemeden sinemamız üzerine konuşuluyor, yazılıyor çiziliyor. Zaman içerisinde de bilgi kirliliği oluşuyor. Bu kitabı biraz da bu bilgi kirliliğinin önüne geçilsin diye hazırladım." Kitabın armağan olma özelliğine gelirsek. Agah Özgüç iki yıl sonra Türk sinemasının 100 yaşına basacağını hatırlatıyor. "100. yılında da yayımlanabilirdi kitap, ama beklemek istemedim. Kim öle, kim kala... İki yıl önceden de olsa, Türk sinemasına benden bir armağan olsun istedim," diyor. Belli ki Özgüç, bu kıymetli armağan sayesinde 100. yılında sinemamız üzerine daha doğru bilgilerle kafa yorulmasını istiyor. "Ellerine sağlık," deyip Özgüç ile Türk sinemasını konuştuk. İlginç, sert tespitleri var. Kulağımıza küpe olsun!

SON STARLAR ŞENER ŞEN VE HÜLYA AVŞAR
STAR KALMADI:
"1960'larda 70'lerde starlar vardı. Ayhan Işık, Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Kadir İnanır... Onlar da bu starlık giysisini üzerlerinde taşırdı. Şimdi o anlamda star yok. Gençler dönem dönem rüzgar estiriyor, ama bu rüzgar çabuk diniyor. Bana göre son starlar Hülya Avşar ile Şener Şen. Lakin Avşar, daldan dala çok atladı. Diğer starlar gibi sinemaya odaklanmadı."

SANSÜR, YEŞİLÇAM'IN BİR PARÇASIYDI: "Yeşilçam bir dönem tu kaka edildi. Neden? Yine bilgisizlikten. Sansür meselesi göz ardı edildi. Oysa sinemacılar sansürden çok çekti. Herkesin bir sürü hikayesi vardır. Şimdi anlatılınca, 'Bu kadar da olmaz,' denilen, komik gelen sansürler yaşandı bu ülkede. Yeşilçam'a bu sansür olayını bilmeden bakarsanız hata edersiniz. Kavrayamazsınız!"

HALK EVDE DİZİ İZLİYOR, SİNEMAYA DA GENÇLER GİDİYOR. İYİ Kİ FİLMLERİN PEŞİNDEN KOŞMUŞUM: "Şimdi Türk sinemasında kaç film çekildi? Kimse bilmez. Oyuncular kaç filmde oynamış, bilmezler. Açıp bana soruyorlar. Filmlerin şeceresi tutulmamış. Ben de 1960'lardan başlayarak tek tek filmlerin peşinden koşmasaydım, bilinmeyecekti. İyi ki koşmuşum"
6 BİN 481 TÜRK FİLMİ ÇEKİLDİ: "Bugüne kadar 6 bin 481 Türk filmi çekilmiş. Bu sayı daha fazla sanılır. Çünkü aynı film birkaç farklı adla ve ayrı afişle gösterime çıkardı eskiden. Onlar, ayrı filmler olarak sanılırdı. Hepsini tek tek eledim."

SİNEMAYA ARTIK GENÇLER GİDİYOR: "Eskiden sinemaya halk giderdi. Şimdi gençler gidiyor sinemaya. Halk da evde dizi izlemeyi tercih ediyor. Zaten dizilere bakın, hepsi eski filmlerin yeniden çevrimi."

TÜRKAN ŞORAY'IN FİLMLERİNE BİLE GİDİLMİYOR: "Artık Türkan Şoray'ın oynadığı filmler bile önemsenmiyor. Engin Ayça'nın çektiği, Şoray'ın başrol oynadığı son filmi Suna'yı bile sadece 4 bin kişi izledi. İnsanların gönlündeki Türkan Şoray sevgisi baki, ama aynı insanlar artık evden çıkıp sinemaya gitmiyor."

KENAN FIRTINA GİBİ BİR ÇOCUK: "Günümüzde star yok, ama iyi oyuncularımız var. Tülin Özen, Başak Köklükaya çok iyi oyuncular. Kenan İmirzalıoğlu fırtına gibi bir çocuk. Hande Ataizi de iyi bir oyuncuydu. Ama potansiyelini değerlendiremedi."

TEK AUTEUR METİN ERKSAN'DIR: "Şimdi birçok yönetmene 'auteur yönetmen' deniyor. İyi yönetmen olmak, büyük yönetmen olmak başka, auteur yönetmen olmak başka. Türk sinemasının tek auteur yönetmeni bence Metin Erksan'dır. Ömer Kavur da auteur olmaya çok yaklaşmıştı, ama ömrü vefa etmedi."

EN İYİSİ İSTANBUL FİLM FESTİVALİ: "Türkiye'de yıllardan beri festivaller düzenleniyor. Lakin en iyi festival İstanbul Film Festivali. Çünkü bu festival kurumsallaştı. Tecrübesini hep bir yıl sonraya aktardı. Mesela Antalya Altın Portakal, Adana Altın Koza bir türlü kurumsallaşamıyor."

GÖKTEN YÖNETMEN YAĞIYOR: "Film çekmek kolay iş değil. Ama dijital çıktı, mertlik bozuldu. Şimdi gökten yönetmen yağıyor. Önüne gelen film çekiyor. Bu, iyi bir şey gibi görünüyor, ama sonra bir bakıyorsunuz ortaya bir sürü kötü film çıkıyor. Kamerayı eline alan herkesten yönetmen olmayacağını anlamamız lazım. Zaten sinema başka bir yere gidiyor. Bu işlerin de tadı tuzu kalmadı. Dünyada da böyle, bizde de. Bir Marlon Brando çıkmaz yani."

REKORLAR ABARTILIYOR: "Mesela 'tüm zamanların en çok izlenen filmi' diye bir tabir var. Yanlış... Seyirci rakamları 1989'dan beri tutuluyor. Öncesi bilinmiyor, kayıt tutulmamış. Ayrıca seyirci rakamları da abartılıyor. En son tüm Türkiye'de, bir yılda 42 milyon seyirci sinemaya gidince bayram edildi. Yahu 1964'te sadece İstanbul'da 34 milyon, 1967'de 50 milyon seyirci sinemaya gitmiş. Hangi rekordan bahsediliyor?"

KALİTELİ KİTLE FİLMİ ÇEKİLMİYOR: "Artık üslubu olan, sinemayı gözeten kitle filmi çekilmiyor. Bir Acı Hayat, Üç Arkadaş gibi filmler çıkartamıyoruz. Recep İvedik filmleri izleniyor bu ülkede. Yani magandalaşmayı öven bir sinemayla karşı karşıyayız. Ki Recep İvedik, bir Kemal Sunal, Sadri Alışık, Öztürk Serengil filmlerinin efektini veremiyor."

BAŞARILARA SEVİNİYORUZ: "Kişisel çabalarıyla film çeken yönetmenlerimiz var. Onlar uluslararası alanda başarılı olunca seviniyoruz. Kişisel filmler gibi algılanıyor onların çektikleri. Ama sinemamız biraz da buradan yürüyor. Zeki Demirkubuz, Nuri Bilge Ceylan, Reha Erdem, Yeşim Ustaoğlu, Handan İpekçi, Derviş Zaim, gençlerden Özer Kızıltan, Selim Demirdelen, İlksen Başarır, Özcan Alper filmlerini beğendiğim yönetmenler."

(Sabah Pazar-Olkan Özyurt)
Sayfa Sayısı 1018
Yayın Evi HORIZON INTERNATIONAL
Yayın Tarihi 2012
Diğer
Yurtdışına Satış Yok
Stok kodu KHORIZON72250
Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü Yorumları
Kapat Ürün Yorum Kriterlerimiz

Ürünle ilgili görüşlerinizi paylaştığınız için müşterilerimiz adına teşekkür ederiz.

Hepsiburada’da yer alan ürün yorumları, müşterilerimizin satın aldıkları veya kullandıkları ürünlere dair değerlendirmelerini içerir.

Ürün veya markayla ilgili bilgi veren, ürüne ve kullanımına dair artı ya da eksi özellikleri yazan, tedarik ve teslimat sürecini değerlendiren yorumlar onaylanarak ürün sayfasında yer alır.

Hakaret, argo veya alaycı tavır içeren, fiyat bilgisi verilen, soru sorulan, link verilen, karşılaştırma yapılan, 1-2 kelime olup yeterli bilgi içermeyen yorumlar onaylanamamaktadır.

Bu kriterlere göre incelenen yorumlar, kısa bir değerlendirme sürecinden geçer, uygunsa onaylanarak ilgili ürün sayfasında yer alır. Değerlendirme süresi, yorumların geliş sıralamasına göre değişkenlik gösterebilir.

İncelediğiniz bu ürünü,
alışveriş kredisi ile satın almak için detayları inceleyin;
Alışveriş Kredisi Detayları
Alışveriş Kredisi Nedir?
Sepetinizdeki ürünleri istediğiniz vade seçeneği ile almak artık çok kolay!

Hepsiburada'da beğendiğiniz ürünleri sepetinize ekleyin, İş Bankası işbirliği ile 750 - 15.000 TL arasındaki sepet tutarınız kadar Anında Alışveriş Kredisi'nden 48 Aya varan vade seçenekleri ile yararlanın.
Nasıl Kullanırım?
1
İş Bankası İnternet Şubesi bilgilerinizle giriş yapın
Ödeme adımında Alışveriş Kredisi ile ödemeyi seçin. İş Bankası İnternet Şubesi hesabınıza Hepsiburada üzerinden giriş yaparak krediyle ödeme sürecini başlatın.
2
Bilgilerinizi kontrol edin, başvurunuzu tamamlayın
Bankanıza güvenli bir şekilde giriş yaptıktan sonra bilgilerinizi kontrol edin ve size uygun vade seçeneği ile başvurunuzu tamamlayın.
3
Krediniz anında onaylansın, siparişiniz ayağınıza gelsin
Sepet tutarınız kadar ihtiyaç kredisi anında onaylansın. Size sadece alışverişinizi tamamlamak kalsın.
Örnek Alışveriş Kredisi Tablosu
Vade Taksit Tutarı Toplam Tutar
tüm vade seçeneklerini görüntüle
Taksitli Satış Detayları

Ürüne Özel Taksit Fırsatları

Taksit Tutarı Toplam Tutar

Önemli Not

Fiyat Satıcı Kampanya Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
--
tarihinde stoklarda olacaktır.
--
Aşağıdaki kampanyalar, satıcısı olan ürünlerde geçerlidir.
BAŞA DÖN