Parfüm alırken hangi kokuyu seçeceğiz?

Parfüm alırken hangi kokuyu seçeceğiz?

0

Parfüm seçmek kolay bir iş değil. Eau de parfum veya Eau de toillet arasındaki farkı bilsek de hala kokuların arasındaki farkın da bilincinde olmak gerekiyor. Peki hangi kokuyu seçeceğiz?

Parfümler koku çeşitlerine göre ayrı kategorilere ayrılırlar. Kokular, çiçek, meyve, oryantal, yeşillik gibi farklı sınıflara ayrılırlar. Her sınıfın kendine has bir koku karakteristiği vardır. Örneğin çiçek kokuları daha hafif, yumuşak, hoş bir koku esintisi bırakırken, oryantal kokular baharat esansları ile daha baskın, ağır ve oturaklı kokulardır.

Çiçek kokuları, parfümün esansında bir veya daha fazla sayıda çiçeğin esansı ile oluşturulur. Eğer tek bir çiçeğin kokusu kullanılmışsa bu parfüme “soliflore” ismi verilir. Çiçek kokuları genellikle hafif, taze, yumuşak koku tonları ile tanınır. Günlük hayatta sık kullanılan, rahatlatıcı, sakinleştirici, nahif kokular olarak beğeni toplar. Menekşe, karanfil, gül, zambak, sümbül ve nergis gibi çiçeklerin esanslarından elde edilir.

Oryantal kokular, çiçek kokularının aksine daha ağır, daha baskın kokulardır. Genellikle kapalı alanlarda kolayca fark edilir ve ortama hakim olur. Bu nedenle profesyonel hayatta, iş yerlerinde dikkatli kullanılması doğru olur. Adı üstünde, oryantal yani doğuya has kokulardan elde edilir, Bu da genellikle baharat kokularıdır. Herkes baharat kokusunu sevmeyebilir, ağır bulabilir. Öte yandan, doğru kullanıldığında, yumuşak, cezbedici, baştan çıkarıcı, davetkar bir etki bırakır. Dolayısıyla, özel gecelerde, özel davetlerde, özel buluşmalarda sıklıkla tercih edildiği gözlenir. Karanfil, zencefil, tarçın, kakule, kimyon, karabiber gibi baharatlardan elde edilir. Sedir ağacı, sandal ağacı, amber kullanılarak üretilen oryantal kokular da bulunur.

Meyve kokuları, adı üstünde, meyvelerden elde edilen kokulardır. Meyvenin asitli yapısı nedeniyle, keskin, asitli bir karakteristiği vardır ama yumuşak, taze bir his bırakırlar. Öte yandan eğer kedi seviyorsanız veya evde kedi besliyorsanız, kedilerin meyve asitinden nefret ettiğini unutmamalısınız. Özellikle, limon, portakal gibi turunçgillerden üretilmiş parfüm sıktıktan sonra kedinizin size yanaşmadığını fark edebilirsiniz. Mandalina, şeftali, portakal, misket limonu, bergamot, kayısı, elma, kavun gibi meyvelerden elde edilmiş parfümler bulunabilir.

Yeşillik kokuları, tam anlamıyla bir ormana girdiğinizde alacağınız taze yaprak ve ağaç kokularını taklit eder. Biberiye, ardıç, çam ağacı, sümbül gibi kokulardan oluşabilir. Bu parfümler bahar esintisi ve tazelik, zindelik hissi yaratmasıyla tanınırlar.

Okyanus-ozon kokusu, yeni keşfedilen, yeni kullanılmaya başlanmış bir kokudur. “dağ ve deniz esintisi” hissettiren kokulardır. Fosfor ve yağlardan elde edildiği için bazı kişilere ağır gelebilir.

Şipre (Chypre) kokuları, 1900’lerin başında parfüm üreten Fransız Chypre ailesinin geliştirdiği kokulardır. Klasik kabul edilir. Kendi içinde farklı koku kategorilerine de ayrılır. Geniş bir koku ailesidir. Lavanta, paçuli, meşe yosunu gibi bitkilerden elde edilir ama bal, tütün ve ağaç kokularını da barındırır. İnsan derisinin kokusuna en yakın kokulardan biri olarak tanınır.

Beğendiğiniz, sevdiğiniz parfümler burada!

YORUM YAPIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir