En çok bilinen ve değer gören yatırım araçlarından bir tanesi olan altın, en çok tercih edilen ziynet eşyalarının da başında gelir. 24, 22, 18, 14 ve 8 olarak derecelendirilen altın, taşıdığı rakamsal sembole göre saflık durumu gösterir. Uluslararası literatürde karat olarak derecelendirilse de, bizde daha çok değerli taşların tanımlanmasında kullanılan karat yerine ayar tanımlaması tercih edilir. Altının ayarı saflık derecesi ile doğrudan alakalıdır. Saf haldeyken yumuşak formda bulunan altın tüketime uygun biçimde şekillendirilerek piyasaya sürülür.

Uzun yıllar boyunca deforme olmadan saklanabilme özelliği ile yüzlerce yıllık kazılarda bulunan en değerli tarihi eserlere de kaynaklık etmektedir. Paslanma, çürüme, kararma ya da bozulma gibi olumsuzlukları yaşatmayan altından yapılma ürünler bu özelliklerini hava ve suya karşı dirençlerinden almaktadır. Bu haliyle geçmişten günümüze hem ziynet eşyası hem de alışveriş aracı olarak kabul gören altın yatırım araçları arasında en çok rağbet edilen tasarruf seçeneğidir.

Altının finansal değeri uluslararası ekonomilerin büyüklüğünü belirlemede de işlev görmektedir. Bu sebeple dönemsel olaylardan, ekonomik krizlerden ve uluslararası piyasanın yaşadığı tıkanıklıklardan kolayca etkilenen altının fiyatı inişli çıkışlı seyir göstermektedir. Koşullar ne olursa olsun değerinden çok fazla bir eksilme sergilemeyen altın yatırımcıların da gözde alım satım metaları arasındadır. Parasını bankada tutmak istemeyen, borsa ile ilgilenmeyen, dövizin dalgalı seyrini takipte zorlanan yatırımcılar için her devirde güvenli bir seçenek olarak öne çıkan altın, mini külçeler halinde tasarlanarak kullanıcılarını mutlu edecek seçenekler sunar.

Külçe altın satın almak için güvenilir bir adres olan İstanbul Altın Rafinerisi (IAR) , özel izin ile ürettiği sertifikalı ve garantili 1, 2½, 5, 10, 20, 50 ve 100 gramlık mini külçe altınlar ile tüketicilere farklı seçenekler sunar. IAR gram altın külçe altın satın almak isteyen tasarruf sahiplerinin İstanbul Altın Borsası, T.C. Hazine Müsteşarlığı, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, Bankalar ve Dubai Emtia Borsasında kabul gören alternatifler sağlayarak uluslararası geçerliliğe sahip menkul kıymet ihtiyacını karşılar. 24 ayar ve 995 milyem saflığı ürüne özel sertifikalar ile garantilenen gram altınları dilediğiniz anda sarraf, kuyumcu ve döviz büfelerine satarak sıkıntı yaşamadan nakde çevirebilirsiniz.

2011 yılında, Londra Külçe Piyasaları Birliği’nin (LBMA) dünyadaki en iyi rafineriler listesine (Good Delivery List) giren IAR gram altınlar, ayar ve gramaj kontrolü yapılmaya gerek duymadan dünyadaki tüm bankaların kasalarına giriş imkanına erişmiştir. Üretildiği anda ayar, gramaj ve dünya standartlarına uygunluğu kabul edilmiş mini külçeler olduğunu garanti eden sertifikalara sahip gram altınlar, IAR’ın altın sektörüne kazandırdığı önemli yenilikteki yatırım araçlarındandır. Bünyesinde bulunan yüksek teknolojiye sahip rafinasyon işlemleri ve laboratuvar analizleri, üretilen ürünlerin kalitesini güvence altına almaktadır.

Güvenliği sadece garanti belgesi ile sınırlı olmayan IAR külçe altınlar, arka yüzlerinde bulunan özel işaretler, şifreler ve hologram ile desteklenerek taklit edilemez şekilde tasarlanmış ve üretilmiştir. GRAMALTIN markası ile tescilli ürünlere sahip İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş., Türkiye’nin tek resmi altın rafinerisi olma özelliği taşımaktadır. IAR külçe altın fiyatı ekonomik konjektöre göre zaman içinde farklılık gösterse de yatırımcısına kazandırdığı güven duygusu ile her dönemde en çok tercih edilen altın seçenekleri arasında yer alır.

IAR külçe altın satın al ve sat işlemlerini sıkıntı yaşamadan gerçekleştirebilmeniz için ürünün taşıdığı sertifikası ve IAR damgası kafi gelecektir. Her ne kadar taklit edilemez özelliklere sahip olsa da, IAR ürünlerini satın alırken güvenilir bir sarraf, kuyumcu ya da döviz bürosunun yanında güven duyulan bir internet sitesini tercih etmeniz lehinize olacaktır.

IAR Gram Altın Külçe Altın Fiyatları

9 ürün var
 1. Alt Kategoriler
 2. Markalar
  1. Ziynet
  2. IAR Gram Altın
  3. Darphane
 3. Fiyat Aralığı
  -
 4. Ürün Puanı
 • Marka IAR Gram Altın
DSACategoryId/2147483617/530175/530176
BAŞA DÖN