iPhone 5 Şarjları

iPhone 5 cep telefonu pillerinin şarj edilmesi için ligtning olarak adlandırılan bağlantı çeşidi kullanılır. Apple’a ait olan bu teknolojide, diğer bağlantı çeşitlerinde olduğu gibi 30 pin değil, sadece 8 pin kullanılır. Bu ince bağlantı çeşidi, iPhone modellerinin ince kasaları ile oldukça uyumludur.

iPhone 5 Şarj Aleti

iPhone 5 şarjları ligtning data kablosu ve USB adaptörden oluşur. Eğer cep telefonunun şarj edilmesi için bilgisayar kullanılacaksa sadece ligtning data kablosunun alınması yeterlidir. Bu kablo telefon şarjının yanında, bilgisayarla veri aktarımı yapılmasını da sağlar. Ancak cep telefonu prizden de şarj edilecekse bu durumda prizdeki elektriği USB bağlantısına aktaran bir iPhone 5 USB adaptörü de alınmalıdır.

Yoğun kullanımlarda, iPhone 5 modellerinin şarjları gün içerisinde kısa sürede bitebilir. Özellikle araçla yolculuk yapılırken cep telefonunun çakmak gözü aracılığıyla şarj edilebilmesi için iPhone 5 araç şarjı ürünleri kullanılabilir. iPhone 5 modellerinin şarj edilebilmesi için tercih edilebilecek diğer bir yöntem de şarjlı kılıfların kullanılmasıdır. Bu tip kılıflar hem uyumlu oldukları iPhone modelini çevresel etkilerden korurlar, hem de sahip oldukları dahili pillerle telefonu şarj ederler.

iPhone 5 şarj aletleri tek tek veya set halinde satılır. İhtiyaç duyulan şarj aletleri bu seçenekler değerlendirilerek, Apple ya da diğer firmaların ürünleri arasından seçilebilir.

Doğru Şarj Aleti Kullanmanın Önemi

Cep telefonlarının pillerinin şarj edilmesinde orijinal ya da kaliteli şarj aletleri kullanılmalıdır. Her telefonun pilinin şarj edilmesinde gerilim ve akım değerleri farklılık gösterir. Bunun için şarj aletinin ortalama, minimum ve maksimum voltaj değerleri ile amper değerlerinin cep telefonu modeli ile uyumlu olması gerekir. Bu değerler en doğru şekilde, cep telefonu üreticisi tarafından sunulan orijinal cihazlarla sağlanabilirken, farklı markalara ait kaliteli ürünler de elektriksel değerler dikkate alınarak cep telefonlarının şarjında güvenle kullanılabilir. Şarj işleminde, doğru şarj aleti kullanıldığında cep telefonları en sağlıklı şekilde şarj olurlar. Ancak yanlış şarj aletleri gerilim ve akım gibi değerlerin uygun olmamasından dolayı pili sağlıksız şekilde şarj ederler, pilin ömrünü kısaltırlar ya da pile ve cep telefonuna ciddi zararlar verebilirler.

Yanlış şarj aletleri, sahte şarj olarak adlandırılan durumun yaşanmasına da sebep olabilirler. Bu durumda cep telefonunun pili dolu gibi görünür ancak kullanıldığında çok kısa süre içinde boşalır. Şarj aletinin kalitesiz olması ise kullanılan malzemelerin de kalitesiz olmasından dolayı elektrik çarpması ya da cihazın alev alması gibi durumlara da neden olabilir.

iPhone 5 Şarj Süresi

iPhone 5 ve bu serinin diğer modelleri olan 5C ve 5S’de birbirine yakın değerlerde ancak farklı kapasitelerde piller kullanılır. iPhone 5’te 1440 mAh, 5C’de 1507 mAh ve 5S modelinde ise 1570 mAh kapasitesinde pil bulunur. Pillerinin tam olarak şarj edilmesi durumunda ise bu modeller farklı sürelerde kullanıma imkan sağlar. iPhone 5, tam şarj ile 8 saat 46 dakika konuşma, 9 saat 56 dakika internet ve 10 saat 12 dakika da video deneyimi sunar. iPhone 5C modelinde ise konuşma süresi 10 saat 18 dakika, internette gezinme süresi 9 saat 5 dakika ve video izleme süresi ise 7 saat 41 dakikadır. Bu serinin en son çıkan modeli olan iPhone 5S’de ise 10 saat 46 dakika konuşma, 9 saat 58 dakika internet ve 10 saat 31 dakika video izleme süresi elde edilir. Tüm bu değerler, ekran parlaklığı, ses şiddeti, arka planda çalışan uygulama sayısı ve kullanılan işletim sistemi versiyonuna göre değişiklik gösterir.

Biten pilin şarj edilmesi içinse iPhone 5 modellerinde yaklaşık olarak 4 saatlik zamana ihtiyaç duyulur. Şarj esnasında telefonun kapalı tutulması, çalışan uygulamaların sonlandırılması ya da telefonun uçak moduna alınması ise pilin dolum süresini kısaltır.

iPhone 5 Şarj Aleti Fiyatları

7 ürün var
 1. Markalar
  1. Apple
  2. Case 4U
  3. Powerskin
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Seyahat Şarjı
 6. Araç Şarjı
 7. Bağlantı Tipi
 8. Satıcı
DSACategoryId/2147483642/371967/60002076/60002079
BAŞA DÖN