Sinemis Yayınları
Karanlık Hep Vardı

Karanlık Hep Vardı

Sinemis Yayınları
Bu ürün geçici olarak temin edilememektedir. Ürün temin edildiğinde tekrar satışa sunulacaktır.
%
(Kargo Bedava)
(Kargo Bedava)
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501689/9946/1501681

Karanlık Hep Vardı


Bu kitabımda ele aldığım konular, ileriye sürdüğüm düşünceler, yaptığım yorum ve değerlendirmelerin hepsi zamanında muhataplarıma ilgili platformlarda yazılı veya sözlü olarak ilettiğim görüşlerden oluşur.
Bunlar partimle ilgili hususlarda; merkez karar ve yönetim kurulu, başkanlık divanı, Meclis parti grubunda yaptığım konuşmalar ile milletvekillerine, parti teşkilatına mektup, rapor olarak gönderdiğim evraklardan meydana gelir. Parti dışına ait konular ise basın, TV, radyo ile Meclis Genel Kurulu ve ihtisas komisyonlarında yaptığım beyan ve konuşmalar ile bakanlara yönelttiğim binlerce yazılı soru önergelerinden, çeşitli gazete ve dergide yazdığım makale ve hazırladığım raporlardan oluşmaktadır.
20 yıl süreyle kaleme aldığım bine yakın makale, hazırladığım yüze yakın raporu, parti farkı gözetmeksizin Meclis’teki tüm milletvekili arkadaşlarıma da gönderdim. Dolayısıyla kitabımın içeriğinde, kimi sert gelebilecek ifade, tavır ve yorumların hiç biri sonradan eklenmiş değildir. Kitabın sonuna eklediğim bir kısım belgeler bunun delilidir. Ancak kitap ekini kitaptan daha kalın kılmamak amacıyla ekleri kısıtlı tuttum. Yine de TBMM – ANAP tutanakları ile basın arşivlerine ihtiyaç duyacak olanların araştırmalarına açıktır.
Yıllar önce ham elmasın tıraşlanıp pırlantaya nasıl dönüştürüldüğüne dair okuduğum bir yazı bana hayatta önemli bir ölçüye sahip olmamı sağlamıştı.
Taşın büyüklüğüne, yapısına, elmas tıraşlayıcısının becerisine ve nihayet geometri kurallarına göre, bir elmasta en fazla 57 adet yüz-cephe açılabilirmiş. Taşın bir yüzünü altın mücevhere (yüzük – kolye – küpe – broş vs.) mıhlamak gerektiğinden geriye ışık alıp veren 56 yüz kalırmış.
Fizik kurallarına göre bir yüzden giren ışık kırılıp diğer 55 yüzden çıktığından, pırlanta ışıl ışıl parlayan bir taş görünümünü kazanmaktadır. Pırlanta kelimesi Fransızca parlayan anlamına gelen “brillant”tan gelir. En iyi ham taş, ehil olmayan bir elmas tıraşçının elinde, diyelim 35-40 yüzlü yontulursa, o taş büyüklüğüne rağmen az “ışıltılıdır” ve dolayısıyla daha az “değerlidir”.
Bu örneği hep aranacak, aranması, bulunması gereken “gerçekle” bağdaştırdım. Gerçek ancak 56 yüzlü olabildiği takdirde bize ışığın tamamını yansıtabiliyor. Gerçekten korkanlar, çekinenler, kaçanlar ise halkın önüne 35-40 yüzlü gerçekle çıkıp, gerçeği istedikleri gibi saptırabiliyorlar. Hayatım boyunca bana gerçek diye sunulanlara bilimsel anlayış ve araştırmanın temeli olan şüphecilikle yaklaştım. Bizlere “doğru” diye sunulanların ne ölçüde doğruyu yansıttığını sorguladım; o doğrunun yanına “yeni bir yüz” açmak için, yani kamuoyuna sunulacak gerçeğin 56 yüzlü olması için uğraştım. Gerçeğin arkasına saklanmış, gizlenmiş esas doğrular var mı yok mu aramaya bulmaya çalıştım.
Kitabımdaki yaklaşımın temelinde bu arayış vardır. Bazı yorumlarımın kimi arkadaşlarımı üzeceğini biliyorum. Ancak bu tepkileri göze aldım. Amacım kesinlikle kimseyi küçük düşürmek değildir. Kendi değerlerime göre elmasa bir yüz daha eklemeye çalıştım.
Gerçeği aramada ve yaklaşmada kendi partimle, genel başkanımla, bakan ve milletvekili arkadaşlarımla ters düşmeyi peşinen kabullendim. Son 10 yılda kendi partisinin kurduğu hükümetlerin başbakanına ve bakanlarına en duyarlı ve polemiğe açık konularda yazılı soru iletmiş bir milletvekili olduğum bana iltifat olarak değil, serzeniş olarak zaten sık sık olarak iletilmişti.
İzmir milletvekilimiz sn. Rüştü Saracoğlu’nun bankalardan sorumlu devlet bakanı olduğu Anayol hükümeti döneminde kendisine kamu bankaları yönetim kurullarına yapılan atamalarda “eğitim, yabancı dil bilgisi, deneyim” gibi unsurların aranıp aranmadığını sorduğumda Mesut Yılmaz başbakandı, atanan kişiler de eski Milletvekili arkadaşlarımdı. Yazılı sorum üzerine yapılan atamalar değiştirildi.
1998 yılı başında yine Mesut Yılmaz’ın başbakanlığı döneminde bankalardan sorumlu devlet bakanı Güneş Taner’i Türk Bank olayı hakkında sorguladım. Konuyu Mecliste yazılı soru, ANAP grubunda sözlü olarak gündeme getirip, mevduat sigorta fonundan bu bankaya 400 milyon dolara yakın bir para aktarıldığını ortaya çıkardım ve bunun hesabını sordum.
Kitabımı okuyanların “Türkiye’yi yönetmeye kalkmış olanların şikayet hakkı yoktur, ya da 20 yıllık milletvekilliğim sırasında aklı neredeymiş?” gibi soruları sorabileceklerini de peşinen tahmin ediyorum.
Burada, yazdığım ele aldığım, irdelediğim her konunun, her sorunun elimdeki tüm imkanları kullanarak üstüne gittim. 20 yıl boyunca bir gün bile “suya sabuna dokunmayayım, gönülleri hoş tutayım, ben de makam, mevki sahibi olayım” demedim. Kendi bilgi, beceri, yetenek, eğitim, azim ve iradem ölçüsünde gece gündüz çalıştım. Haftanın beş günü evde gece ikilere kadar sürekli çalıştığımın şahidi ‘’yeter artık’’ diyen ailem oldu.
Hayatı boyunca çok yazmış birisi olarak, bu kitaba başladıktan sonra kitap yazmış olanlara yönelik saygım on kat arttı diyebilirim. Meğer ne zormuş kitap yazmak. Yüzlerce sayfa boyunca mantık çizgisini koruyup, iddia ettiğiniz hususların, savunduğunuz fikirlerin belirli bir tutarlılık içinde olmasını sağlamak. İnanın hiç kolay değil. Daha ilk kitabımda, bu iş bana zor geldiği için söylemiyorum. Dört beş kitap yazıp yayınlamış birine rastlarsanız o kişinin derin bir saygıyı hak ettiğinin bilinmesini istediğim için belirtiyorum.
3 Kasım seçimlerine katılmayıp aktif siyasetten ayrılmaya karar verdiğim günlerden itibaren bir kitap yayınlamayı tasarlamaya başladım. Aklımda 1983’ten bugüne yaşayıp, şahit olduklarımı içeren iki kitap ile “Sigara yasağı hakkında verdiğim mücadeleyi, insan hakları ve Türkiye’nin uluslararası alanda karşılaştığı haksızlıkları, Ermeni soykırım iddialarını ve devlet yapısının değişmesini” ele alan beş-altı konu vardı.
Başlamak için yöntem olarak teybe konuşup sonra bunu yazıya geçirmeyi düşünüyordum. Ancak teybe konuşmak, konuları bilip sizi sorularıyla yönlendiren, tahrik eder biri olmadan, sıkıcı ve tekdüze bir teknik oluyordu. Bu sorunu aşmak için kafa yorduğum günlerden bir gün postacı bir mektup getirdi. Ankara’dan bir yayıncı bana aradığım çözümü sunuyordu.
Yazmaya niyetli olduğum bu kitaba bir an önce başlamamı sağlayan kişi, daha önce hiç tanımadığım Osman Gürkan olmuştur. Kendisine özellikle teşekkür ediyorum. Emre Kocaoğlu kendi kitabının verdiği deneyim ve birikimle yazılarımı sabırla iki kez elden geçirdi, Meral Kuban, Nurdan Camcı ve Çiğdem Şiranlı hanım kızlar ise yorulmadan konuşmalarımı yazıya çevirdiler, İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Alper Görmüş düzeltmelerimi sabırla yaptı. Tüm yardımı geçenlere ve bir sonraki kitabım da buluşmayı dilediğim, bu kitabımı alıp okuyan sizlere ayrı ayrı teşekkür ederim.
BEYNİMİZE KİMLER, NASIL GİRER?
Koyun karaciğerinde bulunan bir kurtçuğun (Fasciola hepatica) varoluş hikayesi doğanın inanılmaz karmaşıklığının ve düzeninin bir örneğini oluşturur. Bu parazit kanla ve hepatit hücreleri ile beslenir ve bulunduğu koyunun karaciğerine yumurtalarını bırakır. Ancak yumurtalar burada gelişip patlayamazlar. Hikayeleri de bundan sonra başlar.
Yumurtalar dışkı yoluyla vücuttan atılırlar, olgunlaşma dönemi sonunda patlayıp minnacık bir larva çıkarırlar. Bu larva daha sonra bir sümüklü böceğin vücuduna geçer, burada çoğalır. Larvalar yağmur mevsiminde böceğin sümüğüyle dışarıya atılırlar. Dışarıda sümüğün beyazlığına karışan larvalar inci salkımlarını andıran biçimler oluşturup karıncaların dikkatini çekerler. Bu salkımları yiyen karıncaların vücuduna sızan larvalar burada kurtçuk haline dönüşürler. Artık bir koyunun karaciğerine yerleşme zamanı gelmiştir.
Ama nasıl ve hangi yolla? Koyunlar karınca yemediklerine göre, karıncanın içine yerleşmiş kurtçuklar koyun vücuduna nasıl gireceklerdir? Doğa ayrıca işi iyice yokuşa sürmüştür; koyunlar sabah erken saatlerinde özellikle otların kökünü değil, ucunu yemeği severken, karıncalar ancak hava ısınınca dışarıya çıkarlar ve otların üstüne tırmanmadan diplerinde dolaşırlar. Koyunun, içi kurtçuk dolu hastalıklı karıncayla birlikte otu yiyebilmesi için karıncanın sabah erken saatte otun ucuna yerleşip, yenmeyi beklemesi gerekir. Bu durumun oluşması mümkün müdür?
Karıncanın vücuduna yerleşmiş olan 30-40 kurtçuktan yalnız bir tanesi karıncanın beynine yerleşir. İşte bu andan itibaren karıncanın davranışları tamamen değişir; kurtçuk karıncayı esir alır. Bütün diğer karıncalar uyurken, bir tek kurtçuğa esir düşen karınca, sabah diğerleri uyurken erken saatte kalkar, yuvasından çıkar ve koyunların en çok sevdiği ot cinsine tırmanır, otun en tepesine tüner ve koyunun gelip o otu yemesini bekler.
Eğer o gün bir koyun gelip üstünde karınca olan o otu yemezse, güneşin çıkıp havanın ısınmasıyla birlikte karınca kurtçuğun hakimiyetinden kurtulur, kendine gelir ve ottan inerek yuvasına geri döner. Ancak kurtçuktan kurtuluş bir günlüktür, ertesi sabah yine erken saatte kurtçuğun dediği olur, karınca yuvasından erken saatte çıkar ve… Doğanın bu traji-komik oyunu, karıncanın tünediği ot koyun tarafından yeninceye kadar devam eder.
Beyne yerleşen kurtçuk dışarıyı görmeden karıncayı nasıl yönlendirebiliyor? Ot seçimini nasıl yaptırabiliyor? Havanın ısınması neden ve nasıl karıncanın tekrar iradesini ele geçirmesini sağlıyor? Bu soruları biyologların cevaplandırması gerekir diyebiliriz.
Ama bazıları var ki bizlerin cevap vermesi gerekir. Bizim beyinlerimize de girenler var mı? Varsa kimdir bunlar? Kendi irademizle yaptığımızı sandıklarımız acaba aslında beynimize girmiş olanların bizlere yaptırdıkları mı? Beynimize girenler varsa bizleri kimlere yedirmek istiyorlar? Çok ilkel yapıda, adeta tek hücreli olan bir kurtçuk son derece karmaşık ve kuvvetli bir yapıya sahip karıncayı ele geçirebiliyorsa, bizleri de ele geçirmeye çalışan ilkel ve gelişmemişlere karşı nasıl direnebiliriz? Biz beyinlerimizin mi yoksa Bey’lerimizin mi egemenliği altındayız?
Bu kitapta biraz olsun bu sorulara cevaplar bulmaya çalıştım.
Boyut Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 424
Yayın Evi Sinemis
Yayın Tarihi 2003
Diğer
Yurtdışına Satış Var
Stok kodu KSINEM006
Karanlık Hep Vardı Yorumları
Kapat Ürün Yorum Kriterlerimiz

Ürünle ilgili görüşlerinizi paylaştığınız için müşterilerimiz adına teşekkür ederiz.

Hepsiburada’da yer alan ürün yorumları, müşterilerimizin satın aldıkları veya kullandıkları ürünlere dair değerlendirmelerini içerir.

Ürün veya markayla ilgili bilgi veren, ürüne ve kullanımına dair artı ya da eksi özellikleri yazan, tedarik ve teslimat sürecini değerlendiren yorumlar onaylanarak ürün sayfasında yer alır.

Hakaret, argo veya alaycı tavır içeren, fiyat bilgisi verilen, soru sorulan, link verilen, karşılaştırma yapılan, 1-2 kelime olup yeterli bilgi içermeyen yorumlar onaylanamamaktadır.

Bu kriterlere göre incelenen yorumlar, kısa bir değerlendirme sürecinden geçer, uygunsa onaylanarak ilgili ürün sayfasında yer alır. Değerlendirme süresi, yorumların geliş sıralamasına göre değişkenlik gösterebilir.

İncelediğiniz bu ürünü,
alışveriş kredisi ile satın almak için detayları inceleyin;
Alışveriş Kredisi Detayları
Alışveriş Kredisi Nedir?
Sepetinizdeki ürünleri istediğiniz vade seçeneği ile almak artık çok kolay!

Hepsiburada'da beğendiğiniz ürünleri sepetinize ekleyin, İş Bankası işbirliği ile 750 - 15.000 TL arasındaki sepet tutarınız kadar Anında Alışveriş Kredisi'nden 48 Aya varan vade seçenekleri ile yararlanın.
Nasıl Kullanırım?
1
İş Bankası İnternet Şubesi bilgilerinizle giriş yapın
Ödeme adımında Alışveriş Kredisi ile ödemeyi seçin. İş Bankası İnternet Şubesi hesabınıza Hepsiburada üzerinden giriş yaparak krediyle ödeme sürecini başlatın.
2
Bilgilerinizi kontrol edin, başvurunuzu tamamlayın
Bankanıza güvenli bir şekilde giriş yaptıktan sonra bilgilerinizi kontrol edin ve size uygun vade seçeneği ile başvurunuzu tamamlayın.
3
Krediniz anında onaylansın, siparişiniz ayağınıza gelsin
Sepet tutarınız kadar ihtiyaç kredisi anında onaylansın. Size sadece alışverişinizi tamamlamak kalsın.
Örnek Alışveriş Kredisi Tablosu
Vade Taksit Tutarı Toplam Tutar
tüm vade seçeneklerini görüntüle
Taksitli Satış Detayları

Ürüne Özel Taksit Fırsatları

Taksit Tutarı Toplam Tutar

Önemli Not

Fiyat Satıcı Kampanya Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
--
tarihinde stoklarda olacaktır.
--
Aşağıdaki kampanyalar, satıcısı olan ürünlerde geçerlidir.
BAŞA DÖN