Kişiler üzerine araştırma kitapları merak edilen, hayranlık duyulan ya da hakkında bilgi sahibi olunmak istenen gerçek kişilere dair yapılan incelemeler ve toplanan bilgilerle meydana getirilmiş tüm çalışmaları kapsıyor. Yazarların bireysel olarak yazdığı çalışmaların yanı sıra kolektif şekilde hazırlanmış olan veya derleme biçiminde sunulan araştırma kitapları da alternatifler arasında yer alıyor. Önemli karakterlere yönelik farklı yazarlar tarafından hazırlanmış birden fazla kaynak bulunabiliyor. Böylelikle okuyucular, tek bir bakış açısına bağlı kalarak araştırma yapmak yerine birçok kitaptan yararlanabiliyor. Aynı kişiye dair karşıt görüşler sunan kitapları okuyarak kendi kıyaslama ve değerlendirmelerini yapabiliyor.

Kişiler Üzerine Araştırma Kitapları Ne İşe Yarar?

Çeşitli yerli ve yabancı yazar, tarihçi ve araştırmacılar tarafından kaleme alınmış olan ve farklı yayınevleri tarafından basılan kitaplar, yalnızca kahraman olarak nitelendirilebilecek karakterleri işlemiyor. Liderlerden diktatörlere, sanatçılardan din adamlarına, filozoflardan bilim insanlarına, fikir önderlerinden yazarlara kadar tarihe olumlu ya da olumsuz anlamda yön vermiş olan kişilere ışık tutuyor. Arka planda yaşayıp öldükten sonra değeri anlaşılmış olan kişiler gün yüzüne çıkıyor. Kişilerin hatıralarına yer veren araştırma kitapları, özel hayatlarıyla ilgili çeşitli bilgiler sunuyor. Okuyucuların kafalarını kurcalayan birçok soru cevap bulmuş oluyor.

Kişiler Üzerine Araştırma Kitapları Ne Amaçla Kullanılır?

Kişiler üzerine araştırma kitapları, okuyuculara önem verdikleri ve yakından tanınmak istedikleri kişilerin yaşamlarıyla ilgili ayrıntıları öğrenme fırsatı vermekle beraber belli dönemleri ve olayları inceleme olanağı da sunuyor. Tarihin akışına yön veren ya da tamamen değiştiren fetihler, kuruluşlar, devrimler, savaşlar, yıkımlar ve suikastlara ilişkin aydınlatıcı bilgiler, okuyucularla buluşuyor. Araştırma kitapları, okuyucular tarafından genel kültür ve hobi amaçlı kullanılmalarının dışında araştırmacılar ve öğrenciler tarafından okul ödevlerinde ve araştırma projelerinde kaynak olarak da değerlendirilebiliyor.

Kişiler Üzerine Araştırma Kitap Çeşitleri Nelerdir?

Araştırma ve tarih kategorileri içerisinde yer alan kişiler üzerine araştırma kitaplarını, yazım ve hazırlanış şekillerine göre birbirlerinden ayırmak mümkün oluyor. Yazarların bizzat tanımadıkları kişilere dair araştırmaları doğrultusunda hazırladıkları araştırma kitapları, analiz ve yoruma dayanabiliyor. Adına kitap yazılan kişiyle görüşülerek hazırlanan araştırma kitaplarında kişinin kendi ağzından yapmış olduğu somut ifadelere de yer verilebiliyor. Hatıra niteliğinde yazılan araştırma kitaplarında yazar, genellikle adına kitap yazılan kişinin bir yakını olduğu için kullanılmış olan bilgi ve belgelerin güvenilirliği artıyor.

Kişiler Üzerine Araştırma Kitapları Arasından Seçim Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kişiler üzerine araştırma kitapları arasından seçim yapacak olan okuyucu ve araştırmacıların hedefledikleri verilere ulaşabilmeleri için bilgi toplamak istedikleri karakter veya dönem özelinde seçim yapmaları tavsiye ediliyor. Seçenekler içerisinde biyografik özellikler taşımakta olan çalışmaların yanı sıra inceleme kitapları de yer alıyor. Okuyucular, kitap seçimi gerçekleştirirken ürünün boyutuna dair tercihte de bulunabiliyor. Araştırma kitapları, okuyuculara normal boy ve cep boy seçenekleriyle sunuluyor. Cep boy kitaplar, gittikleri yere yanlarında kitaplarını da taşıyan okuyucular için pratik bir kullanım olanağı sağlıyor.

Kişiler Üzerine Araştırma Kitapları Kimler Tarafından Kullanılır?

Doğrudan belirli bir kişi üzerine hazırlanmış olan araştırma kitapları, kişiye dair genel bilgilerin yanında derinlemesine incelemeler de içerebiliyor. Dolayısıyla adına kitap yazılmış kişinin okuyucunun ilgisini çeken ya da araştırmacının araştırma konusuna uygun bir karakter olması, son derece önem arz ediyor. Kişiler üzerine araştırma kitapları, belge, bilgi ve görsel içerdikleri için tez gibi akademik nitelikli çalışmalarda kaynak olarak yer alabiliyor. Sanat tarihi eğitmen ve öğrencileri, sanatçılara dair yazılmış olan araştırma kitaplarından yardımcı kaynak şeklinde faydalanabiliyor.


Kişiler Üzerine Araştırma Kitapları

427 ürün var
 1. Ürün Puanı
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Yazar A-Z
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Markalar A-Z
  1. Atatürk Araştırma Merkezi
  2. İş Bankası Kültür Yayınları
  3. Doğan Kitap
  4. İnkılap Kitabevi
  5. Yeditepe Yayınevi
  6. Ebabil Yayınları
  7. Destek Yayınları
  8. Kripto Basım Yayın
  9. Gece Kitaplığı
  10. Nesil Yayınları
  11. Nüve Kültür Merkezi
  12. Parola Yayınları
  13. Alfa Yayınları
  14. Bilgi Yayınevi
  15. Everest Yayınları
  16. Toker Yayınları
  17. Anonim Yayıncılık
  18. Elips Kitap
  19. Kamer Yayınları
  20. Kariyer Yayınları
 6. Boyut
 7. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501689/15033040/1501771
BAŞA DÖN