Dünya çapında milyonlarca çocuğun ve de yetişkinin tutkunu olduğu Lego, Danimarka'lı bir aile şirketi tarafından yaratılan oyuncak çeşididir ve aynı zamanda milyonlarca kişinin tutkunu olduğu bir oyuncak markasıdır. Bu oyuncaklar, değişik renklerdeki girinti ve çıkıntı içeren parçalardan oluşur. Bu girinti ve çıkıntılar sayesinde birbirlerinin içine geçerek kenetlenebilen parçalar ile çok değişik yapılar oluşturmak mümkündür. Zaten oyunun amacı da parçaları bir araya getirerek değişik yapılar meydana getirmektir. Lego markası ilk kez piyasaya çıktığında sadece dikdörtgen prizma parçalardan oluşurken zaman içinde geliştirilmiştir. Markanın düzenlediği yeni nesil Lego oyuncaklarının içinde yer alan tekerlekler, çubuklar, çarklar gibi çok farklı parçalar ve mini figürler hem daha çok ilgi çekmekte, hem de bu parçalar sayesinde hemen hemen akla gelebilecek her nesneyi inşa etmek mümkün olmaktadır.

Aslında Lego, 1,5-16 yaş grubuna hitap eden bir markadır. Fakat her yaştaki kişi, bu oyuncaklar ile oynayabilir. Çünkü lego oyuncaklarında değişik yaş gruplarına özel üretimler bulunur. 0-3 yaş için Baby, 0-6 yaş için Duplo haricinde belirli yaşlara hitap eden City, Creator, System, Technic, Belville gibi seriler mevcuttur. Harry Potter, Star Wars, Batman, Örümcek Adam gibi dünyaca meşhur film karakterlerinin yer aldığı temalar, özellikle yetişkin kullanıcılara hitaben üretilirler. Legolar, birçok oyuncağın tersine; oyuncunun yaşı büyüdükçe parçaları küçülen oyuncaklardır. Örneğin 12 yaş ve üzeri için üretilen oyuncaklarda yer alan 1-10 cm arasındaki parçaların üzerinde 3 mm gibi çok küçük bağlantı yerleri vardır. Böylesine gelişmiş temalardaki şekillerin oluşması ciddi emek ve zaman gerekir. Ayrıca mini figür koleksiyonculuğu, yetişkinler arasında önemli bir hobidir. Hatta Lego markasının meraklısı yetişkinler arasında dev Lego şekillerinin oluşturulduğu ciddi yarışmalar da düzenlenmektedir.

Değişik renk ve boyuttaki parçaları bir araya getirerek yeni şekiller oluşturma temelindeki bu marka oyuncaklar, zeka gücüne fark edilir bir katkı sunar. Lego'nun felsefesinde beş temel unsur bulunur. Bu unsurlar, hayal gücü, yaratıcılık, eğlence, öğrenme ve paylaşma ana başlıklarında toplanır.

Dolayısıyla Lego oyuncak çeşitleri oynayan çocuklar, bu beş faktörden de etkilenmektedirler.

Legolar içinde yer alan mini figürler ise üretilmeden önce özenle seçilirler. İlk kez 1974 yılında küçük bir bebek formunda mini figür üretilmiştir. Bugün ise markanın içinde çok değişik mini figürlere rastlamak mümkündür. Hatta Michael Jackson, Pele, John Lennon, Nelson Mandela, Elvis gibi dünya çapında ünlenmiş bir çok gerçek kişinin mini figürleri legolar içinde yer almaktadır. Milenyumun başlarında İngiltere Oyuncakçılar Birliği ve ünlü Fortune Dergisi tarafından “Yüzyılın Oyuncağı” seçilen Lego markası, dünyada en çok satılan oyuncaklar arasındaki üstünlüğünü korumaktadır.

Günümüzde markanın çeşitli temaları bulunmaktır. City, Frends, Duplo, Ninjago, Star Wars, Creator, Disney Princess, DC Comics Super Hereos, Marvel Super Hereos, Juniors, Minifigures, Architecture bu serilerden bazılarıdır. Bu temaların her birinde temaya özel parçalar ve figürler bulunur. Her bir temanın çok detaylı hikayesi ve kahramanlarının adları da mevcuttur. Öyle ki Legolar hayali bir dünyada çok çeşitli maceraları kullanıcıya sunarken, var olan hikayelere oyuncuların katkıda bulunmasına da olanak tanır. Her bir temanın yer aldığı kutuların üzerinde temanın hikayesi özet olarak anlatılmakta ve oyuncudan hikayede kendine düşen görevi yerine getirmesi istenmektedir. Bu tema çok detaylı bir sahne olabileceği gibi örneğin sadece bir kargo uçağı da olabilir. Kargo uçağının önce parçalarını bir araya getirmesi beklenen oyuncudan mesela temada yer alan paketleri el arabası ile kargo uçağına yüklemesi ve kapağı kapatarak uçağı uçurması beklenir. Böylece hazır bir oyun kurgusu içierisinde yer alan oyuncu, hem el becerilerini, hem hayal gücünü, hem de yaratıcılığını kullanarak eğlenceli vakit geçirecektir.

LEGO En Güzel Oyuncaklar

739 ürün var
 1. Alt Kategoriler
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Cinsiyet
 6. Yaş Aralığı
 7. Karakter / Tema A-Z
 8. Markalar A-Z
  1. LEGO
  2. Artikel
  3. Vardem
  4. Sunman
  5. Disney
  6. Clementoni
  7. Nani Toys
  8. Maisto Tech
  9. Fisher-Price
  10. Imaginarium
  11. Pilsan
  12. KullanAtMarket
  13. Mega Blocks
  14. intex
  15. Dolu
  16. Wildlebend
  17. SihirliParti
  18. Rubie's
  19. Barbie
  20. CC Oyuncak
 9. Satıcı A-Z
 • Marka LEGO
DSACategoryId/2147483639/23031884
BAŞA DÖN