Tüm Markalar

Airfel AS18-0940/INV 18000 BTU/h A Enerji Sınıfı Inverter Klima

Fiyat
3.299,00 TL KDV DAHİL
İndirimli
:
2.979,00 TL KDV DAHİL
KAZANCINIZ
%10
|
319,99 TL
Bu ürünün ortalama teslimat süresi
Ürün Rezervasyonu
loader

Klimalarda COP ve ERR Değeri Nedir? A Enerji Sınıfı Klima Nasıl Seçilir?

 

COP ve EER değerleri klimalarda performans ve enerji maliyetini belirten temel unsurlardır. Bu yüzden bir klima seçiminde bakılacak ilk şey klimanın COP ve EER değerleridir. Bu makalemizde size COP ve EER değerlerinin ayrıntılarını anlatarak durumu rahat bir şekilde anlamanızı ve yorumlamanızı sağlayacağız.

COP kelimesi “Coefficient of Performance” yani “Performans Katsayısı” anlamına gelen İngilizce kelimelerin baş harflerinden oluşmaktadır. Klimamızın ısıtma performansını anlamamızda işte bize bu COP değeri yardımcı olur. COP değeri bize klimanın 1 birim enerjiyle kaç birim ısı değeri ürettiğini ifade eder. Yani COP değeri 3,0 olan bir klima 1 KW’lık elektrik tüketerek 3 KW’lık ısıtma elde eder. Bugün kullandığımız klimalarda COP değeri 3,60 ve üzeri olanlar A enerji sınıfındandır. A enerji sınıfında da COP değeri 3,60´ın ne kadar üzerine çıkarsa klimanız o kadar az elektrik harcayarak çok ısıtma sağlar. Bugün teknolojinin geldiği noktada en yüksek COP değerine sahip klimalar 6,80´e kadar ulaşmaktadır. Bu makineler geniş alanlar için üretilmiş yüksek kapasite ile çalışan ısıtma sistemleridir.

 

EER kelimesi ise “Energy Efficiency Ratio” yani “Enerji Tasarruf Oranı” anlamına gelen İngilizce kelimelerin baş harflerinden oluşmuştur ve klimamızın soğutma verimliliğini gösteren değerdir. EER de aynı COP değeri gibi ne kadar yüksek ise klimanız o kadar az enerji harcayarak o kadar çok soğutma yapar. 3,20 ve üzeri EER değerine sahip klimalar A enerji sınıfına sahiptir. EER değeri 3,20´nin ne kadar üzerine çıkarsa klimanın elektrik maliyeti düşer ve soğutma verimliliği o oranda yükselir.

 

Bu konuda bilinmesi gereken bir nokta daha vardır. Enerji sınıfları ısıtma ve soğutma için ayrı ayrı hesaplanır. Yani bir klimanın ısıtması A enerji iken soğutması B enerji sınıfı olabilir. O yüzden sadece bir sistemi genel olarak değil de ısıtmasının ve soğutmasının, A enerji sınıfı olmasına dikkat gösterin.

 

Aşağıda COP ve EER değerlerine göre Enerji Sınıfları yer almaktadır.

 

Isıtmada COP Değeri

 

3,60+         A Enerji Sınıfı
3,40 – 3,60          B Enerji Sınıfı
3,20 – 3,40 C Enerji Sınıfı
3,00 – 3,20 D Enerji Sınıfı
2,80 – 3,00          E Enerji Sınıfı
2,60 – 2,80 F Enerji Sınıfı

 

Soğutmada EER Değeri

 

3,20+         A Enerji Sınıfı
3,00 – 3,20 B Enerji Sınıfı
2,80 – 3,00 C Enerji Sınıfı
2,60 – 2,80          D Enerji Sınıfı
2,40 – 2,60          E Enerji Sınıfı
2,20 – 2,40 F Enerji Sınıfı

 

 

İncelediğiniz ürünü satın aldıktan sonra beklentilerinizi karşılamadığı takdirde iade edebilirsiniz. İade işlemlerinizi aşağıdaki şekilde yapmalısınız:

Ürünün adresinize teslim tarihinden itibaren 14 gün içinde "Sipariş Takibi" sayfasından "İade ve Geri gönderim" başvurusunda bulunarak iade sürecinizi başlatabilirsiniz.

Ürünü iade etmek için, orijinal kutusuyla ve faturasıyla birlikte Hepsiburada.com’a göndermelisiniz. İadenizin kabul edilmesi için, ürünün hasar görmemiş ve kullanılmamış olması gerekmektedir.

Daha detaylı bilgi için Yardım sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

* Bedel İadesi: İade işlemi sonuçlandıktan sonra bedel ödemesi kredi kartınıza/banka hesabınıza 24 saat içinde yapılmaktadır. Ödeme işlemlerinin hesabınıza yansıma süresi bankanıza göre değişkenlik gösterebilir.

Garanti Açıklama: KKTC ve Yurtdışına satılan ürünlerde ilgili marka ve ülkelerin uluslararası garanti koşulları geçerlidir, bu koşulları araştırmak müşterilerimizin sorumluluğundadır
İade başvurusunda nasıl bulunabilirim?