Beni Bu Güzel Havalar Mahvetti (Orhan Veli’nin Kendi Sesinden Şiirler)

Fiyat
14,00 TL KDV DAHİL
İndirimli
:
10,78 TL KDV DAHİL
KAZANCINIZ
%23
|
3,22 TL
Bu ürünün ortalama teslimat süresi
5 5
Yazar : ORHAN VELİ KANIK Baskı Yılı : 2012   Yayın Evi : YAPI KREDİ KÜLTÜR SANAT YAYINLARI  Sayfa : 80

Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan Beni Bu Güzel Havalar Mahvetti kitabı ve bu kitapla birlikte verilen CD, Orhan Veli’nin çok eski bir kayıt yöntemi olan “tel”e okuma ile kaydettiği ses kayıtlarından oluşuyor. Bu kayıtlarda Orhan Veli’nin kendi sesinden dinleyeceğimiz şiirleri ve bir de Karagöz oyunu bulunuyor.
Kız kardeşi Füruzan Yolyapan’ın yıllarca sakladığı ve klasik bantlardan da önceki bir teknikle “tel”e okuduğu kayıtlarda Orhan Veli, en beğendiği 22 şiirini seslendiriyor.
Bir dost ortamında kaydedilen bu şiirler, ölümünden yıllar sonra, Orhan Veli hayranları için gün ışığına çıkıyor. Orhan Veli’nin kızkardeşi Füruzan Yolyapan, bu kayıtların bir evde, bir yılbaşı eğlencesi sırasında kaydedildiğini tahmin ettiğini ama bu konuda pek bilgisi olmadığını, kayıtların da kendisine küçük ağabeyi Adnan Veli ölünce onun ahbabı Orhan Boran’dan geldiğini söylüyor.
Beni Bu Güzel Havalar Mahvetti’de ayrıca, Orhan Veli’nin hiç bilinmeyen bir yanını, Karagöz oyunlarına merakını, oynatmadaki ustalığını da öğreniyor, kısa bir Karagöz muhaveresini kendi sesinden dinliyoruz.
Yapı Kredi Yayınları, bir büyük şairin şiirlerini yalnızca kitaplarda okumakla kalmayıp, kendi sesini ve ilk kez işittiğimiz Karagöz oynatma yeteneğini de bu çalışma ile gözler önüne seriyor.Orhan Veli’nin şiirine dair söylenecek ne çok şey var, şöyle bir durup düşündüğünüzde. Memlekette birçok insan, alıp bir şiirini baştan sona okumamış olsa bile, “rakı şişesinde balık olsam”, “İstanbul’un orta yeri sinema,” ve daha birçok mısraını ezbere bilir. Onun sesini kitaplarından bile duyarız, öyle özgündür, belirgindir. Şimdiye kadar onun şiirlerini, başta Müşfik Kenter olmak üzere birçok usta oyuncudan dinlemiştik. Ama bu sefer durum farklı. O güler yüzlü, zayıf uzun boylu adamın sesini duyabileceğimiz bir kitap/CD. YKY tarafından yayınlanan kayıtlar, şairin kızkardeşi Füruzan Yolyapan’ın arşivinden çıkmış. İyi ki de çıkmış. Verilen bilgiye göre, bir yılbaşı eğlencesi sırasında kaydedilmiş bu şiirler. CD’deki şiirler birtakım dipnotlarıyla kitapta da yer alıyor. Şimdiye kadar Nâzım Hikmet, Attilâ İlhan… gibi büyük ustaların kendi seslerinden şiirlerini dinlemiştik aslında. Fakat, Orhan Veli’nin sesini ilk defa duyacağız. Kimi zaman “bu da romantik bir şiir,” diyerek okumadan önce, şiirini tanıtıyor şair, sonra okumaya geçiyor. En baştan söyleyeyim, duyacağınız ses, her ne kadar kaydedilen yerin kalabalıklığı dolayısıyla tertemiz olmasa da, insanı kendine hayran bırakıyor. Keşke daha çok kayıt kalsaymış dedirtiyor…

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf


Ürün Özellikleri :
Yurtdışına Satış
Var
Stok kodu
KYAPIKREDI21752
Mağazaya Eklenme
0
loader
İncelediğiniz ürün, Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmeliğin 7. maddesinde yer alan aşağıdaki hükümler gereğince iade alınmamaktadır.

Tüketicinin özel istekleri veya açıkça onun kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan, niteliği itibariyle geri gönderilmeye elverişli olmayan, çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünler iade edilemez.

Tüketici tarafından ambalajı açılmış ise; ses veya görüntü kayıtlarına, yazılım programlarına ve bilgisayar sarf malzemelerine ilişkin ürünler (Örneğin; DVD, VCD, CD ve kasetler, toner, kartuş, şerit, vb. gibi) iade edilemez.

Hijyenik ürünler (iç çamaşırı gibi), süpermarket ürünleri (gıda ürünleri gibi), gazete, dergi gibi süreli yayınlar iade edilemez.

Fiyatı borsa veya teşkilatlanmış diğer piyasalarda belirlenen ürünler (altın grubu) iade edilemez.
Daha detaylı bilgi için Yardım sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Garanti Açıklama: KKTC ve Yurtdışına satılan ürünlerde ilgili marka ve ülkelerin uluslararası garanti koşulları geçerlidir, bu koşulları araştırmak müşterilerimizin sorumluluğundadır
İade başvurusunda nasıl bulunabilirim?
Diğer ORHAN VELİ KANIK kitapları
En Çok Satılan Şiir Listesi
KDV Dahil