Lizer
Lizer Mp-A450 Mikroskop

Lizer Mp-A450 Mikroskop

Lizer
%
(Kargo Bedava)
(Kargo Bedava)
Küçük Ama Çok Etkili (28.04.2014)
Ürünü okulumuzda basit incelemeler yapmak için aldık ürün gelir gelmez kullandık ve sonuç mükemmel. Birincisi elektrik yok pille çalışıyor bu sayede her yerde kullanım kolaylığı sağlıyor, ikincisi mercekleri gerçekten çok net görüntü veriyor hazırlamış olduğumuz patates, soğan zarı, dilden kürdanla alınan parça örneklerini gösterdi bu da bize yeterli zaten. Alacak olanlara hayırlı olsun. devamını göster devamını gizle
Erkek (30) - Kahramanmaraş - Türkiye Tüm Yorumlar (30)
DSACategoryId/2147483643/15238/15543

OKUL MİKROSKOBU

 

Pratik bir şekilde okulda ve evde kullanabileceğiniz basitçe dizayn edilmiş, kullanımı kolay mikroskobu almış bulunmaktasınız. En iyi sonucu elde etmek için ve mikroskobu kullanırken eğlenmeniz için kullanma kılavuzunu mutlaka okuyunuz.

 

PAKETİN İÇİNDEKİLER:

 

1x  Mikroskop

3x Boş Slayt

1x Hazırlanmış Slayt

6x Kapak Slibi

6x Boş Etiket

1x Damlalık

1x Kullanma Kılavuzu

 

 

Mikroskop çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük cisimlerin birkaç çeşit mercek yardımıyla büyütülerek görüntüsünün incelenmesini sağlayan bir alettir. Öncelikle adından da anlaşılacağı üzere, mikro, yani çok küçük hücrelerin incelenmesinin yanı sıra, sanayi, menakür,genetik, jeoloji, arkeoloji ve kriminoloji adli bilimler alanında da büyük hizmetler görmektedir. Mikroskop (Yunanca: μικρός; σκοπεῖν), çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük cisimlerin birkaç çeşit mercek yardımıyla büyütülerek görüntüsünün incelenmesini sağlayan bir alettir.

 

MİKROSKOBUNUZU TANIMA

 

Mikroskobunuzu kutusundan dikkatlice çıkarınız. Mikroskobu lamba altı veya pencere kenarı gibi aydınlık bir ortamda ve düz bir zemine koyunuz.

 

  • Göz Yeri: Güç= 10x Toz kapağını kaldırın ve güvenli bir şekilde saklayın.
  • Odak Kontrol Düğmesi: Kolun üst tarafına yerleştirilmiştir. Bu iki düğmeyi çevirerek odaktaki değişiklikleri görebilirsiniz. Bu işlemi yavaşça yaparak en iyi odaklamayı sağlayabilirsiniz.
  • Güç Göstergesi ile Dönen Objektif Kulesi: Farklı büyütme gücüne sahiptir. En küçük olan en düşük seviyede güce, en uzun olan ise en üst seviyede güce sahiptir.
  • Sahne: Dönen objektif kulesinin altına yerleştirilmiştir. Sahne; ortasında delik olan düz bir yüzeydir, ortasındaki delik aynadan yansıyan veya oluşturulan ışığın mikroskop lensine gitmesine yarar.
  • Sahne Klipsleri: Slaytı sıkıca yerinde tutmayı sağlar.
  • Yansıtma Aynası Ve Görüş Işığı: Sahnenin tam altına yerleştirilmiştir. Aynanın açısı ayarlanarak mikroskobun içine giren ışığın yoğunluğu kontrol edilebilir. Görüş ışığı aynanın altına yerleştirilmiştir. Eğer ekstra ışık gerekirse aynayı kaldırarak ışığın düğmesini açınız. Aşağı doğru çevirirken ışık sönecektir.

 

ÖNEMLİ:

Aynadan ışığa doğru ve tersi işlemde ışığı aşağı ve yukarı döndürünüz.  Ayna / ışık bir uçtan bir uca saat yönüne veya saat yönünün tersine çevirmeyiniz. Eğer yanlışlıkla bunu yaparsanız, ışık doğru pozisyonda olmayacaktır. Düzeltmek için ½ saat yönünde rotasyon yapmalısınız.

 

  • Nal Şekilli Taban: Kaymaz, lastik taban. Tabanı 2 adet AA pil takmak için çıkarınız. Mikroskoptaki ışıklar için yeni ve kaliteli AA Alkaline pil takınız. Pil yuvası bu ünitenin alt kısmındadır. Kapağını dikkatlice çıkarınız ve 2 adet pili kutuplarına dikkat ederek grafikte gösterdiği şekilde yerleştiriniz. Eski ve yeni pilleri aynı anda kullanmayınız. Farklı tip pilleri aynı anda kullanmayınız. Pilleri düzgün yerleştirdiğinizden emin olunuz.
  • Renk Filtresi: Paketin içinden renk filtresini bulabilir, gerektiği zaman sahnenin altına koyarak kullanabilirsiniz. Slâytlara bakarken zıtlıkları ve detayları artırmak için kullanılır. 

 

ÖRNEKLERİ GÖZLEMLEMEK İÇİN SLÂYTLARIN KULLANILMASI

 

SLAYTIN HAZIRLANIŞI:

 

  • Bir objenin slaytını hazırlamak için temiz olan bir slaytın tam ortasına bir damla su damlatınız.
  • Objeyi suyun üstüne yerleştirmek için cımbız kullanınız.
  • Sliple objenin üstünü kapatmak için 45 derece eğimli tutarak yavaş ve dikkatlice suyun yüzeyine doğru indiriniz.
  • Slibin üstüne bastırmayınız.Baskı slibi kırabilir.
  • Slaytı sahne kliplerini kullanarak sahne üzerindeki yerine koyunuz. Gözlemlemek için mikroskobu ayarlayın.Gözlemlerinizi bitirdikten sonra slaytı sahneden çıkarınız.Slibi dikkatlice kaldırın.Eğer sürekli takmayacaksanız slayt ve slibi su ile durulayarak temiz ve yumuşak kumaşla temizleyiniz.Eğer slayt çok kirli ise durulamadan önce iyice ıslatın.

 

MİKROSKOPTA İNCELEMEK ÜZERE PARÇA HAZIRLANMASI:

 

1-     Spatulanın kenarı ile taze kesilmiş patatesin yüzeyini kazıyınız.

2-     Patates cismini temiz slaytın üzerine sürünüz.

3-     Damlalığı kullanarak slaytın üstüne bir damla su damlatınız.

4-     Sliple slaytın üzerini örtünüz.

5-     Slaytı mikroskoptaki yerine yerleştiriniz.Yüzlerce nişasta taneciklerini göreceksiniz.Elma,muz,armut gibi başka maddelerden de örnek alabilirsiniz.Görünüşlerini birbirleri ile kıyaslayabilirsiniz.

 

 KRİSTALLERİ GÖZLEMLEMEK

 

Kristalleri gözlemlemek oldukça etkileyicidir.Düzgün, düz yüzeyleri ve keskin kenar ve köşeleri vardır. 7 farklı kristal vardır.

 

 

Kübik, tetraganal,triklinik,trigonal,ortolhombik,monaklinik,heksagonal

 

1-     her slayt için etiket yapınız: deniz tuzu,soda gibi.

2-     Küçük bir kaşık veya spatula kullanarak her üründen etiketlediğiniz slaytların ortasına çok küçük bir para koyunuz.

3-     İlk örneğin üzerine bir damla sıcak su koyunuz ve kürdanla yavaşça karıştırınız.

4-     Slaytı sahne kliplerinin altına sahnenin üzerine yerleştiriniz ve mikroskoptan kristal solisyona bakınız. Solisyon soğudukça kristal yapının nasıl olduğunu seyrediniz.

5-     Gördüklerinizi aşağıdaki tabloya yazınız veya çiziniz.Çizdiğiniz kristal şekle bakarak şeklin ne olduğuna karar veriniz.Son sütuna şeklin adını yazınız.

6-     Bu prosedürü diğer numunelerde de uygulayınız.

 

KRİSTAL GÖZLEM TABLOSU

 

Kristal gözlem deneylerinden edindiğiniz bilgileri aşağıdaki tabloda kaydedebilirsiniz.

ÖRNEK

GÖZLEM ve ÇİZİMLER

KRİSTAL ŞEKLİ

CİSİM 1

 

 

CİSİM 2

 

 

CİSİM 3

 

 

CİSİM 4

 

 

CİSİM 5

 

 

 

İNCELERKEN DÜŞÜNECEĞİNİZ SORULAR:

 

 • Her numune belli bir tip kristal yapıya mı sahip?
 •  
 • Hangi numune en iyi kristal yapıya sahip?
 • Bu denediğiniz materyaller dışında farklı maddeleri de deneyebilirsiniz?

 

MİKROSKOBUN BAKIMI NASIL YAPILIR?

 

Bu mikroskop size yıllarca kullanmanızı ve buluş yapma hazzını yaşatır.Bu kılavuzda  giriş seviyesinde aktivitelerden bahsedilmiş olup bu sadece bir başlangıçtır. Binlece minik, gizemli dünyaları gözlemleyebilirsiniz.

 

 

Size birkaç örnek;

 • Farklı renk ve şekildeki saçların kıyaslamasını yapınız.
 • Kedi köpek tüyünüz kıyaslayın.
 • Tırnak,balık pulu,kelebek,sinek kanadı gibi cisimleri inceleyin.
 • Farklı tipteki kumaşları inceleyebilirsiniz. 

MİKROSKOBUN BAKIMI

 

Her zaman bir el kolunu bir el de tabanını tutacak şekilde mikroskobu iki elle tutunuz.Kullandıktan sonra her zaman slaytları çıkarınız ve temizleyiniz. Kullanımdan sonra her zaman göz yerinin toz kapağını kapatınız.Mikroskobu kutusunda ve üstünü plastik bir örtü ile örterek saklayınız.Cam lensleri temizlemek için sadece lens kağıdını kullanınız.Lensleri ve sahneyi ellemeyiniz. Uzun süreli mikroskobu kullanmayacaksanız pilleri çıkarınız.

 

Mikroskop;

 

Mikroskop günlük hayatta yalnızca gözümüzle göremediğimiz şeylerin mercekler yardımıyla büyütülerek incelenmesini sağlayan bir alettir. Mikroskoplar cisimlerin küçük hücrelerinin incelenmesinin yanı sıra, sanayi, genetik, jeoloji, arkeoloji ve kriminoloji gibi alanlarda da kullanılmaktadır.

 

Mikroskop temelde Hollandalı Zacharias Janssen'in 1590 yılında bir teleskopu tamir ederken ortaya çıkmıştır. Bu dönemde başka Hollandalı, Alman, İngiliz ve İtalyan bilginleri, mercek sistemini tersine çevirerek bir teleskopun, cisimleri büyütmek için de kullanılabileceğini keşfetmişlerdir.


Genel olarak mikroskoplarda iki ana bölüm mevcuttur. Bunlar; mekanik kısım ve optik kısım.

Mekanik kısım

Mikroskobun mekanik kısmı ayak, gövde, tabla ve tüpten oluşmaktadır. Mikroskop ayağı ağır ve denge sağlamaya yarayan bir nal şeklinde olup aynı zamanda mikroskobun bütün ağırlığını taşımaktadır. Gövde ise mikroskobun diğer parçalarının yer aldığı bölümdür. Mikroskop tablası daire ya da kare şeklinde, kimi zaman sabit ve kimi zaman hareketli, ortasında aynadan yansıyan ışığın geçmesine yarayan bir deliği bulunan kısımdır. Tabla, preparatı koymaya yarar. Aynı zamanda hareket ettirilebilir bir parçadır. Mikroskop tüpü
ise iç içe geçmiş iki madeni borudan oluşmaktadır. Dış tüpü, düz bir dişliyle gövdeye bağlanmıştır. Bu parça ayar vidaları sayesinde aşağı ve yukarı hareket ettirilebilir. Bu sayede nesnenin netliği ayarlanabilir.Optik kısım

Mikroskobun ikinci önemli kısmı optik kısmıdır. Optik kısım oküler, objektif ve rovelveri taşır.

Oküler, farklı oranlara sahip, göze gelen tarafta bulunan bir yakın merceğidir. Objektifin meydana getirdiği gerçek görüntüyü büyütmeye yarar. Objektif cismin büyütülmüş ters görüntüsünü verir. Büyütme dereceleri birbirinden farklı olabilir. Rovelver ise bir, iki, üç veya daha fazla objektif takılmasına yarayan ve mikroskop tüpünün alt ucunda bulunan kısımdır. Rovelvere takılan mercekler de yakın mercekleridir. Bundan başka bir de nesneyi aydınlatma sistemi olarak ayna veya ışık kaynağı, kondansör ve diyaframdan bulunur. Ayna gelen ışığı alır. Ayna yerine bunu yapan bir ışık kaynağı da bulunabilir. Kondansör de bir mercek sistemidir. Aynadan ya da ışık kaynağından gelen ışınları toplayarak objenin aydınlanmasını sağlar. Diyafram, kondansörün altında yer alan ve bir kol aracılığıyla nesneye gelen ışık miktarını ayarlayan bölümdür.

Mikroskopta incelenecek olan madde, mikroskobun tipine göre lam ve lamel adı verilen farklı kalınlıklarda iki ince cam kısım arasına yerleştirilerek ya da doğrudan gözlemlenebilir. Lam, 75 mm boyunda 25 mm eninde ince camdan yapılmış bir plaktır. Lamel ise 14, 18, 20 veya 22 mm en ve boyunda yine çok ince bir cam karedir.

Mikroskopların çoğu, 4x ile 15x arasında değişik büyütme özelliklerine üç objektif içerir. Odak noktaları ayarlanabilirdir. Her bir objektifte iki veya daha fazla mercek bulunur. Oküler, objektife nazaran daha basittir ve  merceklerden meydana gelmiştir. Onun büyütme oranı ise 10x ile 20x arasında değişir. İkisinin de çalışabilmesi ve istenen sonucu elde edebilmesi için yeterli ışık gerekmektedir.

Görüntünün meydana gelmesi

Bir mikroskopta görüntünün oluşabilmesi için ayna veya ışık kaynağından gelen ışınların, optik kondansörden çıkarak incelenecek nesneden geçip objektife ulaşması gerekir. Böylece objektif mikroskop tüpünün üst kısmından 11 mm aşağıda ilk görüntüyü meydana getirir. Nihayetinde okülerden çıkan görüntü, gözün retinasına ulaşır. Oküler mercekleri, objektiften gelen ilk görüntüyü gözden 25 cm uzakta tekrar büyüterek gösterir. Göz retinasına düşen görüntü bu son görüntüdür.

 

 

DİKKAT! Mikroskopla kesinlikle güneşe bakmayınız.Güneşe bakmak gözlere zarar verir.

UYARI: Boğulma tehlikesi! Küçük parçalar içerdiğinden 5 yaş altı çocuklar için uygun değildir. Çocuklar yetişkinlerin refakati altında kullanmalıdır.

Ürün Mikroskop
Diğer
Garanti Süresi (Ay) 24
Yurtdışına Satış Yok
Stok kodu OFISMPA450
 • Hızlı kargo

  1 gün gibi kısa bi zaman da elime ulaştı hızlı kargo için teşekkürler. Ürün güzel ancak pek çocuk için değil yetişkinler bile ayarlayıp görmeyi zor yapıyor çocuk hicbirsey göremiyor.

  ÜSKÜDAR - İstanbul - Türkiye

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (2) Hayır (3)

 • Güzel

  Çocuklar için harika bir ürün. Kullanışlı ve kullanımı kolay. Hızlı teslimat için teşekkürler

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (6) Hayır (1)

 • süper

  güzel kaliteli

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (5) Hayır (1)

 • Dört Yıldız

  Çocukların mikroskobu, bilimi tanıması ve araştırmayı sevdirmek için ideal bir ürün. Çok mükemmel performans beklenmemesi gerekir ama başlangıç seviyesi için alınabilir.

  ÇANKAYA - Ankara - Türkiye

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (5) Hayır (3)

 • Üç Yıldız

  Orta

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (5) Hayır (5)

 • çok çok memnun kaldım.

  doğum günü hediyesi olarak yiğenime ileriye dönük hedef koyması için aldım. çok güzel ve pratik. Daha da alacağım. teşekkürler satıcı. siparişten sonraki 24 saat içinde elimdeydi. hatta hepsi burada siparişiniz akrgoya verilmiştir mesajını çekmeden önce gelmişti :D

  -

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (9) Hayır (0)

 • komik fiyat harika bi alet

  çocuğunuz bu aletle bilim dünyasına küçük ama önemli bir adım atacak

  - İstanbul - Türkiye

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (12) Hayır (4)

 • normal

  çocukların oynayıp bilim sevmesi için iyi yüksek beklenti içine girmeyin

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (8) Hayır (12)

 • Bu fiyata rahatlıkla tercih edilir

  Fiyatına göre gayet de uygun özellikle ilkokulda kullanmak için

  - Elazığ - Türkiye

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (10) Hayır (3)

 • Beğendik

  İlk başta tahminimizden çok küçük olduğu için biraz hayal kırıklığına uğradık. Kullanma kılavuzu son derece yetersiz. Ama kullanımını keşfettikten sonra ilkokul için yeterli.

  - Ankara - Türkiye

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (12) Hayır (5)

 • Tüm yorumları gör (30)
Kapat Yorum Yayınlama Kriterlerimiz

Eğer bu ürünü satın aldıysanız ya da kullandıysanız diğer müşterilerimizi bilgilendirmek için ürünün performansı ya da özellikleri ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Sitemizde yayına alınmakta olan tüm ürün yorumları, siz değerli müşterilerimizin ürün seçimlerini daha sağlıklı şekilde yapabilmelerini kolaylaştırmak amacıyla ekibimiz tarafından dikkatle incelenmekte olup, aşağıdaki kriterlere uygunsa yayınlanmaktadır. Yorumlarınızda ürüne ait eksi ya da artı özellikleri, kullanım esnasında yaşadığınız sorunları yazabilir, ürün hakkındaki memnuniyetinizi ya da memnuniyetsizliğinizi dile getirebilirsiniz.

Hakaret veya argo içeren yorumlar, fiyat bilgisi verilen, markaları kıyaslayan, tedarik ile ilgili sorunların belirtildiği, soru sorulan, link bilgisi verilen yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu kriterlerin dışında kalan tüm yorumlar kısa süreli bir değerlendirme sürecinin ardından yayınlanmaktadır. Bu sebeple yorumların değerlendirilip yayınlanma süresi, gelen yorumların yoğunluğuna ve geliş sıralamasına göre değişkenlik gösterebilir.

İncelediğiniz bu ürünü,
alışveriş kredisi ile satın almak için detayları inceleyin;
Alışveriş Kredisi Detayları
Alışveriş Kredisi Nedir?
Sepetinizdeki ürünleri istediğiniz vade seçeneği ile almak artık çok kolay!

Hepsiburada'da beğendiğiniz ürünleri sepetinize ekleyin, İş Bankası işbirliği ile 750 - 15.000 TL arasındaki sepet tutarınız kadar Anında Alışveriş Kredisi'nden 48 Aya varan vade seçenekleri ile yararlanın.
Nasıl Kullanırım?
1
İş Bankası İnternet Şubesi bilgilerinizle giriş yapın
Ödeme adımında Alışveriş Kredisi ile ödemeyi seçin. İş Bankası İnternet Şubesi hesabınıza Hepsiburada üzerinden giriş yaparak krediyle ödeme sürecini başlatın.
2
Bilgilerinizi kontrol edin, başvurunuzu tamamlayın
Bankanıza güvenli bir şekilde giriş yaptıktan sonra bilgilerinizi kontrol edin ve size uygun vade seçeneği ile başvurunuzu tamamlayın.
3
Krediniz anında onaylansın, siparişiniz ayağınıza gelsin
Sepet tutarınız kadar ihtiyaç kredisi anında onaylansın. Size sadece alışverişinizi tamamlamak kalsın.
Örnek Alışveriş Kredisi Tablosu
Vade Taksit Tutarı Toplam Tutar
tüm vade seçeneklerini görüntüle
Taksitli Satış Detayları

Ürüne Özel Taksit Fırsatları

Taksit Tutarı Toplam Tutar

Önemli Not

Fiyat Satıcı Kampanya Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
--
tarihinde stoklarda olacaktır.
--
Aşağıdaki kampanyalar, satıcısı olan ürünlerde geçerlidir.
BAŞA DÖN