Nargile / Nargile Fiyatları

Türkiye'de sıkça karşılaşılan nargile, Güney Asya, Orta Doğu ve Balkanlar'da da yaygın bir şekilde kullanılıyor. Nargilenin çıkış yerinin Hindistan olduğu düşünülüyor. Hintliler yıllar önce nargilenin bugünkü çalışma prensibini andıran benzer bir yöntem kullanıyor. Hindistan cevizinin kabuğunu yakarak ortaya çıkan dumanı yine cevizin içerisine yerleştirdikleri kamış ile içlerine çekiyor. Bugün kullanılan nargilelerin temellerinin bu yöntem sonucu ortaya çıktığı varsayılıyor.

Hindistan yola çıkan bu alışkanlığın İranlılara, oradan da Araplara ve Osmanlılara geçerek büyük bir coğrafyada karşılık bulduğu biliniyor. Araplar bu geleneksel tütün içme aracını "Şisa" olarak adlandırırken İranlılar "Kalyan" adını veriyor. Farsçada kullanılan "Nargil" kelimesi ise aracın ilk çıkış noktası olan Hindistan cevizi anlamına geliyor.

Nargilenin 4 önemli bölümü bulunuyor. Bunlar sırasıyla ser, lüle, marpuç ve şişe olarak adlandırılıyor. Tütünün yerleştirildiği tablaya lüle adı veriliyor. Nargilenin uzun gövdesine ser deniliyor. Dumanı filtreleyen su ile dolu kısma şişe denirken, dumanı buradan alıp hortuma ulaştıran kısım marpuç olarak adlandırılıyor. Bu parçaların dışında Sipsi, tepsi ve rüzgarlık ile tömbeki de aracın çalışması için gerekli malzemeler arasında sayılıyor. Sipsi, marpucun ucuna yerleştirilerek dumanın içe çekilmesine yarıyor. Tepsi ve rüzgarlık közden düşen külleri toplarken rüzgarlık közün sönmesine ve küllerin etrafa saçılmasına engel oluyor. Özel olarak kıyılarak hazırlanan tütünlere ise tömbeki deniyor.

Nargilenin çalışma prensibi için içicinin marpuçtan nefes alarak sistemi çalıştırması gerekiyor. Nefes ile birlikte ile ortaya çıkan basınçla hava közden, lüledeki gözeneklerden geçiyor. Burada oluşan sıcak hava ısıtılan tömbeki dumanı ile buluşarak şişedeki suya ulaşıyor. suda soğuyan duman marpuçtan içiciye ulaşıyor.

Kullanıcıların tercih edeceği mekana göre farklılık gösteren nargile çeşitleri bulunuyor. Nargileler büyük, orta, midi, küçük ve mikro boyunda üretiliyor. Büyük boy çeşitlerin yükseklikleri 60 - 75 santimi buluyor. Orta boylar 55- 60 santim boyutlarına ulaşırken, küçük boylar 45-50 santim arasında üretiliyor. Midi boyların yüksekliği 30 ila 45 santim arasında olabilirken, bu boyutlar üretici markaya göre farklılık gösteriyor. Minik boyda üretilen çeşitler 25-20 santim arasını bulurken daha küçük boylara da ulaşmak mümkün oluyor.

Nargileler boylarının dışında yapıldıkları malzemelerle de değişik çeşitler sunuyor. Bakır nargileler, pirinç nargileler, döküm olarak üretilen çeşitlere ulaşmak da mümkün oluyor. Nargileler tek parça halinde satılıyor. Bunun dışında ihtiyaca göre takım halinde satılan ürünlere de ulaşılabiliyor.

Kişiye özel üretimler ve el işçiliği taşıyan ürünler söz konusu olduğunda nargile fiyatları farklılıklar gösterebiliyor. Bunun dışında kafe ve restoran gibi mekanlarda kullanılan ürünler genellikle fiyat olarak orta segmentte yer alıyor. Özel tasarımlara sahip olan ve pahalı materyaller kullanılarak imal edilen ürünler ise üst segmentte yer alıyor.

Nargile yapımına ve kullanımına fayda sağlayan cihazlar da özelliklerine göre fiyat farklılıkları gösteriyor. Bu cihazların başında elektrikli köz yakma cihazları başta geliyor. Elektrikli köz yakma cihazları özellikle kafe ve restoran gibi kullanımın hızlı ve yoğun olduğu noktalarda tercih ediliyor.

Nargile satın alırken beraberinde ürünün kullanımını etkileyen parça ve aksesuarlarda alınabiliyor. bunların arasında buzlu marpuçlar ve buz küpleri bulunuyor. Dondurularak kullanılabilen buzlu marpuçlar, dondurularak şişedeki suya konulan buz küpleri gibi aksesuarlar ile daha soğuk bir duman deneyimi yaşanabiliyor. Bunun dışında seramik ya da metal lüleler de kullanılabiliyor.

Hindistan cevizi kömürü ve hijyeni sağlamaya yardımcı plastik sipsiler nargile kategorisinde sarfiyat malzemeleri olarak öne çıkıyor. Kömürün kendi kendine yanması, kokusuz ve dumansız olması da satın alma amacına göre önem taşıyor. Plastik sipsiler, çoklu paketler halinde kullanıcıların beğenisine sunuluyor.

Nargile ve Aksesuar Modelleri

90 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Ideal
  2. Pipsan
  3. Mya
  4. 50Bir
  5. Enhavali
  6. Denz Takı
  7. BuldumBuldum
  8. Şahin Gümüş
  9. Clifton
  10. Wildlebend
  11. Ünvanli Hediyelik
  12. Ünvanlihediyelik
  13. Akpınar
  14. Coco Nero
  15. Ehli Keyf
  16. Firebrand
  17. Kahveci Döküm
  18. MY-MATİC
  19. Starbuzz
  20. Wellini
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483632/25000094/201950
BAŞA DÖN