Oyun Konsolları

Oyun konsolları her zaman gelişen teknolojinin göz bebeklerindendir. Teknoloji ile paralel bir şekilde ilerleyen konsollar, daima çıktıkları dönemin üst düzey donanımlarından oluşur. Günümüzde konsolda önde gelen Playstation, Xbox ve Goldmaster gibi markalar inceleyebilirsiniz. Bu markaların çeşitli jenerasyonlarda ve taşınabilir super slim kasa veya çeşitli oyunların temalarından oluşan farklı modelleri de bulunur. PlayStation veya Xbox konsolları gibi evde kullanılan konsolların slim modelleri de kullanıcıların beğenisine sunulur. Bu modellerde donanım olarak hiçbir fark bulunmazken, sadece slim kasalar elektrik konusunda tasarruf sağlar. Herhangi oyun teması ile piyasaya çıkmış olan konsolların ise diğer versiyonlarından donanım olarak bir farkı yoktur.

Oyun Konsolu

Yıllar boyu oyun konsolları salonların vazgeçilmezlerinden olmuştur. Oyun konsollarının, bilgisayarlara göre farklı avantajları vardır. Öncelikle cihazların kontrolcüleri, genel olarak oyun türlerinde klavyelere oranla daha büyük kolaylık sağlar. İlk olarak yanlış bir tuşa basma oranınız konsol kontrolcüsünde çok daha azdır. Ayrıca aynı işlevleri çok daha az tuşla yerine getirebilirsiniz ve bunları yaparken kontrolcünün sağladığı konforu da beraberinde yaşarsınız.

Günümüzde kontrolcülerin kablosuz hale gelmesi bu konforu bir üst seviyeye taşır. Oyun konsollarının ana amacı kaliteli bir oyun keyfi olsa bile, gelişen içerik teknolojisi ile bu cihazlar oyun merkezinden uzaklaşır. Konsollar artık birer multimedya cihazı hali ile evlerde yerini alır. Bugün oyun konsolları ile televizyon izleyebilir, internetten alışveriş yapabilir, sosyal medya sitelerinde gezebilir, internet üzerinden canlı yayın yapabilir, oynadığınız oyunun videosunu kaydedebilir ve onu internette arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Oyun Konsolu Fiyatları

10-15 sene önce piyasaya çıkan oyun konsolları genelde Türkiye'ye geç tarihlerde gelirdi ve yurt dışındaki fiyatlara göre daha pahalı olurdu. Ancak gelişen teknoloji, artan üretim kapasiteleri, globalleşen dünya ve pazarın önemli kısmını oluşturan ithalatçılar sayesinde, konsollara artık daha kolay ulaşabilirsiniz. Ürünlerin hem piyasaya çıkış tarihleriyle aynı günde hem de yurt dışı fiyatı ile eşit fiyata bulabilirsiniz.

Piyasada oldukları dönemde güçlü teknolojileri ile en iyi oyunları rahat oynatabilen konsollar, bu konuda da bilgisayarların karşısında avantajlı hale gelir. Donanım ve teknoloji olarak bilgisayarlar ile paralel giden konsollar fiyat olarak her zaman bilgisayarlardan daha ucuz olarak karşınıza çıkar. Bunda hem üretim mantığı hem de daha az parça ile daha fazla performans sağlaması baş rolü oynar. Bilgisayarlar ile fiyat olarak her zaman arasında uçurum bulunan konsolların kendi aralarındaki fiyat çeşitliliği ise türlerine göre farklılık gösterir. Konsolun kapasitesi, özel üretim versiyonu olup olmaması ve yanında hediye olarak gelen oyunlar fiyat farklılıklarını ortaya çıkartan başlıca etmenler yer alır.

Oyun Konsolu Çeşitleri

Oyun konsolları kullanım şekline göre farklı kategorilere ayrılır. Taşınabilir oyun konsollarında, ekran ve kumanda tek bir mobil cihaz üzerinde yer alır. Bu cihazların kendi üzerinde yerleşik ses birimleri de bulunur. Dışarıdan herhangi bir bağlantıya ihtiyaç duymayan taşınabilir konsolları, şarjları olduğu müddetçe istediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Şu anda 8. jenerasyonda olan konsollar ise televizyona yakın yerde bulunur ve kontrolcüleri ile kumanda edilir. Ancak hareket algılayıcı destekli konsolları kontrolcüsüz bir şekilde kumanda edebilirsiniz. Bu konsolların üzerinde herhangi bir yerleşik ses birimi bulunmadığı gibi, üzerinde bir ekran da yoktur. Bu konsolların avantajı ise teknoloji açısından son derece ileride olmaları ve yüksek depolama kapasiteleridir. Taşınabilir ya da klasik tipteki modeller, her zaman söz konusu oyun performansı ve oyun çalıştırabilme kapasitesi olduğunda, bir adım önde yer alır. Playstation 4, 3, XBox ve diğer konsollar sayesinde eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Oyun Konsolları

Bu Kategori Yayında Değil.
Aşağıdaki ürünler ilginizi çekebilir.
BAŞA DÖN