Hem tasarımı hem de gamerların tüm ihtiyaçlarını karşılamak üzere modifiye edilmiş özellikleriyle oyuncu koltuğu, oyuncu donanımlarının ilk sıralarında yer alır. Bir oyuncunun tüm teknik, ortopedik ve fiziksel ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanan oyuncu koltukları; spesifik özellikleriyle de oyuna ayrı bir keyif katar.

Oyuncu Koltuğu Nedir?

Oyuncu koltuğu, tamamen oyuncu gereksinimlerini karşılamaya yönelik olarak eklenmiş özellikleri ve dizaynıyla ön plana çıkan bir koltuk tipidir. Her koltuk, kullanıcıların ortopedik sağlığı ve ergonomik gereksinimleri öncelikli tutularak tasarlanmaz. Bazı ürünlerde, tasarım ergonominin önüne geçer. Bu durum, uzun saatlerini bilgisayar başında geçiren oyuncular için öncelikle bir sağlık tehdidi oluşturur.

Günde ortalama 4-5 saatini oyun oynayarak geçiren oyuncuların gereksinimleri göz önüne alınarak tasarlanan bilgisayar koltukları, özel eklenti ve araçlarıyla fark yaratır. Birincil olarak kullanıcı sağlığı ve konforu baz alınarak tasarlanan oyuncu koltukları, çok yönlü ergonomileri ile bilgisayar koltuğu kavramına yeni bir boyut getirir. Oyuncuların en uzun vakitlerini geçirdiği koltuğun kişisel gereksinimlere göre ayarlanabiliyor ve eklentilerle zenginleştirilebiliyor olması, oyuncu koltuğunun tercih edilmesini sağlayan özellikler arasındadır.

Oyuncu Koltuğu ile Bilgisayar Koltuğu Farkı Nedir?

Genellikle yüksek kalite poliüretan malzemeden üretilen ve yükseklik ayarı yapılabilen kolçaklara sahip olan oyuncu koltukları, keyifli ve rahat kullanım sağlayarak kolları dinlendirir. Standart bilgisayar koltuklarında genellikle yalnızca bel desteği bulunur. Daha profesyonel modellerde ise boyun desteği gibi yönler de bulunabilir. Terletmez malzeme kullanımı ve amortisman özellikleri dikkate alınarak üretilen oyuncu koltuklarında ise neredeyse her bölgenin kişiye özel ayarlanabiliyor olması büyük rahatlık sağlar.

Oyuncu koltuğu tasarımında farklı çizgilere rastlansa da hemen tüm oyuncu koltuk modelleri, oyun temalarını destekleyen tasarımlarıyla oyun ruhuna katkıda bulunur. Değişik renk ve desenlerde hazırlanan tasarımlar arasında, hemen hemen her kullanıcı kendine uygun koltuğu bulabilmektedir. Her kiloya uygun, genişliği ve sertliği farklı üretilmiş koltuklar arasında seçim yaparken ürün detaylarına dikkat edilmelidir. Hareket kabiliyeti yüksek bir oyun koltuğu, çok eklemli bir tasarıma sahip olan insan vücuduna maksimum uyum sağlamasıyla, kullanıcıları uzun vadede oluşabilecek sağlık sorunlarından korur.

Özellikle boyun, bilek, dirsek, kol, el ve eklemlerde yaşanan ve uzun süreli bilgisayar kullanımından kaynaklanan sağlık problemlerini en aza indirmek için, boyun ve bel bölgesine koyulabilen ekstra destekli modeller tercih edilebilir. Uzun süre oturmaktan kaynaklanan bel ve diz ağrılarını azaltmak için, ekstra ayaklık aksesuarları bulunan modelleri tercih etmek yerinde olacaktır. Ayaklıklar, uzun süre düz zemine temas eden ayakların açısını değiştirerek bacak ve bel sağlığını korumakta büyük rol oynar. Ayakları yerle temasını keserek sıcak tutmak, vücudu rahatlatacağından, oyun keyfini daha uzun saatlere yarar. Kişiye göre ayarlanabilen yükseklik, koltuğu yatırmayı seven oyuncular için arkaya 170 dereceye kadar yatabilme özelliği, aslında kullanıcının uzun vadede bir sağlık yatırımı yapmasını sağlar.

Elektronik spor mücadeleleri yapan oyun tutkunları, online yayınlar sayesinde daha geniş kitlelerle sıklıkla iletişim kurmaktadır. Bu yayın esnasında profesyonel bir oyuncu koltuğunda oturuyor olmak, gamerlara ayrı bir heyecan yaşatır. Bazı modellere entegre edilebilen tablet bilgisayar ve laptop tutacakları; koltuğa takıp çıkarılabilen kolçak ve metal ayaklar kullanıcıların ürünler arasında seçim yaparken dikkat ettikleri diğer özellikler arasındadır. Uzun süreli kullanımdan kaynaklanan aşınmalara karşı markaların verdiği yedek parça desteği hizmeti de tercih faktörleri arasında yer alır. Ayaklarla uzun süreli temas sonucu en fazla aşınan parçalardan biri olan koltuk ayakları ve tekerleklerinin metal olduğu modelleri tercih etmek, uzun süreli kullanımı mümkün kılar.

Oyuncu Koltuğu

Bu Kategori Yayında Değil.
Aşağıdaki ürünler ilginizi çekebilir.
BAŞA DÖN