Salt (Ajan)

Salt (Ajan)

format
%
(Kargo Bedava)
(Kargo Bedava)
İzlemelik (19.04.2011)
Sürprizli ve hareketli filmleri sevenler için harika bir film. Sürprizler ilk başta tahmin edilebilir geliyor insana ama sonlara doğru tahmin etmediğiniz yerden çıkıyor ve sizi şaşırtıyor. Kesinlikle arşivinizde bulunmalı devamını göster devamını gizle
Firdevs Sancaktutan GÜNEYSU - Rize - Türkiye Tüm Yorumlar (8)
DSACategoryId/60001501/2147483640/10007286/11002

Rakibini canlandıran Ejiofor'la iyi bir ilişki kurmak, Jolie için önemliydi. “Bence filmde düşmanınızı oynayan kişiyle çok, çok iyi geçinmek önemli; çünkü dövüş sahnelerinde biraz daha cüretkâr oluyorsunuz,” diyor. “İkimiz de çok iyi vakit geçirdik.”

di Bonaventura, “Peabody, neye mal olursa olsun Salt'u yakalamak istiyor,” diye devam ediyor. “Chiwetel’in sergilediği performansta çok zarif bir yoğunluk var. Bence insanlar, Peabody'nin takip ettiği  Evelyn Salt için endişe edecekler.

Davaya bakan karşı istihbarat görevlisi olan Peabody'nin görevi, mültecinin Salt hakkında doğru mu yoksa yalan mı söylediğini anlamaktır. “Bu bir bakıma bir çifte takip—kadını fiziksel olarak yakalamak ve bir köstebeğin var olup olmadığını, varsa bu kişinin Salt olup olmadığını çözmek,” diyor Ejiofor.  “Bu da filmin kedi fare oyununa dönüşmesine yol açıyor.”

Ejiofor senaryonun sınırları zorlayan aksiyondan daha fazlasını sunduğunu gördü. “Tempolu ve heyecanlı bir film,” diyor. “Her şeyin bir karışımı gibi—politik gerilim, paranoyak öğeler taşıyan bir macera; karakterler de çok gerçekçi.”

Benzer şekilde, yapımcılar, Salt'un izini sürerek onu yakalamakla görevli Peabody'ye gereken yoğunluğu verecek, yüksek enerjiye sahip bir oyuncu arayışı içindeydi. CIA'in karşı istihbarat biriminin bir ürünü olan karakter, çok da sempatik bir tipleme değil. Jolie, “Bu adamlar politika üretmiyor, bu adamlar birer silah,” diye açıklıyor. Jolie, 2012, Talk to Me, ve American Gangster gibi filmlerde izlediğimiz, Olivier Ödülü sahibi İngiliz oyuncu Chiwetel Ejiofor'un rolü  üstlenmiş olmasından özellikle memnun. “Chiwetel güçlü ve sert bir adam. İnanılmaz bir oyuncu.”  

Jolie, Schreiber'ı “öylece oturmayan oyunculardan biri,” olarak tanımlıyor. “Çok çalışıyor; ekibe katıldığında, oynadığı karakteri daha büyük ve daha güçlü hale getireceğini biliyorduk.”

Schreiber'ın ilgisini çeken bir şey de, yeni bir kimlik altında saklanan, uykudaki bir casusun avlanması kavramıydı. “Yıllar boyunca gizli görevde kalan ve sonra oynadığı rolde kaybolan sivil polisler hakkında birçok hikâye duymuştum,” diyor. “Bağlılıklarının kime ait olduğu konusunda kafa karışıklığı yaşıyorlardı ve görevden çekildikten sonra ciddi şekilde terapi görmeleri gerekiyordu.”  Salt'a yardım etmek istemekle onu yakalamak istemek arasında sıkışıp kalan Winter'ın boğuşması gereken soru buydu: Çok iyi tanıdığı kişi, aslında bambaşka biri olabilir mi?

Schreiber, Salt'un senaryosu kendisine gönderildiğinde, onu bir çırpıda okuduğunu söylüyor. “Elinizden bırakamayacağınız türde bir öyküydü. Bir solukta okuyuverdim. Çok eğlenceliydi.”

Schreiber The Manchurian Candidate ve Defiance filmlerdeki dram yönü ağır basan rolleriyle tanınsa da, yakın zamanda X-Men Origins:  Wolverine ile aksiyona da adım attı. Jolie “Liev politik bilinci olan ve çok düşünceli biri; onunla çalışmak harikaydı,” diyor. “Rolü ciddiye alıyor ama yine de eğlenmesini biliyor.” 

Salt'un CIA'deki amiri Ted Winter'ı canlandıran Liev Schreiber için, Noyce'un çalışmasını izlemek ders niteliği taşıyordu. “Phillip, bir sinemacı ve oyuncu olarak daima hayranlık duyduğum biri,” diyor yakın zamanda ilk filmini  yönetmiş olan Schreiber. “Onu yakından izleme fırsatının değeri benim için çok büyük.”

“Phillip'in ritmi, oyuncularla yakından ilgili,” diye ekliyor Lorenzo di Bonaventura.  “Yaptıkları işte ve olanların her anında tam bir konsantrasyon söz konusu; Phillip sahneyi izlerken neredeyse kıvranıyor. Performansın doruk noktası olmasını istediği yeri hissedebiliyorsunuz.”

Jolie'ye göre, Noyce yaptığı her filmde karakterler hakkındaki ayrıntıları kapsamlı bir şekilde araştırıyor. “Geniş bir şekilde araştırıyor karakterlerin içini doldurmamıza yardım etmek için küçücük detaylar getiriyor,” diyor. “İstihbaratla ilgili bir filmde, filmin ardındaki istihbaratı o sağlıyor.”

CIA teknik danışmanı olan Mahle, “Yönetmenin eğlenceli, heyecanlı ve gerilimli bir film yapmak için kendini adaması tüm bunları yaparken gerçekçiliği göz önünde bulundurması beni gerçekten etkiledi. Konu casusluğa geldiğinde, çoğu Hollywood filminde gerçekçi bir şey bulamazsınız; ama Phillip konuya “Evet, gerçekten böyle olabilir,” diyerek yaklaştı. Öyküdeki büyük noktalar kadar küçük ayrıntılar da onun için önemliydi,” diyor.

Aslında, Noyce konuyla yıllardır ilgiliydi—hatta bu konuyla birlikte doğmuştu. “Babam CIA'den önce var olan OSS Stratejik Hizmetler Bürosu)'nun Avustralya'daki karşılığı olan Z Özel Kuvvetleri için çalışıyordu. Casus babamın öyküleriyle büyülenerek büyüdüm. Çok erken yaşta, Avustralya taşrasında, öğleden sonralarımı insanları izleyerek, bir iki saat onları gözleyerek geçirirdim. Bir casus olmak istiyordum ama olmadı işte.”

“Bu filmi çekmek istememin basit bir nedeni var—senaryoyu okuduğumda, bunun izlemek isteyeceğim türde bir film olduğunu gördüm. Ben bu filme bilet alırdım,” diyor Noyce. “Kurt'ün senaryosunu okuduğumda, tarihsel gerçeklere dayanan kurguyla patlamış mısırlık filmlerin kurgusunu baş döndürücü bir şekilde birleştirdiğini gördüm. Bu öykü, hem zihne hem duyulara hitap eden nadide bir film; her ergenin içindeki yetişkini ve her yetişkinin içindeki çocuğu sevindiren, sizi koltuğunuza mıhlayacak bir macera için mükemmel bir reçete sunuyor.”

di Bonaventura “Bazen aksiyon, filmi boğabilir; ama Phillip gerçekten dengeyi iyi tutmayı biliyor,” diyor. “Karakterlerin her birinin, kendinizle özdeşleştirebileceğiniz kişiler olmasını sağlıyor. Böylece neyi neden yaptıklarını anlıyorsunuz.”

Yapımcılar, filmi yönetmesi için, filmleri arasında başrolünü CIA analisti Jack Ryan rolündeki Harrison Ford'un oynadığı Clear and Present Danger/Açık Tehlike vePatriot Games/Tehlikeli Oyunlar'ın da bulunduğu, politik gerilimlerin usta ismi Phillip Noyce'u ekibe dahil ettiler.

“Angelina tam bir profesyonel,” diye ekliyor yapımcı di Bonaventura.  “İster dramatik , ister eğlenceli, isterse aksiyon dolu bir sahne olsun; her şeyini veriyor. Sınırları zorlamak isteyen biriyle çalışmak gerçekten harika.”

Yapımcılar, Jolie'yi seçerek öykünün aksiyon kısmında gaza basabileceklerini hissettiler. Mahle “Salt yüz yüze dövüşte, agresif bir şekilde dövüşüyor,” diyor. “Yaptığım bazı filmlerde –kadın olduğum için—aksiyonu güzel gösterme eğilimi hissediyordum.” Mahle'ye göre, “güzel” sözcüğü, düşman hesabına çalışan bir köstebek olmakla suçlanan eğitimli bir ajanın dövüşmesini tanımlamak için uygun bir kelime değil.

Mahle, “Angelina rolünün incelikleriyle ve öykünün gidişatıyla ilgilendi. Bu tabii ki hayali bir öykü; biz de bunu gerçek dünyada geçen bir senaryoya uydurmak için çalıştık, özellikle de karakteri; oynadığı karakterin inandırıcı olması gerekiyordu. Uykudaki bir casus olmakla suçlanan birinin ne hissedeceği, nasıl tepki vereceği, ne gibi seçeneklere sahip olacağı konusunda çok kesin çizgilerle konuştuk.”

Joyce, Mahle ve diğer eski casuslarla kurduğu iletişim sayesinde Jolie'nin, uykudaki bir casus olmakla suçlanan bir ajanın gerçekte ne yapacağını öğrendiğini söylüyor. “Casusların nasıl diken üstünde olduklarını, maskeleri düştüğünde ne yaptıklarını, yakalanmaktan nasıl kaçtıklarını öğrendi,” diyor yönetmen.

Jolie rolüne hazırlanmak için iyice araştırma yaptı. “CIA'den kadınlarla bol bol konuştuk,” diyor Jolie.  “Hepsi de tehlikeli bir duruma düştüklerini hayal bile edemeyeceğiniz sevimli, tatlı kadınlar ama her an tehlikenin içindeler.”

Mahlei “Bu durum her ilişkide bir boşluk, bir kara delik yaratır,” diyor. “Normal, sağlıklı bir ilişki içinde olmak çok önemli ama eşinize veya çok yakın hissettiğiniz birine bir şeyleri anlatamadığınızda durum çok zorlaşıyor.”

Jolie, bir CIA ajanının evlenmesinin sıra dışı bir şey olmadığını söylüyor; ancak bu işin, ilişki üzerindeki etkisi büyük. “Eskiden CIA'de çalışmış bir kadınla konuştuğumda, organizasyondan ayrıldığında çok rahatladığını söyledi; yıllar boyu ne yaptığı ya da nereye gittiği konusunda konuşamaması, kocasıyla tüm ilişkisini değiştirmiş.  Hayatını yeniden kurana dek ne kadar zorluk çektiğinin ve eşinden ne kadar uzak olduğunun farkına varamamış.”

CIA konusunda filmin teknik danışmanlığını üstlenen Melissa Boyle Mahle, teşkilatta 16 yıl ajanlık yapmış biri. “CIA, eşlerimize ne iş yaptığımızı söylememizi ister,” diyor. “Organizasyon, yıllar içinde çalışanlarının bir dereceye kadar rahatça konuşabilecekleri bir yakınlarının olmaması halinde normal bir hayat süremeyeceklerini öğrendi. Diğer yandan, eşiniz ne iş yaptığınızı biliyor diye her gün nelerle uğraştığınızı—ne üzerinde çalıştığınızı, ne tür bir tehlike içinde olduğunuzu ya da nereye gittiğinizi— bilmek zorunda değil.”

Jolie, canlandırdığı karakteri “anlaşılır şekilde insanlarla yakınlaşmaktan, özellikle evlenmekten çekinen biri,” olarak tanımlıyor, “çünkü bu, sevdiği adamı ateş hattına atmak olur.” Ancak, Evelyn Salt, bunun tamamen bilincinde olan ve bir CIA ajanı ile evlenmenin getireceği riskleri kabul eden bir adamla evlidir.

Oyuncu Liev Schreiber için, kadroya katılma ihtiyacı hissetmesine neden olan şeyler de öykünün merkezindeki bu merak uyandırıcı sorular oldu. “Demir Perde'nin çöküşünden sonra, tüm o casusluk örgütlerine ne oldu?” diye soruyor Schreiber. Oyuncu, casusluk örgütlerinin dağılmış olabileceğini ama örgüt üyelerinin, yani ajanların ortadan yok olmadığını söylüyor. Ya iş arkadaşınızın ve yakın dostunuzun bir gün onlardan biri olduğu iddia edilirse? “Bu ajanlar, bugünün politik ikliminde geçerliliği kalmamış düşünce tarzlarıyla işlenmiş,” diye devam ediyor. “Bence Phillip'in ve benim ilgilendiğimiz konu, bu.”

Filmin yönetmeni Phillip Noyce, “uykudaki casusların var olduğundan şüphem yok,” diyor. “Bu kavram, casusluğun ilk gününden beri var olan bir şey. Kurt Wimmer'ın senaryosunu okumadan önce bile, uzun süredir beklemede olan casusların bir anda göreve çağırılmaları halinde ne olacağını merak ederdim.”

Örneğin, Sovyetler Birliği'nin ve daha sonra Rusya'nın, 1980'li ve 90'lı yıllarda bir istihbarat ağı kapsamında  Batı ülkelerine, o ülkenin vatandaşı olarak görünen ve on beş ila yirmi yıl, belki de daha fazla süreyle sahte kimlikle yaşayan gizli ajanlar görevlendirdiğine inanılıyor.  Bu uykudaki casuslar faaliyete geçtiklerinde, Birleşik Devletler'de bir dizi sabotajın ve terör saldırısının gerçekleşeceği “X Günü”nü düzenleyerek, Rusya'yla büyük çapta bir savaşı başlatacaklardı. Rusya hesabına çalışan uykudaki casuslar, son yıllarda Estonya'da ve Kanada'da açığa çıkarıldı; eski FSB görevlisi Alexander Litvinenko'nun 2006 yılında Londra'da  zehirlenerek öldürülmesi ise gizemini hâlâ koruyor. Çok yakın zamanda, arkadaşları ve komşuları tarafından sıradan hayatlar yaşadıkları varsayılan bir grup insan Birleşik Devletler federal savcıları tarafından tutuklanarak bir casus şebekesinin parçası olmakla ve sahte kimliklerle Rusya hesabına çalışmakla suçlandı.

Filmde, bir mültecinin kendisini bir köstebek, uykudaki tüm Rus casuslarının uyanıp Birleşik Devletler'e karşı savaşı başlatacağı gün olan X Günü'nü başlatacak kişi olmakla suçladığı Evelyn Salt'un kaçarak masumiyetini kanıtlaması gerekmektedir. Jolie “X Günü CIA içinde hâlâ tartışma yaratan bir konu,” diyor. “Bazıları bunun tam bir saçmalık olduğunu düşünüyor, bazıları da sadece gerçek olduğuna değil, uykudaki ajanların belli olaylar için uyandırılmış olduğuna inanıyor. Fikre ilk yaklaştığımızda, biraz hayali olduğunu düşündük; ama daha fazla bilgiye ulaştığımızda, tahmin ettiğimizden çok daha gerçekçi olduğunu anladık. Gerçek dünya kurgudan çok daha garip.”

di Bonaventura “Salt içinde pek çok öğe barındırıyor,” diye açıklıyor. “Film bir macera, bir aksiyon filmi, bir casus filmi, etkileyici bir aşk öyküsü ve nefes kesici aksiyon sahnelerine sahip bir film.” 

Perkash “Bu filmi gerçekten eğlenceli kılan şey, bir aksiyon filmi olmasının yanı sıra, karakterin kimliği etrafında gelişen bir gizem filmi de olması—'kim bu Salt?' diyor.

di Bonaventura,  “uykudaki casus” kavramının bir hayal olmadığını söylüyor. “Var olduklarına şüphe yok,” diyor. “CIA onların var olduğuna inanıyor. Birinin harekete geçmek için gerekirse yıllarca beklemesi fikrinde gerçekten gizemli ve seksi bir şeyler var.”

Filmde, bir CIA ajanı olan Evelyn Salt, Rusya hesabına çalışan bir “uykudaki” casus olmakla suçlanır. Tüm dünyası başına yıkılan Salt, masumiyetini kanıtlamak için hiçbir şeyin kendisini durdurmasına izin vermemelidir; ancak kaçma çabaları, amaçlarına daha da şüpheyle yaklaşılmasına neden olur.

 

Altyazı Türkçe
Bölge 2
İzleme Grubu PG-13, 13 Yaşından Küçükler İçin Zararlı
Oyuncu Angelina Jolie, Liev Schreiber, Chiwetel Ejiofor, Andre Braugher
Ses Türkçe
Süre 105 Dk.
Video Oranı 1:85,1
Yapım Yılı, Üretici 2010, Sony
Yonetmen Phillip Noyce
Diğer
Garanti Süresi (Ay) 1
Yurtdışına Satış Yok
Stok kodu DVDVIDEO730-DVD
 • Bu kadın bu işler için yaratılmış

  Bu filme bu kadından başkası da gitmez zaten...Biz de niye böyle hatunlar yok bazen düşünmeden edemiyorum.İşini bu kadar ciddi yapan bize gerçektende kendisini ajan sandıran bu kadını izlemenizi tavsiye ederim...

  MERKEZ - Kırklareli - Türkiye

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (0) Hayır (0)

 • Klasık Rol ve Konu

  Konu aslında sureklı degısıme ugruyor,tam bu dıyorsunuz sonuna kadar farklı seyler cıkabılıyor ancak son 2-3 fılmı AJAN olarak oynadı,artık farklı roller oynasa ıyıı olacak,yıne mı ajan dıyorsunuz...

  KADIKÖY - İstanbul - Türkiye

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (1) Hayır (1)

 • İzlemelik

  Sürprizli ve hareketli filmleri sevenler için harika bir film. Sürprizler ilk başta tahmin edilebilir geliyor insana ama sonlara doğru tahmin etmediğiniz yerden çıkıyor ve sizi şaşırtıyor. Kesinlikle arşivinizde bulunmalı

  GÜNEYSU - Rize - Türkiye

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (3) Hayır (0)

 • mükemmel

  filmde baştan aşağı bir gizem var ve macerayla da birleşince açıkçası tadına doyum olmuyor. bluray olarak arsivlerde durması gereken bir film.

  - Ankara - Türkiye

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (3) Hayır (0)

 • Angelina Jolieden Başkası Asla

  film senaryosu tahmin edilebilir düzeyde filmin işleniş ve gerek Angelina Jolie gerek yardımcı oyuncuların performanslarıyla sık bir aksiyon-casusluk filmi izliyorsunuz.izlenmesi gerekir

  - Manisa - Türkiye

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (2) Hayır (0)

 • aksiyonda sınır ötesi

  Bence film kelimesi ile aksiyonda sınır ötesi bir yapım olmuş. Bu güne dek çevrilmiş olan en iyi A. Jolie filmi olmuş, çok çok süper bir film, bayıldım bu filme....

  - Antalya - Türkiye

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (9) Hayır (0)

 • Mükemmel

  bu filmi herkes izlemeli özellikle angelina jolienin oyunculuğu tek kelimeyle harika ve çok sürükleyici hiç sıkmayan bir aksiyon filmi mutlaka izleyin....

  MERKEZ - Antalya - Türkiye

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (8) Hayır (0)

 • Nefes aldırmayan eşsiz bir aksiyon.İnanılmaz

  Uyuyan ajan salt adrenalin ve heyecan fırtınası öyle bir estiriyorki adeta ekrana çivileniyorsunuz.Yakalanan bir rus ajanın verdiği bilgiler çeyrek asırdır uyuyan bir ajanın çok büyük bir süikast girişiminde bulunacağını ve bu kişinin salt olduğunu açıklayınca gerilim ve aksiyon son sürat birbirini kovalar.Heyecanın ve sürprizlerin hiç bitmediği bu angelina jolie filmi çok iyi.KOnusu ve dinamik yapısıyla herkesin görmesi gereken yapımlardan.

  MERKEZ - Siirt - Türkiye

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (7) Hayır (0)

 • Tüm yorumları gör (8)
Kapat Yorum Yayınlama Kriterlerimiz

Eğer bu ürünü satın aldıysanız ya da kullandıysanız diğer müşterilerimizi bilgilendirmek için ürünün performansı ya da özellikleri ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Sitemizde yayına alınmakta olan tüm ürün yorumları, siz değerli müşterilerimizin ürün seçimlerini daha sağlıklı şekilde yapabilmelerini kolaylaştırmak amacıyla ekibimiz tarafından dikkatle incelenmekte olup, aşağıdaki kriterlere uygunsa yayınlanmaktadır. Yorumlarınızda ürüne ait eksi ya da artı özellikleri, kullanım esnasında yaşadığınız sorunları yazabilir, ürün hakkındaki memnuniyetinizi ya da memnuniyetsizliğinizi dile getirebilirsiniz.

Hakaret veya argo içeren yorumlar, fiyat bilgisi verilen, markaları kıyaslayan, tedarik ile ilgili sorunların belirtildiği, soru sorulan, link bilgisi verilen yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu kriterlerin dışında kalan tüm yorumlar kısa süreli bir değerlendirme sürecinin ardından yayınlanmaktadır. Bu sebeple yorumların değerlendirilip yayınlanma süresi, gelen yorumların yoğunluğuna ve geliş sıralamasına göre değişkenlik gösterebilir.

İncelediğiniz bu ürünü,
alışveriş kredisi ile satın almak için detayları inceleyin;
Alışveriş Kredisi Detayları
Alışveriş Kredisi Nedir?
Sepetinizdeki ürünleri istediğiniz vade seçeneği ile almak artık çok kolay!

Hepsiburada'da beğendiğiniz ürünleri sepetinize ekleyin, İş Bankası işbirliği ile 750 - 15.000 TL arasındaki sepet tutarınız kadar Anında Alışveriş Kredisi'nden 48 Aya varan vade seçenekleri ile yararlanın.
Nasıl Kullanırım?
1
İş Bankası İnternet Şubesi bilgilerinizle giriş yapın
Ödeme adımında Alışveriş Kredisi ile ödemeyi seçin. İş Bankası İnternet Şubesi hesabınıza Hepsiburada üzerinden giriş yaparak krediyle ödeme sürecini başlatın.
2
Bilgilerinizi kontrol edin, başvurunuzu tamamlayın
Bankanıza güvenli bir şekilde giriş yaptıktan sonra bilgilerinizi kontrol edin ve size uygun vade seçeneği ile başvurunuzu tamamlayın.
3
Krediniz anında onaylansın, siparişiniz ayağınıza gelsin
Sepet tutarınız kadar ihtiyaç kredisi anında onaylansın. Size sadece alışverişinizi tamamlamak kalsın.
Örnek Alışveriş Kredisi Tablosu
Vade Taksit Tutarı Toplam Tutar
tüm vade seçeneklerini görüntüle
Taksitli Satış Detayları

Ürüne Özel Taksit Fırsatları

Taksit Tutarı Toplam Tutar

Önemli Not

Fiyat Satıcı Kampanya Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
--
tarihinde stoklarda olacaktır.
--
Aşağıdaki kampanyalar, satıcısı olan ürünlerde geçerlidir.
BAŞA DÖN