Oyun Aksesuarları Satın Alma Rehberi

Oyun performansınızı arttırmak için hangi aksesuara ihtiyacınız var?

Oyun Aksesuarı Satın Alma Rehberi

Profesyonel oyuncular başta olmak üzere, bilgisayar başında geçirdiği saatleri daha çok oyuna ayıran tüm oyun severler tarafından en fazla rağbet gören ürünler arasında, elbette oyun aksesuarları geliyor. Yolu bir şekilde oyunlarla kesişmiş olan her oyuncu, bilgisayar veya konsolunu zenginleştirmek ve dolayısıyla yeteneklerini geliştirmek için kendini aksesuar dünyasında buluyor ve alışverişe, aksesuar denince akla ilk gelen ürünlerden olan klavye, fare ve kulaklık setlerinden başlıyor.

İyi bir oyuncu olduğunuzu düşünüyorsanız veya oyun keyfinizi zenginleştirmek istiyorsanız, bir aksesuar takımı size iyi gelecektir. Şimdi dilerseniz hem tasarımları, hem kullanımları hem de sağladığı faydalarıyla oyunlarınıza direkt olarak atmosfer, performans ve eğlence kazandırabilen oyun aksesuarları nelermiş, bir göz atalım.


editörleri sizin için seçti

KLAVYE: Mahşerin dört atlısı: W – A – S – D

Yine farede olduğu gibi klavyede de dikkat etmeniz gereken ilk unsur elbette ergonomi olacak. Piyasada, dış ergonomisi farklı oyun temalarına göre hazırlanmış pek çok klavye modeli bulunuyor. İsteğinize göre onlar arasından da seçim yapabilirsiniz elbette ama ne seçerseniz seçin sizin için rahat olmasına dikkat edin. Oyun klavyesi aldığınız için özellikle WASD tuşları ile yön tuşlarına klavye üzerinde ayrıcalık sağlanıp sağlanmadığını kontrol etmenizde de fayda var. Öte yandan iyi bir geri bildirim hızı için mekanik klavyeleri tercih etmeniz oldukça önemli.

Oyun klavyeleri arasında pek çoğu üzerinde programlanabilir tuş takımına yer veriyor elbette, ancak oyun sırasında bunların bolluğundan ziyade kullanılabilirliği önem kazanıyor. Programlanabilir tuşların konumlarının istediğiniz nitelikte olduğunu kontrol etmeden geçmeyin.

MOUSEPAD: Hız mı, yoksa kontrol mü?

Yüzey teknolojisiyle seçim yapmanızı gerektiren diğer bir aksesuar ise elbette mousepad. Yalnızca iyi bir fare almanız yeterli olmayacak, onu iyi de bir mousepad ile tamamlamanız gerekecek. Mousepad seçimi yaparken kriterinizi, “hız mı, yoksa kontrol mü?” sorusuna yanıt vererek belirleyebileceğiniz gibi, ikisinin de olmasını isteyerek seçeneklerinizi zenginleştirebilirsiniz. Özellikle profesyonel mousepad’ler, yüzeyleri üzerinde fareye direnç uygulayacak gözenekler bulundurabiliyor ve böylece hızı düşürerek oyuncuya daha iyi bir kontrol imkanı sağlayabiliyorlar. Yine aynı şekilde tamamen bu gözeneklerden arındırılmış olan mousepad’ler de yok değil. Böylece oyuncuya daha fazla hız sunulması amaçlanıyor. Elbette her ikisini de üzerinde taşıyan modellere de yönelebilirsiniz. Bu tür mousepad’lerin bir yüzeyi pütürlü, diğer yüzeyi ise kaygan malzemeyle kaplanıyor; böylece her iki deneyimi de rahatlıkla yaşayabiliyorsunuz.

FARE: Karakterinizle en önemli bağ

Bir oyuncu için kuşkusuz en önemli aksesuar faredir. Hatta oyuncu için fare bir aksesuar değil, onun elidir, koludur; öyle de olmalıdır. Zira faresi kötü olan oyuncunun çoklu oyunculu oyunlar şöyle dursun, oyunların senaryo bölümünde dahi başarı sağlaması pek mümkün olmayacaktır. Sizin de oyundaki karakterinizle en önemli bağınız fareniz olacağı için, satın alacağınız farede en çok dikkat edeceğiniz özellik kesinlikle tasarım ve ergonomi olmalı. Seri hareketleri bilgisayara en iyi şekilde aktarabilen modeller olan kablolu farelerden yapacağınız seçimde, elinizin üzerinde rahat edebileceği geniş modelleri tercih etmeniz iyi olacaktır. Şekli, yapısı ve parmaklarınızın üzerindeki konforuyla beraber ağırlığı da fare seçiminde önemli yer tutuyor elbette. Piyasada değiştirilebilir ağırlıklı pek çok model bulunuyor, satın alma aşamasında onları da yakından incelemenizi öneririz.

KULAKLIK: Oyunun atmosferine giriş biletiniz

Oyun için kulaklık seçimi yaparken daha çok kulak üstü modeller tercih ediliyor. Kulak üstü modellerin hem konfor hem teknoloji desteği hem de özelleştirilmiş tasarımlarıyla dikkat çekmelerinin bunda önemli bir katkısı var tabii ki. Oyun kulaklığı seçimi yaparken de elbette pek çok kriteri bir arada değerlendirmeniz gerekiyor. Bunların arasında en önde konfor geliyor.

Özellikle uzun soluklu oyun sürelerinde kulaklık ünitelerinin kulağınızın üzerinde herhangi bir baskı yapmaması çok önemli. Aksi halde bir süre sonra oyundan kopmanız olası. O sebeple üniteleriyle kulağınızın üzerinde çok baskı oluşturmayan ve kullanılan malzemesiyle nispeten terletmeyen kulaklıkları tercih etmeniz iyi olacaktır. Diğer önemli bir kriter ise elbette ses performansı. Artık hemen hemen tüm iyi oyun kulaklıkları çevresel ses desteği sunuyor. Özellikle FPS gibi aksiyonun içine girdiğiniz oyun türlerinde yolunuzu bulmanız ve başarı sağlamanız için ses faktörünün büyük önem taşıdığını unutmayın. Çeşitli teknolojilerle zenginleştirilmiş ve çevresel ses sağlayan kulaklıklar tercih etmeniz daha iyi bir oyun performansı ve üst düzey bir eğlence için gerekli şartlar arasında.

BAŞA DÖN