Orjinal ve Kampanyalı Anakartlar

Anakart 

Anakartlar, bilgisayarlarda yer alan ve hakkında az bir bilgiye sahip olunan bilgisayar parçalarıdır. Anakartlar, bilgisayarların hemen hemen her parçasıyla doğrudan veya kablo yardımıyla bağlantı halindedir. Aynı zamanda, kullanılan bilgisayarın performans düzeyine de etki etmektedir. Bireylerin gereksinimlerine uygun olan anakart modelleri, bilgisayarların diğer donanımlarının da hızlanmasına yardımcı olur. Yani anakartlar, var olan diğer bilgisayar parçalarının düzgün ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlar. 

Genel olarak, bilgisayar bileşenleri arasında yer alan anakartların ne anlama geldiği tam olarak bilinmemektedir. Buna bağlı olarak Anakart nedir? Şeklinde yöneltilen birçok soru bulunmaktadır. Bilgisayarların çalışmasını ve kullanıcıların verdiği komutları yorumlamaya ve toplamaya yardımcı olan işlemcilerdir. Bu işlemciler, Ram (bellek), ekran kartı, sabit disk, klavye, mouse ve benzeri aygıtlara takılabilmektedir. Çünkü üzerinde birden fazla giriş, çıkış, yuva ve geniş baskı devre kartı bulunur. Aynı zamanda, bilgisayar kasalarında bulunan PSU güç kaynağı, gelen elektrik enerjisinin bir bölümünü üzerine takılan aygıtlara aktarır. Aktarma işlemini ise anakart gerçekleştirir. Bunun yanı sıra, diğer donanımlar arasında da veri aktarımlarını da kontrol eder. Veri aktarımlarının düzenlenmesinden de anakartlar sorumludur. 

Anakart Özellikleri

Anakart özellikleri, oldukça geniş bir kategoride incelenecek bir konudur. Bu aygıtların üstünde işlemci, bellek, PCI Express yuvaları, PCI, SATA, Bluetooth, IDE, USB gibi girişler yer alır. Üretici firmalar tarafından geliştirilmiş olan bazı modellerde sayı olarak fazla giriş ve bellek yuvasına yer verilmiştir. Aynı zamanda, yeni nesil oyun bilgisayarları için de geliştirilmiş olan bazı modellerde de birden fazla PCI Express yuvası bulunmaktadır. Böylece Crossfire ya da SLI yöntemleriyle birden çok ekran kartının tek bir karta takılması mümkün olur. Bu işlem ile oyunlarda da yüksek performans ve verimlilik elde edilebilir. 

Anakartların bilinmekte olan pek çok özelliği vardır. Bu sistemler, CPU işlemcilerinin sistem yolunu içinde bulundurmaktadır. Bileşenlerin ise frekanslı bir konumda tutulması amacıyla sinyal saat üretimi yapılır. Anakartların, üstünde firmware bellek yongalarına da yer verilmiştir. Aynı zamanda, anakartlar, 6 terabayt ve daha yukarı bellekteki depolama alanlarına sahiptir. Bu sayede, yüksek miktarlı veri akışı anakart üstünden sağlanır. Sistem ile haberleşme işlemi de yapılabilir. Veri akışının sağlanabilmesi için ise yonga setleri ve sistem slotlarından destek alınmalıdır. Anakart üstünde DRAM yongaları yer almaktadır. DRAM yongalar ise sistem belleklerinin slotlara takılmasını ifade eder. 

Anakart Modelleri 

Anakart modelleri, farklı tip teknik özelliklerle üretilen seçeneklere ayrılır. Bilgisayarların belirli iç ve dış donanımlarını birbirine bağlayan ve entegreli bir şekilde çalışmasını sağlayan sistemlerden bir tanesidir. Anakartların, ram, ses kartı, ekran kartı ve benzeri iç donanımları soketlerine yerleştirilir. Ayrıca bilgisayarların dış çevreyle iletişimi için veri, ses ve görüntüleri üstünde yer alan portlarla aktarır. Anakartların kaliteli ve yüksek teknik özelliklere sahip olması, diğer bilgisayar parçalarının performansını artıran durumlar arasındadır. Her anakart modeli, birbirinden farklıdır. Bu nedenle, bilgisayar kullanıcıları genellikle anakart modeli öğrenme yoluna gitmektedir.

Genel olarak anakartlar, AMD ve Intel işlemciler ile uyumlu bir şekilde çalışmaktadır. Ancak satın alırken, uyumluluk ve entegrasyon gibi etmenlere dikkat edilmesi gerekir. Anakart modelleri birbiri içinde farklılık gösterdiği için bu durum fiyat aralıklarına da yansır. Genel olarak modelleri birbirinden ayıran özellikler arasında; ram portları, onboar çıkış sayıları ve ekran kartı portları yer alır. Bağlantı özellikleri ise anakartların en önemli özelliklerinden bir tanesidir. Bazı anakart modelleri, dahili olarak bluetooth ve Wİ-Fİ desteği sağlar. Bunun yanı sıra, ek aparatlarla bu özelliklerin kazandırıldığı modeller de vardır. Bu sayede, kabloya gerek kalmadan iletişim kurulmasına ortam hazırlanmış olur. Anakart çeşitleri, ürünlerin teknik özelliklerine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Örneğin, masaüstü bilgisayarlardan internete bağlanmak için kabloya gerek kalmadan bağlantı kurulumu yapılabilir. Seçenekler arasında Ledli anakartlar da yer alır. Bu ürünler, anakart kasasının iç kısmını aydınlattığı için hoş bir görünüme de ortam hazırlar. 

Anakart Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anakart seçerken, bir takım faktörlere dikkat edilmesi gerekir. Öncelikle, anakart satın alırken, yapısının kontrol edilmesi son derece önemlidir. Örneğin, Extended ATX, Micro ATX ya da ATX gibi seçenekler, anakart yapıları arasında yerini alır. Bilgisayarınızın kasasına uygun olan yapıyı tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, tercih edeceğiniz anakart soket tipi de önemli bir konudur. Çünkü kullanacağınız soket tipi ile entegreli çalışması gerekir. Soket çeşitleri arasında; soket 1151, soket 1150 ve soket am3+ ve benzeri seçeneklere ayrılır. 

Anakartın desteklediği ram hızı ise hafıza bus hızı olarak ifade edilir. Anakarta uyumlu bir RAM tercihi yapmak gerekir. Ancak bu tercihi yapmak için Mhz hızlarını kontrol etmeniz de önemlidir. Bilgisayarınızdaki işlemcileri yükseltmek istiyorsanız, anakart özelliklerini çok iyi bilmelisiniz. Günlük işlemler için yüksek bellek gerektirmeyen, ev ya da ofis ortamında kullanabileceğiniz birçok anakart modeli bulunmaktadır. Bu gibi kullanımlar için ise düşük özelliklere sahip anakartları satın alabilirsiniz. Anakart işlemci performansını, kullanım alanına bağlı olarak satın alabilirsiniz. Bunun yanı sıra, anakartın ya da RAM’ın kullanım kılavuzunda yer alan bilgileri de okuyabilirsiniz. 

Bilgisayar oyunlarına meraklı olanlar için tüm bilgisayar bileşenleri hız olarak yüksekse anakartların yüksek hızlı olması gerekir. Ayrıca çok sayıda portun da anakartta yer almasına dikkat edilmesi gerekir. Böylece sahip olduğunuz diğer donanımlarda performans düşüklüğü olmaz. Oyun severler için özel olarak geliştirilmiş olan anakart modellerinde, üst düzey soğutma sistemleri yer alır. Bu soğutma sistemleri sayesinde ise uzun süreli bir şekilde oyun oynayabilirsiniz. Uzun saatler, bilgisayar başında kalsanız bile anakartta herhangi bir ısınma meydana gelmez. Kalite düzeyi yüksek elektronik parçalar kullanılarak imal edilen parçalar, anlık elektrik dalgalanmalarından bilgisayarınızı korur. Bu nedenle, kalite düzeyi yüksek olan anakartları satın almalısınız. Çünkü anakart ve anakarta bağlı olan bütün parçalar bu sayede korunur. Oyun tutkunlarına özel olarak tasarlanan bir diğer anakart özelliği ise overlock’tur. Bu sistem aracılığıyla bellek ve işlemci hızlarının yükseltilmesi mümkündür. Standart performansın üstünde bir verimlilik elde edebilirsiniz. 

İşlemciye Uygun Anakart Özellikleri

Anakart ne işe yarar? Ve özellikleri nelerdir? Gibi sorular bilgisayar kullanıcıları tarafından sık sık yönlendirilir. Bilgisayarınızda yer alan işlemciler, veri işleme görevini üstlenir. Bilgisayar birimlerinin ise düzgün ve kesintisiz bir şekilde çalışması, birimler arası akışta olan bilgilerin kontrol edilmesine yardımcı olur. Satın alacağınız ürünlerin ise işlemcinizle uyumlu olması son derece önemlidir. Aynı zamanda, bilgisayar sağlığı için de bu durumun önemi oldukça fazladır. Bunun yanı sıra, desteklenen işlemcinin de hangi soketle entegreli çalıştığını da bilmeniz gerekir. Çünkü anakartlar bilgisayarların verimliliğini artıran parçalardan bir tanesidir. Özel bir sistem olan Form Factor ile bilgisayarınızın anakart ile uyumlu olup olmadığını anlayabilirsiniz. 

Genel olarak sık tercih edilen modeller de 305*244 mm boyutlar kullanılmaktadır. Standart ya da özel ürünlerde ise ekran kartlarının olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir. Çünkü anakartların bazı modellerinde ekran kartı varken bazılarında yoktur. Ekran kartı olmayan modellerde, harici olarak uyumlu olan ve ihtiyaçlarınıza yanıt veren ekran kartlarını satın almalısınız. Anakart işlemci ram uyumu son derece önemlidir. Ürünlerin üstünde yer alan ve beyin görevini üstlenen yongaların da doğru tercih edilmesi gerekir. Yongalar, chipset ismiyle de bilinmektedir. Bu uyumlu devreler ise önemli görevleri üstlenen denetçiler görevindedir. 

Veri yolları, önbellek, çevre bilimi ve işlemciler arasındaki veri akışlarını denetleyen ve düzenleyen sistemlerdir. Bu anlamda anakartların fiyat aralıkları da yongaların kalitesine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Yongalar, bilgisayarların özelliğini, hızını ve kalitesini doğrudan etkiler. Aynı zamanda, iki parçadan meydana gelen chipsetler, PCI Express, bellek, AGP gibi işlemcilerden de sorumludur. Kontrol işleminin yanı sıra, aralarındaki veri akışlarını da düzenlemeye yardımcı olur. Diğer taraftan Ethernet ve ses gibi anakartlara dayalı olan özelliklerden de sorumludur. PCI ve USB veri yolundan güç yönetimi ve giriş çıkış birimlerinden yongalar sorumludur. 

Anakart Çeşitleri

Bu bileşenlerin çeşitlerini anakart karşılaştırma yoluyla görüntüleyebilirsiniz. Anakartları satın alırken, çeşitli kriterleri yerinde ve doğru bir şekilde saptamanız gerekir. Anakart işlemci uyumu ise doğru anakart seçimiyle mümkün olacaktır. Kaliteli işlemcilerin, diğer donanımların performansını etkileyemeyecek özellikte olmalıdır. Bunun yanı sıra, yoğun kullanımlar esnasında ise ısınma gibi problemler yaşanıyorsa, bu durumun çözümü için tasarlanan soğutmalı modeller tercih edilmelidir. Soğutmalı ürünlerin içine yerleştirilen soğutma sistemleri sayesinde, uzun süre devam eden oyunlarda ya da işlemlerde ısınma problemi yaşanmaz. Kalite düzeyi yüksek olan materyallerle üretilen ve ısınma sorunu yaşatmayan ürünler son derece idealdir. 

Tüm anakart bağlantıları, soğutmalı sistemli olanlarda güvenilir bir şekilde korunmaktadır. Böylece ürününüze gelen anlık elektrik dalgalanmalarına karşı da bilgisayarınız korunmuş olur. Bilgisayarda uzun süre zaman geçiren ve oyun oynayan bireyler düşünülerek tasarlanan anakartlar overlock özelliğine sahiptir. Bu özellik sayesinde ise işlemci ve bellek hızları da yükseltilmektedir. Kullanıcılara sunulan performans hızlarını daha ileri seviyelere taşıyabilirsiniz. Tercih edeceğiniz gaming anakart modelleri, hızı düşürmeden yüksek koruma elde etmenizi sağlar. Kesintisiz performans için Gamer’lar son derece ideal bir alternatiftir. Satın alınacak anakart modelleri arasında kullanım amacınız ve sıklığınıza bağlı olarak tasarlanan özellikteki ürünleri tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda, takılı olan aygıtların hızını dengelemek ve ayarlamak donanımlar arasındaki veri iletişimini koordine eder. 

Bilgisayarlarla Uyumlu Anakartlar

Soket tipi ve numarası satın alınacak anakartların önemi fazladır. Çünkü alınacak anakartların işlemcinizle uyumluluğunun yanı sıra işlemcilerin soketlerle de uyumlu olması gerekir. Her bilgisayara uyumlu olarak tasarlanan anakart modeli bulunmaktadır. Ancak soket tipine bağlı olarak tercih yapmanız gerekir. Soket numarası ve pin sayısı aynı anlamları ifade eden kavramlardır. Ürününüzün üstünde yer alan pin sayısı ve soket numaraları anakart ve işlemci arasındaki bağlantıyı sağlar. Bu bağlantı sayesinde, bilgisayarınızın hızı oldukça yüksek olacaktır. Zaman zaman anakartların arıza vermesi mümkündür. Ancak anakart tamiri ile olası problemler ortadan kaldırılabilir. 

Hafıza bus hızı da bilgisayarların desteklediği ram hızını belirler. Tercih edeceğiniz ürün ile uyumlu olan RAM seçimini yapmanız gereklidir. Eğer görüntünün önemli olduğunu düşünüyorsanız, Led özelliği olan ürünleri satın almalısınız. Çünkü birbirinden farklı ışıklandırmalarla çalışma alanınızı ya da odanızı renklendirebilirsiniz. Anakart bilgisayarlarınızın donanım ve teknik özelliklerine de dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca işlemcilerin ve donanımların birbiriyle uyumlu olarak çalıştırılması için hız ve performansına dikkat etmek gerekmektedir. Örneğin, satın alacağınız anakartların çok hızlı bir potansiyel sağlaması da önemlidir. Fakat bu hızın potansiyeli de bilgisayarların bütün parçalarıyla uyumlu olduğundan emin olunmalıdır. Çünkü bilgisayarların pek çok parçasının yenilenerek hızının yükselmesini sağlayabilirsiniz. 

Anakart Nasıl Öğrenilir?

Anakart nasıl öğrenilir? Sorusu bilgisayar kullanıcıları tarafından sık sık yönlendirilir. Ekran kartlarını yükseltmek adına veya sürücüleri online olarak geliştirmek için anakartlar hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Bazı donanımların yükseltilebilmesi için bu işleme konu olan parçaların anakart tarafından desteklenmesi gerekir. Bunun yanı sıra, donanımlarla uyumlu olması da büyük bir öneme sahiptir. Ayrıca uyumluluğunu öğrenebilmek için de anakart modelinin numarasını bilmek gerekir. Eğer bilgisayarınızın anakart bilgilerini edinmek istiyorsanız, iki farklı yöntemle bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İlk yöntemde sistem bilgileri üzerinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu aşamada önemli olan bilgisayarın komut sistem bilgi sayfasına erişmek gerekir. 

Komut sisteme ulaştıktan sonra, başlat tuşuna bastığınızda karşınıza çıkan menüden “çalıştır” yazmalısınız. Bu yazıyı yazdıktan sonra, karşınıza çıkan sayfada msinfo32.exe kavramının aranması gerekir. Bu aramanın ardından ise numara ve model bilgileri karşınıza çıkar. Diğer yöntemin farkı ise karşınıza çıkan sayfada dxdiag yazarak arama yapılmalıdır. 

Anakart Fiyat Aralıkları

Anakart fiyatları, belli başlı unsurlara bağlı olarak değişkenlik gösterir. Beğeninize sunulmakta olan pek çok farklı markada anakart modeli bulunmaktadır. Anakart modelleri arasında, ürünlerin kullanım alanları, amacı, sıklığı ve benzeri belirleyerek tercih edeceğiniz ürüne karar verebilirsiniz. Anakartların temel işlevleri ise bazı parçalara gereksinim vardır. Örneğin, elektrik enerjisinin dağıtılması ve takılı olan aygıtlar arasındaki veri iletişimini de düzenler. Her anakartın özelliği birbirinden farklıdır. Buna bağlı olarak da ürünlerin fiyat aralıkları birbirinden farklıdır. 

Bir takım anakartlarda üst düzey ses yongası, grafik işlemci, özel ağ bileşenleri ve benzeri özellikler vardır. Bunun yanı sıra, soğutma çözümleri gibi özellikler sunan oyun severlere hitap eden fonksiyondaki ürünler de mevcuttur. Overlock olarak isimlendirilen ekran kartları, bellek ve işlemci hızlarının belirli bir miktarda voltaj vererek hızları ayarlanabilir. Fabrika çıkış hızlarından daha yüksek seviyelere çıkarılması işlemine de olanak sağlayan anakartlar da vardır. Bu gibi özellikler ise anakartların fiyat aralıklarına yansıyan durumlar arasındadır. 

Günlük hayatta çoğunlukla kullanılan USB girişler ve bu girişlerin yapıları son derece önemlidir. Bu özellikler, doğrudan anakartın modeline de bağlı bir durumdur. Örnek verilecek olursa; yeni nesil anakartlarda birden fazla USB 3.0 ve USB 3.1 arabirime sahip olan girişler yer alır. Ancak eski sistemli olarak tasarlanan anakartlar da düşük özellikli üretim yapıları bulunmaktadır. Eski nesil anakartlarda USB 2.0 ve bir ya da iki adet USB 3.0 arabirime sahip olan girişler vardır. Seçeceğiniz anakartların işlevsellikleri ve fonksiyonlarına bağlı olarak da fiyat aralıkları birbirinden ayrılır. Bu fonksiyonlar, girişler ve üstünde yer alan yuvalar da fiyatlara etki eder. Bunun yanı sıra, ekstra olarak yer alan özellikler ise anakart fiyatlarının farklı olmasına neden olur. 

Anakartlar Ne İşe Yarar?

Anakartların yaptığı işlemler, 6 gruplama işlemiyle çalışır. Bunların başında güç kaynağının olması ve güç dağılımı yapması yer alır. Bileşenlerin güç kaynağına sahip olmasıyla birlikte, güç dağılımı da gerçekleşebilir. 

Anakart Yanması Neden Gerçekleşir?

Anakartlar, yanlış kullanımlara bağlı olarak arıza verebilir. Yanan anakartların korunması için bir takım unsurlara dikkat etmeniz gerekir. Örneğin, cihazınızı su ile temas ettirmemeniz gerekir. Çünkü en fazla anakart yanma nedenleri arasında sıvı teması yer alır. 

Anakart Nasıl Seçilir?

Anakartlar, bütün donanımları işlemciye bağlayan parçalardır. Güç kaynağından da elektriğin dağılmasına ve depolama alanını sağlayan önemli parçalar arasında yerini alır. Anakart işlemcilerin birbiriyle uyumlu olduğu ürünler tercih edilmelidir. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Anakart

5345 ürün listeleniyor
Asus
MSI
Gigabyte
Asrock
AMD
Guitar
Sant Kuee
Kigiwaa
Decisive
Turbox
J-Tech
Biostar
Esonic
Jetway
Elsky
Jginyue
Seclife
Huananzhi
Primecom
Xaser
AM5
1700 Pin
AM4
LGA 1700
1200 Pin
1151 Pin
1150 Pin
Dahili İşlemci
1155 Pin
TRX4
sWRX8
478 Pin
2011-v3 Pin
AM3
1156 Pin
988 Pin
2011 Pin
2066 Pin
1170 Pin
1366 Pin
775 Pin
LGA4677
AM1
AM2
AM3+
AMD WRX80
LGA 3647
TRX50
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
İşlemci Soket Tipi
Toplam 36 / 5345 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?
hepsiburada sözlük
Bu Kategoride En Çok Merak Edilenler
Type-CType-C bir tür bağlantı çeşididir. USB bağlantı noktasının teknolojisini ifade eden terim, USB bağlant çeşidini tanımlar. Telefon, dizüstü bilgisayar, flash bellek, fotoğraf makinesi bağlantılarında kullanılır.  Aygıtların şarj edilmesini, güç çıkışını, araçlar arasında veri aktarımını, video çıkışlarını sağlar. USB-B port yerine USB-C port ile cihazlarda yer alır. Type-C bağlantı kabloları, USB-C portlara takılarak kullanılır. Konnektör üzerinde 24 adet pin bulunur, bu sayede aktarımda üstün performans vadedilir.  USB Type-C, harici bir cihazdan ana bilgisayara veri aktarırken yüksek hız sağlar. Dosyaların yavaş aktarımı sorunu böylelikle ortadan kalkar. Diğer USB portlarına göre ortalama 2 kat daha hızlı iletişime imkân verir. USB Type-C ile hızlı şarj yapılabilir. USB-C porta sıradan bir mikro şarj kablosu taktığınızda bile şarj hızının arttığını fark edebilirsiniz. Type-C bağlantı kabloları, ekstra hızlı güç alımını mümkün kılar. USB Power Delivery teknolojisini destekleyen bir cihaz 100 W'a kadar enerji aktarımı yapabilir. Şarj etme, veri aktarımı, video özellikleri için tek bir konnektör yeterlidir. Tek port üzerinden çoklu bağlantı yapılabilir. HDMI ve Display port bağlantıları yapabilmek, C portun avantajları arasındadır. Tüm avantajların yanında Type-C'yi ters takmanın mümkün olmaması da kullanıcılar için pratiklik sağlar.  USP Type-C portları çok daha ince ve hafiftir. Bu nedenle cihazların hem ağırlık açısından hafiflediği hem de inceldiği gözlemlenir.  Type C 2016 yılında üst segment ürünlerle piyasaya giriş yapmıştır. Özellikle Asus, Lenovo, Huawei, Samsung ve Apple gibi büyük teknoloji firmaları başta olmak üzere birçok tanınmış elektronik markası, kısa sürede cihazlarının bağlantısını Type C'ye geçirmiştir. Hızla cihazlar arasında yaygınlaşan bağlantı, günümüzde bilgisayarlardan telefonlara, powerbank'lerden iPod"lara, tabletlerden fotoğraf makinelerine kadar birçok cihazda yer almaktadır.
Detaylar
Ekran KartıEkran kartı, bilgisayarın monitöre görüntü vermesini sağlayan bilgisayar donanımına verilen addır. GPU (Graphic Processing Unit kelimesinin kısaltılmışı) veya Grafik İşlemci Ünitesi olarak da bilinir. Ekran kartları; harici ayrı bir kart olarak ya da işlemci ünitesine tümleşik (paylaşımlı) olarak da bulunabilmektedir. Günümüzde ekran kartı üretimi yapan iki büyük firma öne çıkmaktadır. Bunlar, NVidia ve AMD firmaları olmakla birlikte Intel gibi işlemci devleri de kendi işlemcilerinde tümleşik olarak ekran kartı bulundurmaktadır. NVidia ve AMD arasındaki rekabet, ekran kartlarının gün geçtikçe daha yüksek işlem gücüne sahip olmasını ve GPU işlemci mimarilerinin gelişmesini sağlamaktadır.  Ekran kartları, bilgisayar içerisinde üretilen yazı ve grafikleri VGA, DVI veya HDMI gibi aktarma donanımları ile monitöre iletirler. GPU'lar (harici olanlar), anakart üzerinde bulunan çeşitli veri yolları üzerine konumlandırılır. Günümüzde ekran kartlarının takıldığı en çok kullanılan veri yolu PCI-e olsa da PCI ve PCI-X gibi çeşitli veri yollarına da takılabilen ekran kartları bulunmaktadır. Ayrıca, Multi-GPU denilen birden fazla ekran kartının takılabildiği sistemler için Crossfire ve SLI gibi teknolojiler geliştirilmiştir. Günümüz ekran kartlarında pek çok donanım arabirimi bulunmakla birlikte kartın işlemci gücü ve mimari yapısı büyüdükçe enerji tüketimi de doğru orantılı olarak artar. Bunların yanı sıra yüksek işlem gücüne sahip ve gelişmiş ekran kartlarının pek çoğunda soğutucu fan veya soğutucu plaka da bulunur.  Günümüzde üretilen tümleşik ekran kartları; genellikle ev ve ofis kullanıcılarının ihtiyaçlarına cevap verirken, harici olarak üretilen ekran kartlarının büyük çoğunluğu ise özellikle oyuncu bilgisayarlarında veya video render ve grafik tasarım işlemleri yapılacak bilgisayar sistemlerinde kullanılmaktadır.. Bu tür ekran kartları için sürekli özelleştirme ve yeni güncellemeler gelerek kartların gücü ve verimliliği artırılmaya çalışılmaktadır.
Detaylar
Toplama BilgisayarToplama bilgisayarlar, bir bilgisayarın sorunsuz çalışması için gerekli olan işlemci, anakart, ekran kartı ve RAM (bellek) gibi parçaların her birinin ayrı ayrı satın alınıp monte edilmesiyle oluşan markasız bilgisayarlardır. Çoğunlukla marka bilgisayarların standart kullanıcılar için ürettiği bilgisayarları kendi ihtiyaçları için yetersiz bulan kullanıcılar tarafından tercih edilir. Çünkü bu yöntemle hazır bilgisayarlardan çok daha güçlü performans sergileyen kasalar oluşturmak mümkündür. Kişisel bilgisayarınızı oluştururken seçtiğiniz parçaların birbiriyle hem performans hem de montaj yönünden uyumu çok önemlidir. Seçtiğiniz parçaların her biri çok güçlü olabilir ancak eğer birlikte çalışamıyorlarsa bu durumda bilgisayarınız ya çalışmaz ya da çok düşük bir performans gösterir. Bilgisayarınızı oluştururken ilk olarak işlemci seçimi yapmanız gerekir. Çünkü diğer tüm parçaları işlemci belirler. Daha sonra anakart seçimi yapılır. Anakartınız kesinlikle işlemcinizle uyumlu olmalı ve ethernet kartıyla ses kartına sahip olmalıdır. Üçüncü aşama ekran kartı seçimidir. Ekran kartı seçilirken GPU (Grafik İşlemci) verileri yani bit, bellek miktarı, çekirdek hızı gibi özellikler dikkate alınmalıdır. Bir sonraki aşama anakartınızın destekleyeceği frekansa sahip bir RAM bellek seçimidir. Eğer anakartınızdan yüksek frekansta bir bellek seçerseniz, anakartınız, kapasitesinin üstündeki bellekleri çalıştırmayacağı gibi altındakilerde de düşük performans gösterir. RAM seçiminden sonra anakartınızın çıkışlarına uyumlu bir SSD (Solid State Drive) seçmelisiniz. SSD diski, okuma ve yazma hızına dikkat ederek seçmek gerekir. Son olarak da hazırladığınız donanımın kullanacağı gücü hesaplayıp bunun %20 fazlasını kaldırabilecek bir güç kaynağı satın aldığınızda bilgisayar toplama işlemini tamamlamış olursunuz. Bu aşamadan sonra anakartınızla uyumlu bir kasa seçimi yaparak montajlama işlemine başlayabilirsiniz. Parçaları satın almadan önce birbirleriyle uyumunu bilgisayar toplama sihirbazı kullanarak test edebilirsiniz. Bu program yanlış parçaları seçmenize izin vermeyerek en doğru şekilde bilgisayarınıza kurmanıza yardım eder. Tüm bunların dışında optik sürücü, mikrofon, kulaklık, hopeüarlör, klavye veya fare gibi donanımları dilediğiniz gibi seçmekte özgürsünüz.
Detaylar
GPUKısaca "GPU" olarak adlandırılan "Grafik İşlemci Ünitesi" (Graphics Processing Unit), grafik oluşturulmasını sağlayan bir aygıt olarak nitelendiriliyor. Başta kişisel bilgisayarlar, akıllı telefonlar, iş istasyonları, dijital ekranlar ve oyun konsolları olmak üzere günlük hayatta aktif şekilde kullanmakta olduğunuz birçok teknolojik cihazda grafiklerin işlenmesi ve yansıtılması görevlerini üstleniyor. Oyun, video ve uygulamalardaki üç boyutlu modeller meydana getirilirken; kaplama işlemleri yapılırken; ışık açıları ayarlanırken ve gölge detayları oluşturulurken de GPU aktif bir şekilde kullanılıyor. GPU, net grafik akışı elde edilmesini mümkün kılıyor. Görüntü işlemlerinin yanı sıra görüntü hesaplamalarını da işlemciden bağımsız olarak gerçekleştiriyor. Böylece işlemcinin yükü azalıyor ve grafik hesaplamaları nedeniyle yavaşlaması engellenmiş oluyor. GPU sayesinde görüntü hesaplama hızı, günümüzde ciddi bir noktaya ulaşmış bulunuyor. GPU modelleri, genel olarak cihazların işlemcileriyle birlikte aynı yonga seti üzerinde entegre durumda yer alıyor. GPU içerisinde bulunan çekirdek sayısı; marka, model ve kullanım amacı gibi kriterlere göre farklılık gösteriyor. Çekirdek sayısı, grafik işlemci ünitesinin performansını, hızını ve kullanıldığı cihazdaki grafik kalitesini doğrudan etkiliyor. Teknoloji üreticileri, grafik işlemci ünitesi üzerinde yer alacak çekirdek sayısını, sunmak istedikleri grafik kalitesi doğrultusunda belirliyor. Sabit kullanılan cihazlar için geliştirilmiş olan GPU modellerinin yanı sıra mobil olarak kullanılan cihazlar için tasarlanmış model seçenekleri de bulunuyor. Sorunsuz ve verimli bir kullanım için modelin doğru biçimde optimize edilmiş olması gerekiyor. Akıllı telefon gibi grafiğe dayalı birçok uygulamanın aynı anda aktif şekilde kullanıldığı cihazlar için GPU performansı, fazlasıyla önem taşıyor. Videolarda, oyunlarda, çeşitli grafik yazılımlarında ve İnternet bağlantısıyla kullanılan çevrimiçi uygulamalarda üç boyutlu grafik kullanımı çok daha yaygın hâle geldiği için GPU performansının önemi bir kat daha artıyor.
Detaylar
Sıvı SoğutmaSıvı soğutma, elektronik cihazların ısınmasını engellemek amacıyla kullanılan bir sistemdir. Elektrik enerjisiyle çalışan her ürün ısınır. Elektronik cihazların beyni olarak da bilinen işlemci ve grafik işlemci ise en çok ısınan kısımdır. Sürekli yüksek sıcaklıklara maruz kalan parçalar zarar görmeye başlayıp zamanla geri dönüşü olmayan sorunlara yol açabileceği için elektronik cihazlarda soğutucu kullanımı oldukça önemlidir. Aksi halde işlemcinin üzerinde fazla genleşmeden dolayı oluşan çatlaklar ortaya çıkabilir. Özellikle çok güçlü işlemciler, hava soğutma sistemi yerine sıvı soğutma sistemlerini kullanarak korunabilir. Neredeyse her elektronik cihazda hava soğutma sistemi bulunur. İşlemcinin gücüne göre değişen ısınma hızı ve şiddetinden dolayı bazı cihazları soğutmak için hava soğutma sistemleri (fanlar) yeterli gelmez. Bu yüzden, daha iyi bir seçenek olarak sıvı soğutma sistemleri üretilmiştir. Her iki sistemin de çeşitli avantajları vardır. Bununla birlikte sıvı soğutma sistemleri havaya kıyasla çok daha hızlı ve etkili soğutur. Çünkü suyun ısı iletkenliği havadan 25 kat daha fazladır. Ayrıca suyun sıcaklık kapasitesi de oldukça fazladır. Hava kolayca ısınabilirken suyu ısıtmak için daha fazla enerji gerekir. Sahip oldukları güçlü işlemciler sebebiyle sıvı soğutma sistemleri sadece bilgisayarlarda değil, akıllı telefonlarda da kullanılır. Sıvı soğutma sistemleri genel hatlarıyla su bloğu, pompa ve ısı değiştirici olmak üzere üç farklı bölümden oluşur. Bu sistemde ısıyı taşıma işlemini su üstlenir. Sıcak işlemciyle temas eden su ısınır ve rezervuar bölümüne gider. Buradan pompa yardımıyla radyatörün içinden geçer. Soğutma fanı gibi çalışan bu kısım sayesinde su soğur. Soğuyan su tekrar aynı döngüye katılır. Böylece su, ısıyı dışarı taşımaya ve döngüde ilerlemeye devam eder. Sıvı soğutma sistemleri sanılanın aksine sessizdirler ve düşük güç tüketimi sunarlar.
Detaylar
Overclock (OC)Overclock Türkçe’de hız aşırtma anlamına gelir. Teknoloji meraklıları bu yöntem ile bilgisayarlarına yeni parçalar almak yerine mevcut sistemlerini daha performanslı ve hızlı çalıştırmak istemektedirler. Bilgisayar dünyasındaki Overclock terimi ise işlemciyi, bellek veya ekran kartlarını normal saat frekansının daha üstünde bir değerde çalışmaya zorlamak anlamına gelir. Overclock, pahalı donanımınıza zarar verme ihtimalinizden dolayı çok dikkatli yapılması gereken riskli bir işlemdir. Tüm sorumluluk Overclock işlemini yapana aittir. İşlemcilerin FSB (Frontside Bus) değerleri katsayı ile çarpıldığında çalışma hızları MHZ cinsinden bulunabilir. Örneğin; değerler FSB 200 × 15 şeklinde ise bu işlemci 3000 MHZ frekansında çalışıyor demektir. Overclock işlemi için FSB değeri veya yandaki katsayı değeri artırılır. Bazı işlemci markaları için katsayı değerleri değiştirilemediği için FSB değerleri ile oynamak tek seçenek olarak karşınıza çıkabilir. Her iki değer ile de oynanabiliyor ise çok daha esnek Overclock işlemine imkân doğmuş olur. Farklı marka ve model işlemcilerin farklı Overclock performansları gösterebileceği de unutulmamalıdır. Overclock için ana kartın ve işlemcinin bu işleme uygun özelliklere sahip olması gerekir. Ayrıca stabil ve maksimum hız aşımı için bilgisayar belleğinin de kaliteli ve düşük gecikmeli olması gerekir. Ayrıca Overclock işlemi sonrasında daha çok enerji tüketimi yapılacağı için güçlü bir güç kaynağı ve iyi bir soğutma sistemine ihtiyaç duyulur. Tüm bu uygunluklar tespit edildikten sonra bilgisayarın BIOS temel ayarlar menüsünden Overclock işlemi yapılır. BIOS menüsünde FSB, varsayılan olarak görülen işlemci bellek oranı gibi bazı değerler değiştirilir. Overclock işleminin en büyük avantajı bilgisayar sisteminin varsayılan hızından daha yüksek hızlara ulaşılabiliyor olmasıdır. Dezavantajı ise olası ters bir durumda bilgisayar geri dönülmesi imkânsız zararlara maruz kalabilir.
Detaylar
USBUSB, İngilizce "Universal Serial Bus" isminin kısaltmasıdır. Türkçeye "Evrensel Seri Veriyolu" olarak çevrilebilir. USB ilk olarak 1996 yılında klavye, fare, yazıcı vb. aygıt bağlantılarının tek tip hale getirilmesi ve veri akışının daha hızlı yapılabilmesi amacıyla geliştirilmiştir. Bu bağlamda USB temel olarak dış donanımların ana yönetici makine ile bağlantı kurmasını sağlar. En bilindik şekliyle bilgisayar ana makine olarak ele alınabilir. Bunun yanında yazıcı, akıllı televizyon ya da dijital fotoğraf baskı makinesi de ana makinelerdir. USB, çok çeşitli bağlantı tipleri sayesinde dijital kamera, akıllı telefon, güç ünitesi ve harici bellek gibi pek çok yan donanımı ana makineye bağlar ve ana makine ile yan donanım arasındaki bilgi ve elektrik akımının seri bir şekilde aktarılmasını sağlar. Bilgisayarınızın üzerinde USB bağlantı uçlarının kolaylıkla monte edilebileceği USB girişleri bulunur. Birden fazla USB bağlantı ucu çeşidi olduğundan genellikle bilgisayar üzerinde birden fazla USB girişi mevcuttur. USB 2.0 ve USB 3.0 versiyonları birbirlerine görüntü olarak çok benzer. Bu nedenle USB 3.0 girişi mavi renk ya da "Super Speed" anlamına gelen "SS" harfleri ile belirtilir. USB 3.1 ve USB 3.2 hem USB 2.0 hem de USB 3.0 girişine fiziksel olarak bağlanabilir. Bilgisayara bağlanmak istenen yan donanımın USB ucu bu girişlerden uygun olanına takılır. USB ile bilgisayarınıza bir cihaz bağladığınızda cihazın kurulumu için bilgisayarı yeniden başlatmanız ya da cihaz kurulumu için bilgisayarınıza bir yazılım yüklemeniz gerekmez. USB ile bağlanan tüm donanımlar, bağlantı kurulduğu anda kullanıma hazırdır. Veri işleme hızının yüksek olması sayesinde USB ile bağlanan cihazların eş zamanlı kullanımı da kolaydır. Örneğin direkt olarak harici bellek üzerinde çalışmak bilgisayarınızın masaüstünde çalışmaktan farklı değildir.  USB bağlantıları A, B ve C tipi olarak ayrılır. A tipi bağlantı uçları yassı dikdörtgen şeklindedir ve genel olarak hem elektrik hem de veri aktarımı için kullanılır. B tipi bağlantı uçları ise köşeleri genişletilmiş kareye benzer ve yazıcı ve hard disk bağlantılarında tercih edilir. C tipi bağlantı uçları A ve B tipilerinden daha küçüktür ve daha hızlı veri aktarımı sağlar. A tipi bağlantının teknoloji geliştikçe yeni ve hızlı bir sürümü geliştirilmiştir. İlk sürümler olan USB 1.0 ve 1.1 ile saniyede 12 MB aktarım yapmak mümkünken USB 2.0'da bu sayı saniyede 60 MB'dir. Yüksek hızlı USB 3.0 bağlantısında yakalanan 4,8 Gbps hız, saniyede 600 MB veri aktarımını mümkün kılar. USB 3.1 ise 10 Gbps, yani saniyede 1,22 GB aktarım hızına erişebilmektedir. En son sürüm olan USB 3.2, veri aktarımını 20 Gbps hıza kadar çıkarabilmektedir.
Detaylar