Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Berlin 1961 - Frederick Kempe

Doğan Kitap
88,90 TL
( / adet)
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (3)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

89,89 TL
210,00 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501689/9946/60001729
Berlin 1961 - Frederick Kempe

Belin 1961, Atlantik Konseyi başkanı Frederick Kempe tarafından kaleme alınan ve ilk baskısı 2011 yılında yapılan bir kitap. 2019 yılının ilk ayında Yüksel Taşkın tarafından Türkçe'ye kazandırılan bu eser, Berlin Duvarı ekseninde Soğuk Savaş'ın bir analizini sunuyor. Doğan Kitap tarafından piyasa sunulan eser, yayımlandığı ilk günden itibaren özellikle uluslararası çevrelerden birçok olumlu tepki aldı. Kitabın etkili olmasında yazarının da uluslararası camiada bir otorite olmasının katkısı büyük. Kitap, daha önce 14 farklı dile çevrilmişti.

Tek Şehir İki Dünya

İkinci Dünya Savaşı sonrası Doğu ve Batı olmak üzere iki farklı devlete bölünen Almanya'da Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ile Amerika Birleşik Devletleri arasında kıyasıya bir rekabet söz konusuydu. Doğu Almanya, Sovyet Rusya'nın; Batı Almanya ise Birleşik Devletler'in müttefiki olarak varlıklarını devam ettirmeye çalışıyorlardı. Fakat Batı Almanya'nın refah seviyesinin daha iyi olması ve Doğu Almanya'ya göre daha özgürlükçü bir atmosfere sahip olması neticesinde birçok Doğu Alman vatandaşı, ülkelerini terk ederek Batı Almanya'ya sığınıyordu. 

1961 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği liderlerinden Nikita Kruşçev Berlin'i "dünyanın en tehlikeli bölgesi" ilan etti. Doğu Alman vatandaşlarının Batı Almanya'ya göçleri, Sovyetler Birliği'nin imajına zarar veriyordu. Sovyetler'in dayatmaları neticesinde Doğu Alman hükûmeti, vatandaşlarının göçlerini engellemek için 1961 yılının yaz aylarında Berlin'i boydan boya ikiye bölen ve Soğuk Savaş'ın simgesi olacak bir duvar inşa etmeye başladı. Duvar 1989 yılında yıkılıncaya kadar bir utanç simgesi olarak Berlin'i bölmeye devam etti. 

Frederick Kempe, Berlin 1961 kitabına o dönemde yaşanan gelişmeleri, iki süper güç arasındaki çekişmeleri ve dünyanın nasıl bir tehlikenin eşiğinden döndüğünü usta kalemiyle okuyucusuna yansıtıyor. Kampsamlı bir çalışmanın ürünü olan Berlin 1961, Soğuk Savaş'ı anlamak için mutlaka okunması gereken eserlerden biri.

Frederick Kempe

Frederick Kempe, 25 yılı aşkın bir süre boyunca The Wall Street Journal’da çalıştı ve gazetenin Almanya bürosunu yönetti. Avrupa ve ABD ilişkileri üzerine uzman olan Kempe, 2006’dan beri Amerikan düşünce kuruluşu Atlantic Council’in başkanlığını yürütüyor. 

 


“Olayları titizlikle ele alışı göz kamaştırıyor.”
The New York Times

“Tarihe damga vurmuş bir yılın muhteşem hikâyesi.”
The Economist

1961 yılının Haziran ayında, Sovyet lider Nikita Kruşçev Berlin’i dünyanın en tehlikeli yeri ilan etmişti. ABD’nin çiçeği burnunda başkanı John Kennedy için de Berlin vazgeçilmezdi. O yaz, 1989’da yıkılıncaya dek, dünyayı ortasından ikiye bölecek olan Berlin Duvarı inşa edildi. Ardından Amerikan ve Sovyet tankları tarihte ilk kez karşı karşıya geldi. Yapılacak tek bir hata, III. Dünya Savaşı’nı başlatacak kıvılcımı çakabilirdi. Çok sayıda belge ve röportaja dayanan Berlin 1961, Soğuk Savaş’ın en belirleyici olaylarından birini, olağanüstü detaylarıyla gözler önüne seriyor.Yazar Hakkında:
Frederick Kempe, yirmi beş yıl boyunca Wall Street Journal’da çalıştı ve gazetenin Almanya bürosunu yönetti. Avrupa ve ABD ilişkileri üzerine uzman olan Kempe, 2006’dan beri Amerikan düşünce kuruluşu Atlantic Council’in başkanlığını yürütüyor.
Yazar Frederick Kempe
Boyut Normal Boy
Basım Dili Türkçe
Sayfa Sayısı 664
Yayın Tarihi 2019
Cilt Durumu Ciltsiz
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBV00000GVRSF
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön