Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
Klasik Yayınları
Bir Türkün Ruznamesi - Halil Halid

Bir Türkün Ruznamesi - Halil Halid

Klasik Yayınları
Bu ürün şu an satılmamaktadır.
%
Loading interface...
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501689/9939/1510777
Bir Türkün Ruznamesi - Halil Halid
Osmanlı son dönem kalem erbabından Çerkeşşeyhizâde Halil Halid''in (1869-1931) Ruzname''si ile İngiliz ve Osmanlı siyasetine dair yine İngilizce neşrettiği üç kitapçık ve iki makalesinin Türkçede ilk kez yayınlanan çevirilerinden oluşuyor. Gerek Ruzname, gerekse diğer yazılar müellifin üslup sahibi bir yazar olmasının yanı sıra dönemin siyasî olaylarına nüfuz kabiliyetini göstermesi açısından da dikkat çekici unsurlar taşıyor.
Halil Halid, ilmiye sınıfına ve tasavvuf çevrelerine mensup bir ailenin ferdi olarak çalkantılı bir gençlik döneminden sonra ailevî meseleler ve hürriyet taraftarlığı nedeniyle, 1894 yılında İngiltere''ye firar etmiş ve 1911 yılına kadar bu ülkede yaşamını sürdürmüştür. Ruzname''si, başlığının ifade ettiği gibi bir günlük olmaktan ziyade İngiltere''ye kaçışına kadarki hayatını anlattığı bir hatırat mahiyetindedir. Ruzname, İngiliz halkını Osmanlı toplumu hakkında bilgilendirici ve Osmanlı''ya karşı onlarda oluşan bazı önyargıları bertaraf etmeye yönelik kısmen savunmacı bir üslup taşır. Bununla birlikte yetişmesi, aile çevresi, günlük hayat ve eğitim müesseselerine ilişkin olarak da ilgiye değer bilgiler içerir.
Bu kitabın ikinci kısmını oluşturan siyasî içerikli yazılar ise karşımıza çeşitli açılardan Ruzname''dekinden farklılaşmış bir Halil Halid portresi çıkarıyor. Ruzname''de zaman zaman hissiyatına mağlup olan yazar, kazandığı tecrübelere paralel olarak, dönemin siyasî olaylarına ve İngilizlerin emperyalist siyasetlerine objektif ve eleştirel bir yaklaşım sergiliyor.
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön