Chopper tarzı motosikletler güvenli ve konforlu bir motosiklet olarak sürücü tercihlerinin başında gelir. Motor tutkunları arasında oldukça popüler bir yeri olan Chopper motosiklet, büyük gövdeleri ve yüksek motor sesleriyle oldukça gösterişlidir. Chopper motosikletler, sürücülerinin vücut özelliklerine uygun yükseklikte ve ağırlıkta olmalıdır. Özellikle sürücülerine rahatlık sunan Chopper’lar ağırlıkları nedeniyle neredeyse sıfıra yakın sarsıntı yaşatır. Ancak iri ve hacimli bir fiziki yapıya sahip olduğu için seri ve pratik bir kullanım sunamayan motosikletler, yüksek viteslerde uzun süreli ve güçlü sürüş deneyimleri imkanı sunar. Manevra yeteneği kısıtlı olan bu tür motosikletler genellikle düz ve uzun yolculuklar için büyük avantajlar sağlar. Motosiklet tutkunlarının kendi istedikleri gibi donatabildiği ve baştan aşağı yaratabildiği motor tarzı olarak görülür.

Chopper’ların Avantajları Nelerdir?

Chopper motosikletler, farklı tasarımları ve büyük hacimleri ile sürücülerine farklı bir yolculuk hissiyatı verir. Gideceğiniz yere çok hızlı bir şekilde gitmeseniz de oldukça keyifli ve konforlu bir seyahat gerçekleştirmenizi sağlar. Dengeli ve sıfıra yakın sarsıntı sunması, şehir içi kullanımlar için oldukça güvenli bir tercih olarak öne çıkar. Ayrıca güçlü motoru sayesinde trafikte kullanımında yapılan dur kalklar sonrasında hiçbir sorun yaşatmadan yolculuğun devamlılığına olanak tanır. Ancak manevra kabiliyetinin az olması da şehir içi kullanımlardaki dezavantajlarından biridir. Uzun yolculuklarda ise eşsiz bir deneyim sunar. Özellikle geniş selesi ve yüksek gidonu oturma pozisyonu açısından büyük rahatlık sağlar. Saatlerce süren sürüşlerde bile hiç yorulmadan seyahati tamamlamanızı mümkün kılar. Fiziki yapısının büyük olması da yine uzun yolculuklarda daha fazla eşya taşımayı mümkün kılar. Chopper motosikletlerin en beğenilen özelliklerinden biri de aksesuar taşıyabilmesidir. Yeni aksesuarlar aracılığıyla Chopper motosikleti daha gösterişli yapabilmek oldukça kolaydır.

Chopper Satın Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Modelleri ve tasarımları ile birbirinden büyük farklılıklar gösteren Chopper motosikletler, satın alınırken dikkat edilmesi gereken bazı özelliklere sahiptir. Bu özelliklerin en başında ise sürücü deneyimi gelir. Motoru yönetebilmek, gaz tepkisini kontrol edebilmek ve ağırlığını dengeleyebilmek için sürücülerin kendine uygun modellere yönelmeleri gerekir. Hiç motosiklet deneyimi olmayan ve ilk defa Chopper satın alacak olan sürücüler 125-250 CC gibi daha düşük silindir hacimlerine sahip modelleri rahatlıkla kontrol edebilir. Ayrıca sürücülerin vücut tiplerinin de alınacak model için uygun olması gerekir. Uzun bacaklara sahip bir kişinin küçük bir Chopper model de rahat etmesi oldukça zordur. Öte yandan yeni alınan bir modelin parçalarının ülkemiz için uygun olup olmadığına da dikkat edilmelidir. Çoğu motor üretildiği ülkenin fiziki şartları göz önüne alınarak tasarlanır. Örneğin, bazı ülkelerde üretilen motorların lastikleri ülkemizin asfalt yapılarında kolaylıkla aşınabilir. Chopper motor satın alındıktan sonra bazı parçalarında değişimler gerçekleştirilmesi bu gibi durumları ortadan kaldırır.

Chopper Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Chopper motorların kendine has pek çok özelliğe sahip olması kullanım sürecinde de bazı dikkat edilmesi gereken noktaları beraberinde getirir. Frenleme esnasında 100 km hızda Chopper motorun ağırlık transferinin 6 saniye, durma süresinin 3 saniye olduğu bilinmelidir. Özellikle maksimum frenlemeden kaçınılmasına dikkat edilmeli ve dengeli fren kullanımı gerçekleştirilmelidir. Motor freninin kullanılması ve vites düşürerek frenleme yapılması hem daha güvenli bir yolculuk sunar, hem de motosiklet performansını istenilen noktalara çıkarır. Chopper motorlar oturuş pozisyonu açısıdan rahat bir pozisyonu sunduğu için vücudunuzu kitler. Bunun için fren kolunun asla ihmal edilmediği en doğru sürüş pozisyonu tercih edilmelidir. Durma mesafesi 60 metreye yakın olan Chopper’larda, takip mesafesi dikkatli ayarlanmalı, öndeki aracı yakın takipten kaçınılmalı ve yavaş kullanılmalıdır.

Chopper Motorsiklet

1 ürün var
  1. Markalar
    1. KUBA
  2. Fiyat Aralığı
    -
  3. Motor Tipi
  4. Renk
  5. Satıcı
DSACategoryId/60002705/2147483631/60008737/80405014
BAŞA DÖN