Bilim & Teknik

Çocuklar için bilim teknik kitapları, eğitim öğretim yaşamlarına oldukça katkı sağlayan kitaplardır. Bu kitaplar çocukları bilim ve teknikle ilk tanıştıran onların meraklarını besleyen yayınlar arasında yer alır. Bilim teknik kitapları genel kapsamı ile çocukların üzerinde yaşadıkları dünyayı, çevreyi uzayı daha iyi anlamasını sağlayarak onlara yaşamsal bilgiler sunar. Bu sayede çocuklar çevrelerinin farkında olarak büyüyebilir ve sürekli bir merak duygusu içerisinde keşfe hazır olabilirler. Sürekli gelişen merak duygusu onların öğrenmeye daha istekli olmalarını sağlayarak okul başarılarının da artmasına katkı sağlar.

Çocuklar İçin Bilim Teknik Kitapları Hangi Konuları İçerir?

Çocuklar için bilim teknik kitapları dünya, uzay, insan vücudu, hayvanlar alemi, meslekler, evrensel değerler, matematik, fizik, biyoloji, bitkiler, doğa olayları, zaman, duygular, müzik, taşıtlar, teknoloji gibi alanlarda yazılmışlardır. Her kitap bir konuyu ele alır. Kitapların genel amacı okul öncesi veya okul çağı çocuklarının yaşadıkları dünya, çevre ve kendileri hakkında daha fazla bilgiye sahip olup, bu alanlarda meraklı olmasını sağlamak, geliştirilen merak duygusu ile birlikte öğrenmeye hevesli bireylerin yetişmesini sağlamaktır. Bununla birlikte çocukların pek çok becerisinin geliştirilmesi hedeflenir. Geliştirilen beceriler sayesinde ise çocukların hem sosyal ve günlük yaşamlarında hem de okul yaşantılarında daha başarılı ve belli becerileri edinmiş olmalarını sağlamaktır. 

Çocuklar için bilim teknik kitapları içerdiği konu hakkında o yaş grubunun anlayabileceği şekilde kısa metinler ve görseller eşliğinde bilgi verir. Bilimsel araştırmalar ve konular kısa hikayeler ile desteklenebilir. Bilimsel araştırmalar yaş grubunun anlayacağı şekilde sadeleştirerek sunulur. Bulmacalar ve etkinlikler ile zenginleştirilebilir. Çocukların çevrelerini ve yaşadıkları dünyayı daha rahat anlayabilmeleri onunla yakınlık kurabilmeleri sağlanır. Bununla birlikte çocuklar için bilim teknik kitapları içerisinde problemler ve deneyler bulunur. Bu problem ve deneyler çocukların o alan ile ilgili daha fazla bilgiyi merak etmelerine yardımcı olurken keşfetme dürtülerini harekete geçirir. Problem ve deneyler sayesinde çocukların problem çözme becerileri gelişmeye başlar. 

Çocuklar İçin Bilim Teknik Kitaplarının Faydaları Nelerdir?

Çocuklar için bilim ve teknik kitapları çocukların yorumlama becerilerini geliştirerek çevreleri ve kendileri hakkında yorum yapma kabiliyetlerinin artmasına yardımcı olur. Aynı zamanda yaratıcılığı ve hayal kurma yeteneğini geliştirir. Okuma ve merak etme alışkanlığını kazandırır. Çocukların analitik düşünme becerisi gelişerek problem çözme yetileri artar. Öğrenen ve merak eden çocuk yaşadığı çevre içerisinde kendini daha güvende hisseder. Çocuğun, edindiği bilgiler sayesinde, öz güveni artar. Gözlem yeteneği gelişir, dikkatini toparlama, konsantrasyon sağlama becerileri gelişir.

Bilim teknik kitapları içerisinde deneyler de bulunur. Bu deneyler bilim ve doğa ile ilgili çocukların yapabileceği seviyede geliştirilmiş olup çocuğun problem çözme, çıkarım yapma, neden-sonuç ilişkisi kurma, el göz koordinasyonun gelişimi, bilimsel düşünme beceresi kazanma, motor becerilerin gelişimi gibi alanlarda kendilerini geliştirmelerini ve bu yetileri okul ortamı haricinde de kazanabilmelerini sağlar. Deneyler ve etkinlikler sayesinde çocuk çevresine daha dikkatli gözlerle bakmayı öğrenir, merakı sürekli beslenerek yeni alanlara ilgisi doğar, doğayı ve dünyayı daha iyi anlamaya başlayarak hakkında bilimsel bazlı düşünmeyi öğrenir. Bu açıdan bakıldığında çocuk bilim teknik kitapları içerisinde bulunan etkinlik ve deneylerin yapılması oldukça önemlidir.

Çocuklar İçin Bilim Teknik Kitapları Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çocuklar için bilim teknik kitapları seçerken çocuğun ilgisine, yaşına ve bilişsel gelişimine uygun seçimler yapmak gerekir, çocuk kitaplara alışıp onları zevkle okumaya başladıktan sonra farklı alanlarda bilim teknik kitapları seçilerek çocuğun farklı alanları merak ederek o alanlarda da bilgi sahibi olması ve yeni keşiflere her zaman açık olması sağlanır. Bu sayede çocuk, dünya, doğa, teknoloji, insan ve hayvanlar gibi birbirinden farklı alanlarda temel bilgileri öğrenebilir, araştırmalardan haberdar olabilir, deneyler ve etkinlikler ile farklı alanlarda becerilerini geliştirebilir. Bu sayede çocuğun geleceğine yatırım yapılabilir. 


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Çocuklar İçin Bilim Teknik Kitapları

1781 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 1781 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483645/9914/80224072/9941