Boyama Kitapları

Boyama, bebek ve çocukların evde de okulda da yapmaktan en çok keyif aldığı aktiviteler arasında yer alır. Zamanı etkili, kaliteli ve keyifli bir şekilde geçirmenin en ideal yollarından biri olan boyama; çocuklar için hem eğitsel hem de eğlenceli bir etkinliktir. Boyama etkinliği için pek çok materyalden yararlanılır. Uygulama şekilleri ile birbirinden ayrılan boyama kitapları bu materyallerin başında gelir. Çocuklar için tasarlanan boyama kitapları yaşlarının gereklerine ve gelişim düzeylerine uygun şekilde üretilir ve kullanıcıların beğenisine sunulur. Çıkartmalar, çizgi film kahramanları, ünitelendirilmiş kavramlar gibi pek çok açıdan ayrılan birçok boyama kitabı farklı beğeni ve taleplere hizmet eder.

Çocuklar İçin Boyama Kitabı Çeşitleri

Boyama çoğunlukla tüm çocukların keyifle vakit geçirdiği, eğitici ve öğretici fonksiyonu da bulunan bir etkinliktir. Boyama aktiviteleri, bebeklik döneminden itibaren başlamak üzere gelişen beceriler ile birlikte okul öncesi dönemde daha fazla uygulanır. Hem evde hem de okulda farklı materyaller ile birbirinden değişik aktiviteler yapılır. Farklı tasarımlara sahip boyama kitapları bu materyallerin başında gelir. Çocukların ilgi alanlarına ve beğenilerine hitap eden pek çok boyama kitabı mevcuttur.

“Bak boya” şeklinde hazırlanan boyama kitapları kitap sayfalarında karşılıklı olarak bulunan figürlerin aynı renklerle aynı şekilde boyanmasına dayanır. Verilen resimleri tamamlamaya ya da uygun alanlara resim yapmaya yönlendiren boyama kitapları ise çocukların hayal gücünü besler.

Bebeklerin boyamaya ve kitaplara ilgi duymaya başladığı ilk aylarda kavram gelişimini de destekleyen ünitelendirilmiş boyama kitapları idealdir. Taşıtlar, hayvanlar, bitkiler, meyveler, sayılar, şekiller, sebzeler gibi kategorize edilmiş farklı kavramlara yer veren boyama kitapları, çocukların boyama yaparken kavramları öğrenmesine de yardımcı olur. Bu şekilde zihinsel gelişimi desteklenen bebeklerin kelime dağarcıkları da zenginleşmeye başlar.

Çocuklar için boyama kitapları farklı alternatifler halinde hazırlanarak ebeveynlere ve çocuklara sunulur. İlk yıllarda kavram gelişimine odaklanılan boyama kitapları söz konusuyken; okul öncesi boyama kitapları ve 5 yaş boyama kitabı çeşitlerinde ise çıkartmalı ve özel sulu kaleme sahip seçenekler göze çarpar. Minnie Mouse, Spiderman, Cocomelon, Elsa, Kral Şakir, Barbie, Paw Patrol, Harika Kanatlar, Pijamaskeliler gibi kız ve erkek çocukların beğeni ile takip ettiği çizgi film karakterleri ve süper kahramanların bulunduğu boyama kitapları çocukların ilgisini çeker.

Okul öncesi dönemde çocuklara en sık sunulan eğitsel çalışmalardan biri olan çizgi tamamlama çalışmaları ile boyama etkinliğini bir araya getiren boyama kitapları, hem keyifli hem de eğitsel olması ile öne çıkar. Boyama kitaplarında verilen nesneleri ve çizgileri tamamlayan, daha sonra ise dilediği şekilde boyayan çocukların zihinsel ve motor gelişimleri aynı anda desteklenmiş olur.

Boyama etkinliğinde son dönemde oldukça popüler olan “Mandala”ya, çocuklar için hazırlanan boyama kitaplarında da yer verilir. Çiçek, yaprak, geometrik şekil gibi birbiriyle bağlantılı pek çok desenin bir araya gelmesi sonucu oluşan, çocuklar için Mandala boyama kitaplarında desenler büyük ve daha az detay içerecek şekilde tasarlanır. Tırtıklı alanlardan pratik bir şekilde koparılabilen boyama sayfaları, etkinlik sonrasında sergileme imkanı da sunar.

Boyama kitapları set halinde de satışa sunulur. Birkaç boyama kitabından oluşan seri halindeki setlerin yanı sıra boyama materyallerine yer verilen setler de mevcuttur. Kuru boya, pastel boya gibi boyama materyallerinin bulunduğu setler, kullanıcılara kolaylık sağlar.

Kavram Gelişimini Destekleyen Boyama Kitapları

Bebekler için kavram gelişimi son derece önemlidir. Zengin uyaranlarla çevrelenmiş bir ortamda bulunan bebeklerin kavram bilgileri artar, kelime dağarcıkları gelişir. Çocuklar için boyama kitapları arasında bulunan kavram kitapları, çocukların bilişsel ve dil gelişimlerini destekler. Sayılar, taşıtlar, hayvanlar, bitkiler, şekiller gibi çeşitli konularda kategorize edilen bu kitaplarda nesneler boyanmamış halde ve büyük şekilde verilir. Nesnelerin altında kavramın adının yazılı olduğu bir bölüm de bulunabilir. Böylece çocuklarda kavramın görünümünün yanı sıra yazılışıyla ilgili de aşinalık kazanması hedeflenir.

Çıkartmalar ile çok daha eğlenceli hale getirilen çıkartmalı boyama kitapları, çocukların keyifli vakit geçirmesini sağlarken ince motor becerilerini ve zihinsel gelişimini de destekler. Genellikle boyama kitaplarının sonunda ya da ilgili sayfalarda yer verilen çıkartmaların uygun alanlara yapıştırılması ve boyama yapılmasını sağlayan çıkartmalı kitaplar, çocukların gelişimine çok yönlü fayda sağlarken vaktin kaliteli bir şekilde değerlendirilmesine de yardımcı olur. Çıkartmaları yerinden çıkarıp ilgili yerlere düzgün bir şekilde yapıştırmaya çalışan çocukların ince motor kasları çalışmış olur.

Eğlence ile Boyamayı Birleştiren Sihirli Boyama Kitapları

Boyama kitaplarında farklılık arayan çocuklar için değişik alternatifler hazırlanarak beğeniye sunulur. Sihirli boyama kitabı olarak satışa sunulan boyama kitapları, su ile temas ettiğinde renklerin ve şekillerin belirgin hale gelmesini sağlar. Haznesine su konularak boyama yapılabilen bir adet özel kalem de kitap ile birlikte sunulur. Keçe ucu ile suyu emen özel kalem boyamanın etkin bir şekilde yapılmasını sağlar. Haznedeki suyun tükenmesi durumunda içine su doldurularak tekrar kullanılabilir. Kitabın kuruması ile resimdeki renk ve şekiller de ortadan kaybolur. Böylece kitabın tekrar tekrar kullanılması mümkün hale gelir. Sihirli kitaplarda meyveler, sayılar, hayvanlar gibi kavram temalı görsellerin yanı sıra deniz, orman gibi farklı atmosferleri yansıtan görsellere de yer verilebilir.

Kum boyama kitapları, uygulama yöntemi ile çocukların ilgisini çeken boyama kitabı çeşitleri arasında yer alır. Resmin bulunduğu zemindeki etiketlerin çıkarılması ve set ile birlikte verilen rengarenk kumların yapışkan alana dökülmesi ile uygulanan kum boyama, büyük yaşlardaki çocuklar için uygun olmakla beraber ebeveyn gözetiminde bulunan 3 yaş ve üzerindeki çocukların da yapabileceği bir boyama etkinliğidir. Setin çeşidine ve hitap ettiği yaş grubuna göre görselde ve renkli kum seçeneklerinde değişiklik görülebilir.

Boyama Kitaplarının Çocuk Gelişimine Katkısı

Başta çocuk hikaye kitabı çeşitleri olmak üzere tüm kitaplar çocukların gelişimine pek çok farklı açıdan katkıda bulunur. Çocukların evde ve okulda severek kullandığı boyama kitapları da erken çocukluk döneminden itibaren gelişimlerine birçok fayda sağlar. Boyama kitaplarının çocuk gelişimine katkılarını kısaca şöyle sıralamak mümkündür:

 • Boyama yaparken kalem, boya, fırça gibi farklı materyaller kullanan bebekler ve çocukların ince motor becerileri gelişir.
 • Etkinlik esnasında farklı pek çok kavramla tanışan çocukların kelime hazineleri gelişir.
 • Belirli bir süre boyunca sürdürülen boyama etkinlikleri ile çocukların odaklanma becerileri desteklenir.
 • Çocukların gelişimlerine uygun şekilde tasarlanan bebek kitapları arasında yer alan boyama kitapları, onların arkadaşları ve aile fertleri ile geçirdiği zamanı kaliteli kılar.
 • Dilediği gibi boyama yapan çocukların hayal gücü beslenir.
 • Boyama etkinliği yapan, sürdüren ve tamamlayan çocukların kendine güvenleri gelişir.
 • Boyama yaparak çocuklar iç dünyalarını ve duygularını kağıda döker. Bu sayede duygusal gelişimleri desteklenir.
 • Boyama, çocukların iç dünyalarını tanımaya fayda sağlar.
 • Çocuklar için boyama kitapları, bebeklerin ve çocukların renkleri öğrenmelerine vesile olur.

Çocuklar İçin Boyama Kitabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Boyama yapmak çocuklar için oldukça eğlenceli bir aktivitedir. Boyama yaparken çocuklar kendilerini son derece özgür hissederler. Diledikleri şekilde boyama yaparlar, istedikleri renkleri seçerek keyifli vakit geçirirler. Bebeklerin ve çocukların gelişiminde son derece etkili bir rol oynayan boyama kitapları seçilirken bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Zira, çocuklara en uygun ürünü bulmak gerekir. Aşağıda sıralanan bazı noktalara dikkat edilerek seçim yapılabilir:

 • Çocuklar için boyama kitabı seçerken bebeğinizin ya da çocuğunuzun yaşına uygun ürün seçmeniz son derece önemlidir. Yaşına uygun olmayan boyama kitapları almanız çocuğunuzun başarma duygusuna ve özgüvenine olumsuz etkide bulunabilir. Yaşına uygun kitabı bulmak için ürünlerin üzerinde bulunan bilgilere göz atabilirsiniz.
 • Boyama kitapları içerisinde yer alan boyama kitabı çizimlerinin çocuğunuzun gelişimine uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Boyamaya yeni başlayan çocuklar için detay içermeyen, büyük boyutlu figür ve desenlerden oluşan boyama kitapları uygundur. İlerleyen yıllarda gelişime paralel şekilde görsel olarak detaylandırılmış boyama kitapları satın alabilirsiniz.
 • Çocuklar için hazırlanan boyama kitaplarında bulunan resimlemelerin olumsuz özellikler içermemesi son derece önemlidir. Çocukların yaşına uygun olan ve onları doğru şekilde yönlendiren resimlemelerin bulunduğu boyama kitaplarını tercih etmelisiniz.
 • Pek çok çeşidi bulunan boyama kitaplarını tercih ederek çocuğunuza farklı alternatifler sunabilirsiniz. Çıkartma, çizgi film karakteri ya da süper kahraman içeren, çocuğunuzun boyarken eğlenmesini sağlayan boyama kitapları ile onların ufkunu genişletebilirsiniz.
 • Çocuklar için boyama kitaplarının kağıt kalitesi son derece önemli bir konudur. Sayfaları ince tasarlanan boyama kitapları hem boyamanın kalitesini etkiler hem de çocukların kitap sayfalarını kendi başına çevirmesini zorlaştırır. Bu nedenle sayfa kalınlığı ve kalitesine dikkat ederek seçim yapmalısınız.
 • Bazı boyama kitaplarında kitap sayfaları tırtıklı alanlardan koparılıp çıkarılabilir. Pratik bir kullanım sağlayan bu özellik sayesinde çocuklar boyamasını yaptığı resmi tırtıklı alandan kolay bir şekilde kopararak dilediği yerde sergileme fırsatı bulur.
 • Boyanan nesnelerin adının yazılı olduğu boyama kitapları çocuklarda yazı bilincinin oluşmasına yardımcı olur. Bu ürünler bilhassa okul öncesi grupta yer alan çocuklar için yazı farkındalığı oluşturur.
 • Çocuklar için boyama kitapları satın alırken kitabı hazırlayan kişilere ve yayınevine dikkat etmeniz son derece önemlidir. Alanında uzman kişiler tarafından hazırlanan ve onaylanan boyama kitapları çocuğunuzun gelişimini desteklemeye yardımcı olur.

Çocuklar için boyama kitapları fiyatları nasıldır?

Çocuklar için boyama kitapları farklı fiyat seçenekleri ile ebeveynlere ve çocuklara sunulur. Kitapların özelliğine, kalınlığına, aktivite sayısına, baskı kalitesine, kitap sayısına göre fiyatlar değişkenlik gösterebilir. “Bak boya” ya da “eğitici boyama” kitapları ile “sihirli” ya da “çıkartmalı” olarak bilinen boyama kitapları arasında fiyat farklılıkları olabilir. Benzer şekilde tek satılan kitaplar ile boyama kitabı seti şeklinde satışa sunulan ürünlerde de fiyatlar değişkenlik gösterebilir. İçerisinde boya kalemlerinin bulunduğu boyama setlerinin fiyatları farklılık arz edebilir. Çocuklar için boyama kitapları aktivitelerin niteliğine, sayısına ve kitabın içerdiği detaylara göre farklı fiyatlarla kullanıcıların karşısına çıkabilir.

Çocuklar için boyama kitapları hangi yaşlara hitap eder?

Çocuklar için hazırlanan boyama kitapları farklı yaş gruplarına hitap eder. Uygun yaş gruplarını ürünlerin üzerinde görmek mümkündür. Kitaplar ve boyama ile erken dönemde ilgilenmeye başlayan bebekler için 1 yaş boyama kitabı çeşitleri bulunur. İlerleyen yaşlarda boyama kitabı 2, 3, 4, 5 yaş grubuna hitap eden ürünler bulmak mümkündür. Boyama kitabı 6 yaş ile ilerleyen yaşlarda kullanıma uygun ürünler de anne baba ve çocukların beğenisine sunulur.

Çocuklar için boyama kitapları kaç yaşından itibaren kullanılmaya başlanabilir?

Bebekler yaklaşık olarak 18 aylık olduklarında kalemlere ve boyamaya ilgi duymaya başlarlar. Bu dönemde parmak boyası ya da pastel boya gibi kolay uygulama yapabilecekleri ürünler ile boyama yapmaları sağlanabilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Çocuklar İçin Boyama Kitapları

3011 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 3011 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483645/9914/80224072/9980