Çocuk Öykü

Kitap okumak hem birçok fayda sağlayan hem de çocukları en çok eğlendiren aktivitelerden biridir. Kitap okuyarak bilgi almanın yanı sıra, erken yaşta kazandırılan alışkanlıklarla çocukların gelişimlerini de destelemek mümkündür. Yaş gruplarına göre değişen içeriklerde hazırlanan çocuk öykü kitapları; çocukların duygusal, ruhsal, bilişsel ve sosyal gelişimleri için en önemli kaynaklardır.

Çocuk Öykü Kitabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Üç yaşından küçük çocuklar için seçilen kitaplarda yer alan konu ve nesnelerin bu yaş grubuna uygun olmasına dikkat edilmelidir. Resimlerin büyük kullanılması ve az yazı olması bu yaş grubu çocukların olayları daha kolay algılamasını sağlar. Üç - beş yaş arasındaki çocuklar için kitap seçimi yaparken, kitaplarda yer alan karakterler de önem taşımaya başlar. Kişisel gelişimlerinde hızlı ilerledikleri bir dönemde olan çocuklar bu öykülerde yer alan karakterleri ve hikayeleri içselleştirecekleri için kitapların günlük yaşantılarına değinecek konular içermesi olumlu etkiler yaratır. Yaşlarına uygun zihinsel becerilerini geliştirecek öneriler içermesi daha yaratıcı olmalarını da destekler. Beş yaş ve üzeri kitapların çocukların öğrenme ve bilgi edinme meraklarını karşılayacak nitelikte olması onların kitaplarla daha uzun süre etkileşimde kalmalarını sağlar. Okumayı yeni öğrenen çocuklar için seçilen kitapların orta büyüklükte harfler ile yazılması onların okumalarını kolaylaştırır. Ayrıca kitap seçimini çocuk ile birlikte yapmak çocuğun hem kitapları incelemesine fırsat tanır hem de isteklerini anlamanıza yardımcı olur.

Çocuk Öykü Kitaplarının Faydaları Nelerdir?

Çocuklara öykü kitabı okumak öncelikle onların dikkat becerilerini geliştirir. Kitapların içerisinde yer alan resimlerle çocukların hayal gücü gelişirken, okunan kelimelerle işitsel algısı ve sözcük dağarcığı da artar. Erken yaşta başlanılan kitap okuma alışkanlığı, çocukların gelişimlerinin de erken harekete geçmesini sağlar. Çocuk öykü kitapları, çocukların gelişmekte olan hayal güçlerini olumlu yönde etkilerken aynı zaman konuşma becerilerini de geliştirmeye yardımcı olur. Öykü kitapları sayesinde kelime haznesi genişleyen çocuklar kendilerini ifade edebilme yetenekleri ile sosyal ve duygusal iletişimlerini de erken yaşta geliştirebilir. Erken yaşta başlanan kitap okuma alışkanlığı, ebeveynleri ile çocuklar arasındaki bağı güçlendirirken ilerleyen yaşlarda da kitap okuma alışkanlığı kazanmasında etkili rol oynar. İçerisinde pek çok karakter ve hikaye barındıran çocuk öykü kitapları aynı zamanda çocuklar ile keyifli vakit geçirmek için en iyi alternatiflerden biridir.

Çocuklara Öykü Kitabı Okurken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuklara kitap okumaya başlamadan önce onların ilgilerini çekmek için hikaye ile ilgili küçük oyunlar kurmak faydalı olur. Göz teması kurarak okunan kitaplar çocuğun da öyküye odaklanmasını kolaylaştırır. Kitapta yer alan karakterlerin konuşmalarına göre vurgu ve tonlamalar yapmak, jest ve mimikleri kullanmak hem kitap okumayı eğlenceli hale getirir hem de çocuğun öyküyü daha kolay anlamasını sağlar. Kitap okuma sırasında anlık sessiz kalmak ve çocuğa sorular sormak çocuğu da öyküye dahil etmeyi sağlarken merak ve ilgiyi de arttırır. Belirli aralıklarla aynı öyküleri okumak, çocukların bu öykülerden farklı anlamlar çıkarmalarını ve kurguları tekrar tasarlamalarını sağlar.

Çocuklara Hangi Yaşlarda Ne Tür Öykü Kitapları Okunmalı?

Doğumdan itibaren 3 yaşına kadar çocukların tüm duyularına hitap edecek kitaplar tercih edilmelidir. Kalın kartonlu veya bez kitaplar hem dokunarak hem de dinleyerek öğrenmelerini sağlar. Okumaya hazırlık dönemi olan üç - altı yaş aralığında gördükleri harfleri anlamlandırmaya yönelik temel beceriler kazanan çocuklar, bu harflere ait seslere de ilgi gösterirler. Kitapta yer alan harflerin büyüklüğü bu bakımdan önemlidir. Ayrıca bu yaşta korkuları arttıracağı için hayali figürler tercih edilmemelidir. Yedi yaşından sonra öykülerde yer alan konuların iyi ve kötü kavramları da içeren, gerçek hayat ile benzer olması çocukları hayata hazırlamak için gereklidir. Sekiz yaşından sonra çocukların ilgi alanları ve zevkleri daha da şekillendiği için bu yönde seçimler yapılmalı ve içerisindeki öyküler düşünmeye teşvik edici olmalıdır.

 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Çocuk Öykü Kitapları

10.000+ ürün listeleniyor
İş Bankası Kültür Yayınları
Timaş Çocuk
Doğan Egmont Yayıncılık
1001 Çiçek Kitaplar
Yapı Kredi Yayınları
Beyaz Balina Yayınları
Epsilon Yayınevi
Beta Kids
Altın Kitaplar
Ata Yayıncılık
Eksik Parça Yayınları
Çocuk Gezegeni
Can Çocuk Yayınları
Doğan Çocuk
Model Eğitim Yayıncılık
Martı Yayınları
Tudem Yayınları
Mavi Kirpi Yayınları
Martı Çocuk Yayınları
Artemis Yayınları
Sepette Kampanyalı Ürünler
İndirimli Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
Hepsiburada Limiti
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Yayınevi
Toplam 48 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?