Direnç Lastikleri

Kuvvet antrenmanlarında kasların çalıştırılması için tercih edilen direnç lastikleri, evde çok sayıda profesyonel kondisyon aleti kullanmadan da çalışabilme olanağı tanır. Kauçuktan üretilen ve kanserojen madde içermeyen direnç lastikleri iç ve dış mekanlarda kullanılabilir. Yer kaplamayan boyutları ile taşıma ve saklama kolaylığı sağlayan söz konusu egzersiz ekipmanları, farklı direnç seviyeleri ile öne çıkar. Direnç lastiklerinin esneklik oranı ile ilgili olan direnç seviyeleri, esnekliği az olan kalın lastiklerde daha yüksek olur. Dolayısıyla direnç lastiği satın alma aşamasında ürünün malzeme kalitesi ve ölçüleri kadar direnç seviyesine mutlaka dikkat etmek gerekir. Bazı direnç lastikleri ise başlangıç seviyesinden profesyonele set halinde kullanıcıların beğenisine sunulur. Bu tarz setler kondisyonunu aşama aşama geliştirmek isteyen sporseverlere büyük bir kolaylık sağlar.

Renkli tasarımları sayesinde keyif bir kullanım olanağı tanıyan direnç bantları arasında tamamen kauçuktan oluşan uzun ince bantların yanı sıra halka şeklinde bantlar da bulunur. Daha çok bacak egzersizlerinde kullanılan bu halka bantlar, klasik direnç bantlarını bağlama ihtiyacını ortadan kaldırır. Öte yandan üst kısmı örgü ipliklerle kaplı olan ve tutma kısımları silikondan üretilen direnç bandı modelleri de bulunur. Kapı veya güç antrenmanlarına özel standlara takılarak kullanılan bu bantlar sırt, göğüs, kol ve karın kaslarının çalışmasına yardımcı olur. Farklı antrenmanlar ve kullanıcılar için farklı çeşitleri üretilen direnç bantları, fiyat açısından da ulaşılabilir düzeydeki spor ekipmanlarıdır.

Direnç Lastiği Özellikleri

Doğal veya sentetik kauçuk ile lateks malzemelerden üretilen direnç lastikleri, kuvvet antrenmanlarında kaslar çalıştırmak için kullanılır. Kollardan bacaklara, kalçadan sırta pek çok farklı bölgedeki kas gruplarını aktif hale getiren bu lastikler, çok sayıda hareketin daha etkili olmasını sağlar. Squat hareketleri de bunlar arasındadır. Direnç bandı olarak da bilinen söz konusu ekipmanlar portatif olmasıyla dikkat çeker. Küçük bir çanta içinde dahi taşınabilecek kadar az yer kaplayan direnç bandı lastiği, en pratik fitness ekipmanları arasındadır. Kullanıcılara ekstra alet olmadan da kaslarını çalıştırma avantajı sağlayan söz konusu lastikler, çeşitli renklerde üretilir. Bu renkler ise farklı direnç seviyelerini temsil eder. Yeşil, mavi, sarı, kırmızı ve siyah olan direnç değerleri sırasıyla 2 kg, 4,5 kg, 7 kg, 9 kg ve 13 kg'dır. Başka bir ifadeyle sarı direnç bandı ile yapılan her harekette kullanıcı 7 kg'lık bir yük çekmiş gibi kaslarını çalıştırır. Ancak bu sette yer alan bantlar daha çok başlangıç seviyesi kullanıcılar için uygundur. Profesyonellere hitap eden setlerde 60 kg’a varan dirence sahip bantlar/lastikler bulmak mümkündür.

Direnç bantlarının farklı ağırlıklara denk olan direnç seviyeleri, kullanıcılara kendi kondisyonlarına uygun olan bandı tercih etme avantajı sağlar. Bu sayede sıfırdan başlayacak olan kullanıcılar ile iyi bir kondisyona sahip olan kullanıcılar kuvvet antrenmanlarında doğru ekipmanları kullanmış olur. Öte yandan direnç lastiği seti olarak hazırlanan ekipmanlarda tüm direnç seviyeleri bir aradadır. Dolayısıyla farklı kas gruplarını uygun ağırlıklarla çalıştırmak veya sıfırdan aşama kaydetmek mümkündür. Jimnastik ve kuvvet antrenmanları için tasarlanan direnç lastiklerinin büyük bir kısmı şerit formundadır. Bu şeritleri açık veya bağlayarak kullanmak mümkündür. Öte yandan direnci artırmak için şerit direnç lastiklerin ikiye katlanarak kullanılması yeterlidir. Bunların yanı sıra tutamaklı, halka şeklinde ve 8 rakamı şeklinde de direnç lastikleri vardır. Sporseverlere oldukça zengin bir seçkide sunulan direnç lastikleri arasından doğru ürünü bulabilmek için direnç seviyesine, ölçülerine malzemesine, ayarlanabilirliğine dikkat etmekte fayda vardır. Özellikle ayarlanabilirlik, tek bir lastik ile birden fazla antrenman ve çalışma yapılabilmesi için oldukça önemlidir.

Direnç Lastiği Çeşitleri

Üretim malzemesine ve şekline göre çok sayıda direnç lastiği bulunur. Bunlar arasında en sık tercih edilenlerden biri kauçuk direnç bantlarıdır. Uzun lastik bantlar veya pilates bandı olarak da bilinen bu ekipmanlar hem egzersizleri etkisini artırmak için idealdir. Çok işlevli olmaları ile benzerlerinden ayrılan kauçuk direnç lastikleri, jimnastik yapmak, egzersizlerin etkisini artırmak, kondisyonun aşama aşama gelişmesini sağlamak gibi etkilere sahiptir. Bir diğer direnç lastiği çeşidi ise saplı olarak da bilinen ürünlerdir. Konforlu kullanım için tutamakları bulunan bu direnç lastiği çeşitleri, kullanıcılara tam vücut egzersizi yapabilme avantajı sağlar. Farklı dirençlere sahip lastiklerin yer aldığı bu ekipmanlar kollar, omuz, göğüs, karın, sırt ve bacak kaslarını çalıştırabilecek niteliktedir. Saplı direnç lastiği 15, 25, 35, 45, 60 kg gibi yüksek direnç seçeneklerine sahip olduğu için ileri seviye vücut geliştiriciler tarafından da kullanıma uygundur.

Direnç lastiği çeşitleri arasında küçük direnç bandı olarak bilinen ekipmanlar da vardır. Pilates ve fitness antrenmanlarında kolay bir şekilde bölgesel kas çalıştırma avantajı sağlayan bu bantlar halka, sekiz gibi farklı şekillerde üretilir. Halka şeklinde olanlar alt ve üst bacakların yanı sıra kalça çalıştırmak için de idealdir. Sekiz şeklinde olan küçük direnç bantları ise bacak, kol ve kalça kaslarının çalıştırılmasına yardımcı olur. Diğer direnç lastikleri gibi farklı direnç seviyelerinde üretilen bu lastikler ile kas gelişimini desteklemek, kalori harcamak mümkündür. Özellikle evde küçük egzersizler yapmak isteyenler için ideal olan bu direnç lastikleri, kullanıcılara istedikleri yerde antrenman yapma ayrıcalığı da sağlar. Klasik bantlara kıyasla epey küçük boyutlarda oldukları için kullanıcıların bu bantları cebinde taşıması mümkündür. Fiyat açısından da avantajlı olan küçük direnç bantları - lastikleri, tıpkı atlama ipi fiyatları gibi hemen her bütçeye uygun düzeydedir.

Direnç Lastiği Setleri

Çeşitli dirençlere sahip lastiklerin yanı sıra farklı aksesuarlar da içeren direnç lastiği set ürünleri, farklı hareketleri yapabilme ayrıcalığı sağlar. Tek başına tüm vücuttaki kas gruplarının çalıştırılmasını destekleyen bu setlerde kauçuk direnç lastikleri ile saplı ve küçük direnç lastikleri bir arada yer alır. Ayrıca bazı setlerde el aparatı, kapıya takma aparatı, ayak bileği kayışı, file çanta da bulunur. Öte yandan bazı profesyonel setlerde çekme çubuğu olarak adlandırılan uzun bir çubuk da yer alır. Bu çubuk sayesinde kullanıcı hem bacak kaslarını hem de kol ve omuz kaslarını aynı anda çalıştırabilir. Bu tür kapsamlı setlerin yanı sıra küçük direnç lastiği setleri de vardır. Genellikle 3 veya 5 farklı direnç lastiğinden oluşan bu setler, pek çok fitness egzersiz için yeterlidir. Başlangıç seviyesi mini setler ve profesyonel direnç lastiği seti ürünlerinde yer alan lastiklerin dirençleri de farklılık gösterebilir.

Direnç Lastiği Kullanımı

Oldukça pratik ve uzun ömürlü bir kullanım süreci bulunan direnç lastikleri, deformasyon direnci yüksek, fonksiyonel ürünlerdir. Her kullanım sonrasında ılık sabunlu su ile yıkanması halinde her zaman hijyenik bir kullanım sağlayan direnç lastikleri, tamamen kurumadan kapalı bir yere kaldırılmaması gereken ürünlerdir. Ayrıca sıcak su ile yıkamak veya aşındırıcı içeriklerin yer aldığı deterjanlarla temizlemek, lastiklerin yapısına zarar verebilir. Tüm bunlar dikkate alındığında doğru bakım ve temizlik uygulamaları ile sahip olunan direnç lastiklerinin ömrünü korumak mümkündür. Öte yandan belli direnç seviyelerine sahip olan bantların direncini kıracak kadar çekiştirilmesi de önerilmez.

Doğru kullanım ile verimli egzersizler kuvvet antrenmanları yapılmasını sağlayan direnç bantları yapılabilecek pek çok egzersiz bulunur. Bunlar arasında öne çıkanlar ise şöyle sıralanabilir:

  • Squat yaparken kolların da çalıştırılması için uzun direnç bantlarının sabit bir yere bağlanılarak her harekette çekilip bırakılması yeterlidir.
  • Yan karın kaslarının çalışması için uzun direnç bandının bir yanına basılır, diğer tarafından da elle tutulur. Bu pozisyonda yana doğru eğilip kalkma hareketleri yapılır.
  • Alt bacak kaslarını çalıştırmak için halka şeklindeki mini direnç bantları ayak bileklerine geçirilerek bacaklar açılıp kapatılır.
  • Üst bacak kasları için halka bandı üst bacağa geçirerek squat yapmak yeterlidir. Kalçanın çalışması için ise halka bant basenlerin olduğu kısma kadar çekilir, yere diz üstü çökülür ve bacaklar sırasıyla arkaya doğru uzatılır.
  • Plank egzersizlerinin daha etkili olması için direnç bandının ayak bileklerinin etrafına sarılması ve plank pozisyonundayken ayakları sırasıyla yana uzatıp çekmek yeterlidir.
  • İki farklı direnç bandı kullanarak kürek çekme hareketi yapmak için kısa bant ayak bileklerinin etrafından geçirilir. Şerit formundaki uzun direnç bandı kısa bandın arasından geçirilir. bant geçirilerek kollar kendinize doğru çekilip ayaklara doğru uzanılır.
  • Direnç bandı uyluklara sarılarak lunge hareketi yapılabilir. Bu sayede lunge hareketinden daha fazla verim alabilirsiniz. Ayrıca bandı uyluklara sararak squat, donkey kicks gibi harekeler de yapılabilir.

Direnç Lastiği Fiyatları

Genel olarak uygun fiyatları ile dikkat çeken direnç lastikleri, malzeme, ölçüler, direnç seviyesi, kullanım seçenekleri ve markaya göre fiyatlandırılır. Dolayısıyla doğal kauçuktan yapılan direnç lastiği ile lateks kauçuktan yapılan arasında önemli fiyat farklılıkları bulunur. Bununla birlikte düz klasik direnç bandı ile 8 şeklindeki direnç bandı da farklı fiyatlara sahiptir. Direnç lastiği setlerinde ise tamamen farklı bir fiyatlandırma uygulanır. Bu setlerde lastik sayısı, aksesuar sayısı, setin hitap ettiği kullanıcı kitlesi de fiyatları etkiler. Bu nedenle kırmızı direnç seviyesinde farklı bantların yer aldığı tam vücut geliştirme setleri ile başlangıç seviyesi kullanıcılar için üretilen direnç lastiği setleri farklı fiyatlarla satışa sunulur. Öte yandan sadece marka farkı da bükbük fiyatları gibi direnç lastiği fiyatları açısından da önemlidir.

Direnç lastiklerinin fiyatları kadar kullanım ömürleri de kullanıcılara avantaj sağlayacak niteliktedir. Doğru kullanım sonucunda uzun yıllar antrenman yapma olanağı tanıyan direnç lastikleri, kolay deforme olamayacak dayanıklı malzemelerden üretilir. Elastik yapıları ise lastiklerin sünmesini ve kopmasını önler. Direnç lastiği seti fiyatları ise diğer set ürünlerdeki gibi fiyat avantajına sahiptir. Öte yandan spor aletleri ve ekipmanları sık sık kampanyalar ile desteklendiği için direnç lastiği fiyat seçenekleri belli dönemlerde çok daha uygun hale gelir.

Direnç lastiği ile vücut geliştirilir mi?

Farklı hareketler ile kullanıldığında vücudun farklı kas gruplarının çalışmasına yardımcı olan direnç lastikleri, kas inşa etmek için kullanılan antrenman ekipmanları arasında yer alır. Doğru kullanım ve tekrarlı setler halinde kuvvet antrenmanlarına eklendiğinde direnç lastikleri ile vücut gelişimini desteklemek mümkündür.

Direnç lastiği nasıl seçilir?

Direnç lastikleri farklı direnç seviyelerine sahip olmakla birlikte farklı ölçülerde üretilir. Dolayısıyla lastik seçiminde yapılacak hareketler ve kullanıcı kondisyonunu dikkate almakta fayda vardır.

Direnç lastikleri nasıl temizlenir?

Esnek ve dayanıklı olmasıyla dikkat çeken direnç lastikleri genellikle kauçuktan üretilir. Dolayısıyla akan su altında kolaylıkla yıkanabilir. Direnç lastiklerini temizlerken dikkat edilmesi gereken nokta aşındırıcı içeriklere sahip deterjanların kullanılmamasıdır. Öte yandan lastik üzerinde leke var ise ve su ile temizlik yeterli değilse doğal içerikli sabunlar kullanılabilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Direnç Lastikleri

1436 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 42 / 1436 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?