Diyabet hastalarının normal bir hayat sürebilmeleri ancak hastalıklarının etkin takibi ile mümkündür. Bu nedenle diyabet ürünleri bu kişilerin vazgeçilmezidir. İlaç takip sistemleri ve şeker ölçüm cihazları ile sarf malzemeleri akla ilk gelen diyabet ürünleridir. Bir diyabet hastası gün içinde ilaçlarını doğru miktarda ve zamanda kullanmalı, ayrıca şeker seviyesini sürekli kontrol altında tutmalıdır. Bu konuda diyabet hastalarının yardımına güvenilir diyabet ürünleri yetişmektedir.

Diyabet Ürünleri

Bazen ileri yaşların getirdiği unutkanlık, bazen de günlük hayatın koşuşturması içerisinde şeker hastaları tarafından ilaç zamanları unutulabilir veya gereğinden fazla ilaç kullanılabilir. Bu durumda diyabetin yol açtığı iki ana sorun olan şeker yükselmesi (hiperglisemi) ve şeker düşmesi (hipoglisemi) ile karşılaşılır. Bu tarz durumların önüne geçebilmek için ilaç hatırlatma kutuları hastalara büyük kolaylık sağlamaktadır. Kişi günlük dozlarını bu kutulara koyarak alması gereken ilaç miktarını önceden ayarlayabildiği gibi eksik ya da fazla ilaç alma konusunda kaygılanmasına gerek kalmamaktadır. Alarmlı ilaç kutuları ise ilaç saatinde hastaları uyararak doğru zamanda doğru miktarda ilaç alabilmelerine olanak sağlamaktadır.

Bir diyabet hastasının her gün defalarca yapması gereken şeker ölçüm işlemi, güvenilir cihaz ve ölçüm çubuğu ile doğru teknik kullanımı gibi parametrelere bağlıdır. Bir şeker ölçüm cihazı hızlı ve doğru bir şekilde sonuç vermelidir. Özellikle insülin kullanan hastalar gerekli ilaç dozunu ayarlamak için günlük rutin içerisinde hızlı bir şekilde ve doğru ölçümler yapmak istemektedir. Bu hastalar gün içerisinde pek çok ölçüm yaptıkları için düzenli olarak ölçüm çubuğu ve kan alma iğnesine ihtiyaç duymaktadır. Bu gibi nedenlerle diyabet hastaları açısından ölçüm güvenilirliği yanı sıra cihazın kullanım kolaylığı, ölçüm çubukları ve kan alma iğnesi gibi sarf malzemelerine rahat ulaşım da büyük önem arz etmektedir.

Diyabet Nedir?

Halk arasında şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet, vücuttaki şeker metabolizmasının bozulmasıyla oluşan bir hastalıktır. Diyabetin klasik belirtileri; sık sık çok miktarda idrar yapmak, aşırı susuzluk hissi ve artan iştaha rağmen kilo alamama olarak sıralanabilir. Ancak bu belirtiler kişinin pre-diyabetik (gizli şeker) veya diyabetik olma durumuna göre değişiklik göstermektedir. Örneğin: İnsüline bağımlı diyabet hastalarında teşhisten önce artan iştah ve kilo kaybı ortaya çıkarken pre-diyabetli hastalarda kilo artışı gözlenmektedir. Bunun nedeni ise pre-diyabetik hastalarda insülin salgılanmasına rağmen şekerin hücreler tarafından kullanılamaması ve vücutta yağ olarak depolanmasıdır.

Diyabet, aşikar diyabet ve pre-diyabet olmak üzere iki ana grubu ayrılır. Aşikar diyabet ise temelde Tip 1 ve Tip 2 olarak iki farklı şekilde ortaya çıkar.

Tip 1 şeker hastalığında kişinin insülin üreten sistemleri vücut tarafından harap edildiği için yeterli insülin üretilemez. Tip 2 diyabette ise hücreler tarafından insüline karşı bir direnç ya da insülin duyarlılığının azalması ile salgılanmasında bir azalma bazen ise durma meydana gelir. Tip 1 ve Tip 2 şeker hastaları bu nedenle insüline bağımlı şeker hastaları olarak adlandırılır. Bu kişilerin düzenli ve planlı olarak vücutlarına insülin enjekte etmeleri gerekmektedir.

Pre-diyabetik hastalarda ise vücut hücrelerinde insüline karşı bir duyarsızlık oluşur. Bu kişiler, erken tedbir alınmaz ise Tip 2 diyabete aday hastalardır. Bu durumda hastaya uygun bir beslenme planı ile birlikte insülin duyarlılığını arttırıcı ve/veya glikoz emilimini azaltıcı ilaçlar verilmektedir. Eğer hastalar tarafından ilaçları doğru miktar ve zamanda düzenli olarak kullanır, ayrıca doktorları tarafından önerilen diyete dikkat edilirse hayatları boyunca diyabet onlar için bir teşkil etmeyecektir.

Hipoglisemi (şeker düşüklüğü), şeker hastalarının sıkça yaşadığı tehlikeli durumlardan biridir. Her ne kadar şeker hastalığının bir belirtisi olsa da tek başına da Reaktif Hipoglisemi hastalığının görüldüğü kişiler de vardır. Bu hastalar düzenli olarak glikoz emilimini azaltıcı ilaçlar kullanmak zorundadır. Kişi, diyabet hastalarında olduğu gibi diyetine dikkat eder ve ilaçlarını düzenli kullanırsa herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmadan hayatını sürdürebilir.

Hangi tür diyabet olursa olsun şeker hastaları uygun diyet ve sporun yanında düzenli ilaç kullanımı ile birlikte hayatlarını sağlıklı bir insan gibi sürdürebilirler.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Diyabet Ürünleri

Seçimlerinize uygun ürün bulunamadı
DSACategoryId/60001547/2147483633/339715/26012214