ARA
Loading interface...
Loading interface...
İthaki Yayınları
Diyalektiğin Birleştirici Güçleri-Fredric Jameson

Diyalektiğin Birleştirici Güçleri-Fredric Jameson

İthaki Yayınları
%53 indirim 90,00 TL 42,00 TL
( / adet)
%
  • (Kargo Bedava)
  • (Kargo Bedava)
DSACategoryId/60001501/2147483645/15033031/9943/1515554
Diyalektiğin Birleştirici Güçleri-Fredric Jameson

Diyalektiğin Birleştirici Güçleri - Fredric Jameson

“Marx İçin”: Bir çağ¬rı, hat¬ta bir slo¬gan ni¬te¬li¬ğin¬de¬ki bu ad, bu¬gün hâ¬lâ otuz yıl ön¬ce¬ki ka¬dar yük¬sek ses¬le ve güç¬lü bir şe¬kil¬de –bel¬ki de ye¬ni¬den– çın¬lı¬yor. Ama bam¬baş¬ka ne¬den¬ler¬le ve ta¬ma¬men fark¬lı bir bağ¬lam¬da çın¬lı¬yor. Alt¬hus¬ser’in ki¬ta¬bı bu¬gün ar¬tık ye¬ni okur¬la¬ra ses¬len¬mek¬te¬dir; da¬ha¬sı, bu ki¬ta¬bı ye¬ni¬den oku¬ya¬cak es¬ki oku¬rla¬rın ken¬di¬le¬ri ve me¬tin al¬gı¬la¬yış¬la¬rı da el¬bet¬te de¬rin-den de¬ğiş¬miş¬tir.“Günümüzün kültürel radikalizmi ekonomik ve ekolojik kriz bağlamına gitgide daha fazla teslim olurken, Jameson’ın ‘postmodern Marksizmi’ ise diyalektiği tekrar eski haline, yani Marx’ın ünlü sözündeki gibi “burjuvaziyle onun doktriner sözcülerinin gözünde bir skandal ve bir tiksinti nesnesi” addedildiği hale döndürebilir.”    —Ben Noys, The Philosopher’s Magazine
Batı felsefesinin son iki yüzyılını derinden etkileyen diyalektik, Marx’tan bu yana eleştirel düşüncenin de en önemli, en çok tartışılan odak noktası oldu. Jameson bu felsefi geleneğin tarihinde ortaya çıkan sorunlarla ilgili bu teorik incelemesinde, metalaşma ve küreselleşme üzerine yazdığı denemeler ve Rousseau, Fichte, Heidegger, Sartre, Derrida, Lacan gibi gerek diyalektik yanlısı gerekse karşıtı olan düşünürler aracılığıyla tartışmayı bir bağlama oturtuyor.

Elli yıl boyunca diyalektik düşünce üzerine çalışmalar yapmış ünlü kültür eleştirmeni ve felsefeci Fredric Jameson’ın, Batı felsefesinde yanlış anlaşılmış, çarpıtılmış ve hayati önemdeki bir düşünce çizgisini ele alan bu kapsamlı çalışmasından, iç gerilimlerin zorlamasıyla, entelektüel uğraş alanında yeni bir çağ doğabilir. 

Titiz bir incelemenin ürünü olan Diyalektiğin Birleştirici Güçleri, “mekânsal” diyalektik denilen yeni kavrama doğru ilerleyen bir hareketin haritasını çıkarıyor ve tarihsel materyalizmi irdeleme kapsamına aldığı bir Paul Riccoeur incelemesi üzerinden de küreselleşme konusunda olağanüstü bir tefekkürle sona eriyor. Jameson diyalektik düşünceyi, 21. yüzyıl için yeniden canlandıran yeni bir düşünce sentezi sunuyor.


  


 

          

Boyut Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 672
Yayın Tarihi 2015
Yazar Fredric Jameson
Diğer
Garanti Süresi (Ay) 1
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu KITHAKI54374
Bu ürün hakkında soru bulunmuyor.
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Bu Kategorideki En Çok Satan Ürünleri Karşılaştır
Sokrates’in Savunması - Platon
Sofie'nin Dünyası - Jostein Gaarder
Felsefeye Giriş - Nigel Warburton
Güneş Ülkesi - Tommaso Campanella
%50
12,00 TL 6,00 TL
%8
60,00 TL 55,00 TL
%25
39,00 TL 29,25 TL
%30
15,00 TL 10,50 TL
Satıcı
Hepsiburada
barcakitabevi 9,8
Hepsiburada
Hepsiburada
Değerlendirmeler
(747)
(225)
(42)
(4)
Cilt Durumu Ciltsiz - Ciltsiz Ciltsiz
Sayfa Sayısı 200 - 320 112
Yayın Tarihi 2016 - 2016 2016
Yazar Platon (Eflatun) Jostein Gaarder Nigel Warburton Tommaso Campanella
Basım Dili - Türkçe - -
Başa dön