Dokunmatik Ekran Kalemleri

Günümüz teknolojisinin bize armağan ettiği en ilginç buluşlardan biri olan dokunmatik ekran kalemleri birçok özelliğiyle ön plana çıkıyor. Bu buluş dokunmatik ekranlı cihazlardan, daha hızlı ve daha fazla faydalanma imkanı sunuyor. Özellikle tasarımcılar, grafikerler ve fotoğrafçıların sıklıkla kullandığı dokunmatik ekran kalemleri profesyonel amaçlar dışında hızlı mesaj yazmak, not almak gibi günlük işlerimizi kolaylaştırıcı bir rol de oynuyor. Bu kalemler; resim yapmayı seven, telefonunda ve tabletinde fotoğraflarını hızlı ve hassas bir şekilde düzenlemek veya elektronik ortamı el yazısıyla renklendirmek isteyen tüm kullanıcılara hitap ediyor

Dokunmatik Ekran Kalemi

Dokunmatik ekran kalemi alırken öncelikli olarak bu kalemi kullanım alanınızı, hangi cihazda kullanacağınızı ve bütçenizi göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü farklı aygıtlar için farklı seçenekler ön plana çıkmaktadır. Profesyonel tasarımcılar için özel olarak üretilmiş kalemler yüksek fiyatlarla satılırken, günlük kullanım ve eğlence için tasarlanmış kalemler daha uygun fiyatlarla satılır.

Kalem seçiminizde en belirleyici etken, kalemi kullanacağınız cihazın ekran türüdür. Genel olarak iki farklı ekran çeşidinden bahsedilebilir. Bunlardan biri olan rezistif ekran; en basit işleyişli dokunmatik ekrandır. Aynı anda birden fazla dokunuşu algılayamayan ve basınçla çalışan ekranda herhangi bir kalemle rahatlıkla çizim yapılabildiği gibi, rezistifler için özel olarak üretilen sert uçlu ekran kalemleri de tercih edilmektedir.

Kapasitif olarak isimlendirilen ekranlar ise akıllı telefonlarımızın ve tabletlerimizin birçoğunda kullanılmaktadır. Bu ekran aynı anda birçok dokunuşu algılayabilmekle birlikte, herhangi bir kalemle değil ancak özel olarak üretilmiş kalemler ile kullanılmaktadır.

Dokunmatik Ekran Kalemleri Nasıl Çalışır?

Dokunmatik ekran kalemlerinin nasıl çalıştığını anlatabilmek için, ekranların çalışma prensiplerinden bahsetmek gerekir. En basit anlatımla, rezistif özellikteki ekranlar bir “tuş” özelliğindedir, basınçla çalışırlar. Bu nedenle bir yere dokunulduğunda, başka alandaki dokunuşa tepki vermezler. Bu tarz ekranlarda herhangi bir kalemle, dokunmatik ekranı hakarete geçirmek mümkündür.

Kapasitif ekranların çalışma prensibi ise rezistife göre farklı olduğundan bu ekranda herhangi bir kalem değil, özellikle bu ekran için üretilmiş bir kalem kullanılması gerekmektedir. Çünkü bu ekran, üzerinde elektrostatik alanlar oluşturarak çalışmaktadır. Ekranın harekete geçmesi için, ekrana elektrik yükleyebilen veya ekrandan elektrik alan bir iletkenin, yani parmağın kullanılması beklenmektedir. Bu nedenle bu ekranlarda kullanılacak kalemlerin yük taşıyabilir bir iletkenden özel olarak imal edilmesi gerekmektedir.

Dokunmatik Ekran Kalemi Nasıl Olmalıdır?

Dokunmatik ekran kalemi seçerken ergonomi, ekonomiklik, kullanışlılık ve kalemin kullanım amacı göz önünde bulundurulmalıdır. Bu özelliklerin yanında kullanıcıların genellikle uygun fiyatlı ve ilginç tasarımları seçtiği görülmektedir. Kullanacağınız dokunmatik ekran kaleminin nasıl olacağı, farklı tasarım ve fiyat seçenekleri arasından, sizin beklentilerinize ve bütçenize göre şekillenecektir.

Kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen dokunmatik kalem türü, top uçlu kalemlerdir. Oyun oynamak, çizim yapmak ve mesaj yazmak için kullanabileceğiniz bu kalemlerin en önemli avantajı, fiyatlarının ulaşılabilirliğidir. Oldukça uygun fiyatlardan satışa sunulan kalemler, çeşitli boy ve renklerde, gövdesinde yer alan tükenmez veya keçeli kalem gibi farklı tasarımlarda üretilmektedir. Siz de daha basit ve uygun fiyatlı, ancak kullanışlı bir kalem arıyorsanız top uçlu ekran kalemini tercih edebilirsiniz.

Piyasada rağbet gören kalem tarzlarından bir diğeri olan ince uçlu ekran kalemleri, detaylı çizim yapmak isteyen profesyoneller tarafından tercih edilmektedir. Bu kalemler uçları saydam ve iletken oldukları için ekran üzerinde incelikli bir çalışmaya izin vermektedir. Çizim yapmak veya çeşitli yazılımlar aracılığıyla fotoğraflar üzerinde daha ayrıntılı değişiklikler yapabilmek için bir ekran kalemi almak istiyorsanız, bu tarz bir kalemi tercih edebilirsiniz.

Dokunmatik Ekran Kalemi Fiyatları

41 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Xiaomi
  2. Samsung
  3. Gumbite
  4. Toptancı Kapında
  5. Ozaki
  6. Avec
  7. BuldumBuldum
  8. KılıfShop
  9. Ally
  10. Appa
  11. Just Mobile
  12. Ksp
  13. Lopard
  14. XtremeMac
  15. Ztylus
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Fırsat Ürünleri
 4. Ürün Puanı
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483642/371967/60002300/60002100
BAŞA DÖN