Duş Bataryası

Duş Bataryası

Banyolarda sıcak su, soğuk su ve duş bağlantısını bir arada ve tek parça halinde sunan musluk olarak tanımlanan duş bataryası, su akışının kontrollü olmasını da sağlar. Sıcak su ve soğuk su kumandaları, klasik musluk çıkışı ve duş başlığı için spiral hortum takılan ek bağlantıya sahip olan söz konusu gereçler, farklı tasarımlar ile kullanıcıların beğenisine sunulur. Yerli ve yabancı birçok marka tarafından paslanmaz çelikten krom kaplamaya kadar pek çok modeli üretilen duş bataryaları, doğru şekilde monte edildiğinde su akışını, miktarını ve ısısını kontrol etme avantajı sunar. Bu sayede kullanım suyundan maksimum verim alma ve tasarruf yapma olanağı da tanır. Tıpkı duş başlığı fiyatları gibi oldukça çok seçenek sunan duş bataryası fiyatları, ürün kalitesine ve ekstra niteliklerine göre farklılık gösterse de ulaşılabilir seviyelerdedir.

Duş Bataryası Özellikleri

Pirinç üzerine krom veya paslanmaz çelik kaplama olarak üretildiği için oldukça dayanıklı olan banyo duş bataryası modelleri, marka ve tasarıma göre değişen özelliklere sahiptir. Genellikle kare ve yuvarlak olarak tasarlanan söz konusu bataryalar, kaplama malzemesi, ölçüler, kumanda sayısı, kumanda tasarımı, duş başlığı kullanımına uygun olup olmaması gibi farklı özellikleri ile dikkat çeker. Kullanıcılara banyo tasarımı ve kullanım alışkanlıkları doğrultusunda pek çok seçenek sunan bataryalar, uzun kullanım ömürleri ile masrafsız bir kullanım sunar. Görsel açıdan çok fazla tasarım seçeneği sunan söz konusu bataryalar, farklı ölçülerde üretilir. Bu nedenle uyum sorunu yaşamamak için satın alma aşamasından önce mutlaka duş bataryası ölçüleri de dikkate alınmalıdır. Öte yandan duş bataryalarındaki sıcak su ve soğuk su girişleri arasında genellikle 16 cm mesafe bulunur.

Kendiliğinden kireç kırma özelliğine sahip olan bu nedenle de kullanım suyunun kalitesini artıran duş bataryaları vardır. Bu tarz bataryalar, aynı zamanda sudaki kirecin muslukları tıkanmasının da önüne geçer. Dolayısıyla , musluk suyu kalitesinin görece daha düşük olduğu bölgelerde bu tarz bataryaların kullanılması önerilir. Genel olarak suyun duvar içine ve dışına sızmasını önleme avantajı da sunan duş bataryaları, farklı banyo dekorasyonları uyum sağlayacak zengin model seçenekleri sunar. Bununla birlikte söz konusu ürünler tek parça bataryanın yanı sıra içinde bağlantı parçalarından duş başlığına, duş bataryasından spiral hortuma kadar tüm ürünlerin bulunduğu setler halinde de kullanıcılara sunulur.

Duş Bataryası Çeşitleri

Banyo bataryası olarak da bilinen duş bataryaları, ankastre bataryalar ve duvar üstü bataryalar olarak iki seçenek sunar. Ankastre bataryalar, duvar içine başka bir ifadeyle sıva üstüne monte edilmesi gereken ürünlerdir. Dolayısıyla sadece bu şekilde tasarlanan banyolarda kullanıma uygun olurlar. Öte yandan banyo yenileme çalışmalarında klasik duş bataryası kullanımına uygun olan duş sistemi ankastreye dönüştürülebilir. Ankastre duş bataryaları, klasik olanlara kıyasla daha küçüktür. Bunun nedeni sistemin geri kalanının duvar içinde gizli olmasıdır. Bu tarz batarya kullanılan banyolarda, daha fazla kullanım alanı elde edilir. Ayrıca bu bataryalar ile yine ankastre olarak tasarlanan duş başlıkları kullanılır.

Duvar üstü veya ankastre olması fark etmeksizin tüm duş bataryaları sıcak ve soğuk su kumandalarına sahiptir. Bununla birlikte bazı tasarımlarda hem sıcak hem de soğuk suyu ayarlama olanağı sunan tek bir kumanda yer alır. Tek kumandalı duş bataryası olarak da adlandırılan bu ürünler sayesinde kullanıcı tek bir hareket ile suyun sıcaklığını dilediği gibi ayarlayabilir. Söz konusu tekli duş bataryası modellerinin bir diğer avantajı ise daha minimal bir tasarıma sahip olmalarıdır.

Duş Bataryası Modelleri

Krom ve paslanmaz çelik kaplama olarak üretilen duş bataryalarının yanı sıra tamamen pirinçten yapılan ve antik görünümü ile dikkat çeken modeller bulunur. Modern üretim teknolojileri sayesinde renk, görsel tasarım ve ek fonksiyonlar açısından kullanıcılara pek çok modeli sunan bataryalar arasında, kullanım suyu sıcaklığını dijital olarak gösterebilen termostatlı modeller de yer alır. Termostatik bataryalar ise su sıcaklığını derece bazında ayarlayabilme ve sabitleme avantajlarını bir arada sunar. Bu tür modern tasarımlı batarya modelleri, sıcaklık ayarı yapılırken suyun boşa akmasını da önlediği için önemli oranda su tasarrufu sağlar. Banyonun duş kısmında ihtiyaç duyulabilecek tüm gereçlere sahip olan set formundaki duş bataryası modelleri, içerdikleri duş başlıkları ile de dikkat çeker. Özellikle yağmurlama sistemine sahip olan banyo bataryası duş başlığı modelleri suyu daha verimli kullanma olanağı tanır.

Duş Bataryası Değişimi ve Montajı

Eskiyen duş bataryasını çıkarmak ve yerine yeni bir batarya takmak için yapılması gereken işlemler şu şekildedir:

  • Öncelikle banyo veya tuvalette bulunan ana su vanası kapatılır, ardından duş bataryasına bağlı olan spiral hortum çevrilerek çıkarılır.
  • Daha sonra İngiliz anahtarı yardımı ile duş bataryasını duvara bağlayan parçalar saat yönünün tersine çevrilir.
  • Aynı işlem diğer duvar bağlantısına da uygulanarak bataryanın tamamen duvardan çıkması sağlanır.
  • Son olarak yeni bataryanın ilk olarak duvar bağlantıları sağlanır, ardından da ucunda duş başlığı bulunan spiral boru takılarak ana su vanası açılır.

Duş Bataryası Fiyatları

Çok sayıda marka tarafından üretilen ve farklı fonksiyonlara sahip modelleri ile su akışını kontrol etmenin yanı sıra su tasarrufu da sağlaya duş bataryaları, marka, model, malzeme, ek işlevler ve montaj şekline göre farklı fiyatları ile kullanıcıların beğenisine sunulur. Oldukça geniş bir fiyat aralığına sahip olduğu için hemen herkesin bütçesine uygun bir model bulabileceği duş bataryaları, uzun kullanım ömürleri ile bütçe dostu bir kullanım süreci sağlar. Özellikle kaliteli malzemelerden üretilen ve montajı doğru yapılan söz konusu gereçler, uzun yıllar boyunca filtre değişimi dışında ek bir masraf gerektirmez. Bununla birlikte tıpkı klozet kapağı fiyatları gibi dünyaca ünlü yerli ve yabancı markaların özel serilerinde yer alan bataryaların fiyatları tıpkı özel üretim klozet kapağı fiyatları gibi farklı şekilde belirlenir. Ancak genel olarak duş bataryası fiyatları, herkes için ulaşılabilir seçenekler sunar.

Duş bataryası alırken nelere dikkat edilmeli?

Duş bataryası satın alırken ilk olarak banyo dekorasyonu, kullanım alışkanlıkları ve malzeme kalitesine dikkat edilmelidir. Genel olarak marka ve model zenginliği nedeniyle kullanıcılara farklı alternatifler sunan duş bataryaları arasında ankastre ürünler de yer alır. Dolayısıyla kullanım ömrü, dayanıklılık, tek/çift musluk desteği, gibi özelliklerin yanı sıra banyonun hangi tip duş bataryasına uygun olduğu da önemlidir.

Termostatik duş bataryaları ne kadar su tasarrufu sağlar?

Sıcaklık ayarı yaparken suyun boşa akması sorununu ortadan kaldıran termostatik bataryalar, yüzde 60’a varan oranda su tasarrufu sağlar. Böylece, yılda 40 ton’a varan miktarda daha az su tüketilmiş olur.

Duş bataryası nasıl temizlenir?

Paslanmaz çelik ve krom malzemeden üretilen duş bataryaları, parlak ve temiz gibi görünüm için düzenli olarak sabunlu bir bez ile ovulup durulanabilir. Bununla birlikte, kireç sorunu var ise kireç çözücü içeriğe sahip temizlik ürünleri tercih edilebilir. Kireç çözücü uygulanacağı zaman direkt olarak batarya üzerine püskürtmek/dökmek yerine yumuşak nemli bir bez üzerine bir miktar dökmek ve bataryayı bu bez ile dairesel hareketler eşliğinde ovalamak, kireç kalıntılarını gidermek için idealdir. Öte yandan markalı ürünlerde ambalaj üzerinde yazan temizleme önerilerinin de göz önünde bulundurulması tavsiye edilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Duş Bataryası

1014 ürün listeleniyor
Yurt Dışından Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 40 / 1014 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?