E-kitap, kişisel bir bilgisayar ya da bir e-kitap okuyucu kullanarak okunabilen, basılı kitapların elektronik versiyonudur. İnternet üzerinden indirilerek anında erişime izin verdiği için kullanımı oldukça kolaydır. Elektronik kitap çeşitlerini bilgisayarınıza, tabletinize, e-kitap okuyucunuza ya da cep telefonunuza indirebilir, dilediğiniz kitabı okumaya hemen başlayabilirsiniz. Bir e-kitabı bağlantı hızına göre değişmekle birlikte beş dakika veya daha kısa sürede indirilebilirsiniz.

E-Kitap Nedir?

En basit haliyle, bir e-kitap sadece dijital olarak yayınlanan herhangi bir kitabı, dergiyi ya da çizgi roman gibi bir yayını ifade eder. E-kitap çeşitleri; içindekiler, bölümler, resimler, grafikler, referanslar, kaynakçalar ve daha fazlası gibi normal bir kitapla aynı ögeleri içerebilir. Uygulama açısından bir e-kitabı diğer tüm metin tabanlı elektronik belgelerden ayıran en önemli özelliği telif hakları nedeniyle yeniden düzenlenememesi ve reflow (yeniden akış) özeliğine sahip olmasıdır. Reflow olarak tasarlanmış bir belge, üzerinde görüntülenen cihaza bağlı olarak görüntülenme biçimini uyarlayabilir. Bu aynı EPUB dosyasının Kindle, dizüstü bilgisayar veya başka bir cihaz kullanmanıza bağlı olarak farklı görüneceği anlamına gelir. Reflow kuralının tek istisnası PDF'dir. PDF'ler sabit yerleşimlidir; yani bir PDF'yi Adobe dışında özel bir reader'da görüntülerken biçimlendirme sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.

E-Kitap Okuyucusu Nedir?

E-kitap okumak için iki şeye ihtiyacınız vardır: Bir e-kitap dosyası ve bir e-kitap okuyucu. E-kitap okuyucu veya reader birçok şekilde bulunabilir. Elektronik ortamda çok fazla kitap okuyorsanız, özel bir e-kitap cihazına yatırım yapmanız gerekebilir. Cihaz satın almak istemiyorsanız, masaüstü bilgisayarlarda ve mobil işletim sistemlerinde okuma yapmanızı sağlayan e-kitap okuyucu uygulamalarını kullanmayı deneyebilirsiniz. E-kitap okuyucuları genellikle belirli bir formatı tercih etse de çoğu çoklu formatları kabul eder. Biçimler arasındaki fark temel olarak sabit mizanpaj ve yeniden akışı ne kadar iyi kullandıkları; DRM'yi (dijital kopya koruması), resim ve multimedya içerik desteği gibi özelliklerden kaynaklanır.

E-Kitap Formatı Nasıl Seçilir?

EPUB, PDF, Mobi ve AZW en çok kullanılan e-kitap formatlarıdır. Her biri farklı özelliklere sahiptir ve çeşitli amaçlar için kullanılır. MOBI, en eski e-kitap formatıdır. Günümüzde kullanılan bir format olmasa da çoğu e-kitap okuyucu, önceden basılmış milyonlarca eski MOBI e-kitap nedeniyle bu biçimlendirmeyi destekler. EPUB yayıncıdan bağımsız olarak, dünyadaki en yaygın e-kitap formatıdır. EPUB dosyaları hemen hemen her reader ve e-kitap uygulamasında okunabilir. Bunun tek istisnası Kindle e-kitap okuyuculardır. Kindle EPUB formatını desteklemez. Öte yandan dosyalar MOBI veya AZW'ye dönüştürülerek okunabilir. AZW ise Kindle'ın tescilli e-kitap formatıdır.

PDF, teknik olarak bir e-kitap formatı olmasa da çoğu kişinin bildiği bir formattır. Sabit PDF formatında yayınlanan e-kitaplar PDF okuyucular ile okunabilir. Özel bir yazılım ya da okuyucu uygulaması gerektirmez. Günümüzde en çok kullanılan formatlardan biridir. E-kitaplar için PDF formatının popüler olmasının en önemli nedeni kağıt kitaptakilere benzer seçenekleri etkinleştirebilmesidir. PDF’den kitap okurken, sayfalara yer işareti koyabilir, not ekleyebilir, geçişleri vurgulayabilir ve seçilen metni kaydedebilirsiniz. En çok kullanılan bu özelliklere ek olarak, e-kitap okuyucuları ile yazı tipi boyutu ve stil değişikliği gibi özelliklere de sahip olabilirsiniz. 

E-Kitap Fiyatları

E- kitapların fiyat aralığı basılı kitaplara benzerdir. Çok satılan ve popüler kitapların fiyatı daha yüksek olma eğilimindedir. Öte yandan basılı kitaplarla karşılaştırıldığında fiyat avantajına sahiptir. Kaybolma ya da yıpranma gibi fiziksel koşullardan etkilenmediği için uzun ömürlüdür. Dünya klasiklerinden popüler yayınlara kadar hemen hemen her kitabı, e-kitap formatında bulabilirsiniz. Her bütçeye uygun e-kitap seçenekleri arasından kolayca seçim yapabilirsiniz.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

E-Kitap Fiyatları

Seçimlerinize uygun ürün bulunamadı
DSACategoryId/60001501/2147483645/80196008/1502555