Ekran kartı, izlenmek istenen bütün görüntülerin bilgisayar ekranı, yani monitöre yansımasına yardımcı olan bir üründür. Tamamen bilgisayarın görüntü kalitesi ile ilgilidir. AMD ekran kartı ile oluşturulan görüntüler, ekran kartının takılı olduğu cihaza bağlı farklılık gösterebilir. Bu yüzden mümkün olduğunca, ekran kartı ile uyumlu bir cihaz seçimi yapmak gerekir. Ekran kartı, grafik kartı ismini de alır. Resim, video, grafik ve yazıların oluşmasını sağlar, işlemci ve monitörlerle birlikte görev yapan bir malzemedir. Görünen her şey ekran kartı sayesinde olur. Ekran kartının görevi ve çalışma sisteminin nasıl sağlandığı, merak edilen konular arasında yer alır. AMD ekran kartı modelleri Hepsiburada.com’da sizleri bekliyor. Site üzerinden yapacağınız araştırma ile hem farklı ürünleri keşfedebilir hem de ürünler hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. AMD Ekran Kartı Çeşitleri

AMD ekran kartı çeşitleri, bilgisayarın verimli kullanımında büyük bir ihtiyaç. O  nedenle ekran kartı  satın almadan önce, kullanım alışkanlıklarınızı belirlemek ve bu alışkanlıklara uyum sağlayacak doğru ürün seçimi yapmak gerekiyor. AMD ekran kartı modelleri farklı ihtiyaçlara doğrudan hitap ediyor. Eğer bilgisayara günlük temel olarak ihtiyaç duyuluyor ve grafik, tasarım gibi konular hakkında fazla bir beklentiye sahip değilseniz, başlangıç seviyesinde olan ekran kartları uygun  olacaktır. Bu özellikteki ekran kartı modelleri ile 3D özellikteki oyunları oynamakta güçlük çekebilirsiniz. Sadece iki boyutlu oyunlar oynanabilir. Günlük hayatınızda oyun oynamaya yer veriyor ve sıklıklı bu aktiviteyi tekrarlıyorsanız yüksek performanslı bir ekran kartı kullanmalısınız. Ekran kartını kullanacağınız cihazın da HD olması tüm özelliklerin daha iyi hissedilmesine yardımcı olacaktır. Bazı oyunların grafik detayı fazla olabilir. Bu durumda da daha yüksek çözünürlükte bir ekran kartına ihtiyaç duyulur. Ekran kartının segmenti arttıkça, işlemci ve görüntünün de kalitesi de doğru orantıda artış gösterir. Eğer profesyonel bir grafik tasarımcısı ya da 3D baskılar yapan biri iseniz, ya da düzenli olarak video hazırlamanız gerekiyor ise, bunları en etkili şekilde ve kısa sürede hazırlamak, ekran kartına bağlıdır.  Yüksek performanslı AMD ekran kartı modelleri ile tüm işlemleri, oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Video, film izleyebilir ya da işiniz veya hobiniz gereği tasarımsal işlerinizi hızlı bir biçimde halledebilirsiniz. Bilgisayarın en mühim parçası için ekran kartı denilebilir. Ekran kartında problem ortaya çıkması bilgisayarın etkin kullanımının önüne geçer. Yani ekran kartının yanı sıra önemli olan parçalar için cihazın performansını artıran destekçiler denilebilir. Bilgisayardan beklediğiniz ve istediğiniz performansı alabilmek için donanımlı bir ekran kartı modelini tercih etmelisiniz. 

AMD Ekran Kartı Özellikleri

Ekran kartı, monitörde yüksek kalitede görüntü oluşturulabilmesi, verilerin hızlı işlenmesi ve bu sırada bilgisayarın performansının düşmemesi bakımından oldukça önem taşır. Grafik tasarım ve video düzenleme programlarını kullanmak için ekran kartına ihtiyaç duyulur. Bunun yanı sıra üç boyutlu uygulamaları çalıştırabilir ve AMD ekran kartı özellikleri sayesinde maksimum verim alabilirsiniz. Ekran kartının bilgisayar içerisindeki yeri ve önemi, bu tarz uygulama ve oyun kullanımlarında daha iyi şekilde anlaşılabilir. Özellikle yeni nesil oyunlardan gerekli verimin alınabilmesi yalnızca doğru ve yüksek performanslı bir ekran kartı ile mümkündür. Bilgisayardaki ekran kartı modelini öğrenme durumu ise kartınızın gelişmiş kullanımlara uygun olup olmadığını anlamak için gereklidir. 

Ekran Kartı Ne İşe Yarar?

Ekran kartı, işlemci, hafıza ve harddisk gibi bilgisayarın temel özellikleri arasında yer alan parçalardan, anakart aracılığı ile aldığı bilgileri, dönüşüm yaparak, ekrana getirir. 

AMD Ekran Kartı Kullanımı 

İlk olarak, eğer bir ekran kartı takılacaksa, elektriğin kesilmesi gerekir. Bilgisayar kasası açılarak, belirtilen yere takılır. Ekran kartı takılmadan önce, bilgisayarın iç kısmının tozdan ve kirden arındırılmış olması gerekir. Ancak bu şekilde ekran kartının performansı doğru şekilde değerlendirilebilir. O sebeple ekran kartını bilgisayar içerisine yerleştirmeden önce temizliğin yapılması elzemdir.  Yeni ekran kartını yerleştirmeden önce, eski ekran kartını çıkarmalısınız. Ardından, eksi ekran kartını çıkardığınız aynı alana yenisini takabilirsiniz.  Bu işlem sırasında çıkarılan vidaların eksiksiz olarak yerine geri monte edilmesi önemlidir. Aksi takdirde ekran kartı bilgisayar kasasına her dokunulduğunda yerinden çıkarak bilgisayar ekranında görüntünün gitmesine neden olabilir.  Bunun için farklı güç sağlama girişleri vardır. Ekran kartının güç veren kablolar bilgisayar kasasında yer alıyor. Bu kabloların, yeni takılan ekran kartının voltaj girişlerine takılması gerekiyor. Bilgisayarlar için, ekran kartı büyük önem taşıyor.  AMD Radeon Ayarları, ekran kartı ayarlarının detaylı şekilde yapılmasına olanak tanıyor. Bu sayede kişiler diledikleri seviye ve performansı belirleyebiliyor. Daha yüksek kalitede görüntüler elde etmek ve maksimum oyun deneyimine sahip olmak için görsel kalite ve performansını dengelemek gerekli. 

AMD Radeon Ayarları Oyun Seçeneklerine Erişim

AMD Radeon ayarları kullanıcılarına farklı seçenekler sunuyor. Bu sunulan seçeneklere erişmek için masaüstü bilgisayarınıza sağ tıklayarak ve AMD Radeon Ayarlarını seçmelisiniz. Ardından AMD Radeon Ayarlarını kolaylıkla açabilirsiniz. Oyun Sekmesine tıklayın. Küresel Ayarlar'a tıklayın. Belirli 3D uygulamalar için özelleştirilmiş ayarlar sistem içerisinde mevcut. Bu ayarlardan yararlanmak için, çeşitli uygulama profillerini kolaylıkla  oluşturabilirsiniz. Anti-Aliasing (AA), dokulardan gelen jlama uçlarını azaltır. Bu sayede de görüntü kalitesinin artmasını sağlar. AA uygulamak, FPS'nin düşürülmesine bağlı olarak görüntünün daha pürüzsüz ve daha soft bir görünüme sahip hale gelir. 

Anti-Aliasing Modunu seçme üç seçenek sunar:

 1. Çok örnekli Anti-Aliasing (MSAA): MSAA, dokuların uçlarından gerekli fazlalıkları çıkartarak görüntü kalitesini daha iyi bir seviyeye çıkarır. Ancak bazı dokuları tamamen çıkartması mümkün olmadığı için bu tip durumlarda azaltma işlemine başvurur. 
 2. Adaptif Anti-Aliasing (AAA): AAA, dokuların uçlarında var olan adlandırmayı azaltır. Aynı zamanda şeffaf dokulara da aynı işlemi uygular. Uyguladığı bu işlem sayesinde görüntü kalitesi daha iyi bir hale gelir. 
 3. Sparse Grid Supersampling Anti-Aliasing (SSAA): SSAA, MSAA ve AAA kavramları ile kıyaslandığında SSAA daha fazla dokuya aynı işlemi uygulayabilir. Çeşitli örnek alarak, görüntü kalitesinin iyileşmesini sağlar.  Bir diğer deyişle SSAA için takma adları kısaltıp ortadan kaldırıyor denilebilir. 
 • Anti-Aliasing Modu

Anti-Aliasing Modu, AA'nın üç boyutlu  uygulama veya Radeon Ayarları aracılığı ile kontrol edilip edilemediğini belirler. Anti-Aliasing Modu kişilere seçmek için üç farklı seçenek sunar:

 1. Uygulama ayarlarını kullanarak bunu kolaylıkla yapabilirsiniz. Uygulanan AA seviyesi üzerinde tam kontrol sağlayabilir ve üç boyutlu oyunları veya uygulamaları yönetebilirsiniz. Bunu da uygulama veya oyunların üç boyutlu grafik ayarlarını düzenleyerek yapabilirsiniz. 
 2. Uygulama ayarlarını pratik şekilde değiştirebilirsiniz. Sürücü ikinci bir geçiş uygulamasına sahiptir. Bu sahip olduğu uygulama sayesinde 3D uygulama veya oyunlar üzerinde kullanılan programın esnetilmesini sağlar. Bu şekilde farklı seviyelerde iyileştirme yapılabilir. 
 3. Uygulama ayarlarını geçersiz kılabilirsiniz. Radeon Ayarları istenildiği gibi kullanılabilir. Uygulamada kullanılan bu esneklik ile üç boyutlu uygulama ve oyunlarda tercih edilen AA seviyesini kontrol edebilirsiniz. 
 • Araktizma Filtreleme

Araklamalı Filtreleme, yukarıda bahsedilen üç AA moduyla birlikte kullanılan shader tabanlı, post process Anti-Aliasing tekniği olarak geçiyor. Araklamalı filtreleme, Radeon Ayarlar'da yer alan AA olarak da adlandırılan modlar ile kıyaslanabilir. Bu kıyaslama yapıldığında, FPS üzerinde daha düşük bir etki gösterdiği fark edilebilir. Fakat bazı durumlar akabinde görüntülerde bulanıklık tespit etmek de mümkün. Arakaraklama Filtreleme, Uygulama Ayarlarını geliştirerek kullanılıyor. Bahsi geçen değişikliklerin yapılabilmesi için ise uygulamanın özel tam ekran modunda çalışması gerekiyor. 

 • Anisotropik Filtreleme

Anisotropik Filtreleme, farklı alan ve uzaklıklarda oluşturulan görsellerin dokularının kalitesini artırmada kullanılıyor. Örneğin oyun içerisinde karşınıza çıkan bir yol düşünün. Bu yoldaki ağaçlar size uzak ve yakın olarak ikiye ayrılıyor olsun. Bu farklı açılardaki görsellerin açısını netleştirebilir veya keskinleştirebilirsiniz. Anisotropik Filtreleme, az FPS oranına sahiptir. Bu sayede istenilen çoğu üç boyutlu uygulamada görüntü kalitesine etki edecek hamlelerde bulunabilirsiniz. Anisotropik Filtreleme, Uygulama Ayarlarını Geçersiz Kılma kullanılarak uygulanabiliyor. Anisotropik Filtreleme Seviyesi x2, x4, x8 veya 16 kat olarak seçenekler sunuyor. Bunlardan sizin cihazınıza ve kullandığınız uygulamaya bağlı olarak seçim yapabilir ve daha düşük FPS oranı alabilirsiniz. 

 • Yüzey Formatı Optimizasyonu

Yüzey Formatı Optimizasyonu, grafik sürücüsünün görüntü oluşturma yüzeyi formatlarını değiştirtiren durumlarda daha yüksek performansa ve daha düşük video belleği kullanımına neden olabilir. Bu seçeneğin en iyi oyun deneyimi için etkinleştirilmiş olarak ayrılmaları önerilir. 

 • Kare Hızı Hedef Kontrolü

Kare Hızı Hedef Kontrolü (FRTC), pek çok avantaj sağlıyor. Kare Hızı Hedef Kontrolü kullanılarak, tam ekran modunda üç boyutlu uygulamalar çalıştırılabiliyor. bu uygulamalar çalıştırılırken, maksimum seviyedeki kare hızına ulaşılabiliyor. Kare Hızı Hedef Kontrolü’nün GPU güç tüketimini ve bu nedenle grafik kartı üzerinde ısı neslini ve fan hızlarını/gürültüsü azaltma avantajı yakalayabilirsiniz. AMD FreeSync ile uyumlu bir cihazınız mevcutsa FRTC ekranınızın maksimum FreeSync yelpazesinin üzerine çıkabilirsiniz. Bu yapacağınız işlem sayesinde, maksimum seviyede bir oyun performansı deneyimleme şansı yakalayabilirsiniz.  

 • Varsayılan Ayarları Geri Yükleme

Görsel kalite ve performans arasında en iyi dengeyi bulmak için pek çok farklı ayar seçeneğinden yararlanmak gerekebiliyor. Oyun sırasında elde ettiğiniz sonuçlardan memnun olmayabilirsiniz. Bu gibi bir durumla karşılaştığınızda Global Grafik menüsünden yararlanabilirsiniz. Bu menünün sağ üst köşesinde bulunan Sıfırlama seçeneğine tıklayarak Global veya bireysel Uygulama Ayarlarını varsayılan seçeneğine geri döndürebilirsiniz. 

AMD Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Oyun dünyası gün geçtikçe gelişiyor. Aynı zamanda da oyunlar bu talebe karşılık verebilmek adına artış gösteriyor. Bu oyun dünyasında yer alabilmek için iyi bir sistem kurmak önemli.  Oynanılan oyun fark etmeksizin yüksek FPS ve görüntü kalitesi bir arada olduğunda, oyundan maksimum seviyede keyif alınabiliyor. Bu sebeple gelişen teknolojiyi de göz önünde bulundurarak en iyi ekran kartını seçmenin önemi de oldukça fazla. Ekran kartı satın almadan önce ekran kartına neden ihtiyaç duyduğunuzu değerlendirmelisiniz. Bunu yaparken günlük kullanım alışkanlıklarınızı göz önünde bulundurmanız avantaj sağlayacaktır. Ekran kartı alışverişi öncesi doğru değerlendirme ile memnuniyetinizi artırıcı bir karar vermeniz daha olası. Bilgisayarı temel düzeyde kullanıyorsanız ve daha basit işlemler için bilgisayar kullanımını tercih ediyorsanız, başlangıç bir diğer deyişle giriş seviyesindeki modeller sizin için uygun olabilir. Hem Nvidia hem de AMD’nin geliştirdiği ürünleri,farklı bütçeye sahip kişilere kolaylıkla hitap edebiliyor. Çünkü bu ekran kartı modelleri geniş bir fiyat yelpazesi içerisinde sunuluyor. Alacağınız ekran kartıyla, iki boyutlu oyunları herhangi bir sorun yaşamadan oynayabilirsiniz. Fakat tercih ettiğiniz giriş seviyesindeki ekran kartı modelinden yüksek 3D performansı beklememelisiniz. Sık sık oyun oynayan ve günlük kullanım alışkanlıkları içerisinde oyun oynamak olan bir kullanıcısıysanız, orta ve üst segmentteki ekran kartlarına yönelmeniz gerekiyor. Çünkü, çözünürlükler ve oyunlardaki grafik detayları oynanan oyunlara göre değişkenlik gösteriyor. Bu durumu göz önünde bulundurarak edineceğiniz ekran kartının işlemcisinin performansı ve bunun yanı sıra belleğinin kapasitesi, oyun deneyimini doğrudan etkiliyor. Ayıracağınız bütçe, ekran kartından alacağınız performansa da direk etki edebiliyor. Profesyonel olarak üç boyutlu  tasarım ve render işlemleriyle ilgileniyorsanız, video içerikler hazırlıyorsanız, profesnonel bir ekran kartına ihtiyacınız var demektir. AMD ekran kartı modelleri bu ihtiyacınızı kolaylıkla karşılayacaktır. VRAM, kartın işleyeceği ve önbelleğe alabileceği veri miktarını doğrudan etkiliyor. O sebeple, yüksek çözünürlüklü oyunlar ve oyun içi ayrıntılar büyük önem taşıyor. Yani bir oyunda grafik kalitesi yükseldikçe, ihtiyacınız olan VRAM miktarı da artış gösteriyor. 1080p’de orta ayarlı bir oyun için 4GB VRAM gerekirken, 4K yüksek ayarlı bir oyun için minimum 8GB VRAM gerekiyor. VRAM, günümüzde belleğin GDDR gigabayt ile listeleniyor. Ardından gelen sayılar ise ürünün neslini ifade etmek için kullanılıyor.4GB GDDR 4'ten, 24 GB GDDR6 X'e kadar farklı çeşitler mevcut. Grafik işlemci birimi olarak adlandırılan GPU’lar, yüksek çözünürlüklü bir video ya da oyun sahnesi oynatıldığında, saniyede milyonlarca işleme tekniği uyguluyor. Ekranınıza o dilediğiniz içeriği veya oyunu, olduğu çözünürlükte sunmak GPU’nun görevi. Yani GPU’lar, grafik kartın içinde bulunan kendi işlemcisi olarak ifade edilebiliyor. Bir ekran kartının ideal performansına ulaşabilmesi için ısı oldukça büyük bir etki uyandırıyor. Eğer ekran kartını düşük ve stabil bir ısıda tutmayı başaramazsanız, veri işleme hızının düşmesine neden olabilirsiniz. Bu da performansı büyük bir ölçüde etkileyecektir. Aynı zamanda fanlar, ısınan ekran kartını soğutmaya çalıştığı için hızla dönecektir. Fanların yüksek hızda dönmesi cihaz kullanırken yüksek bir sese maruz kalmanıza neden olabilir. Ekran kartlarında bulunan soğutucuların üreticiden üreticiye, hatta karttan karta farklılık gösterir. 

AMD Ekran Kartı Fiyatları

AMD ekran kartı fiyatları sahip oldukları donanım özelliklerine göre farklılaşıyor. Hepsiburada.com üzerinden AMD ekran  kartı fiyat araştırması yaparak geniş bir bilgi havuzuna ulaşabilirsiniz. Tek sayfa üzerinden farklı ekran kartı modellerini görüntüleyebilir ve özellikler arası karşılaştırma yapabilirsiniz. Özellik karşılaştırması ile değişen fiyatların nedenlerini öğrenme şansı yakalayabilirsiniz. Siteye üye olarak kendi karşılaştırma listenizi oluşturabilirsiniz. Bu sayede ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacak ana ekran kartı modeline ulaşabilirsiniz. Hepsiburada.com’un sunduğu filtreleme seçeneklerini kullanarak, aramalarınızı daha spesifik hale getirebilirsiniz. Özellik filtreleme seçeneklerini inceleyerek, bir ekran kartında hangi özellikleri aradığınızı işaretleyebilirsiniz. Bu sayede sadece ihtiyaç duyduğunuz özelliklere sahip modelleri kolaylıkla bulabilirsiniz. 

AMD Ekran Kartı İndirim ve Kampanyaları

İndirim ve kampanyalar, istenilen ürünlerin ekonomik fiyat seçenekleri ile alınmasını sağlıyor. İndirim ve kampanyalar senenin farklı dönemleri yapılabiliyor. Hepsiburada.com fiyat avantajlarından haberdar olunmasını kolay hale getiriyor. Site üzerinden AMD ekran kartı indirimlerini inceleyebilirsiniz. Yine aynı sayfa üzerinden indirimli ürünleri görerek aynı alanda kullanabileceğiniz farklı ürünleri keşfedebilirsiniz.  AMD ekran kartı kampanyası var mı öğrenmek için yine Hepsiburada.com’dan yardım alabilirsiniz. Dilerseniz istediğiniz spesifik ürün için arama çubuğunu kullanabilirsiniz. Bu sayede direk aradığınız ürün için sunulan bilgilerin önünüze gelmesini sağlayabilirsiniz. Hepsiburada.com ile ekrankartı modellerinden yapılan indirim ve kampanyalardan haberdar olabilirsiniz. İndirim ve kampanyaların beraberinde getirdiği fiyat avantajlarını değerlendirebilirsiniz. Tasarruflu alışveriş yapılmasını sağlayan bu sistem ile cazip fiyatlardan yararlanabilirsiniz. Siz de kolaylıkla avantajlı fiyatlara AMD ekran kartı sahibi olabilirsiniz.  

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

AMD Ekran Kartı Fiyatları

180 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Grafik Bellek
Toplam 24 / 180 ürün
DSACategoryId/2147483646/8/204/204