Ekran kartları, bilgisayarın ana kartına bağlanarak bilgisayar kapasitesini iyileştiren önemli bir donanım parçasıdır. Nvidia ekran kartı seçenekleri de üstün kalitesi ve işlevselliği ile göz doldurur. Ekranda görüntüler oluşturmaya imkan veren Nvidia ekran kartı laptop ve masaüstüne uygun olan pek çok farklı ürün seçeneği mevcuttur. Üstün Nvidia teknolojisi ile sunulan ekran kartı seçenekleri, görüntüleri ve videoları bilgisayar ekranına işleme görevini yerine getirir. Nvidia ekran kartı seçenekleri, ekstra işlem gücüne sahiptir ve bu sayede oyuncular tarafından entegre grafik yerine kullanılabilen bir ürün haline gelir. Üstün görüntü kalitesi kullanan bu ürün seçenekleri, özellikle etkileşimli oyunlarda en iyi performansı sunduğu için memnuniyet yaratır. Buna ek olarak profesyonel fotoğraf düzenleme videoları kullanan kullanıcıları da işlevsel Nvidia ekran kartı seçeneklerinden yararlanabilir. Aynı şekilde video düzenleme uygulamaları için de Nvidia ekran kartı seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. En ince ayrıntıları ile tüm görüntüleri yakalamanıza imkan veren Nvidia ekran kartı çeşitleri sayesinde film izleme, video oyunu oynama deneyiminizi de iyileştirebilirsiniz. Kullanıcıların farklı tercihlerine uygun olarak tasarlanan çeşitli kapasitelerde Nvidia ekran kartı seçenekleri mevcuttur. Bu nedenle Nvidia ekran kartı 2 GB, 4 GB, 8 GB, 512 MB seçeneklerinin tümüne göz atarak, ihtiyacınıza uygun olanı satın almayı düşünebilirsiniz. Farklı özelliklere sahip olan ürün seçenekleri arasında seçim yapmadan önce Nvidia ekran kartı önerisi ve tavsiyelerini inceleyebilirsiniz. Kullanıcı önerileri sayesinde beklentileriniz için en iyi Nvidia ekran kartı modelini satın alabilirsiniz.

Nvidia Ekran Kartı ile Keyifli Oyun Deneyimi

Nvidia ekran kartı modelleri işlevsel özellikleri sayesinde kullanıcılara keyifli oyun oynama deneyimi sunar. Nvidia ekran kartı nedir merak ediyor olabilirsiniz. Bu işlevsel ürünler, monitörünüze bir görüntü oluşturmaktan ve verileri monitörünüzün anlayabileceği bir sinyale dönüştürmekten sorumludur. Daha iyi grafik kartları ve daha pürüzsüz görüntüler sağlar. Görüntüleri en yüksek hızda yakalayan işlevsel Nvidia ekran kartı özellikleri sayesinde etkileşimli oyunlarda en yüksek performansı gösterebilirsiniz. Özellikle rekabetçi oyunlarda tüm kontrolleri sağlamak için, siz de Nvidia ekran kartı modellerinden faydalanabilirsiniz. Oyun oynamanın yanı sıra video düzenleme de bu tür bir kontrol gerektirir. Bu nedenle Photoshop gibi profesyonel fotoğraf ve video düzenleme uygulamalarını kullanan kişiler de Nvidia ekran kartlarının sunduğu üstün görüntü kalitesinden faydalanabilir. Pek çok farklı marka tarafından sunulan Nvidia harici ekran kartı seçenekleri mevcuttur. Markası aynı olmayan Nvidia ekran kartı seçeneklerinin kapasitesi de değişiklik gösterebilir. Nvidia 4GB 256 BİT ekran kartı, 8 GB ekran kartı gibi farklı ürün seçenekleri bulunur. Ancak tüm Nvidia ekran kartı seçenekleri genel olarak avantajlı olan fiyat etiketleriyle, kullanıcıları mutlu eder. Bu nedenle siz de Nvidia ekran kartı ucuz seçeneklerin tümünü inceleyebilir, satın almak istediğiniz ürünlere bütçenize uygun fiyatlar ile ulaşabilirsiniz. Buna ek olarak dilerseniz fiyat etiketleri ve işlevsel özellikleri ile dikkat çeken anakart çeşitlerine de göz atabilirsiniz. Bütçe dostu fiyatlarla sunulan anakart modellerini inceleyerek, beklentilerinize uygun bir ürün seçeneğine sahip olabilirsiniz.

Beğeni Toplayan Nvidia Ekran Kartı

Nvidia ekran kartları, farklı kapasitelerde sunulan modelleri ile beğeni toplar. Öne çıkan ürünlerin başında 1 GB Nvidia ekran kartı seçenekleri yer alır. Bunun yanında Nvidia 512 MB ekran kartı çeşitleri de işlevseldir. Daha fazla kapasiteye ihtiyaç duyuyorsanız 2 GB Nvidia ekran kartı seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca Nvidia 4GB ekran kartı çeşitleri de kullanıcıları memnun eder. Bunlara ek olarak daha fazla kapasite ihtiyacı olan kullanıcılar için işlevsellik sunan 8 GB Nvidia ekran kartı seçenekleri de mevcuttur. Bu nedenle siz de tüm Nvidia ekran kartı seçeneklerine göz atarak, ihtiyaçlarınız için en uygun kapasitede sunulan ürün çeşidini satın almayı düşünebilirsiniz. Kapasitesi değişiklik gösteren ürünler bulunduğu için, aralarından seçim yapmadan önce Nvidia ekran kartı tavsiyesi ve yorumlarına göz atmanız önerilir. Ürün yorumları sayesinde satın almayı düşündüğünüz Nvidia ekran kartı seçeneklerini sizden önce kullanmış olan kişilerin görüşleri hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Farklı kapasitelerde sunulan Nvidia ekran kartı seçenekleri bütçe dostu fiyatlarıyla da dikkat çeker. Bu nedenle siz de işlevselliği ile göz dolduran tüm Nvidia ekran kartı seçeneklerini inceleyebilir, ihtiyacınıza hitap eden ürünlere avantajlı fiyatlarla sahip olabilirsiniz. Buna ek olarak dilerseniz, bilgisayarın performansını iyileştirmeye yardımcı bir diğer ürün çeşidi olan Bellek Ram seçeneklerini de inceleyebilirsiniz. Avantajlı Bellek Ram fiyatları sayesinde satın almayı düşündüğünüz ürünlere zorlanmadan ulaşabilirsiniz.

Avantajlı Nvidia Ekran Kartı Fiyat Etiketleri

Masaüstü ve laptop Nvidia ekran kartı seçenekleri, sunduğu işlevsel özellikler sebebiyle öne çıkar. Nvidia kalitesi ile dikkat çeken pek çok farklı ekran kartı modeli mevcuttur. Nvidia ekran kartı 8 GB, 4 GB, 2 GB, ve 1 GB gibi farklı kapasitelerde sunulan ürün seçenekleri sayesinde her kullanıcı, ihtiyacına uyan bir ürüne sahip olabilir. Bu işlevsel ürünler, bir bilgisayarın bir oyun konsolundan önemli ölçüde daha etkili bir şekilde rekabet etmesine olanak tanır. Bu ekran kartları sayesinde video oynatmak çok daha keyifli hale gelir ve aynı zamanda görselliğin ön planda olduğu diğer uygulamalar için de kullanışlıdır. İşlevsel Nvidia ekran kartı modellerinin özelliklerine ek olarak, ürünlerin fiyat etiketleri de merak edilir. Nvidia ekran kartı sorusunun yanıtı ürünün kapasitesine göre farklılık gösterebilir. Aynı zamanda farklı markalar tarafından sunulan Nvidia ekran kartı seçeneklerinin fiyat etiketleri de değişebilir. Buna karşın genel olarak son derece avantajlı olan Nvidia ekran kartı fiyatları memnuniyet yaratır. Siz de Hepsiburada üzerinde sunulan en ucuz Nvidia ekran kartı seçeneklerini inceleyebilir, avantajlı fiyatlarla sunulan ürün seçenekleri sayesinde bütçenizi zorlamadan alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz, satın almak istediğiniz ürünlere daha uygun fiyatlar ile ulaşmanıza imkan veren Nvidia ekran kartı indirimlerini de takip edebilirsiniz. Nvidia ekran kartı indirimleri sayesinde satın almak istediğiniz ürünlere, online alışveriş fırsatları ile sahip olabilirsiniz.

Nvidia Ekran Kartı Nedir?

Nvidia ekran kartı seçenekleri, bilgisayarlar tarafından görüntüleme amaçlı kullanılır ve PC'nin genişletme sisteminin bir parçası olarak kullanılır. Farklı markalar tarafından sunulan Nvidia ekran kartı seçenekleri mevcut olduğu için tüm ürünleri inceleyebilir, size uygun olanı satın almayı düşünebilirsiniz.

Nvidia Ekran Kartı Niçin Tercih Edilir?

Nvidia ekran kartı rekabetçi oyunlar için devrim niteliğindeki bir dizi teknoloji size hedefleri daha hızlı elde etme, daha hızlı tepki verme ve genel olarak daha iyi nişan alma hassasiyetine sahip olduğu için tercih edilebilir.

Nvidia Ekran Kartı Nasıl Seçilir?

Nvidia ekran kartı seçerken, ürünün markasını ve özelliklerini göz önünde bulundurmanız önerilir. Ürünler arasından ihtiyacınıza hitap eden, beklentilerinizin karşılığını alabileceğiniz Nvidia ekran kartı seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

En İyi Nvidia Ekran Kartı Hangisidir?

Kişisel beklentileriniz için en uygun olan Nvidia ekran kartı modelini belirlemek adına, ürün yorumlarına göz atmanız önerilir. Nvidia ekran kartı yorum ve tavsiyeleri sayesinde, ürünü alıp kullanmış olan kişilerin tecrübelerinden yararlanabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

NVIDIA Ekran Kartı Fiyatları

571 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Grafik İşlemcisi
Toplam 48 / 571 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?
hepsiburada sözlük
Bu Kategoride En Çok Merak Edilenler
PCIe 4.0Açılımı "The Peripheral Component Interconnect Express" olan ve "Hızlı Çevresel Bileşen Ara Bağlantısı" olarak Türkçeye çevrilen PCIe, PCI'ın yaratıcısı Intel ile birlikte Dell, HP ve IBM şirketleri tarafından yaratılmış bir veri yolu ara birimidir. PCI Express (PCIe), entegre devreler veya harici kartlar halinde, bilgisayarlara seri bağlantıyla çeşitli donanımlar eklenmesine olanak sağlayan bir veri yolu ara birimidir. Artık teknolojik olarak eskimiş olan PCI, PCI-X ve AGP gibi veri yolu standartlarının daha güncel ve daha hızlı bir versiyonudur. PCI Express veri yolu standardı 2004 yılında yaratılmış ve piyasaya çıkışının ardından PCI-X ve AGP standartlarının en güncel alternatifi konumuna gelmiştir. 1-32 bit arasında bir veri yolu genişliği sunan PCIe standardının biçimsel özellikleri PCI-SIG (PCI Special Interest Group) tarafından geliştirilmiştir ve korunmaktadır. PCIe cihazları tak çalıştır (plug and play) teknolojisini destekler. Bu sayede ekran kartları, ses kartları, network (ağ) kartları, WiFi kartları, RAID denetleyiciler ve SSD özelliğine sahip çeşitli diskler bilgisayarlara kolayıkla takılıp kullanılabilir. Ayrıca PCIe, geriye dönük uyumludur. Eski veri yolu standartlarıyla karşılaştırıldığında PCIe 4.0 daha düşük I/O pin sayısı ve dolayısıyla daha yüksek bir veri yolu verimliliği, daha iyi performans ölçekleme, daha ayrıntılı bir hata algılama ve raporlama mekanizması sunar. Bunlara ek olarak her yeni PCIe sürümünün en önemli özelliği, kendisinden önceki nesilde var olan bant genişliğinin iki katını sunmasıdır. Yani teorik açıdan PCIe 3.0 her yöne saniyede yaklaşık 16 GB veri akışı sağlarken PCIe 4.0'da bu sayı, saniyede 32 GB'dir. PCI-Express ara biriminin dördüncü sürümü, özellikle yüksek bant genişliği isteyen grafik kartlarını kullanan sanal ve artırılmış gerçeklik uygulamalarını ileri boyuta taşıyacak bir teknoloji olarak görülmektedir.
Detaylar
Çekirdek Sayısıİşlemci çekirdeği, bilgisayarın çalışabilmesi için çeşitli işlemleri gerçekleştiren ve hesaplamalar yapan merkezi işlem birimidir. Çekirdek sayısı ise bir işlemci içerisinde yer alan toplam merkezi işlem birimi sayısını ifade eder. İşlemcide bulunan çekirdek sayısı ne kadar fazlaysa bilgisayarın işlem yapma kapasitesi ve performansı aynı oranda artar. İlerleyen teknolojiyle birlikte işlemci mimarileri oldukça gelişmiş ve işlemcilerde bulunan çekirdek sayısı artmaya başlamıştır. Günümüzde 2, 4, 6, 8 ve 10 gibi farklı çekirdek sayılarına sahip çeşitli işlemci modelleri vardır. İşlemci çekirdeği İngilizcede "core" sözcüğüyle ifade edilir. İşlemcilerin tanımlanması ise işlemcide bulunan çekirdek sayısına göre Dual Core, Quad Core, Hexa Core, Octa Core ve Deca Core gibi sözcüklerle yapılır. Dual Core işlemcilerde 2, Quad Core işlemcilerde 4, Hexa Core işlemcilerde 6, Octa Core işlemcilerde 8 ve Deca Core işlemcilerde 10 adet çekirdek vardır. Çekirdek sayısının fazla olması sadece masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlarda değil akıllı telefon ve tablet gibi çok çekirdekli işlemci kullanan tüm cihazlarda çalışma performansını artıran bir faktördür. İşletim sistemlerinin modern ve çok çekirdekli işlemcilerle daha uyumlu hale gelmesi, bilgisayarda aynı anda çok sayıda programın sorunsuz şekilde çalışabilmesine ve bilgisayar veriminin artmasına imkân tanımaktadır. Yeni bir bilgisayar, tablet veya akıllı telefon alırken işlemcinin sahip olduğu çekirdek sayısı önem taşır. Çalıştırılacak programların sayısına, niteliğine ve yapılan işlemlerin yoğunluğuna göre yeterli sayıda çekirdeği olan işlemciye sahip cihazları tercih etmek gerekir. İşlemcide bulunan çekirdek sayısını artırmak bilgisayarın performansını ve işlem kapasitesini yükseltmenin yanı sıra daha fazla enerji tüketimini de beraberinde getirmektedir. Bir işlemcinin performansında çekirdek sayısı oldukça önem taşısa da işlemci mimarisi ve işlemci saat hızı gibi faktörler de toplam performansa etki eder.
Detaylar
RGBAçılımı "Red-Green-Blue" olan RGB; kırmızı, yeşil ve mavi renklerden farklı renkler ortaya çıkarmaya yarayan bit metottur. Renk uzayı olarak da bilinir. RGB bazen bir ekranın ya da monitörün özelliklerini açıklarken kullanılır. RGB, farklı renkler oluşturmak için karıştırılabilen üç farklı tona sahip ışık anlamına gelir. Kırmızı, yeşil ve mavi ışığı birleştirmek; televizyonlar, bilgisayar monitörleri ve akıllı telefon ekranları gibi ekranlarda renkli görüntüler üretmenin standart yöntemidir. RGB teknolojisi, oyuncu ekipmanlarının popülerleşmesiyle birlikte daha da yaygınlaşmıştır. Ekranda bir renk görüntülediğiniz zaman, her piksel kendine özgü bir RGB değerine sahip olur. RGB tarafından desteklenen renk sayısı, kırmızı, yeşil ve mavi için kaç olası değerin kullanılabileceğine bağlıdır. Bu durum "renk derinliği" olarak bilinir ve bit olarak ölçülür. En yaygın renk derinliği, "gerçek renk" olarak da bilinen 24 bit renktir. 24 bit renkte, bu değer 0 ile 255 arasındadır; bu durumda 0 değeri renk ortaya koymazken, 255 tam doygunluktadır. RGB sistemi kullanılarak elde edilebilecek renk yelpazesi son derece geniştir ve CMYK adı verilen diğer sisteme kıyasla oldukça gelişmiştir. Örneğin; mor bir piksel çok sayıda kırmızı ve mavi piksel içerirken neredeyse hiç yeşil piksel içermez. Mor bir piksel oluşturmak için gereken RGB değerlerini aşağıda görebilirsiniz: Kırmızı: 132 Yeşil: 17 Mavi: 170 Son yıllarda RGB teknolojisinin yaygınlaşmasıyla beraber, donanım üreticileri bu teknolojiyi alışık olmadığımız ürünlerde de kullanmaya başladılar. Ekran kartı, anakart, RAM, soğutma fanı gibi bilgisayar donanımları, RGB teknolojisi kullanılarak kullanıcıların kişiselleştirebileceği bir hal aldılar. Gaming ekipmanlarda sıklıkla rastlanabilecek bu durum, sıradan ve sıkıcı görünümlere sahip donanımların kullanıcılar tarafından çeşitli renklerle modifiye edilebilmesine olanak sağlıyor. RGB destekli bilgisayar donanımlarına sahip olduğunuz takdirde, favori renklerinizi seçerek kasanızı zevkinize göre biçimlendirebilirsiniz.
Detaylar
PCI-ExpressBilgisayarda bulunan dahili aygıtlar için standart bir bağlantı türü olan PCI Express, harici ekran kartının takılması için genişleme yuvası görevi görür ve anakart üzerinde yer alır. Günümüzde piyasaya yeni çıkan ve son teknoloji ile üretilen tüm bilgisayarların ana kartlarında PCI Express yuvaları bulunur. PCI Express Slot Sayesinde Kullanılabilen Ek Donanımlar ve Avantajları Bilgisayarlarda harici ekran kartının takılmasına yardımcı olan PCI Express Slot, aynı zamanda farklı donanımların takılması için de kullanılır. Bunların arasında harici Wi-Fi kartları, Hard Disk ve SSD’ler, Ethernet Kartları ve daha birçok donanım yer alır. Bant genişliği fazla olan ve güncel işletim sistemleri ile %100 uyumluluk sağlayan PCI Express, bilgisayarın hızını gözle görülür bir şekilde artırır ve işlem sırasında yaşanabilecek olası gecikmeleri ortadan kaldırır. Bunun yanı sıra bilgisayarda güç tüketimini daha düşük tutmak ve sistem belleğini verimli kullanabilmek için ek harcama yapmak gerekir. PSI Express sayesinde bunları gerçekleştirmek çok daha az maliyet anlamına gelir. Daha Hızlı Veri İşleme ve Etkin Kullanım Yıllar içerisinde geliştirilen ve son olarak PCI Express olarak piyasaya sunulan slotlar ile daha önceki PCI slotlardaki mevcut eksiklikleri giderilmiştir. Grafik kalitesi konusunda gözle görülür bir değişim yaratan, bunun yanı sıra veri işleme hızı konusunda daha olumlu sonuçlar veren PCI Express ile grafik kalitesinde de gözle görülür bir artış meydana gelmiştir. Hemen hemen tüm yapılandırmaları destekleyen PCI Express’de bant genişliğinin artması sonucunda cihaz yüksek performans ortaya koyar. Bu sebeple ana kartın desteklediği en son sürümdeki bilgisayarı seçmek oldukça önemlidir. Bilgisayardaki bağlantı ve tanımlama protokolleri ise PCI sayesinde değişmeden kalır. Bunun sonucunda PCI Express kullanılan bilgisayarlarda işlem sistemine veya yazılım değişikliğine ihtiyaç duyulmaz.
Detaylar
Toplama BilgisayarToplama bilgisayarlar, bir bilgisayarın sorunsuz çalışması için gerekli olan işlemci, anakart, ekran kartı ve RAM (bellek) gibi parçaların her birinin ayrı ayrı satın alınıp monte edilmesiyle oluşan markasız bilgisayarlardır. Çoğunlukla marka bilgisayarların standart kullanıcılar için ürettiği bilgisayarları kendi ihtiyaçları için yetersiz bulan kullanıcılar tarafından tercih edilir. Çünkü bu yöntemle hazır bilgisayarlardan çok daha güçlü performans sergileyen kasalar oluşturmak mümkündür. Kişisel bilgisayarınızı oluştururken seçtiğiniz parçaların birbiriyle hem performans hem de montaj yönünden uyumu çok önemlidir. Seçtiğiniz parçaların her biri çok güçlü olabilir ancak eğer birlikte çalışamıyorlarsa bu durumda bilgisayarınız ya çalışmaz ya da çok düşük bir performans gösterir. Bilgisayarınızı oluştururken ilk olarak işlemci seçimi yapmanız gerekir. Çünkü diğer tüm parçaları işlemci belirler. Daha sonra anakart seçimi yapılır. Anakartınız kesinlikle işlemcinizle uyumlu olmalı ve ethernet kartıyla ses kartına sahip olmalıdır. Üçüncü aşama ekran kartı seçimidir. Ekran kartı seçilirken GPU (Grafik İşlemci) verileri yani bit, bellek miktarı, çekirdek hızı gibi özellikler dikkate alınmalıdır. Bir sonraki aşama anakartınızın destekleyeceği frekansa sahip bir RAM bellek seçimidir. Eğer anakartınızdan yüksek frekansta bir bellek seçerseniz, anakartınız, kapasitesinin üstündeki bellekleri çalıştırmayacağı gibi altındakilerde de düşük performans gösterir. RAM seçiminden sonra anakartınızın çıkışlarına uyumlu bir SSD (Solid State Drive) seçmelisiniz. SSD diski, okuma ve yazma hızına dikkat ederek seçmek gerekir. Son olarak da hazırladığınız donanımın kullanacağı gücü hesaplayıp bunun %20 fazlasını kaldırabilecek bir güç kaynağı satın aldığınızda bilgisayar toplama işlemini tamamlamış olursunuz. Bu aşamadan sonra anakartınızla uyumlu bir kasa seçimi yaparak montajlama işlemine başlayabilirsiniz. Parçaları satın almadan önce birbirleriyle uyumunu bilgisayar toplama sihirbazı kullanarak test edebilirsiniz. Bu program yanlış parçaları seçmenize izin vermeyerek en doğru şekilde bilgisayarınıza kurmanıza yardım eder. Tüm bunların dışında optik sürücü, mikrofon, kulaklık, hopeüarlör, klavye veya fare gibi donanımları dilediğiniz gibi seçmekte özgürsünüz.
Detaylar
DisplayportYeni nesil görüntü transferi için kullanılan bir port kanalı olan displayport, teknolojik dönüşümlerin getirdiği yeniliklerden biridir. Uzun mesafeler söz konusu olduğunda görüntü aktarımı için HDMI kullanılır. Yakın mesafelerde nitelikli görüntü aktarımı için ise displayport tercih edilir. Displayport, 17,28 GB/saniye aktarım hızını destekler. HDMI'dan daha sonra piyasaya sürülmüş olup, sağladığı maksimum çözünürlük ve ekran tazeleme sıklığı, onu HDMI'dan bir adım öne taşımaktadır. Displayport, Daisy Chain yöntemi sayesinde çoklu monitör desteği sağlar. Birden çok monitör kullanan oyuncular için oldukça avantajlıdır. Teknomarketlerde mini displayport versiyonları da mevcuttur. Displayport, içinde AMD'nin de yer aldığı Video Electronics Standards Association (VESA) isimli bir konsorsiyum tarafından geliştirilmektedir. Tek çıkış üzerinden dört adet 1080p ve iki adet 1440p 60 Hz monitöre birbirinden bağımsız görüntü sunmak mümkündür. Çoklu displayport kullanılması durumunda bu sayı 6'ya kadar çıkarılabilir. Direct Drive özelliği sayesinde görüntü, hiçbir tuşa basmaya gerek kalmaksızın paralel olarak aktarılır. Tek kablo üzerinden çok sayıda monitörü destekleyen displayport, sahip olduğu yüksek hız sayesinde bunu kolaylıkla başarabilmektedir. Displayport, ekran kartı seviyesinde çalışarak direkt görüntü aktarımı sağlar. Ses ve video taşıma özelliğine sahip olan displayport, HDMI'a benzer bir işleve sahip olsa da özellikleri onu daha avantajlı hâle getirmektedir. Çoklu kullanımı ve mevcut hızı sayesinde kullanıcıların yaşamına kolaylık kazandırmaktadır. HDMI kullanımının aksine displayport, daha çok sayıda cihazı monitörlere bağlama hedefi ile tasarlanmıştır. Displayport çıkışı, pek çok ekran kartında ve dizüstü bilgisayarda bulunmaktadır. HDMI girişe sahip plazma, LCD, projeksiyon ve monitör gibi görüntüleme cihazlarında displayport kullanabilmek için bir displayport kablosu edinmek yeterlidir. Displayport, bir başka HDMI özelliği olan Audio Return Channel özelliğini ise desteklememektedir.
Detaylar
Sıvı SoğutmaSıvı soğutma, elektronik cihazların ısınmasını engellemek amacıyla kullanılan bir sistemdir. Elektrik enerjisiyle çalışan her ürün ısınır. Elektronik cihazların beyni olarak da bilinen işlemci ve grafik işlemci ise en çok ısınan kısımdır. Sürekli yüksek sıcaklıklara maruz kalan parçalar zarar görmeye başlayıp zamanla geri dönüşü olmayan sorunlara yol açabileceği için elektronik cihazlarda soğutucu kullanımı oldukça önemlidir. Aksi halde işlemcinin üzerinde fazla genleşmeden dolayı oluşan çatlaklar ortaya çıkabilir. Özellikle çok güçlü işlemciler, hava soğutma sistemi yerine sıvı soğutma sistemlerini kullanarak korunabilir. Neredeyse her elektronik cihazda hava soğutma sistemi bulunur. İşlemcinin gücüne göre değişen ısınma hızı ve şiddetinden dolayı bazı cihazları soğutmak için hava soğutma sistemleri (fanlar) yeterli gelmez. Bu yüzden, daha iyi bir seçenek olarak sıvı soğutma sistemleri üretilmiştir. Her iki sistemin de çeşitli avantajları vardır. Bununla birlikte sıvı soğutma sistemleri havaya kıyasla çok daha hızlı ve etkili soğutur. Çünkü suyun ısı iletkenliği havadan 25 kat daha fazladır. Ayrıca suyun sıcaklık kapasitesi de oldukça fazladır. Hava kolayca ısınabilirken suyu ısıtmak için daha fazla enerji gerekir. Sahip oldukları güçlü işlemciler sebebiyle sıvı soğutma sistemleri sadece bilgisayarlarda değil, akıllı telefonlarda da kullanılır. Sıvı soğutma sistemleri genel hatlarıyla su bloğu, pompa ve ısı değiştirici olmak üzere üç farklı bölümden oluşur. Bu sistemde ısıyı taşıma işlemini su üstlenir. Sıcak işlemciyle temas eden su ısınır ve rezervuar bölümüne gider. Buradan pompa yardımıyla radyatörün içinden geçer. Soğutma fanı gibi çalışan bu kısım sayesinde su soğur. Soğuyan su tekrar aynı döngüye katılır. Böylece su, ısıyı dışarı taşımaya ve döngüde ilerlemeye devam eder. Sıvı soğutma sistemleri sanılanın aksine sessizdirler ve düşük güç tüketimi sunarlar.
Detaylar
Bellek HızıBellek hızı, en yalın tabirle bilginin belleğe yazılma ve okunma sürelerini ifade eder. Hız değeri, belleğin belirli bir süre zarfında kaç bayt veri aktarımı yapabildiğini ortaya koyar. Bilgisayar ve akıllı cihaz teknolojilerinin sürekli olarak değişmesi ve gelişmesiyle doğru orantılı olarak temel veri depolama kaynağı olan belleklerin bilgisayar ve akıllı cihaz türlerinin verimliliğindeki rolleri de artmıştır. Kapasiteleri kadar hızları da önemli olan bellekler, minimum sürede veri aktarımı gerçekleştirilmesinde kilit bir rol oynar. Somut biçimde performans ölçümü hesaplaması yapabilmek için bellek hızının net olarak bilinmesi gerekir. Büyük boyutlu oyunlardan profesyonel programlara kadar birçok uygulamanın kullanım performansı üzerinde doğrudan etkili olan bellek hızı, frekans ölçüm birimi Hertz (Hz) ile ölçülür. Bellek hızları uzun bir süre Megahertz (Mhz) değerlerinde seyretse de Gigahertz (Ghz) seviyesine ulaşmış bellekler de bulunmaktadır. Kesintisiz ve hızlı bir akıllı cihaz veya bilgisayar kullanımı için yeterli bellek hızına sahip olmak gerekir. Bellek hızı, ekran kartı ve ana kart gibi bilgisayarın performansını etkileyen diğer kritik sistem parçaları için de önemlidir. Kullanıcılar, bilgisayar sistemleriyle uyumlu olmak şartıyla bellek, ekran kartı ve ana kart değişikliğine giderek bellek hızını belirgin biçimde artırma olanağı elde eder. Farklı nesil belleklerin hızları aynı olsa bile modül yapıları değişkenlik gösterir. Tekli, ikili ve dörtlü olmak üzere modül yapıları farklı olan belleklerin birbirlerinin yerine kullanılması mümkün değildir. Modül yapısı uyumsuzluğu, belleklerin dahil edilmek istendikleri bilgisayar sistemlerine eşleştirilememesi sonucunu doğurur. Bilgisayar sistemleri üzerinde kurulu olan ve zamanın büyük önem taşıdığı bankacılık, finans ve borsa gibi sektörlerde de maksimum bellek hızına gereksinim duyulur. Bellek hızının sürekli kılınması ve performans bakımından dalgalanma yaşanmaması bir başka gerekliliktir
Detaylar