Elektrikli Bisiklet

Elektrikli bisikletle ayaklar yorulmadan şehrin tadını çıksın!Havalar ısındı, kıştan kalma ağırlığı ve enerjiyi üzerimizden atmanın tam zamanı. Temiz hava almak, spor yapmak ya da ulaşım amaçlı olarak bisiklet kullanmanın zamanı geldi! Modern zamanı biraz daha gelenekselleştirmek adına, bisikletin elektrikli olanını tercih edenler; hem zamandan tasarruf ediyor hem de sıfır yakıt tüketiyor!
Her yaşın eğlence kaynağı olan bisiklet sürme keyfi, devrim geçirdi ve daha kolay kullanıma sahip hale geldi. Elektrikli bisiklet, görüntü olarak diğer bisikletlerden çok daha farklı olmasa da teknik olarak birçok özelliğe sahiptir. Temiz, ucuz ve pratik bir ulaşım kolaylığı vardır. Bir nevi motosiklet ve otomobilin arasında yer alıyor diyebiliriz. Aynı zamanda da geleneksel bisiklet keyfinin aynısını yaşatmaya devam ediyor!
Otomobil gibi kapalı alanda bırakmadan fakat motosiklet kadar da yüksek hıza sahip olmayan elektrikli bisikletler, şehir içi ve kısa mesafelerdeki ulaşım sorununu ortadan kaldırıyor! Elektrikli bisikletler, asıl olarak hız için değil, ihtiyacın giderilmesi için tasarlanmış araçlardır. Bu sebeple, hız limitleri aşıldığında ya da üzerindeki yükün ağırlığı arttıkça, fren sistemi verimliliğini yitirecektir. Bu da hayati risk almak demektir.
Yolda kalmak istemeyen akıllı kullanıcıların, gidecekleri mesafe için gerekli olandan biraz daha fazla akülerinin dolu olması gerekiyor. Çünkü gidilecek mesafeden farklı olarak, akünün erken bitmesine neden olabilecek yokuşlu yollar, üzerindeki yük ve rüzgar gücü gibi etkenler de vardır.
Motosiklet ile hemen hemen aynı gruba dahil olsa da elektrikli bisiklet fiyatları, daha uygundur ve kaçırılmaması gereken eğlenceli bir fırsattır. Elektrikle çalıştığı için yakıt masrafı yoktur. Ayrıca akaryakıt ile çalışan motorların yanında çevre dostudurlar! Her bütçeye uygun, ucuz elektrikli bisiklet fırsatları kesinlikle üzerinde düşünülmesi gereken bir konudur. Zaten güzel havaların tadını kim çıkarmak istemez ki!
Elektrikli bisiklet modelleri, 250 Watt’tan daha düşük ya da 250 Watt’tan daha yüksek güce sahip olanlar olarak gruplandırılabilir. Elektrikli bisiklet markaları, istenebilecek her türlü özelliği düşünerek birçok model çıkarmışlar. Yıllardır kullanılan bu elektrikli bisikletler, özellikle nüfusu yüksek olan Çin ve Hindistan’da ulaşım kolaylığı ve ekonomik olması açısından oldukça istek alıyor ve tercih ediliyor.
Son olarak, trafik içerisinde her sürücü ve yayanın dikkatli olması gerektiğini unutmamak gerekir. Elektrikli bisiklet kullanımında da çok dikkat edilmesi gerekiyor. Elektrikli bisikletlerin, trafik kanunlarında tam olarak bir tanımı olmasa da hiçbir can güvenliğinin tehlikeye atılmaması gerektiğini asla unutmamalıyız. Bu yüzden -hiçbir tanım olmamasına rağmen- koruyucu önlemler alınmasında yarar vardır. Bu önlemlerin en başında kask kullanımı gelir. Kaskın dışındaki sert yüzey, dışarıdan gelecek darbeleri korurken, içerisindeki polistiren madde, darbenin içerideki etkisini azaltmayı sağlayacaktır. Bunların dışında seçilen kıyafetin, gece görülebilir olması; elektrikli bisikletin üzerinde mutlaka sinyal lambalarının ve etraftaki araçları ikaz edebilmek amacıyla kornanın bulunması kesinlikle gereklidir.


Elektrikli Bisiklet Nedir?

Üzerinde bulunan bataryası ve elektrik motoru sayesinde kullanıcının hiç zorlanmadan uzun mesafeler katetmesini sağlayan, en yeni, en ekonomik ve modern ulaşım araçlarından birisidir. Elektrikli bisikletlerde pedal çevirme işlemi yine yapılmaktadır fakat elektrik motorunun pedal çevirmeye sağladığı büyük kolaylık ile kullanıcının sarf ettiği fiziksel güç önemli ölçüde azalmakta ve bu sayede daha uzun mesafeler bile kolayca gidilebilmektedir.  


Elektrikli Bisikletin Sağladığı Başlıca Faydalar Nelerdir?


Elektrikli bisiklet, kuruşlar seviyesindeki şarj ücretleri ile benzin, mazot, lpg gibi akaryakıtlara kıyasla ulaşım masraflarınızı en aza indirir. Yine akaryakıtların aksine elektrikli bisikletler hiçbir çevre kirliliğine sebep olmaz ve doğanın korunmasına çok önemli katkıda bulunurlar. Günümüzde spor, sağlıklı yaşamın olmazsa olmaz faktörlerinden biridir. Elektrikli bisiklet sayesinde hiç zorlanmadan istediğiniz yerlere ulaşırken, aynı zamanda sağlığınız için çok önemli olan sporunuzu da yapmış olursunuz. Birçok elektrikli bisiklet katlanabilir olarak tasarlandığı için evinizde ya da iş yerinizde uygun bir köşeye kolayca koyabilirsiniz. Bisiklet markalarına göre küçük farklılıklar olsa da yaklaşık 20 kg civarındaki ağırlıklarıyla bunu yapmanız hiç de zor olmaz. Ayrıca katlanabilme özelliği sayesinde otomobil, otobüs, metro, tren, tramvay ve vapur gibi birçok yerde bisikletinizle birlikte seyahat etme özgürlüğüne de sahip olursunuz. Elektrikli bisikletinizin şarjı bitse bile hiçbir zaman yolda kalmazsınız çünkü elektrikli bisiklet aynı zamanda klasik bir bisiklettir, pedal çevirerek her zaman yolunuza devam edebilirsiniz. Saatte 25 km'ye kadar ulaşabilen hızları ile istediğiniz birçok uzak mesafeyi elektrikli bisikletiniz sayesinde kolayca katedebilirsiniz.

Elektrikli Bisikletler Hangi Prensibe Göre Çalışmaktadır?


Elektrikli bisikletlerin birçoğunda, pedal çevrilmediğinde ya da saatteki hız 25 km'ye ulaştığında elektrik motoru otomatik olarak devreden çıkar. Bunun sebebi, aşırı hızlanmadan dolayı meydana gelebilecek kazaları engellemektir. Birçok ülkenin kanunları da bisikletin bu otomatik olarak devreden çıkma özelliğine sahip olmasını ister. Bu özelliğe sahip olmayan elektrikli bisikletler için ülkemizde ehliyet, ruhsat ve tescil işlemleri talep edilmektedir. Pedal çevrilmediği zaman motorun devreden çıkmasının hiçbir dezavantajı yoktur çünkü pedal çevrilmeyen zamanlar zaten gereken hız ve ivmenin kazanıldığı zamanlardır. Pedal çevrilmeye başlandığı anda ise motor tekrar devreye girerek sürücünün yükünü çok büyük ölçüde azaltır ve işte o an elektrikli bisikletin rahatlığını ve konforunu yaşamaya başlarsınız.


Elektrikli Bisiklet Ne Kadar Elektrik Harcar, Akü ve Şarj Bilgileri Nelerdir? 


Elektrikli bisikletlerde genellikle yeni teknoloji ürünü Lityum İyon aküler kullanılmaktadır. Lityum İyon akülerin ömürleri yüksektir ve şarj edilerek uzun süreler boyunca kullanılabilirler. Lityum İyon aküler, bakım gerektirmeyen türde akü sınıfına girerler. Bir elektrikli bisiklet aküsünün şarj maliyeti oldukça düşüktür ve kuruşlarla ifade edilmektedir. Akülerin şarj süreleri modellere göre değişebilmekle beraber genelde 2 ile 6 saat arasındadır ve üreticilerin teknik açıklamalarında bu süre genellikle belirtilmektedir.


Elektrikli Bisiklet Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmelidir?


Elektrikli bisikletlerin toplam bir yük taşıma kapasiteleri vardır. Bu toplam taşıma kapasiteleri kilogram cinsinden, üreticilerin teknik açıklamalarında genellikle belirtilmektedir. Bisikletinizin toplam yük taşıma kapasitesini bilmeniz, istenmeyen durumlarla karşılaşmanızı engelleyecektir. Ayrıca, zorlanmadan ve konforlu bir bisiklet kullanımı için boy uzunluğunuza da dikkat etmenizde fayda vardır. Çok uzun ya da çok kısa boylu iseniz bisikleti kullanırken zorlanabilirsiniz. Üreticilerin teknik açıklamalarında kullanıcının sahip olması gereken ideal boy aralıkları belirtilmiş ise bunları okuyabilir ya da satıcınız ile iletişime geçebilirsiniz.

Elektrikli Bisiklet Kullanımıyla İlgili Nelere Dikkat Edilmelidir?


Düşme, çarpma gibi kaza ihtimallerine karşı bisiklet kullanırken kask takmanızda büyük fayda vardır. Bisikletinizi akşam ya da gece saatlerinde kullanacaksanız daha görülebilir kıyafetler giymeniz oldukça önem taşır. Bisikletinizde sinyal lambalarının olması ve her zaman çalışır durumda tutulması, aynı zamanda ikaz için kullanılacak kornanın bulunması yine en önemli özelliklerden birisidir. Trafikte bisikletinizle aşırı hız yapmak tehlikeli sonuçlar doğurabilir, aşırı hızdan kaçınmanız istenmeyen durumların yaşanmasını engelleyecektir. Bisiklet bataryanız tam doluyken gidebileceğiniz en uzun mesafe genellikle üreticilerin teknik açıklamalarında yazar fakat bu mesafe yoldaki yokuş durumu, engebe vb. özelliklere göre değişebilir. Aşırı yokuşlu, engebeli yollar bu mesafeyi azaltırken, daha düzgün yollar bu mesafeyi artırabilir.

Elektrikli Bisikletler İçin Ehliyet ve Ruhsat Gerekiyor mu?

Karayolları Trafik Kanunu'na göre motor gücü 0,25 KW(kilowatt) ve 0,25 KW'ın altında olan saatte 25 km hıza ulaşıldığında ya da pedal çevrilmediğinde elektrik motoru otomatik olarak devreden çıkan elektrikli bisikletler için ehliyet, ruhsat ve trafik tescili gerekmemektedir. Buna rağmen yine de bulunduğunuz ilde elektrikli bisikletlerle ilgili farklı bir uygulama olup olmadığını öğrenmek için bağlı olduğunuz Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ile görüşebilirsiniz. Trafik müdürlükleri tarafından bu konuda alınan kararlara uyulmaması durumda para cezası, trafikten men etme cezası gibi yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz. Bahsedilen 0,25 KW motor gücü bazı kaynaklarda 250 Watt olarak da belirtilebilir, ikisi de aynı anlama gelmektedir. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Elektrikli Bisiklet

358 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Marka
Toplam 36 / 358 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?