Karakarga Yayınları
Elia İle Yolculuk - Zülfü Livaneli

Elia İle Yolculuk - Zülfü Livaneli

Karakarga Yayınları
%
(Kargo Bedava)
(Kargo Bedava)
Hepsiburada kalitesi (11.01.2018)
Livaneli’nin bu kitabı beklentimi pek karşıladığını söyleyemeyeceğim.Kitaplığınızda olsun istiyorsanız alın ama okurken hayal kırıklığına uğratabilir. devamını göster devamını gizle
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/9906

Elia İle Yolculuk - Zülfü Livaneli

Zülfü Livaneli Elia İle Yolculuk

 

Dünyaca ünlü sinema ustası ve yazar Elia Kazan, kendini bir Amerikalı ya da Yunan gibi değil, bir Anadolulu gibi hissederdi. Pek çok oyuncuyu da birlikte çalışmaya "Anadolu gülüşü" dediği yetenekle ikna ederdi.

Bu yetenek onu, hayatı boyunca taşıyacağı "işbirlikçi" etiketinden kurtaramadı. McCarthy dönemindeki hataları, onu ömür boyu kovaladı. Üçüncü Oscar’ını bile üzüntüyle kaldıran Kazan, belki biraz avunmak ve arınmak için annesinin dizlerine koşan bir çocuk gibi, memleketi Kayseri'nin yollarına düştü. Kaderini bilen ama ölmeden önce ona karşı mücadele eden bir Yunan trajedi kahramanı gibi.

Kadim Anadolu, bambaşka ilkelere sahip, farklı deneyimler yaşamış iki insanı, Zülfü Livaneli ve Elia Kazan'ı belki de tek ortak yolculuklarına çıkarmayı başardı.

Livaneli'nin büyülü satırlarından okuyacağımız bu sıra dışı yolculuğu, M.K. Perker'in muhteşem çizgileriyle izleyeceğiz.

(Tanıtım bülteninden)


Elia Kazan, ya da diğer bir adı ile Elias Kazancıoğlu 1909 yılında o zamanın Osmanlı Devletinde dünyaya gelmiş bir Rum ailenin çocuğudur. Daha 4 yaşında iken ailesi İstanbul’dan New York’a göç etmiş ve Elia Kazan hayatına orada devam ettirmiştir.

Tiyatro eğitimi gören ve New York’ta başarılı işlere imza atan Elia, daha sonra ünlü Broadway’in en iyi yönetmenlerinden bir tanesi olmayı başarmıştır. Bu başarısını sinema filmleri ile de devam ettirmiş ve 5 kez En İyi Yönetmen olmak üzere toplam 7 kez Oscar’a aday gösterilmiş ve iki kez En İyi Yönetmen Oscar’ını kazanmıştır.

Elia Kazan tüm başarıların ardından Türkiye’ye olan ilgisini de kaybetmemiş ve sıklıkla Türkiye’yi ziyaret etmiştir. Bu ziyaretleri sırasında da özellikle Zülfü Livaneli ile yakın bir arkadaşlık kurmuştur. Zülfü Livaneli’nin Elia ile Yolculuk kitabı da ikilinin bu yakın arkadaşlığından ortaya çıkmıştır.

Zülfü Livaneli Elia ile Yolculuk kitabında dünyaca ünlü yönetmen Elia Kazan ile Türkiye’de geçirdikleri zamanlardan kesitler sunuyor. Amerika’da büyüyen bir Yunan olmasına rağmen Türkiye sevgisi daha farklı olan ve kendini Anadolulu biri gibi gören Elia sıklıkla Anadolu’nun değişik şehirlerini gezer ve Zülfü Livaneli de bu gezilerde kendisine eşlik ederdi. Elia ile Yolculuk kitabında işte bu gezilerde yaşanan anılar paylaşılıyor.Zülfü Livaneli’nin son kitabı olan Elia le Yolculuk, Karakarga Yayınları etiketiyle, Temmuz 2017’den beri raflardaki yerini almaya devam ediyor. 120 sayfalık bir anı/novella olan Livaneli eseri, normal boyutlardaki klasik kitap tasarımıyla satışa sunuluyor. Livaneli bu kitabında, Oscar ve Altın Küre ödüllerine defalarca layık görülen, Amerikan sinemasının unutulmaz yönetmeni Elia Kazan ile aralarındaki dostluğu paylaşıyor. Mc Carthy dönemindeki yanlışlarından dolayı hayatı boyunca eleştirilerden kurtulamayan ve bir “işbirlikçi” olarak etiketlenen Elia Kazan, Zülfü Livaneli’nin samimi anlatımıyla okura sunuluyor. Ayrıca, M. Kutlukhan Perker’in çizimlerinin yer aldığı kitap, görsel açıdan desteklenerek daha zengin bir nitelik kazanıyor. Elia ile Yolculuk, anlatı açısından iki ayrı bölümden oluşmuş gibi değerlendirilebiliyor. İlk bölümün okumasına, hafif bir biyografi tadı eşlik ediyor. Bu bölümde Elia Kazan'a dair her şey; hayatı, sanatı, Anadolu ve Amerika'da yaşadığı olaylar, Livaneli ile dostluklarının başlangıcına ilişkin ayrıntılar, keyifli bir okuma süreciyle belleğinizde şekilleniyor. İkinci bölüm ise Livaneli ve Kazan’ın birlikte yaptıkları sıradışı Anadolu seyahatini anlatıyor.


Livaneli’ye göre ne tam olarak kurgu ne de kurgu dışı diyemeyeceğimiz kitapları yazarken, yaşanan zorluk; gerçeği ele geçirememe ya da onu gözden kaçırma olasılığı oluyor. Gerçek denilen şey o anda gözlerimizin önünde gelişen şey midir? Yoksa daha derinlere mi bakmak gerekir? Genellikle insanlar, sözleri ve tavırları aracılığıyla gerçeği gizlemeye çalışıyor. Edebiyat ise daha derinlere bakabilme yetisini güçlendiriyor. Livaneli bu eserinde, yaşananları olduğu gibi aktarmaya özen gösterdiğini, ancak bunu yaparken bir taraftan da altta yatan asıl duyguyu ele geçirmeye çalıştığını ifade ediyor. Bu nedenle de Elia ile Yolculuk, bir anı ya da seyahat kitabı olmasının yanı sıra, neredeyse bir belgesel niteliğine de bürünüyor. Livaneli, okuyucuların bu kitapta siyasete dair olanı değil, insana dair olanı bulacağını söylüyor. Bunun da doğal olduğunu, çünkü Elia Kazan’ın zaten bir siyasetçi değil, bir sanatçı olduğunu sözlerine ekliyor.


1909’da, İstanbul Fatih’te dünyaya gelen Elia Kazan (Kazancıoğlu) Rum kökenli bir aileden geliyor. O henüz dört yaşlarında iken, tüm aile ABD’ye göç ediyor. Üniversiteden başarıyla mezun olan Kazan, tiyatrocu olmak için 1930’da bir drama okuluna kaydoluyor. Derken bir tiyatro topluluğuna katılıyor. 1934'te Komünist Parti'ye giren Kazan, iki yıl sonra partiden çıkarılıyor. Daha sonra, "City Of Conguest"le oyuncu olarak sinema ile ilgilenmeye başlıyor. Çok sayıda belgesel çeken ünlü yönetmen, 1945’de uzun metrajlı ilk filmi "A Tree Grows in Brooklyn"i, iki yıl sonra da kendine üç Oscar kazandıran "Gentleman's Agreement"i filme çekiyor. 1947’de kurduğu aktörlük okuluyla, ilk öğrencilerinden biri olan Marlon Brando'yı üne kavuşturmayı başarıyor. 1952'de, komünizmle ilgili geçmişinden dolayı gördüğü sorgulamada, birçok sinema çalışanını ihbar ediyor. 1954’de, "On The Waterfront" ile tam 8 dalda Oscar almayı başarıyor. Kazan'ın öğrencilerinden olan James Dean, sanatçının 1955’de çektiği "East Of Eden" adlı filminde oynayarak kült bir karakter olmayı başarıyor. Zülfü Livaneli'nin 1989 tarihli Sis filminde sanatçının da küçük bir rolü bulunuyor. Hayatı boyunca üç kez evlenen Kazan, bu evliliklerden altı çocuk sahibi oluyor. Sanatçı, Eylül 2003’de, 94 yaşında, Amerika’daki evinde hayata gözlerini yumuyor. Elia le Yolculuk'un sayfalarında Elia Kazan'a ait bu ayrıntılara daha geniş bir çerçevede yer veriliyor.


1946 yılında Konya’da dünyaya gelen Zülfü Livaneli, müzisyen, gazeteci, politikacı, yazar, yönetmen gibi farklı yönleriyle biliniyor. Müzikal anlamda birçok başarıya imza atan Livaneli’nin, Maria Farantouri ve Joan Baez gibi dünyaca tanınmış sanatçılar tarafından yorumlanan besteleri bulunuyor. Albümleri ve şarkıları her zaman edebiyatla iç içe olan sanatçının, Orhan Veli’den, Nazım Hikmet’e, Yaşar Kemal’den, Bedri Rahmi Eyüboğlu’na, Sabahattin Ali’den, Ataol Behramoğlu ve Paul Eluard’a kadar birçok değerli isimin eserlerini besteleyerek, başarılı bir şekilde yorumladığı biliniyor. “Yol” filmi için yaptığı müzikler dahil olmak üzere, uluslararası festivallerde ödüller almış olan Livaneli’nin, 1999’da San Remo’da “En İyi Besteci” ödülünü aldığı, eserlerinin Londra, Moskova ve İzmir senfoni orkestralarınca icra edildiği biliniyor. 30 dile çevrilerek, birçok ülkede çok satanlar arasına girmeyi başaran kitaplarıyla, yurt içinde ve yurt dışında aldığı çok sayıda ödülü bulunuyor. Zülfü Livaneli'nin Elia le Yolculuk dışındaki kitapları Huzursuzluk, Arkadaşıma Veda, Gözüyle Kartal Avlayan Yazar Yaşar Kemal, Konstantiniyye Oteli, Kardeşimin Hikayesi, Serenad, Sanat Uzun Hayat Kısa, Leyla'nın Evi, Gorbaçov'la Devrim Üstüne Konuşmalar, Mutluluk, Bir Kedi Bir Adam Bir Ölüm, Livaneli Besteleri, Engereğin Gözündeki Kamaşma, Sosyalizm Öldü mü?, Diktatör ile Palyaço, Orta Zekalılar Cenneti, Sis, Dünya Değişirken, Geçmişten Geleceğe Türküler ve Arafat'ta Bir Çocuk isimlerini taşıyor.Basım Dili Türkçe
Boyut Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 120
Yayın Evi Karakarga Yayınları
Yayın Tarihi 2017
Yazar Zülfü Livaneli
Diğer
Yurtdışına Satış Var
Stok kodu HBV000006IE7G
 • Zülfü Livaneli 'ye sevgiden. .

  Evet yazarı çok severim ama bu sefer olmamış.. Sevemedim niyeyse bir iticilik hissettim. Okuduğum birçok kitabına saygımdan bunu da bitirdim.Ama bu sefer olmamış...Kimseye okumayın diyemem.Siz bilirsiniz zevk renk meselesi...

  - Samsun - Türkiye

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (0) Hayır (0)

 • TAVSİYE OLUNUR

  AHHHH LİVANELİ AH

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (0) Hayır (0)

 • İki Yıldız

  Livaneli kitaplarını ve kendisini çok seviyorum fakat kitap diğerleri gibi değil benim gibi iseniz alın okuyun kitaplığınizda dursun özellikle alınacak bir kitap değil

  GÖLCÜK - Kocaeli - Türkiye

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (1) Hayır (0)

 • kotu

  gercekten tek kelimeyle kötüydü. diger kitaplarindaki tadi alamadim. anlamsiz sekilde basladi ve bitti.

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (1) Hayır (0)

 • Begenmedim

  Okunmasa bir şey kaybedilmeyecek bir kitap. Hepsi burada kitap alış verişinde bir numara

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (0) Hayır (0)

 • Şaşırdım

  Her kitabını çook beğenerek okudum. Kitabı almak için Zülfü Livaneli nin yazmış olması yeterliydi benim için. Ama bu kitabı beni şaşırttı. Çok basit ve sıkıcı geldi.

  FATİH - İstanbul - Türkiye

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (1) Hayır (0)

 • cok kotu

  cok kotuuuu bir kitap karmankarışık

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (0) Hayır (0)

 • Olmasa da olur

  Ben de livanelinin daha önce okuduğum kitaplarından olsa gerek düşünmeden aldım. Ancak doprusu çok yavan sıradan ve tutuk bi kitap olarak buldum. Kitabın sonuna doğru biraz daha sürükleyici olsa da genel olarak sıkıcı bir kitap. Okumak istiyorsanız önce Elia Kazan ı araştırın derim bu şekilde belki daha anlamlı olabilir.

  - Gümüşhane - Türkiye

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (1) Hayır (0)

 • Livaneli Kitabı

  Yorumları okuyarak aldım. Belki de büyük beklentilere girdiğim için olsa gerek kitap sarmadı. zor bitti. Sıkıcıydı.

  BİGA - Çanakkale - Türkiye

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (2) Hayır (0)

 • Hepsiburada kalitesi

  Livaneli’nin bu kitabı beklentimi pek karşıladığını söyleyemeyeceğim.Kitaplığınızda olsun istiyorsanız alın ama okurken hayal kırıklığına uğratabilir.

  -

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (1) Hayır (0)

 • Tüm yorumları gör (22)
Kapat Ürün Yorum Kriterlerimiz

Ürünle ilgili görüşlerinizi paylaştığınız için müşterilerimiz adına teşekkür ederiz.

Hepsiburada’da yer alan ürün yorumları, müşterilerimizin satın aldıkları veya kullandıkları ürünlere dair değerlendirmelerini içerir.

Ürün veya markayla ilgili bilgi veren, ürüne ve kullanımına dair artı ya da eksi özellikleri yazan, tedarik ve teslimat sürecini değerlendiren yorumlar onaylanarak ürün sayfasında yer alır.

Hakaret, argo veya alaycı tavır içeren, fiyat bilgisi verilen, soru sorulan, link verilen, karşılaştırma yapılan, 1-2 kelime olup yeterli bilgi içermeyen yorumlar onaylanamamaktadır.

Bu kriterlere göre incelenen yorumlar, kısa bir değerlendirme sürecinden geçer, uygunsa onaylanarak ilgili ürün sayfasında yer alır. Değerlendirme süresi, yorumların geliş sıralamasına göre değişkenlik gösterebilir.

İncelediğiniz bu ürünü,
alışveriş kredisi ile satın almak için detayları inceleyin;
Alışveriş Kredisi Detayları
Alışveriş Kredisi Nedir?
Sepetinizdeki ürünleri istediğiniz vade seçeneği ile almak artık çok kolay!

Sepet tutarınız kadar Alışveriş Kredisi’nden 48 aya varan vade seçenekleri ile yararlanın. İhtiyaç krediniz anında onaylanır, size sadece alışverişinizi tamamlamak kalır.
Nasıl Kullanırım?
1
Alışveriş kredisi kullanmak istediğiniz bankayı seçin
Ödeme adımında Alışveriş Kredisi ile ödemeyi seçin. Müşterisi olduğunuz bankaya Hepsiburada üzerinden giriş yaparak krediyle ödeme sürecini başlatın.
2
İstediğiniz vade ile başvurunuzu tamamlayın
Bankanıza güvenli bir şekilde giriş yaptıktan sonra bilgilerinizi kontrol edin ve size uygun vade seçeneği ile başvurunuzu tamamlayın.
3
Krediniz anında onaylansın, siparişiniz ayağınıza gelsin
Sepet tutarınız kadar ihtiyaç kredisi anında onaylansın. Size sadece alışverişinizi tamamlamak kalsın.
Örnek Alışveriş Kredisi Tabloları
Vade Taksit Tutarı Toplam Tutar
tüm vade seçeneklerini görüntüle
Taksitli Satış Detayları

Ürüne Özel Taksit Fırsatları

Taksit Tutarı Toplam Tutar

Önemli Not

Fiyat Satıcı Kampanya Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
--
tarihinde stoklarda olacaktır.
--
BAŞA DÖN