ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
Ötüken Neşriyat
Fatih Harbiye - Peyami Safa

Fatih Harbiye - Peyami Safa

Ötüken Neşriyat
%25 indirim 15,00 TL 11,25 TL
( / adet)
%
  • (Kargo Bedava)
  • (Kargo Bedava)
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/1501764
Fatih Harbiye - Peyami Safa

Peyami Safa tarafından yazılan Fatih Harbiye kitabının ilk baskısı 1931 yılında okuyucuyla buluştu. Tanzimat ve Cumhuriyet Dönemi’nin etkisiyle gerçekleşen Doğu - Batı ayrışmasının işlendiği kitap, geniş bir okuyucu kitlesine sahip. Ötüken Neşriyat bünyesinde basılan Fatih Harbiye romanı, 1990 ve 2013 yılında olmak üzere iki kez televizyon dizisi olarak uyarlanmıştır.

Doğu ve Batı Kültürünün Çatışması: Fatih Harbiye

Konservatuvarın (dönemdeki adıyla Dârülelhan) Alaturka bölümünde ud eğitimi alan Neriman, İstanbul’un Fatih semtinde yaşamaktadır. Doğu kültürüne mensup olmakla gurur duyan babasıyla yaşayan Neriman, okuduğu okulun kemençe bölümünde tanıştığı Şinasi Bey ile yedi yıldır nişanlıdır. Yaşadıkları mahalle, bu uzun süren nişanlılık sürecine karşı tavır almış ve Şinasi ile Neriman’ın bir an önce evlenmesini beklemektedir. Fakat Neriman’ın okulda tanıştığı Macit, her geçen gün Neriman’ı daha fazla etkilemeye başlar.

Macit ile zaman geçiren Neriman, Harbiye’de vuku bulan Batılı hayat tarzının etkisinde kalıp, ailesine ve Fatih semtine yabancılaşmaya başlar. Zamanla babasına, yaşadığı semte ve dolayısıyla da Doğu kültürüne karşı giderek artan bir nefret besler. Romanda tramvay yoluyla birbirine bağlanan ancak asla birbiriyle yakınlığı olmayan Fatih - Harbiye semtleri üzerinden, Türkiye’nin içinde bulunduğu kültür çatışması merceğe alınır. Türk edebiyatının usta kalemlerinden olan Peyami Safa’nın yazdığı Fatih Harbiye, Türkiye’de yaşanan çağdaşlaşma sancılarının insanlara, eşyalara, kurumlara ve mekânlara nasıl yansıdığını dokunaklı bir dille anlatır.

Peyami Safa Hakkında

Peyami Safa, 1899 yılında İstanbul’da doğdu. Tasvîr-i Efkâr, Cumhuriyet, Milliyet, Tercüman, Son Havadis gazetelerinde yazmaya başlar, çeşitleri öyküleri yayımlanır. Edebiyat dünyasında kendi kendini eğitmesiyle tanınır ve hayatını uzun yıllar boyunca sadece yazarak kazanır. Edebi değeri olmayan romanları ‘’Server Bedi’’ takma ismiyle yayımlamıştır. Kariyerinin ilk yıllarında Cingöz Recai polisiye serisiyle ünlenir. Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Fatih Harbiye, Bir Tereddüdün Romanı, Matmazel Noraliya'nın Koltuğu ve Biz İnsanlar, yazarın edebi açıdan öne çıkan romanlarıdır.


Birbirinden giderek kopmaya ve birbirini reddetmeye başlayan iki hayat tarzı arasında yaşanan çatışma ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Tramvay yoluyla birbirine bağlanan ama birbiriyle bağdaşması mümkün olmayan iki semt: Fatih ve Harbiye. Bir genç kızın bu ikisi arasındaki gelgitleri, madde ile mana, albeni ile muhteva, göz ile kalp arasındaki çırpınışlarının hikâyesidir.Basım Dili Türkçe, Türkçe, Türkçe
Boyut Normal Boy
Yazar Peyami Safa
Diğer
Garanti Süresi (Ay) 1
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu KKDOTKEN70232
Bu ürün hakkında soru bulunmuyor.
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Bu Kategorideki En Çok Satan Ürünleri Karşılaştır
Fatih Harbiye - Peyami Safa
Tutunamayanlar - Oğuz Atay
Şimdiki Çocuklar Harika - Aziz Nesin
Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca - Yaşar Kemal
%25
15,00 TL 11,25 TL
%23
60,00 TL 46,00 TL
%27
33,00 TL 24,00 TL
%7
30,00 TL 27,77 TL
Ekstra %5 indirimli fiyat
26,38 TL
Satıcı
Hepsiburada
gültek 10
Hepsiburada
Seyir Kitap 9,9
Değerlendirmeler
(169)
(402)
(255)
(96)
Basım Dili Türkçe Türkçe - Türkçe
Yazar Peyami Safa Oğuz Atay Aziz Nesin Yaşar Kemal
Başa dön