25 Haziran 1903’te Hindistan’da doğan George Orwell’ın gerçek adı Eric Arthur Blair’dir. Kız kardeşi doğduktan sonra annesi ile İngiltere’ye döner. Babası Hindistan’da kaldığı için babası ile bağı zayıftır. Zaman zaman Hindistan’da babasını ziyaret eder; ancak onu muhafazakar olarak tanımlar. Eğitim hayatının ardından 1922’de Hindistan İmparatorluk Polis Teşkilatı’nda göreve başlar. 15 yılın sonunda istifa edip yazar olmak için İngiltere’ye gider. İlk kitabı Paris ve Londra’da "Beş Parasız", 1933’te yayımlanmıştır. Kitapta modern insanın görmezden geldiği bir dünyanın hikayesi anlatılır. İşsizlik, parasızlık, açlık gibi konular Paris ve Londra’nın zor şartları altındaki yazarın hayatından bir kesit sunar.

"Hayvan Çiftliği", George Orwell’ın kariyeri açısından en önemli kitaplarından biridir. Ona sağladığı ün ve paradan sonra "1984" ile daha büyük bir başarı yakalamıştır; ancak hastalığı ilerlediği için o günlerin tadını çıkaramamıştır. Yazar tüberküloz hastalığı sebebi ile 1950’de vefat etmiştir. Hayvan Çiftliği ve 1984 romanları distopik türde yazılmış kitaplardır. Anti-ütopik bir toplumun anlatıldığı romanlarda baskıcı yönetim biçimlerinin ortaya çıkardığı sonuçlar anlatılır. Hayvan Çiftliği’nde Sovyetler Birliği’ni ve diğer totoliter rejimleri eleştirir. 1984’ü yazarken ise ilk distopik roman örneği olan Yevgeni Zamyatin’in “Biz” adlı kitabından esinlenmiştir. Yazarın bu kitapları en iyi distopik romanlar arasında yer alır. Türe ilgi duyanların mutlaka okuması, kitaplığında yer vermesi gereken kitaplardandır.

Yazarın diğer bir kitabı "Katalonya’ya Selam", yazarın milis günlerini anlattığı hikayesi olarak birinci elden tanıklığa dayanır. İspanya İç Savaşı’na dair birçok detay kitabın konusunu oluşturur. İspanya’daki toplumsal devrimi, cumhuriyetçiler cephesinde anarşistler ile komünistler arasındaki çatışmaları gerçekçi bir biçimde anlatır. Taşradaki kilise papazının kızı olan Dorothy Hare üzerinden anlatılan hikayesi ile "Papazın Kızı" inanç, ahlak, para, yoksulluk gibi konuların sorgulandığı kitaplardan biridir. Dorothy’nin bir gecede değişen hayatı üzerinden 1930’ların İngiltere’si de detaylı şekilde anlatılır. Yazarın deneysel tarzda yazdığı bir kitap olarak kabul edilir ve yazarın takipçilerinin kaçırmaması gereken kitaplar arasında yer alır.

"Burma Günleri", ilk kez 1934’de Amerika’da yayınlanır. Kitap ya da yazar hakkında dava açılmadığı görülünce ertesi yıl İngiltere’de basılır. Burma’daki İngiliz sömürgeciliğine karşı yazarın bakış açısının görüleceği romanda, İngilizlerin bu sömürgedeki yaşamları konu edinilir. Yazarın en başarılı romanları arasında sayılır. Kitaplar ve Sigaralar, kitaba verilen paranın yakınılacak kadar fazla olup olmadığını sorgular. Yazar bu sorgudan yola çıkarak elindeki kitapların envanterini çıkarır ve sigaraya harcanan para ile kıyaslar. Kitapta sansür, eleştirmenlik, sahaflık ve edebiyat gibi konulara değinir ve bu kitapta diğer bazı kitaplar gibi kendi yaşamından izler taşır. Wigen İskelesi Yolu’nda ise İngiltere’deki işçi sınıfının yaşamına bakış yer alır. Sosyal adaletsizlik, çalışma koşulları, işsizlik, açlık ve sefalet gibi konular bu kez işçilerin dünyasından aktarılır.

"Neden Yazıyorum", George Orwell kitapları arasında farklı bir yere sahiptir. Yazarın, yazarlık deneyimlerini aktardığı, yazma işi ile uğraşanlara tavsiyeler verdiği bir kitaptır. Dali’den "Kurbağasına Bazı Düşünceler" ise, yazarın edebi ve siyasi düşüncelerini aktardığı yazıların toplamından oluşur. Anlatımı, kurgusu ve uslubu ile yazar, kitaplarında sürükleyici bir dil kullanır. Seçtiği konular, kurgusunu oluşturma biçimi ve entelektüel birikimi ile okuyucularını yazınsal bir keşfe sürükler. Her kitabında farklı bir serüvene atılmanızı sağlar. Kitaplarında yarattığı dünya, birçok açıdan farklıdır. İnsana farklı kapılar açar ve her kapıda farklı bir dünya sunar. Orwell’ın dünyasına girmek, karakterleri yardımı ile onun zekasının kıvrımlarında gezinebilmek her eserinde mümkündür. Yazarın kitapları, her kitapseverin kitaplığında bulunması gereken özelliklere sahiptir.

George Orwell

49 ürün var
  1. Yazar
  2. Fiyat Aralığı
    -
  3. Fırsat Ürünleri
  4. Ürün Puanı
  5. Basım Dili
  6. Boyut
  7. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60000224/80295174/80295209
BAŞA DÖN