Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Gerçek İle Kurmaca Arasında Torosyan’ın Acayip Hikayesi - Y. Hakan Erdem

Doğan Kitap
99,49 TL
( / adet)
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (3)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

99,99 TL
135,00 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/1501702/1501750
Gerçek İle Kurmaca Arasında Torosyan’ın Acayip Hikayesi - Y. Hakan Erdem

Hayatıyla tartışma yaratan SarkisTorosyan’a yeni bir bakış açısı


I. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı ordusunda topçu yüzbaşısı olarak görev yaptığını söyleyen Sarkis Torosyan, 1947’de “hatıralarını” yayımladı. Bu metnin ne kadarı gerçek, ne kadarı kurmacaydı?

Başka bir deyişle, bir “anı-roman” niteliği gösteren bu metni biz, hangi niteliğini öne çıkararak okumalıyız?

Y. Hakan Erdem, bu soruya cevap ararken, Torosyan’ın metninde tarih bilgisiyle sınanabilen somut verileri inceledi ve metnin sürekli sorun ürettiği sonucuna ulaştı.

“Yazar Torosyan” ile ilgili düşüncelerini okuyucuyla paylaşan
Erdem, bununla yetinmeyerek Sarkis Torosyan’ın gerçek yaşamda bıraktığı izlerin peşine düştü ve “İnsan Torosyan”ı da mümkün olduğunca tanımaya çalıştı.

Torosyan, gerçekten de Osmanlı ordusunda bulunmuş muydu? Dediği gibi Mekteb-i Harbiye mezunu muydu? Torosyan’ın Acayip Hikâyesi’nde bu araştırmanın çarpıcı sonuçlarını okuyacaksınız…
Yaz sonunda, Osmanlı ordusunda Yüzbaşı rütbesiyle görev yapan Sarkis Torosyan’ın ‘Çanakkale’den Filistin Cephesi’ne’ adıyla anıları yayımlanmıştı. Kitap, Osmanlı ordusu bünyesindeki Ermeni vatandaşlara dair önemli bir kaynak olarak ele alınmıştı. Ama sonrasında birtakım tartışmalar geldi peşi sıra. Kısa sürede birbirine tamamen zıt iddialar öne sürüldü. Torosyan’ın 1947 yılında Amerika’da yayımlanan kitabının orijinal adı, ‘Türkiye ve Müttefiklerinin Beş Cephesinin Gerçek Bir Hikâyesi ve Bir Harem Romansı’ idi. Yani biraz sıradışı bir içeriğe işaret veren bir hatıra kitabıydı bu. Hakan Erdem yaz sonunda cereyan eden bu tartışmalar üzerine, Torosyan üzerine uzun bir inceleme yapmaya oturmuş. Bunun üzerine Yüzbaşı Sarkis Torosyan’ın ‘gerçek ile kurmaca arasında’ hikâyesini incelemiş kitabında. Bunun neticesinde, Asker Torosyan, Yazar Torosyan ve İnsan Torosyan’ın ayrıntılı bir portresi çıkmış ortaya. Kitaba ‘Torosyan’ın Acayip Hikâyesi’ demesinin sebebi ise yer yer gerçeği yansıtmaktan uzak olması. Veya tüm araştırmalara rağmen Torosyan’ın iddia ettiği olaylara dair herhangi bir kayıt bulunmaması. Hakan Erdem, Torosyan’ı suçlamadan ama kendi itirazlarını da çekinmeden sunarak oluşturuyor kitabını. Hem tarihçi hem romancı kimliğini bir araya getirerek sıradışı bir tarih metnine imza atıyor. Torosyan’ın yazdıklarını derinlemesine inceleyerek çarpıcı gerçekleri açıklıyor.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf
Boyut Normal Boy
Yazar Y. Hakan Erdem
Basım Dili Türkçe
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu KDOGAN11954
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön