ÜST

2023 Wellness Trendleri 

2023’te sağlık ve Wellness trendleri hakkında çok ve sıkça yenilikçi tarifler takip etmektesiniz, sağlıklı yaşam tarzının önemi arttırmaya devam edecek ve sizler daha sağlıklı beslenme daha fazla egzersiz ve daha iyi uyku alma gibi alışkanlıklar edinmeye başlayacaksınız, doğal ürünler ve doğal ürünlerin kullanımını arttıracak  ve rutininize doğal ürünleri tercih etme alışkanlığı kazandırmaya başlayacaksınız. 

Mental sağlık konusunda da farkındalığınızı arttıracak  ve çevrenize daha fazla zaman ayırarak kendinizi daha iyi hissetmeye başlayacaksınız, yaşamın birçok aşamasında bu tarz sağlıklı beslenme çeşitleri hep zor ve yapılması zaman alan alışkanlıklar olarak görülmüştür, alışveriş sepetinizi değiştirmekten başlamalısınız bu yaşam stiline, çünkü sağlıklı beslenmenin en önemli yolu markette başlıyor. Sağlıklı yaşama adım attığınızda  teknolojik gelişmeleri, sağlık ve sosyal çevre alanlarınızı daha sık  kullanılmaya gereksinim duyacaksınız, çünkü bunu pratik hale getirmek için bulunduğunuz her ortama  uygun elektronik olan veya olmayan  yaratıcı ve kolay erişilebilen ekipmanlar edinmek isteyebilirsiniz, (mesela küçük pilli bir blender) bunların kullanımını arttırmış olacaksınız ve bu sizlere kendinizi sevmeyi ve değer vermeyi katacağı için hep devamlılığını sağlamak isteyeceksiniz. 

Wellness Trendleri Nelerdir ve Nasıl Yapılır? 

Sizlerin fiziksel, duygusal, sosyal ve ruhsal sağlığınızın  korunması ve geliştirilmesi için uygulanan araştırmaların genel adıdır wellness, günlük yaşantımız da maruz kaldığımız radyasyon, kapalı ortamda çalışmanın dezavantajı olan az miktarda tüketilen oksijen ve temiz hava ihtiyacımızı sıklıkla gideremiyoruz, bu durumları sıklıkla yaşayan  bireyler olarak fark edeceksiniz ki wellness yaşam biçimi  yaşam kalitenizi arttıracak ve sizlere  kendinizi  daha  iyi hissetmeniz ve sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlamak adına bu konuda çeşitli stratejileri kullanmanız gerektiğini bu yaşam biçimini alışkanlık edindikçe seveceksiniz. 

Ayurvedik Beslenme Nedir, Nasıl Olur? 

Ayurvedik beslenmenin sizler için en önemli kısmı, sağlıklı yaşam biçimi ve hastalıklara ilaçsız bitkisel yollarla alternatif çözümler bulmanızı sağlayacaktır, çünkü bitkilerin iyileştirici tarafını keşfedeceksiniz. Ayurvedik beslenme şeklinde beden ve zihin bütün olarak ele alınmaktadır. Yani, bedeninizde dinç ve dinlenmişlik enerjisini hissettiğiniz de vücudunuz için ne kadar  pozitif etkisi olduğunu göreceksiniz, saçlarınız da cildiniz de ve yaşantınızın bir çok yerinde, bilinçli bir şekilde bu beslenme şeklini uyguladığınızda vücudunuzun düzenli dengede kaldığını göreceksiniz, ayurvedik diyet, uzunca yıllardan bu yana  var olan bir beslenme düzenidir, ancak kendi mutfaklarımız da çok alışkanlık haline getirmediğimiz için yaygın hale gelmemiştir. Ayurvedik beslenme tüketiminin, sağlığı iyileştirdiği  ve vücudunuzdaki farklı enerji türlerini dengelemeye yardımcı olduğu bilinmektedir, aynı zamanda popülerdir. Bu zamana kadar bilinen ve uygulanan çok sayıda diğer diyet çeşitlerinden  farklı olan ayurveda diyeti, sizler için  vücut sağlığınızı ön plana alarak, vücudun dengede kalmasına önem veren içeriklere sahiptir. Hangi besinleri tüketmemiz ve hangi besinleri tüketmemeniz gerektiği konusunda sizlere besin değeri içerikli öneriler sunar. 

Kereviz Suyunu Kaynatıp İçmenin Şekline Faydaları

Sindirim sisteminiz için çok önemli yeri olan kereviz suyunun özellikle sabahları aç karnına içilmesi etkisini daha hızlı aktif hale getirmesine fayda sağlayacaktır.  Vücudunuzun metabolizmanızın yeni bir beslenme şekline alışması için 7 ile 21 gün arasında bu düzeni aktif tutmanız gerekmektedir. Doğru sonucu bu süreye kadar tekrarladığınızda alacaksınız. 

Hamilelikte Ayurvedik Beslenmeye Devam Edilir Mi?

Hamileliğin her  türlü noktasında ilk 3 ay çok önemlidir. Ayurvedik beslenme ve hafif sporlar, aktif yürüyüşler yapmanız hem sizin hem de bebeğinizin daha  sağlıklı olmanızı sağlayacaktır, hamilelik döneminizde bebeğinizin vücudunuzda salgıladığı hormonal değişimler sıkça  görüldüğü için  fiziksel açıdan bu süreci sağlıklı tamamlamak gerekir. Sağlıklı bir hamilelik geçirmek başından sonuna kadar bir annenin bebeği ve kendisi için en hassas olduğu dönemde olmasına rağmen en çok dikkat etmek istediği süreçtir. Anne bebek arasında bağ oluşur, anne o vücuda bebek ise gelişime hazırlanır bu yüzden çevresel olumsuz yaşanabilecek tüm negatif faktörlerden uzak durmanız  oldukça önemlidir.

Hamilelikte  yapılan yanlış beslenme alışkanlıkları da kazanmamaya özen göstermelisiniz. Aşermek canınızın her istediği saatte her besini tüketmemek gereklidir, fazladan kilo artışı hem bebeği hem de sizi doğuma yaklaştığınız süreçte ve hamilelik sürecinde sizi zor durumlara sokabilir, tabiki kokuya, tatlara karşı da çok hassas dönemden geçtiğiniz için her şeyi tadına bakma isteğinizin önüne geçmeniz bir hayli  zor olabilir ama  kararında ve tadımlık tüketmenizin bunu alışkanlık edinmenizin faydalı olacağını söyleyebiliriz. 

Yağ Çekme Nedir? 

Yağ çekme  işleminin kökeni 3000 yıl öncesine, Ayurvedik tıbbına dayanıyor. Yakın zamanda çok yaygınlaşan  yağ çekme, oldukça merak edilen konulardan biri haline geldi, astımdan, eklem hastalıklarına, diş sağlığından, bağışıklık sistemine kadar faydaları olduğu söylenen bu yöntemin sonuçları üzerine yapılan araştırmalar henüz ortaya kesin sonuçlar koymuş değil.

Ağızda Yağ Çekme Nasıl Uygulanır?

  • Doğal içerikli ve içinde asit olmayan dil ve damağınızda zarar vermeyecek içerikli yağlar tercih etmelisiniz
  • Yağ çevirme işlemini ağzınızda uyguladıktan sonra kesinlikle yağı yutmamalısınız. 
  • Bu işlem bir diş temizliği ya da fırçalaması yerine geçmemektedir, bununla birlikte diş temizliğinde, diş ipi kullanımınıza ayrıca önem göstermelisiniz.
  • Ağız içi yara aft durumlarında ağrı ve acı şikayetlerinizi  azaltacaktır, çünkü doğal yağların antibakteriyel özelliği vardır.
  • Bitkisel yağlar yağ çekme işlemi dışında tüketilmesinde sorun olmayan tüm yağları mutfağımız da yemeklerimizde de kullanabilirsiniz.
  • Mutfağınızdan eksik etmediğimiz zeytinyağı bu konuda çok önemli rol oynar, neredeyse her yemeğimizde kullandığımız zeytin yağına ek olarak Hindistan cevizi yağı mutfakta önemli bir yer almaya başlamıştır. Avakado yağı, fındık yağı, susam yağı gibi birçok yağın faydası olduğu biliniyor.
  • Özellikle Hindistan cevizi yağının faydaları saymakla bitmiyor, yıpranan saçlarınıza uyguladığınızda  saçlardaki onarımı ve hızlı bir şekilde yumuşatma etkisini belirgin şekilde görebilirsiniz ayrıca  çatlak oluşumuna karşı vücudumuza da faydası oldukça başarılıdır, kuru cildiniz varsa eğer çok etkili ve doğal nemlendirici olarak kullanabilirsiniz.

Ayurvedik Yaşamda Dil Temizliği

Hindistan cevizi yağıyla yapılan bu temizleme işlemini, ya da farklı yağlar da tercih edebilirsiniz yağ çekmeye uygun ve damak tadınıza uygun olan yağları tercih edebilirsiniz. Sabahları uyanır uyanmaz uygulamalısınız. En az 15 dakika bekledikten sonra yağı tükürüyorsunuz, yağı yutmamaya özen göstermeliyiz, ve ağzımızda yağ çekme işlemi uyguladıktan sonra temizleyici ile dilinizi arkadan öne doğru doğru şekilde temizleyiniz, 8-10 defa bu işlemi tekrar ettikten  sonra dişlerinizi  fırçalayınız ve günlük temizlik rutininizi tamamlayanız, diş ipi kullanımı ve ağız gargarası gibi. 

Nefes Tekniği 

Sağlıklı yaşam biçiminde olmazsa olmaz olan kendimizi rahatlatacak doğru oksijen salgılamamıza neden olacak en önemli nokta nefes alıp verme tekniğidir. Vücudumuzu rahatlatma etkisi oldukça yüksektir. Günümüzün yoğun koşturma temposuna kapılarak çoğu zaman nefes nefese kalarak birçok şeye yetişme çabasından olduğunuzu biliyoruz,  okul, ev, iş, toplantı, evde sizleri bekleyen işlerin listesi ayrı, dışarıda bekleyen iş listeniz yapılacaklarınız ayrıca yoğundur ama bu koşuşturma da nefes almayı unutmamalıyız doğru nefes alıp vermek ve günün temposunu doğru yönetmenize de fayda   sağlayacaktır. Günlük yürüyüş yaparken bile nefesinizi burnunuzdan almaya ve ağzınızdan vermeye önemle dikkat gösterdiğiniz durumda, geceleri uyurken bile uyku kalitesinin arttığını göreceksiniz, spor yaparken de doğru salgılanan nefes alış verişi sporu daha aktif hale getiriyor ve daha fazla kalori yakmanıza olanak sağlıyor.