ÜST

2023 Yılında Hangi Saç Kesim Şekli Trend Oldu? 2023 Saç Kesim Trendleri 

En tarz saç kesimi, kişinin yüzüne en güzel yakışan ve kişinin o saç kesimini taşıyabildiği, saç kesimidir. Saç kesimi kuaförler için deneyim ve eğitim gerektiren bir durum olduğu için, saç kesimi makas sallamakla, bu işi iyi biliyorum demekle yapılacak bir meslek değildir. Bu durumun geri dönüşü yoktur, saç kesilince bir defa tekrar yerine gelmez ve sizin önünüze oturup saçını emanet eden kişiler size güvendikleri için sizi tercih etmişlerdir. Fazla kısalmış olan saçların eski haline gelmesi aylar hatta yıllar bile sürebilir. Durum böyle olunca kuaförlerin müşteri kaybetmesine ve müşteriler tarafından güven kaybına sebebiyet verir. Bu sebeple bu işe nereden başlamamız gerektiği hakkında iyi bir eğitim ve deneyim kazanmamız da şarttır. Öncelikle işi iyi bilip sonrasında sahalarda kendimizi göstermeliyiz. Saç kesiminde yüz şeklinden ziyade, kafa yapısı ve kafanın açılarını da bilmek çok önemlidir. Bildiğimiz tek bir saç modelini her Farklı kişiye birden uygulamak doğru değildir. Çünkü bana yakışan bir başkasına yakışmaz veya başkasına yakışan bana yakışmaz. Saç kesimini en iyi bilmek, saçın uzayış yönünü ve çıkış yönünü bilmekten geçer. Saçların uzun süre kalıcılığını ancak bu durumla yapabiliriz. Yaptığımız saç kesimden ziyade, uygulama yaptığımız makaslarda çok önemlidir ancak makas kullanmayı iyi bilmek gerekir. İyi yaptığımız bir kesim üç veya altı hafta kalırken, uzun saçlı modellerde ise altı veya on hafta kalıcı olabiliyor. Bu bahsettiğimiz süreç, müşterinin güvenini kazanmak için aslında çok önemlidir. Kişiler arasında, kuaförlere karşı en sık rastlanan sıkıntılardan bir tanesi, saçı istenilen boydan daha kısa kesmeleri ve saçı gereksiz yere incittiği durumdur. Simetri olmadan kesilen saçlarda uyumsuz bir görünüm elde edilmiş olur. Öncelikle saç kesimine başlamadan önce saç yıkanmalıdır çünkü saç ıslak olduğu zaman ve temizken istediğimiz şekli vermek daha kolay olacaktır. Sonrasında herhangi kimyasal bir şekillendirici kullanmadan, sadece fön makinesiyle kurutmak saça iyi bir şekil verecektir. Her yüze yakışan farklı farklı saç kesim şekilleri vardır. Bu saç şekilleri, her sene saç kesim trendleri olarak farklı ritüellerde yer alır. Bu zamana kadar trend olan saç kesim modelleri arasından küt, shag saç modeli, 90’lar saç kesimi, wolf cut saç modeli, bob saç kesim modeli, uzun bob saç kesimi, perde kahkül, pixie saç modeli, katlı saç kesimi, kahküllü saç kesimi, düz saç kesimi olarak farklı farklı saç kesim modelleri ile her sene trend olan modeller olmuştur. 2023 senesi için trend olan saç kesimi modelleri nelerdir?

2023 Yılında Hangi Saç Kesim Şekli Trend Oldu? 

2023 yılında ki saç kesim modelleri herkes için merak konusu olmuştur. Her sene yeni yıl yaklaşırken en çok merak edilen konulardan bir tanesi de bu senenin saç kesim trendleri olmuştur. Bakımına önem veren kadınlar için, 2023 yılında da saçlarına farklı bir tarzda hava katmak isteyenler bu senenin saç kesim modellerini heyecanla beklemektedir. Kahküller, lob kesimler, shag kesimler ve daha fazlası ile yüz hatlarına en çok yakışan saç kesimini tercih edeceklerdir. Tercihiniz hangi saç kesiminden olursa olsun, yüzünüze yakışan model sizin için en tarz modeldir. En sık rastlanan durumlardan bir tanesi de kahkül modelinin bir görünüp bir kaybolmasıdır. Genellikle daha çok düz saçlar için tercih edilen kahküller bu sene yerini perde kesim kahküllere bırakmıştır. Kahkül modelinin lob kesim saç modelleri ile birlikte kullanıldığını söyleyebiliriz. Omuz hizasında kesilen lob saç kesimlerinden faydalanarak, kadınlar arasında da daha tarz ve bakımlı bir görünüm elde edebilirsiniz. 2023 yılının en trend seçilen modellerini hem yaz aylarında hem de kış aylarında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Saç kesimi, cesur olanların ilgi alanıdır. Çünkü 2023 yılı olarak bu sene kısa saç moda olmuştur. Tabiki kısa saç kesimlerinin yanında uzun saç kesimleri de vardır. 2023 yılında tarzına tarz katmak isteyenler bob, pixie, sahg, lob gibi modeller bu yıl en trend kesimler arasında seçilmiştir. Bun saç kesimlerinden kısaca bahsetmek gerekirse;

Pixie Saç Kesimi

Kadınlar arasında çok kullanışlı olmasıyla, gün içinde kolayca şekil almasıyla beraber kısa saç modellerini sevmeyen yoktur. Pixie saç kesimi, 2023 yılının en trend kısa saç modeli olan ve diğer modellerle rekabet gören bir kesimdir. 2023 yılında saç kesimleri arasına en çok damga vuran bu modelin çok hareketli, havalı, canlı ve genç görünüm verdiğini söylemeden geçemeyiz. Pixie saç kesim modeli kendi içinde asimetrik, yanları kısa, kıvırcık, kısa kahküllü olan modellerdir. 

Bob Saç Kesimi

İnce saç teline sahip olan kadınların en çok şikayet ettiği durumlardan bir tanesi budur. Trend bir saç kesimi olan, önden arkaya doğru kısalan bu model, hayatınızı renklendirecek ve süsleyecektir. Yüz hatları ters ve üçgen olan kadınlara en çok yakışan bu kesiminin, yüzü daha yuvarlak ve daha orantılı bir şekilde göstereceğini belirtebiliriz. 

Mixie Saç Kesimi

Kısa kesimden sonra dağınık bir saç modeline sahip olan ve 2023 yılının en trend kesimleri arasında olan modellerden bir tanesidir. Pixie saç kesiminden sonra oluşan bu kesimi her ne kadar yaz aylarında görmüşsek bile, bu modelin her sene devam ettiğini gördüğümüzü söyleyebiliriz. Bu model en çok kıvırcık saç yapısına sahip kadınlara, en çok yakıştığını belirtebilirim. Bukle belirginleştiren saç spreyleri sayesinde bu model saç kesimin daha belirgin olmasını sağlayabilirsiniz. 

Shag Saç Kesimi

70li ve 80li yıllardan gelmiş gibi görünmek isteyen kadınlar için en doğru saç kesim modelidir. 2023 yılının en trend modelleri arasında olan bu saç kesimi, tarzına yenilik katmak isteyen kadınlar için doğru bir tercih diyebiliriz. Saçlarınızda salaş bir görüntü istiyorsanız eğer ve hergün saçınıza şekil vermekten üşeniyor iseniz bu model tam da size göre diyebiliriz. Kat verilmiş ve kahkül kesilmiş olarak da bilinen bu saç kesimi, bu ince dokunuşların en büyük artısı da diyebiliriz. Tabiki şekil alması da bi o kadar kolaydır. Saç diplerinize en uygun gelen saç kremlerini seçerek, hoş bir görünüm elde edebilirsiniz. 

Lob Saç Kesimi

Bu saç modeli kesiminin 2023 yılında en çok ünlüler arasında olduğunu söylemeden geçmeyeyim. Hoş bir saç modelini öne çıkarmak için oval, üçgen, kare ve uzun gibi birden çok yüz hatları ile çok güzel bir uyum sağlayabilirsiniz.

Perde Perçem Saç Kesimi

1970 yıllarından beri kullanılan ve 2023 yılına da damga vuran bu model, her sene popülerliğini gösterecek bir tarzdadır. Kadınların saçına ayrı bir boyut katan, yüz hatlarını daha çok belirginleştiren ve saçımın daha hacimli olmasını sağlayan bir model arıyorsanız perde modelle tanışabilirsiniz. Perçem kesimlerinin güzelliğini daha da arttırmak için elbette ki şekillendirmekten geçiyor. Saç şekillendirici spreyler kullanarak 1 dk içerisinde istediğiniz bir görünüme sahip olabilirsiniz.