ÜST
90'lı

90’lı yıllara damgasını vuran 8 şarkı ve şarkıcı

Biraz nostalji yapalım ve 90’lı yıllara damgasını vuran şarkı ve şarkıcıları hatırlayalım. Türkçe pop müziğinin altın çağını yaşadığı, günümüzde kült haline gelen müzisyenlerin en verimli eserlerini ortaya koyduğu 90’lı yılları mercek altına alıyoruz.

1.Tarkan – Kıl Oldum abi

90'lı

90’lı yıllara damga vuran Kıl Oldum ya da Kıl Oldum Abi, Tarkan’ın 1992 çıkışlı Yine Sensiz adlı profesyonel albümünde yer alıyordu.  Bu şarkı aynı zamanda Tarkan’ın ilk çıkış şarkısı. Sözleri Alpay Aydın tarafından yazılan, bestesi Tarkan’a ait parça İstanbul Plak tarafından yayınlandı. Şarkı, farklı sözleri ve bestesi kadar kırmızı fona sahip klibi ve Tarkan’ın dansıyla da uzun süre akıllardan silinmeyecek.

2.Burak Kut – Benimle Oynama

Burak Kut, Hakan Peker ile tanışmasının ardından onun desteği ile çıkardığı ilk albümü Benimle Oynama/Çılgınsın ile 1994 yılında Türkiye’de verilen müzik ödüllerinin hemen hemen hepsini toplamış, aynı zamanda MTV Local Hero ödülünü kazanmıştı. ‘Bebeto’ lakaplı şarkıcı sonrasında Notre Dame’ın Kamburu’nu seslendirmek gibi dünya çapında birçok başarılı işe imza atmasına rağmen her zaman Benimle Oynama ile anılmaya devam edecek gibi görünüyor.

3.Yonca Evcimik – 8.15 Vapuru

Yonca Evcimik’i pop dünyasına kazandıran, 1994’de yayınlanan 8.15 Vapuru ya da nam-ı diğer Okai yamaşita kombamba, renkli ve eğlenceli klibi ile unutulmayanlar arasına girdi bile. Daha öncesinde dansçı olan Evcimik’in klipteki dans hareketleri o yıllarda birçok çocuk müsamerelerinin de vazgeçilmezi olmuştu. 8.15 Vapuru 2019 yılında Ayşegül Çiçekoğlu’nun aynı adla kaleme aldığı aşk romanına da ilham vermişti.

4.Levent Yüksel – Onursuz Olmasın Aşk

Onursuz Olmasın Aşk’ın yer aldığı Levent Yüksel’in 1993 yılında çıkardığı Med-Cezir albümü birçok müzik otoritesi tarafından gelmiş geçmiş en iyi pop müzik albümlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Sözleri Sezen Aksu’ya, müziği Uzay Heparı/Sezen Aksu ikilisine ait olan Onursuz Olmasın Aşk, Levent Yüksel’in muhteşem yorumuyla yayınlandığı dönemde özellikle Onur isminde sevgilisi olan genç kızların kalbinde taht kurmuştu.

Şarkı o kadar sevildi ki aynı parçayı Sezen Aksu 1994 yılında çıkardığı Düş Bahçeleri albümde, Kenan Doğulu ise 2008 yılında çıkardığı Uzay Heparı Sonsuza adlı albümde seslendirdi.

5.Sertap Erener – Sevdam Ağlıyor

Söz ve müziği Sezen Aksu’ya, düzenlemesi Levent Yüksel’e ait olan Sevdam Ağlıyor, Sertap Erener gibi olağanüstü bir yorumcuyu Türk pop müziğine kazandırmış oldu. 1994’de parçanın da içerisinde olduğu Erener’in Lal adlı albümü bir yıl içerisinde 640 bin adet satarak dönemin en çok satış yapan albümlerden biri oldu.

6.İzel-Çelik-Ercan – Dönmelisin

90'lı

İzel-Çelik-Ercan üçlüsü, Dönmelisin ile tozu dumana katarken tarihler 1991 yılını gösteriyordu. Şarkının yer aldığı albüm Özledim, yılın en çok satanlarından olmasının yanı sıra en başarılı albümlerinden birisiydi.

Albüm aynı zamanda grubun üçlü olarak çıkardıkları ilk ve son albüm. Çelik 1992 yılında gruptan ayrılınca İzel ve Ercan 1993 yılında İşte Yeniden adlı ikinci albümlerini yayınladılar ve sonrasında grup bir daha toplanmamak üzere dağıldı.

7.Sibel Alaş – Adam

Türkçe popun altın çağını yaşadığı dönemde zamanın ilerisinde işler çıkaran sanatçılar da vardı. Sibel Alaş da bunlardan biridir. Sanatçının 17 yaşında en amatör haliyle ve çocuksu hislerle yazdığı şarkı Adam, sonrasında Abdullah Oğuz’un yönetmenliğinde muhteşem bir kliple piyasaya çıkmış oldu. Adam şarkısı için çekilen klip, dönemin en maliyetli klibiydi. Sinema mantığıyla kurgulanan klip eski bir un fabrikasında çekilmişti.

Klipte kullanılan resimleri Sibel Alaş’ın kendisi yapmıştır. Sibel Alaş günümüzde çevirmenlik yapıyor. Taht Oyunları serisinin çevirileri de Alaş’a ait.

8.Sezen Aksu – Onu Alma Beni Al

90'lı

90’lı yıllardan bahsedip de Sezen Aksu’yu anmamak mümkün değil. Işık Doğudan Yükselir albümünde yer alan, sözleri Sezen Aksu’ya, müziği Arto Tunçboyacıyan’a ait Onu Alma Beni Al, eğlenceli sözleri, hareketli müziği, dansları ve zurnalı ara nağmesiyle ile her zaman tebessümle hatırlanacak şarkılardan biri olmaya devam edecek gibi görünüyor.