ÜST
ahşap boyama

Ahşap boyama nasıl yapılır?

Ahşap boyamak o kadar basit ve kusursuz bir proje gibi görünüyor ki, birçok insan işi ya aceleye getiriyor ya da kötü sonuçlar veren kısayolları deniyor. Ayrıca, alçıpan veya astarlanmış döşeme ve kaplama gibi boyaya hazır yüzeylerin ortaya çıkmasıyla birlikte, ahşap boyama yavaş yavaş kaybolan bir sanat haline geliyor.

Ahşap yüzeylerin yüksek kalitede boyanması tekniklerinde ustalaşmak zor değildir, ancak biraz pratik gerektirir. Sadece birkaç saat içinde kendinizi bir amatörden, profesyonel becerilere sahip birine dönüştürebilirsiniz. O zaman gelin ahşap boyama nasıl yapılır birlikte bakalım.

Ahşabı boyamaya hazırlamak için zaman ayırın

ahşap boyama

Bu muhtemelen ahşap boyamanın en sık gözden kaçan kısmıdır ve birçok yönden en kritik olanıdır. Çalışmanız, ancak yaratımınızın hayat aldığı tuval kadar iyidir. Boya, ahşaptaki çatlakları, oyukları, delikleri veya diğer kusurları doldurmaz ve kuruduktan sonra gizlemez. Aslında, bu kusurlar muhtemelen daha da belirgin olacaktır.

  • Gerektiğinde ahşaptan eski boyayı çıkarın

Boyamak istediğiniz ahşabın üzerinde zaten boya varsa, yeni bir kat eklemeden önce onu çıkarmanız gerekebilir. Kaplama konusunda fazla ısrarcı olmadan mümkün olduğunca fazla boyayı kazıyın. Endişelenmeyin, hazırlık tamamlanmadan önce daha küçük boya kalıntılarını da ayrıca zımparalayacaksınız.

Mevcut yüzeyde yağ bazlı bir leke yoksa veya cila ile işlem görmediyse kimyasal sıyırıcı kullanmayın. Mümkün olduğu kadar kazıyın ve ardından kalan boya ve kiri temizlemek için bir trisodyum fosfat (TSP) solüsyonu kullanın.

Ahşabınız bir leke içeriyorsa veya cila ile işlem görmüşse, ahşaba TSP uygulayın. Lekeyi tamamen çıkarmaya çalışmak yerine, boyaya yapışması ve gözenekli bir yüzey vermek için temizlemeye ve daha sonra zımparalamaya odaklanın. Boyayı sıyırmak her zaman gerekli değildir. Aslında, genellikle var olan katların üzerini boyayabilirsiniz. Ancak, boyanız önceki kata iyi yapışmıyorsa, o zaman bir astar gerekebilir.

  • Mümkünse tüm çukurları ve derin oyukları ahşap macunla doldurun

Esnek bir macun bıçağı kullanın ve doldurulması gereken tüm alanları doldurun. Bu adımda çok fazla macun kullanmak, macunun yetersiz kalmasından daha iyidir. Alanı, kuruduktan ve sertleştikten sonra zımparalayacaksınız, bu nedenle bu adımda mükemmel bir görüntü olması gerekmez.

Asr Ahşap Tamir Macunu Beyaz bu konuda size yardımcı olabilir.

Eşit bir yüzey için yüzeyin geri kalanına geçmeden önce macun veya dolgu kullandığınız alanı zımparalayarak başlayın. Bu iş için ahşabı 80 ila 100 kum zımpara kağıdı ile zımparalayın ve yüzeyde kalan boyayı çıkardığınızdan emin olun. Yüzeyi pürüzsüz hale getirmek ve astarlamaya hazır hale getirmek için ince 150 veya üzeri kum zımpara ile bitirin.

  • Ahşabı astarlayın

Zımparadan sonra yüzeyi temizleyin ve tozdan arındırın. Ve astar işlemine geçin. Astar, boyanın ahşabın üzerinde tek tip ve zengin bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Nihai ürününüze eşit bir görünüm kazandırmak için bir kat uygulayın. Astarlama ahşabın damarlarını yükseltiyorsa, son astar katından önce ince taneli bir zımpara kağıdı ile tekrar zımparalamayı düşünebilirsiniz.

Ayrıca Kresman Kalın Zemin Örtüsü her türlü boya işlerinde zemini korumak için tercih edebileceğiniz bir ürün.

Boyama işlemi

  • Boya türünüzü seçin

Günümüzde çoğu ev boyası su bazlı boyalara dayanmaktadır. Birkaç seçenek dışında, konu ahşap olduğunda kullanmak isteyeceğiniz boya türü bu boyalar olabilir. Alternatif olarak yağ bazlı boya, yoğun olarak kullanılan ürünler için dayanıklı bir kaplama sağlayabilir. Daha az fırça izi bırakarak yavaş kurur. Uygun boyayı ve istediğiniz rengi bulabilmek için Ahşap Boyası kategorimize bakabilirsiniz.

  • Boyanız için bir parlaklık türü seçin

Parlaklık, boyanıza yansıyan ışık miktarıdır. Çok parlak boyalar ışığa maruz kaldıklarında parıldar gibi görünürken mat boyalar ışığı emer ve kusurları gizler. Bir boya seçerken, parlaklık açıklamalarına bakın ve buna göre satın alın.

Hangi tür boyayı seçerseniz seçin, yüksek kaliteli bir boya ve fırça kullanın. Daha ucuz boya seçerek elde ettiğiniz tasarruf daha sonra boyanın performansı ile gözünüze batabilir ve yeniden boyamanızı gerektirebilir.

  • Boyamaya başlayın

Boya fırçanızın yaklaşık üçte birini seçtiğiniz boyaya batırın. Boya kovasının yan tarafına boya fırçasıyla hafifçe vurun, boya fırçasını 180° çevirin ve boya fırçasının diğer tarafını kovaya vurun. İyi bir kaplama için doğru miktarda boya içeren bir boya fırçanız olmalıdır.

Biraz daha kısa darbeler kullanarak eşit şekilde boyamaya başlayın. Ahşabınızın bir bölümü tamamen kaplanana kadar bunu üç ila dört kez tekrarlayın. Uçları boya boyunca çekmek için boş bir fırça kullanın. Bu işleme tipping denir ve fırça darbesi görünümünü en aza indirirken iyi boyanmış bir alan elde etmenize yardımcı olur. Boya kurudukça fırça darbeleri düzleşecektir. Bu da yavaş kuruyan boyanın verimli olmasının nedenlerinden biridir.

İşlemi bir veya iki kez daha tekrarlamadan önce boyanın tamamen kurumasını bekleyin. Kullanmakta olduğunuz boyaya ve elde etmek istediğiniz bitişe bağlı olarak (bazı insanlar ahşabın damarlarının öne çıkmasını ister, bazıları istemez), muhtemelen birden fazla kat uygulamak isteyebilirsiniz. Son kat boyadan önce, kurumuş boyalı yüzey üzerinde çok ince bir zımpara kağıdı ile hafifçe çalışın. Bu, boyanın son katınıza tutunması için güzel bir yüzey verecektir.