ÜST

Akrilik Boya Teknikleri: Yaratıcılığınızı Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Akrilik boyalar, kullanılacak yönteme göre farklı sonuçlar verir. Mat boya kullanıldıktan sonra kuru bir fırça ile tuvalde güçlü bir renk yakalamak mümkündür. Akrilik boyaya su katılmazsa yapıt, sulu boya kullanılmış görünümünde olur. Akrilik boya renkleri sulu boyalara kıyasla daha uzun süre dayanır. Akrilik boyalar ile sıçratma denilen yöntem de uygulanabilir. Pürüzlü zeminler ıslak fırça kullanılarak oluşturulur. Deneysel yöntemlerde baskı teknikleri kullanılır. Sünger kullanılarak renk vurguları oluşturulabilir.

Akrilik Boya Nedir?

Akrilik boyalar su bazlıdır ve yapıları yağlı boyalar ile aynı olur. Çeşitli renklerde akrilik boya kremsi bir yapıda olur. Düz yüzeylere kolayca uygulanabilir, farklı amaçlar için kullanılabilir. Akrilik boya ham maddesi elyaftan olup pigmentler, cilt, akrilik reçineler gibi maddelerden oluşur. Diğer boya türlerine göre farklı bir yapıda olurlar. Akrilik boya sudan etkilenmez, ele bulaştığı zaman su ve sabun yardımıyla kolayca çıkar. Zararlı değildir.

Akrilik Boya Ahşapta Nasıl Kullanılır?

Akrilik boya çeşitleri farklı zeminlerde kullanılabilir. Biraz boya kullanarak eski bir tahta parçasını güzel bir şeye dönüştürmek düşündüğünüzden daha kolaydır. Bunun için ahşap üzerine akrilik boya türleri en iyi seçimdir. Efsane kasım fırsatlarından yararlanarak akrilik boya yapmak için ihtiyaç duyacağınız malzemeleri avantajlı fiyatlarla satın alabilirsiniz. Ahşabı hemen boyamak mümkün olsa da, resminizi bir sonraki seviyeye taşıyarak daha düzgün ve daha uzun ömürlü bir yüzey elde etmenizi sağlayacak birkaç adım öneriyoruz. 

Başarılı bir ahşap boyamanın anahtarı ahşabı uygun şekilde hazırlamaktır. Bu, tuvalinize boya uygulamadan önce uygun şekilde hazırlandığından emin olmanızdan farklı değildir. Üzerinde çalışmak için iyi bir temele sahip olmak gerçekten büyük fark yaratıyor. Ahşabı zımparalayarak başlayın. Bu adım pürüzsüz bir yüzey elde etmek için çok önemlidir. Tahtanızın zaten zımparalanmış olduğunu fark edebilirsiniz, eğer durum buysa, devam edin ve bu adımı atlayın. Ahşabı zımparalamanız gerekiyorsa bunu 140 ila 180 kumlu zımpara kağıdı veya zımpara süngeri kullanarak yapmanızı öneririz. Fazla taneleri temiz bir bezle tozunu alın ve tahta parçasının mümkün olduğu kadar pürüzsüz olduğundan emin olun.

Astarsız ahşap üzerine akrilik boya uyguladığınızda projenizin istenilen şekilde sonuçlanması pek mümkün değildir. İnce bir ahşap astar tabakası uygulamak ahşabın yalıtılmasına yardımcı olacak ve akrilik boyanın daha kolay uygulanmasını sağlayacaktır. Bir kat astar uygulandığında daha açık renkler de daha canlı görünecektir. Devam etmeden önce astarın iyice kurumasını bekleyin. Akrilik boyanın oldukça hızlı kuruduğunu lütfen unutmayın, bu nedenle bu aşamada yalnızca arka plan renginizi dökün. Ahşap üzerine boyama yapmak için dilediğiniz türde akriliği kullanabilirsiniz. Efsane cuma fırsatlarıyla dilediğiniz malzemeleri satın alabilirsiniz. 

Su Bazlı Akrilik Boya Nasıl Kullanılır? 

Su bazlı boyalar en çok tercih edilen duvar boyası malzemesidir. Özellikle su bazlı ipek mat ve su bazlı yarı mat boyalar silinmeye uygun olduğu için daha çok tercih edilir. Boyama konusunda daha önce tecrübeniz yoksa su ile boyamak sizler için zor olabilir. Su bazlı duvar boyası uygulanırken üstünde durulması gereken en önemli konu rulo seçimi ve tarama seçimidir. Tarama; ruloyu duvarda eşit olarak yuvarlayarak fazla boyu dağıtmak için kullanılan bir işlem. Su bazlı duvar boyası mat veya yarı mat ise daha fazla dikkatli olmanız gerekir. Yapılışı zor olan su bazlı boyalar mat ve yarı mat duvar boyalarıdır. Su bazlı yarı mat ve ipek mat duvar boyalarının en büyük zorluğu ise duvarlarda rulo izler bırakmasıdır.

Su Bazlı Boya Nasıl Hazırlanır?

Su bazlı boyanızı üzerinde belirtilen miktarlarda su ile seyreltin. İyice karıştırın, boyanın dibinden olmak kaydıyla 10-15 dakika kadar yeniden karıştırın. Fitil monteli bir karıştırıcı kullanabilirsiniz. Kenarlar için 4 numaralı fırça uygun olabilir. 25’lik su bazlı saten rulo edinmek isteyebilirsiniz.

Mobilyada Akrilik Boya Nasıl Kullanılır?

Mobilyalarınızı akrilik boya ile boyamayı düşünüyorsanız çok yüzeyli akrilik boya ya da hibrit boyayı kullanabilirsiniz. Tercih edeceğiniz bu boyalar iç ve dış mekanlar için kullanılabilir ve yüzeylere güçlü yapışma sağlar (ahşap, plastik, metal, beton gibi). Akrilik boyaların parlak, yarı mat ve mat çeşitleri bulunur, isteğinize göre tercih edebilirsiniz. Su bazlı panel kapı boyaları akrilik boyalardır, mobilya boyamak amacıyla da kullanabilirsiniz ancak yarı saydam olduklarını unutmayın. Akrilik mobilyalar ile mobilya boyayın. İlk aşamada mobilya yüzeyini zımparalayarak işe başlayabilirsiniz ve tozlarını alın. 1 kat akrilik astar uygulayın. Yüzey parlak ve pürüzsüz ise, parlak bir son kat astarı ya da geçiş astarı uygulayabilirsiniz. Astarı 3-4 saat kuruması için bekleyin. Astar kuruduktan sonra 1 kat akrilik boyayı seyreltmeden uygulayın. Kuruması için en az 3-4 saat bekleyin ve ikinci kat akrilik boya uygulayabilirsiniz. Ahşap mobilya boyasını temizlik sırasında çizilmelere ve aşınmalar karşısında korumak için 1 veya 2 kat taş cilası, şeffaf veya su bazlı akrilik cila tercih edebilirsiniz. Unutmayın, en dayanıklı cila taş cilası olarak bilinir. Boyanızın da eş değer parlaklığa sahip olduğundan emin olun. Vernik veya akrilik boya için kadife rulo tercih edebilirsiniz. Kenarlar için ise 1-2 su bazlı boya fırçası kullanılabilir. 

Akrilik Sprey Boya Nasıl Kullanılır?

Akrilik boya hızlı kuruyan bir boya türüdür. Akrilik sprey boya ise daha hızlı kurur. Sprey boya püskürtüldüğünden, uygulanacak yüzeye eş miktarda dağılacak ve daha çabuk kuruyacaktır. Akrilik sprey boya kullanırken ilk olarak 2 dakika boyunca kutuyu çalkalayın. Sprey boyanın uygulanacağı zemin temiz ve kuru olmalı. Akrilik sprey boya uygulanmadan önce yüzeyin küçük bir bölgesine deneme atışı yapabilirsiniz. Boyanın uygulanmasını istemediğiniz alanlarını dikkatli bir şekilde kapatmalısınız. Sprey boya 30 santim uzaktan boşaltılmalıdır. Akrilik sprey boya sıkıca uygulanırsa yüzeyde hoş olmayan manzaralar görülebilir. Yüzeye uygulayacağınız sprey boyanın eşit miktarda temas etmesi gerektiğini unutmayın. Boya uygulanmış bölgenin canlı ve taze görünmesini istiyorsanız aralarda kutuyu çalkalamaya devam edin. Son olarak ortalama 3-6 saat sonra tercih ettiğiniz boya kuruyacaktır, bekleyin…

Akrilik Boya Kalemi Nasıl Kullanılır?

Akrilik kalemler kullanışlı olması ile bilinirler. Marker akrilik boyalar çeşitli zemin ve yüzeyler için uygulanabilir. Tuval üzerine boyama yapmak isterseniz cam yüzeylerde de kullanılabilir. Akrilik kalemler genellikle cam, kanvas ve kağıt üzerinde uygulanır. Ölçü niteliği taşırlar. Akrilik kalemler uygulandığı alanda akma, çizilme ve bulaşma özellikleri göstermez, sadece uygulandığı alanla sınırlı kalır, bu özelliklerinden dolayı oldukça pratiktir. Yakalamak istediğiniz sanatsallık konusunda sizlere yardımcı olur. İçeriğindeki kimyasallar insan sağlığı için sorun teşkil etmez. Akrilik kalemler keçeli kalemlere nazaran hafiftir ve uzun süreli kullanımlara uygundur. Saydığımız özelliklerinden dolayı birçok sanatçı tarafından tercih edilen akrilik kalemleri görsel ve sanatsal çizimler için en tepeyi hedefleyenler tarafından kullanılır.

Fosforlu Akrilik Boya Nasıl Kullanılır?

Duvar, resim, alçı maskeleri, kağıt maket figürleri gibi iyi emdirilmiş bir yüzeye uygulanabilir. Dışarıda kullanıma uygun değildir, güneş ışınları boyayı bozabilir. Fazlasıyla şeffaf bir boya olduğundan temiz bir tabana ihtiyaç duyar. Fosforlu kalemden en fazla verimi alabilmek için bir kat beyaz şeffaf akrilik boya uygulayın. Taban kuruduktan sonra yüzey çok genişse bir fırça veya rulo kullanarak fosforlu boya ile boyayın. İşlem bitince fırçayı sabun ve suyla arındırın ve kabı uygun şekilde kapatın.