ÜST

Annelerin korkulu rüyası kolik bebek: Kolik bebek sakinleştirme yöntemleri

Kolik bebeği olan anneler genelde oldukça çaresiz hissederler. Halbuki hamilelik süreci ve doğum tıpkı annelerde olduğu gibi bebekten bebeğe de farklılıklar gösterir. Kimi bebekler doğum travmasını kolayca atlatıp annelerinin göğsünde huzur bulurken kimi bebekler için bu süreç biraz daha sancılı geçer, dünyaya uyum sağlamakta zorlanırlar. Dolayısıyla annelerin bu çaresizlikleri anlamlandırarak bebeklerine daha faydalı olmaları sağlanabilir.

En genel anlamıyla ‘kolik bebek’ olarak adlandırılan bu bebekleri daha iyi anlamak, onları sakinleştirmek için gerekenleri bilmek bu süreçte kritik önem taşır. Bu yazımızda kolik bebekleri ve bu bebekleri sakinleştirme yöntemlerini ele aldık. Kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu yöntemler sayesinde sürecin çok daha kolaylaştığını siz de fark edeceksiniz.

Kolik bebek nasıl anlaşılır? 

kolik

Kolik, bebeklerde üç haftadan fazla, haftada en az üç gün, günde üç saati aşan huzursuzluk ve geçmeyen ağlama nöbet­leri olarak tanımlanır. Bebeklerin 5’te birinde görülmektedir.

Kolik bebek doğumu izleyen, ilk üç ayda kendini belli eder. Genellikle doğumdan sonra ikinci-üçüncü haftalarda başlar, altıncı-sekizinci haftalarda artar ve üçüncü-dördüncü aylarda kendiliğinden düzelir. Bebekten bebeğe farklılaşmakla beraber bebek ilk altı ayı tamamlandığında tamamen ortadan kalkar.

Aslına bakılırsa nedensiz ağlamalar yeni doğmuş bir bebek için gayet sık karşılaşılan bir durumdur. Ancak kolik bebeklerde ağlama nöbetleri diğerlerinden farklı özellikler barındırır. Örneğin kolik bir bebeği sakinleştirmek çok daha zordur, saatlerce ağlayabilir. Ağlama nöbetleri genelde öğleden sonra veya akşam saatlerinde gözlenir. Bu ağlama genellikle her gün aynı saat aralıklarında tekrar eder, nöbetler sırasında bebeğin yüzünde bir ağrı ifadesi oluşur, yumruklarının sıkar, ayakları­nı karnına çeker ya da kendini yay gibi gerer.

Hamilelikte yaşanan stres ve/veya fiziksel problemler, aile içi sorunlar veya doğumda yaşanan olumsuz deneyimler de kolik gelişimiyle ilişkili bulunmuştur. Ayrıca anne adayının eşinden yeterince destek görememesi ve yaşam şartlarının zor, sosyal desteğin yetersiz olması da kolik ihtimalini artıran diğer faktörler­dir. Doğum sonrası depresyon da kolik nedeni olabilir.

Gaz ağrısı, uykusuzluk, açlık, alerjik hassasiyet gibi nedenler elendiğinde bu ağlama nöbetleri hala devam ediyorsa bebeğin kolik olduğundan şüphelenilir. Koliğin mevcut bir tedavi yöntemi ya da ilacı yoktur. Kendiliğinden geçer. Ancak yine de bu süreçte bazı yöntemleri kullanarak bebekleri sakinleştirmek mümkündür. 

Beyaz gürültü kolik bebeklere iyi gelir

Annesinin güvenli kollarında bebeklerin neredeyse tümü rahatlar, sakinleşir. Bebeği ritmik hareketler ile kucakta hafifçe sallamak, o sırada durmaksızın ‘şşşşşhhh’ sesi çıkarmak rahatlamasına hatta uykuya geçmesine yardımcı olacaktır. Ancak kolik bebekler için ağlama nöbeti başladığında kucağa almak sakinleşmesi için tek başına yetersiz kalabilir. Böyle durumlarda beyaz gürültü en etkili yöntemlerden biridir.

Kolik bebeklerin doğumdan sonraki dünyaya ayak uydurmakta zorlandıklarını söylemiştik. Böyle bir durumda anne karnındaki titreşimleri anımsatan ‘beyaz gürültü’ bebeği sakinleştirecektir. Aspiratör, fön makinesi, süpürge sesi ‘beyaz gürültü’ye örnek seslerdir. Ağlama nöbetleri sırasında bu sesleri kullanabilirsiniz ya da bu seslerden oluşturulan kayıtları bebeğinize dinletebilirsiniz.

Sling veya kanguru kullanmak

Kolik bebeği en fazla rahatlatan seslerden birisi de aylardır dinlemeye alışkın olduğu annesinin kalp atışı sesidir. Bu nedenle kolik bebekleri ev içinde ve dışında sling veya kanguru ile taşımak bebeğin sakinleşmesinde etkili olacaktır.

kolik

Esnek ve pamuksu dokusu ile Egg Baby Wrap sling bu süreçte kurtarıcınız olacak.

Kanguru kullanacaksanız mutlaka ergonomik olmasına dikkat edin. Biz sizin için Solomombaby markasını seçtik.

Anneye yakın olan, onun kokusu alan, kalp atışını hisseden bebek güvenli uykuya da daha çabuk geçecektir. Yapılan çalışmalar, sling ve kanguru yardımıyla bebekle ten teması kurmanın aynı zamanda annenin sütünü de artırdığını göstermektedir.

Ilık bir banyo ve masaj

Kolik bebekler genellikle öğleden sonra belli saat aralıklarında ağlama nöbetleri gösterirler. Bebeği takip ederek ağlama saatlerini az çok kestirmek mümkündür. Bu saat diliminden hemen önce bebeği ılık bir suyla banyo yaptırıp sonrasında da bebek yağı kullanarak hafif bir masajla rahatlatmak sakinleşmesine epey yardımcı olacak, uykuya geçişini kolaylaştırıp hızlandıracaktır.

Mustela Bebek Yağı, yeni doğan bebekler de dahil tüm bebeklere uygun formülü ile öne çıkıyor.

Kolik bebeklerde beslenme

Kolik bebeklerde kimi zaman annenin beslenmesine dayalı alerjik reaksiyonlar ve/veya gaz sancıları kol kola ilerler. Bu nedenle emzirme süreci boyunca annenin beslenmesine dikkat etmesi, süt ve süt ürünlerinden kaçınması, gaz yapan besinlerden uzak durması önerilir. Bebekte gaz sancısını önlemek için annenin yemeklerine bir tutam kimyon eklemesi çok kolay ve ancak bir o kadar da etkili bir yöntemdir.

Doğru emzirme tekniklerini bilmek de bebekte gaz sancısı sorununa azaltacaktır. Doğru emzirme tekniklerini öğrenmek için farklı yayınlardan destek alabilirsiniz.

Unutmamak gerekir ki bu tür bebekler için herhangi bir ilaç veya tedavi yöntemi yoktur. Süreci kabullenmek, akışına bırakmak ve bu dönemde olabildiğince sakin kalmak bebek için çok önemlidir. Elbette bu süreçte anneye destek sunmak ve rahatlatmasını sağlamak da bebeği rahatlatmak kadar etkili sonuçlar yaratacaktır.

Koliğin nedenlerinden biri olan doğum sonrası depresyon hakkında bilgi almak isterseniz mutlaka diğer yazımıza göz atmanızı öneririz.