ÜST

Avrupa’nın en ünlü motorsporları pistleri

Hız ve adrenaline ev sahipliği yapan ve motorsporları konusunda önemli bir yer kaplayan yarış pistleri, sporun taraftarlarına heyecanlanmak için bir yığın sebep veriyor. Hız, rekabet, heyecan ardından da sevinç veya hüzün. Bunların hepsini sevgiyle kucaklayan tutkunların mabetleri ise; yarış pistleri. Bugüne kadar yapılmış en sofistike iki ya da dört tekerlekli araçların maksimum limitlerinin görülebileceği yegane mekan olan motorsporları pistleri, birçok insanın gitmeyi hayal ettiği yerlerden. Siz de böylesi fanatik bir motosporları tutkunuysanız sizin için oluşturduğumuz Avrupa’nın en ünlü motorsporları pistleri listesi içeriğimize kesinlikle göz atmalısınız.

Nürburgring

motorsporları

Sadece Avrupa’nın değil, dünyanın da en bilindik pistlerinden biri olan Nürburgring; “GP” ve “Nordschleife” bölümleri olarak ikiye ayrılıyor. Formula 1 yarışlarının yapıldığı GP bölümü yaklaşık 5.2 kilometrelik bir uzunluğa sahip. “Yeşil cehennem” lakaplı Nordschleife kısmı ise bir yarış pistinden çok daha fazlası. Otomobil kültürünün başkentlerinden biri olan Nordschleife’de pistte araç kullanabilir, ya da etraftaki birçok farklı tesiste vakit geçirebilirsiniz.

Birçok farklı etkinliklerle eğlenebileceğiniz ya da pist için modifiye edilmiş araçları kiralayarak yeşil cehennemde turlayabileceğiniz Nürburgring’e gitmek ise Hepsifly ile hem ekonomik hem de kolay. Sizi piste yaklaşık 90 kilometre uzaklığındaki Köln Havalimanı’na götürecek en uygun fiyatlı uçak biletlerine Hepsifly’dan ulaşabilirsiniz.

Silverstone

motorsporları

Formula 1’in doğduğu topraklar olan İngiltere’nin en bilindik yarış pisti Silverstone, motorsporlarındaki birçok unutulmaz hatıraya da ev sahipliği yapmaktadır. Neredeyse 6 kilometrelik uzunluğa sahip olan pist üzerinde günümüzde dahi birçok farklı yarış organize edilmektedir. Bu yarışları ilgiyle takip eden İngilizler de pistin 150 bin kişilik seyirci kapasitesini hemen her etkinlikte doldurmaktadır.

Silverstone’da Formula 1 araçlarıyla hızlı turlar atmak gerçekleşmesi imkansız bir hayal gibi geliyor değil mi? Ancak hiç de öyle değil. Sony PlayStation 5 oyun konsolunda açabileceğiniz Formula 1 simülasyonlarıyla bu hayali kısmen de olsa gerçekleştirebilirsiniz.

Spa-Francorchamps

motorsporları

Belçika sınırları içinde bulunan Spa-Francorchamps, Avrupa’nın en iyi pistleri arasında yer alıyor. Ardenne’nin doğal güzellikleri arasında bir hız tapınağı gibi görünen pist, birçok ünlü viraja sahip. Heyecanlı olduğu kadar tehlike de barındıran bu virajlar, maalesef birçok gözü kara yarışçının da sonunu getirdi. Buna rağmen ününden bir şey kaybetmeyen pist, uzun yıllardır Formula 1 takvimindeki en sevilen duraklardan.

Spa-Francorchamps’te adrenalin ve hız dolu bir yarış izlemek için Hepsifly’daki onlarca uçak bileti arasından sizin için en uygun seçimlere göz atabilirsiniz.

Monza

motorsporları

Monza ya da tam adıyla; Autodromo Nazionale Monza, Ferrari ve Lamborghini gibi süper spor markaların ana vatanı İtalya’nın en önemli yarış pistlerinden. Araçların akıl almaz süratlere çıkmasına imkan sağlayan Monza, uzun düzlüklere ve heyecan yaratan virajlara sahip. Hem motosiklet hem de otomobil yarışlarına ev sahipliği yapan pistin, neredeyse 100 yıllık bir tarihi mevcut.

İstanbul Park

Eğer Avrupa’nın en meşhur yarış pistlerinden bahsediyorsak İstanbul Park’ın konusunun açılması hiç de şaşırtıcı değil. Dünyadaki en keyifli pistlerden biri olan İstanbul Park, birçok unutulmaz pistin tasarımcısı olan Hermann Tilke tarafından yaratıldı. Tilke’nin favori eserlerinden biri olan pist, Formula 1 de dahil olmak üzere birçok organizasyona ev sahipliği yaptı. Ülkemizde olması dolayısıyla kolay ulaşım sunan İstanbul Park’ta zaman zaman düzenlenen çeşitli etkinliklerle otomobil severler, kendi araçlarıyla pist turları atabiliyor.

Eğer İstanbul Park’ta tur atmayı düşünüyorsanız hazırlık yapmaya şimdiden başlamalısınız. Güvenlik ekipmanları ise halletmeniz gereken en önemli konulardan. Her ne kadar piste gittiğinizde rahatlıkla kask kiralayabiliyor olsanız da kendi güvenlik ekipmanınıza sahip olmak isterseniz; Ls2 FF353 Rapid Kask tam size göre olabilir.

Hız tutkunları için oluşturduğumuz bir diğer içerik; “Her An Uçuşa Hazır: En Hızlı Otomobiller” başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.