ÜST

Banyo topu yapımı: Kendi banyo topunu kendin yap

Banyo topu mu? O da ne dediğinizi duyar gibiyiz. Banyosunda küveti olanların bu aralar favorisi olan köpük toplarından bahsediyoruz. Diğer bir adı banyo bombası olan banyo topları hem harika bir cilt bakımı aracı hem de rahatlamanın en iyi yollarından birisi.

Küvetinize atacağınız ev yapımı banyo topuyla günün bütün kötü enerjisini atmanız işten bile değil. Üstelik cildinize göre ya da ruh halinize göre çeşitli esansiyel yağlar, aromalar katabileceğiniz son derece eğlenceli bir o kadar da dinlendirici kendi banyo topunuzu evde kendiniz yapabilirsiniz.

Çiçek kokulu banyo topu

Çiçek kokulu kendi banyo topunuzu yapmak için 1 çay kaşığı gıda boyası, 1 çorba kaşığı esans, 2 çorba kaşığı aromaterapi yağı, 1 bardak sitrik asit, 1 bardak mısır nişastası, 2 bardak karbonat, 1 bardak deniz tuzu ve iki yarım küre şeklinde bir kalıba ihtiyacınız var. Küre şeklinde kalıplar bulamazsanız çiçek kokulu banyo topunuzu gıdayla temasında sakınca olmayan Tuana Home Silikon Kalıp ile yapabilirsiniz. Çiçek kokusu için ise hangi çiçeği istiyorsanız onun yapraklarını kullanabilirsiniz.

Bütün malzemeleri derin bir kap içinde kıvama gelinceye kadar karıştırın. Hazırladığınız banyo topu karışımını iki yarım olan kalıplara ayrı ayrı iyice sıkıştırın. Bu topları ne kadar sıkı hazırlarsanız banyo keyfiniz o kadar uzun sürecektir. 30 saniye kadar bekledikten sonra iki yarım küreyi birleştirin ve küreleri birleşmiş vaziyette en az 24 saat bekletin. Tercihinize göre karışımın içine gül, papatya veya sevdiğiniz çiçeklerden karışım yaptığınız yaprakları ekleyebilirsiniz. Banyo topu küvette erirken geriye bu çiçek yaprakları kalacak ve mükemmel bir görüntü ortaya çıkacak.

Karpuz ve limon aromalı iki renkli banyo topu

banyo topu

Bu banyo topunu hazırlamak için biraz daha fazla malzemeye ihtiyacınız olacak ama muhteşem kokusuyla kesinlikle uğraşınıza değecek…

Pembe karışım için gereken malzemeler:

 • 3.57 gram kırmızı gıda boyası
 • 1 1/2 bardak karbonat
 • 1 tatlı kaşığı su
 • 3/4 çay kaşığı organik kakao yağı
 • 3/4 çay kaşığı organik hindistancevizi yağı
 • 1’er çorba kaşığı karpuz parfüm yağı
 • 3/4 fincan sitrik asit

Sarı karışım için gereken malzemeler:

 • 1.30 gram sarı gıda boyası
 • 1 1/2 bardak karbonat
 • 1 tatlı kaşığı su
 • 3/4 çay kaşığı organik hindistancevizi yağı
 • 3/4 çay kaşığı organik kakao yağı
 • 1 çorba kaşığı limon parfüm yağı
 • 3/4 fincan sitrik asit

banyo topu

İyi bir kıvamı olması için karbonat ve gıda boyasını eleyin. Pembe banyo topu karışımınızı yapmak için karbonat ve kırmızı gıda boyasını elekten geçirerek büyük bir kâseye alın. Aynı şekilde sarı banyo topu karışımını yapmak içinde karbonat ve sarı gıda boyasını başka bir kaba alın ve her kâseye su ekleyin.

Güzelce çırptığınız karışım, küçük “çakıl taşları” haline gelmeye başladığında önceden erittiğiniz Hindistan cevizi yağını ve kakao yağını ekleyin ve bütün malzemeler iyice birleştirilene kadar karıştırın. 

Sıra geldi kokuları eklemeye. Her bir kâseye kendi aromalı parfüm yağını ekleyin ve birlikte çırpın. Elinizde bu aromatik yağlardan bulunmuyorsa, zevkinize göre başka yağlar veya rendelenmiş limon ve portakal kabukları da kullanabilirsiniz. Kalıplar dolana kadar  iki renkten biraz biraz alarak kalıplar içerisinde sıkıştırın. Kalıbın diğer yarısı için işlemi tekrarlayın ve birleştirin.

Karışımın şeklini tutması ve bıraktığınız zaman parçalanması için iyice sıkışması şart! Eğer parçalanırsa, 10 saniyelik aralıklarla istediğiniz kıvama gelene kadar karıştırmaya devam edin. Sertleşmesini sağlamak için sitrik asit kullanabilirsiniz.

Banyo toplarınızı kalıplardan yavaşça çevirerek çıkarın ve kullanmadan önce en az 12 saat kurumaya bırakın. İşte bu kadar, karpuz ve limon aromalı banyo topunuz hazır! Bombalarınızı saklamak için folyoya sararsanız kokularını kaybetmeye başlamadan önce yaklaşık bir ay raf ömrüne sahip olmalarını sağlayabilirsiniz ama dilerseniz açık da bırakabilir ve hatta bir kâse içerisinde sergileyebilirsiniz.

Bu tarif ile yaklaşık sekiz adet banyo topu yapabilirsiniz. Tarif için Globy 8’li Yarım Küre Silikon Kalıp kullanabilirsiniz.

Banyo öncesi ve banyo sonrası keyfinizi artıracak yöntemler için “Aromaterapi hakkında her şey” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.