ÜST

Beyaz Saçlar Tekrar Siyaha Döner Mi? – Beyaz Saç Çözümleri

Beyazlayan saçlar, günümüzde hemen hemen her yaşta ortaya çıkan bir sorundur. Hem kadınların hem erkeklerin saçlarındaki beyazlamalar benzer sebeplerden dolayı oluşur. Her iki cins için de saçların beyazlamasını önlemek mümkün değildir. Beyazlamayı yavaşlatmak yada beyazlayan saçları gizlemek mümkündür. Beyazlayan saçların beyazlaşma hızını yavaşlatmak için ilk olarak nedenlerin belirlenmesi gerekir. Ardından nedenleri ortadan kaldırarak yada azaltarak beyazlaşmayı da yavaşlatabilirsiniz. 

Beyaz Saçlar Tekrar Siyaha Döner Mi?

Saçlar genel olarak genetik faktörler, yaşlanma, stres, kimyasallar yada vitamin eksikliklerinden dolayı beyazlar. Yaşlanma ve genetik faktörler nedeni ile yaşanan saç beyazlaşmalarının önüne geçmek yada hızını yaşatmak mümkün değildir. Stres, kimyasallar ve vitamin eksiklikleri nedeniyle beyazlayan saçların hızını yavaşlatmak mümkündür. Stres nedeni ile beyazlaşamaya başlayan saçlarla sıkça karşılaşmaktayız. Henüz yaşı çok genç olmasına rağmen yaşadığı sıkıntılar nedeni ile saçları beyazlayanların, saç renkleri bu dönemleri son bulduğunda eski renklerine dönebilir. Bu konuda yapılan araştırmalara göre stresten dolayı saça rengini veren maddeyi üretmemeye başlayan vücut, stresin son bulması ile eski haline geri döner. Yeniden saça rengini veren maddeleri üretmeye başlayarak saçların gerçek renginde çıkmasını sağlar. Kullanılan bazı ilaçlar yada vitamin eksikleri de saçların vaktinden önce beyazlamasına neden olur. Kullanılan ilaçlar bırakıldıktan sonra saçlar yine eskisi gibi doğal renklerinde çıkabilir. Vitamin eksikliğinden kaynaklanan saç beyazlamasında da aynı durum söz konusudur. Bu durumda ilk olarak beyazlamaya neden olan vitamin eksikliğinin tespit edilmesi gerekir. Ardından eksik olan vitaminin vücuda alınması ile beyaz saçlar eski renklerinde çıkmaya başlar. 

Beyaz Saç Çözümleri

Saç beyazlamasını yavaşlatamayan yada önleyemeyenler için ise saç beyazlamasına iyi gelen bazı karışımlar vardır. Doğal yağlar ve malzemeler ile hazırlanan karışımlar kimyasal içerikli boyaların yerine uygulanmaktadır. Sürekli saçlarına kimyasal boya kullanmak istemeyen yada boyalara karşı alerjisi olanlar için bazı doğal karışımları yazımızın devamında ele aldık. Siz de beyazlayan saçınıza doğal çözüm üretmek için bu karışımlardan kullanabilirsiniz. 

Toz Zerdeçal ve Papatya Kürü

Zerdeçal, saçların beyazlamasını önleyen önemli bir maddedir. Saçın doğal rengini korumak ve daha sağlıklı olmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Uygulama için gerekli olan malzemeler şunlardır…

 •         1 yemek kaşığı papatya
 •         4 yemek kaşığı toz halinde zerdeçal
 •         2 su bardağı su

Kür için gerekli olan bu malzemeleri bir cezve yada küçük tencere içine alın. Ocak üzerinde yüksek ateşte kaynatın. Kaynamaya başlayınca altını orta ateşte biraz kısığa alın. 10 dakika kadar malzemeleri kaynatın. Daha sonra ocağın altını kapatıp malzemeleri demlendirin. Hazır olan karışımı süzün. Saçlarınızı yıkadıktan sonra son durulama suyu olarak bu karışımı kullanın. Bu uygulamayı ayda 2 defa uygulayarak saçlarınızın daha fazla beyazlamasını önleyebilirsiniz. 

Ceviz Yaprağı ve Soğan Kabuğu Kürü

Saçların daha yavaş beyazlamasına yardımcı olacak bir kürdür. Kürü saçlarınıza duştan önce uygulayıp 2 saat kadar bekletmeniz gerekir. Düzenli uygulamada saçlarınızın daha az beyazladığını kısa sürede görebilirsiniz. Kür için gerekli malzemeler…

 •         3 adet ceviz yaprağı
 •         1 adet kırmızı soğan kabuğu
 •         3 adet yeşil ceviz kabuğu
 •         1 diş sarımsak
 •         1 fincan ısırgan yaprağı
 •         1 yemek kaşığı biberiye
 •         1 tatlı kaşığı çam terebentin yağı

Kür karışımı için yağ hariç diğer malzemeleri küçük bir tencere içine alın. Üzerlerine 1 litre kadar çeşme suyu ekleyin. Tencereyi ocak üzerine alıp kaynatın. Kaynamaya başlayınca orta ateşe alın. Yaklaşık 10 dakika karışımı kaynatın. 10 dakika kaynadıktan sonra tencerenin altını kapatın. Çam terebentin yağını da ekleyip karıştırın. Karışımı kenarı alıp ılımasını bekleyin. Ellerinizi ve saç diplerinizi yakmayacak sıcaklığa gelince karışımı masaj yaparak saç diplerinize yedirin. 2 saat kadar karışımı saçların iyice çekmesini bekleyin. Ardından saçlarınızı normal şampuan ile yıkayabilirsiniz. 

Patates Kabuğu ve Lavanta Yağı 

Bir kaç uygulamada saç renginde fark edilir değişiklik yaratan bu kürü düzenli olarak haftada bir kere uygulayabilirsiniz. Uygulama için isterseniz sadece patates kabuğu da kullanabilirsiniz. Patates kabuğunun kokusu size ağır gelirse biraz lavanta yağı eklemenizi öneririz. Uygulama için gereken malzemeler şunlardır…

 •         3 adet patatesin kabuğu
 •         Ek olarak bir kaç damla lavanta yağı

Uygulama için patateslerin kabuklarını soyup bir küçük tencere içine alın. Üzerlerine 1 litre kadar su ekleyin. Tencereyi ocak üzerine alıp yüksek ateşte kaynatın. Kaynamaya başlayınca ocağın altını orta ateşe alın. Orta ateşte 10 dakika kadar kaynatın. Kaynayan patates kabukları ocak üzerinden alın. Suyun içinden kabukları çıkarıp sadece suyu kullanın. İlk olarak suyun ılımasını bekleyin. Eğer patates kokusu ağır gelecekse uygulamadan önce suyun içine bir kaç damla lavanta yağı ekleyin. Suyu karıştırıp saç diplerine masajla yedirin. Tüm saça suyu uygulayıp bir bone ile sarın. En az 2 saat bu şekilde saçlarınızı bekletin. Vaktiniz varsa daha fazla bekletirseniz daha güzel sonuç alabilirsiniz. Süre sonunda saçlarınızı yıkayıp kurulayabilirsiniz. 

Sarımsak Soğan Kürü

Saçların daha uzun sürede beyazlamasını sağlayan doğal bir kürdür. Her evde bulunan malzemeler ile hazırlanmasından dolayı çok tercih edilmektedir. Yapımı ve uygulaması çok kolay olan bu kürü ayda iki defa uygulayabilirsiniz. 

 •         5 diş sarımsak
 •         1 adet soğan
 •         1 adet yumurta sarısı
 •         Ek olarak 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Kür için sarımsak ve soğanın kabuklarını soyup derin bir kap içine alın. Üzerine yumurtayı kırın. Zeytinyağını da ilave edip blender ile malzemeleri ezin. Tamamen ezilip macun gibi kıvam alan bu karışımı kuru olarak saçlarınıza uygulayın. Saç diplerine masaj yaparak güzelce karışımı yedirin. Karışımı saçlarınızda yarım saat bekletin. Sonrasında saçlarınızı her zamanki gibi şampuan ve saç kremi ile yıkayabilirsiniz. 

Ceviz Kabuğu Kürü

Ceviz kabuğunun saç beyazlarını azaltma özelliği çoğu kişi tarafından bilinmektedir. Saçların güçlenmesi ve daha sağlıklı olması için bu kürü ayda bir defa uygulayabilirsiniz. Az malzeme ile hemen hazırlayabileceğiniz kürün malzemeleri şu şekildedir…

 •         3 adet ceviz kabuğu
 •         1 tatlı kaşığı kuru maya
 •         Yarım fincan zeytinyağı

Kür için ilk olarak ceviz kabuklarını bir tencere içine alın. Üzerini geçecek kadar su ilave edip kabukları haşlayın. Kabuklar haşlanınca siyah bir su bırakacaktır. Kaynayan suyu ocak üzerinden alıp kabukları içinden çıkarın. Zeytinyağını ekleyip karıştırın. Su henüz sıcakken kuru mayayı ekleyip eriyene kadar karıştırın. Suyun biraz ılımasını bekleyin. Sonrasında karışımı kuru saçlarınıza masaj yaparak yedirin. Saçlarınızda bu karışımı en az 2 saat bekletin. Sonrasında şampuan ile saçlarınızı durulayın. 

Çörek Otu ve Yoğurt Kürü

Bu kürlerin dışında yoğurt ve çörek otu kürünün da saçların rengini koyulaştırmada etkili olduğu söylenmektedir. Uygulama için gerekli olan malzemeler şu şekildedir…

 •         1 yemek kaşığı yoğurt
 •         1 çay kaşığı çörek otu

Karışım 1 çay kaşığı çörek otunu toz haline gelene kadar havadan dövün. Sonrasında 1 yemek kaşığı yoğurt ile karıştırın. Bu karışımı sabahları aç karnına tüketin. 7 gün uygulanan kür, saçların hem daha canlı, parlak olmasını hem de daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Saç beyazlaması için verdiğimiz doğal kürleri tek tek uygulamanızı öneririz. Aynı anda birden fazla kür uygulamak saçlarınıza fayda vermeyecektir. Bir kürü en az 3 defa uyguladıktan sonra etkisini kontrol edin. Eğer etkisi yok ise başka bir kürü denemeye geçebilirsiniz.