ÜST
cildinizin alt tonunu

Cildinizin alt tonunu nasıl belirlersiniz?

Cildinizin alt tonunu bilmek ve buna göre bir kozmetik alışverişi yapmak oldukça zorlayıcı olabilir. Çünkü kozmetik mağazalarında bir ürünü yüzünüzde denemeden rengini beğenip almak ve eve geldiğinizde aslında bu tonun size uygun olmadığının farkına varmak oldukça yaygın yapılan bir hatadır.

Bu konu tamamen cildinizin alt tonunu bilmekle ilgilidir. Alt tonlar, cildinizin yüzeyinin altındaki doğal renkleri ifade eder. Cildinizin alt tonunu anlamak, makyaj malzemelerinizde doğru temeli bulmanın ve tonunuz için en iyi renk paletlerini seçmenin anahtarıdır. Cildinizin alt tonunuzu nasıl tanımlayabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Farklı alt tonlar nelerdir?

Üç geleneksel alt ton vardır: sıcak, soğuk ve nötr. Sıcak alt tonlar şeftaliden sarıya ve altın rengine kadar değişir. Soğuk alt tonlar pembe ve mavimsi tonları içerir. Nötr bir alt tonunuz varsa, bu, alt tonlarınızın gerçek cilt tonunuzla kabaca aynı renkte olduğu anlamına gelir. Nötr tonlara sahipseniz Estee Lauder Fondöten-Double Wear Foundation 1n1 Ivory Nude tam sizin cildinize göre olabilir. 24 saate kadar kalıcı, bulaşmayan formülü ve nemlendirici içeren yapısı ile her zaman her yerde doğal bitişli sağlıklı bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Fondöten veya başka bir makyaj malzemesi kullanmadan önce alt tonunuzun doğal tonunuzla veya çıplak ten renginizle aynı şey olmadığını unutmamak önemlidir. En açık ten bile sıcak alt tonlara sahip olabilir ve daha koyu ciltler soğuk alt tonlara sahip olabilir. Bu nedenle, makyaj ürününüzü seçerken ten renginizle eşleştirmek zorlayıcı olabilir.

Alt tonunuzu nasıl seçebilirsiniz?

Cildinizin alt tonunu belirlemek, evde kolaylıkla yapabileceğiniz bir şey. Bu belirlemeyi aşağıdaki testlerden herhangi birini kullanarak yapabilirsiniz.

  • Damarlarınızı kontrol edin

Damarlarınızı görebiliyorsanız, alt tonunuzu belirlemek için renklerini kullanabilirsiniz. Örneğin damarlarınız yeşilimsi görünüyorsa sıcak alt tonlara sahip olabilirsiniz. Mavi veya morumsu görünümlü damarları olan insanlar ise genellikle daha soğuk alt tonlara sahiptir. Nötr alt tonluysanız damarlarınız renksiz görünebilir veya ten renginizle uyumlu olabilir.

  • Takılarınızı değerlendirin

Pek çok insan, tenlerinden dolayı ya gümüş ya da altın takılara daha çok ilgi duyar. Cildinizde sarı altının görünüşünü seviyorsanız, muhtemelen sıcak veya zeytin renginde alt tonlara sahipsiniz.

Gümüş, platin ve pembe altın ise daha soğuk alt tonlarda daha hoş görünmeye eğilimlidir. Hem gümüş hem de altın renginde iyi görünme eğilimindeyseniz ve seçiminizi ten renginizden çok kıyafetinize göre yapıyorsanız, nötr alt tonlara sahip olabilirsiniz.

  • Nötr giysiler

Nötr renkli giysiler de cildinizin alt tonunu gösterebilir. Beyaz renk, daha soğuk alt tonlarda keyifli görünürken, kirli beyaz ise sıcak alt tonlarda daha iyi görünür. Örneğin Koton Yüksek Bel Eşofman Altı Beli Lastikli Geniş Paça kırık beyaz tonuyla sıcak alt tona sahip olanlar için adeta biçilmiş kaftan.

Kahverengi tonları sıcak alt tonları tamamlama eğilimindeyken, siyah daha soğuk tonlarda daha iyi görünür. Tıpkı takılarda olduğu gibi, nötr alt tonlara sahipseniz, genel görünümünüzü etkilemeden tüm renkleri kullanabilirsiniz.

  • Göz ve saç renginizi düşünün

Farklı saç renkleri ve göz farı kullanmanıza rağmen, doğal göz ve saç renginiz cildinizin alt tonunu belirlemede oldukça etkili olabilir. Platin ve kül renkli boyalar daha soğuk alt tonları tamamlama eğilimindeyken, daha sıcak alt tonlarınız varsa maun ve altın tonlu boyalar daha iyi görünür.

  • Güneşin cildinizi nasıl etkilediğini düşünün

Alt tonunuz ne olursa olsun, güneş kremi kullanmak önemlidir. Yine de cildinizin güneşe nasıl tepki verdiğini bilmek, cildinizin alt tonunu belirlemenize yardımcı olabilir. Soğuk bir alt tona sahipseniz, muhtemelen kolayca güneşte yanabilirsiniz dolayısıyla daha sık güneş kremi uygulamanız gerekebilir. Bronzlaşıyorsanız ama hiç yanmamış gibi görünüyorsanız, sıcak alt tonlara sahip olabilirsiniz.

Cildinizin alt tonunu belirlemek, doğal ten renginizle birlikte neyin en iyi göründüğüne dair ipuçları verebilir. Yine de kişisel tercihleriniz herhangi bir şemanın sunduklarından daha önemlidir. Paletinizin dışında olduğu düşünülen bir renkte kendinizi mutlu ve sağlıklı hissediyorsanız, kuralların dışına çıkın ve o renkleri tercih edin! Günün sonunda, kendinizi en iyi hissetmenize yardımcı olacak ürünleri seçmelisiniz.