ÜST
dil ve duyu

Çocukların dil ve duyu gelişimlerini destekleyici aktiviteler

Çocukların dil ve duyu gelişimlerini destekleyici aktiviteleri düşünüldüğünde yetişkinlerin akıllarına genellikle harf ve rakamlardan oluşan bilgi kartları, alfabe ve günlük aktiviteler gelir. Okumak, şarkı söylemek ve öğrenme materyalleriyle etkileşimde bulunmak dünyayı tanımanın değerli bir yolu olsa da küçük çocuklar için duyusal oyunların yerini hiçbir şey tutamaz.

Duyusal oyun, çok eskiden beri var olmasına ve genellikle küçük çocuklarla meşgul olurken doğal olarak ortaya çıkmasına rağmen, birçok ebeveyn duyusal oyunun tam olarak ne olduğu ve çocuklarına nasıl fayda sağlayabileceği konusunda kafa karışıklığı yaşadığını dile getiriyor.

Duyusal oyun nedir?

dil ve duyu

Duyusal oyun, çocuğun duyularını harekete geçiren ve uyaran bir oyun türüdür. Genellikle duyusal oyun, dokunma, görme ve işitme duyularını uyarmaya odaklanır, çünkü bu duyular en erişilebilir duygulardır.

Çocuklar küçükken dünya ile öncelikle beş duyu yani dokunma, tatma, duyma, görme ve koklama aracılığıyla etkileşime girerler. Tabii ki yürümeye başlayan çocuğunuz aynı zamanda hareket ve denge yoluyla da dünyaya bağlanır. Bu duyular, etraflarındaki dünyayı nasıl öğrendikleri ve her gün deneyimledikleri birçok yeni şeyi nasıl anlamlandırdıkları konusunda önem taşır. Çocuklar büyüdükçe oynamaya başlarlar ve oyun yoluyla etraflarındaki dünya hakkında daha fazla şey öğrenirler.

Duyusal oyunun faydaları nelerdir?

Yaşamın ilk 3 yılı, bir çocuk için hızlı büyüme ve gelişme dönemidir. Çocuklar, bebeklikten yürüme ve okul öncesi yaşa kadar büyüdükçe, büyük miktarlarda bilgi alabilir ve bunları dünya hakkında işe yarar bilgilere dönüştürebilirler.

Çocukların dil ve duyu gelişimlerini destekleyici aktiviteler, çocuklara büyümelerine ve gelişmelerine yardımcı olacak şekilde dünyayla etkileşim kurmaları için eşsiz bir fırsat sunar. Bu tür aktif oyunlar, beyinde giderek daha karmaşık düşünce ve görevlere izin veren bağlantılar oluşturmaya yardımcı olur.

Çocukların dil ve duyu gelişimlerini destekleyici aktiviteler, ayrıca dil gelişimini, bilişsel büyümeyi, ince ve kaba motor becerileri destekler ve sosyal etkileşimi ve akran katılımını teşvik eder. Çocukların farkındalık becerilerini geliştirmelerine yardımcı olduğu bilinen bu aktiviteler, endişeli veya kızgın hisseden bir çocuğu sakinleştirmeye yardımcı olmak için de mükemmel olabilir.

Çocukların dil ve duyu gelişimlerini destekleyici aktiviteler nelerdir?

Bu aktiviteler oldukça eğlenceli olabilir ve genellikle hazırlık aşamaları oldukça basittir, ancak ebeveynlerin çocuklarının bu tür etkinliklere katılmasına yardımcı olacak fikirler bulmaları zor olabilir. O yüzden yeni yürümeye başlayan veya okul öncesi çocuğunuzun seveceği dil ve duyu gelişimini destekleyici aktiviteler için hazırladığımız listeye göz atabilirsiniz.

Bu aktivitelerde güvenliğin her zaman bir öncelik olduğunu unutmayın. Küçük çocuklara boğulma riski olan eşyalar vermeyin. Çocukları daima su çevresinde yapılacak bir aktivite varsa denetleyin.

Duyusal bir çöp kutusu oluşturun

Duyusal bir çöp kutusu oluşturmak için, küçük bir küveti veya kabı, küçük çocuğunuzun keşfetmesi için farklı dokulara sahip yapraklar, kayalar ve kum gibi doğadan nesnelerle doldurabilirsiniz.

Eğer bunları koyacak bir kabınız yoksa Gastroplast Gn 1/3-100 mm Gastronom Küvet yardımınıza koşabilir. Ayrıca makarna, pirinç veya fasulye gibi yiyecekleri kaşık, kepçe ve küçük oyuncaklarla birlikte kullanabilirsiniz.

Unutmayın, küçükler genellikle ellerine ek olarak ağızlarıyla da keşfederler, bu nedenle tüm eşyaları temizlediğinizden, boğulma tehlikelerinden kaçındığınızdan ve oyun oynarken onları denetlediğinizden emin olun.

Yemekle oynamak

dil ve duyu

Ortalık biraz kirlenebilir ancak küçük çocuğunuzun ezerek, bulaştırarak ve tadarak yiyeceklerle oynamasına izin vermek onlara öğrenmelerine yardımcı olan duyusal bir deneyim verir. Yemekle oynamalarını teşvik etmek istiyorsanız, oyun zamanını ve yemek zamanını farklı zamanlar olarak ayırt etmelisiniz. Yaşları ilerledikçe sofra adabı hakkında da konuşabilirsiniz. Ama çok küçük yaştakiler için yemek, deney ve oyun yoluyla doku, tat ve kokuyu keşfetmenin harika ve güvenli bir yolu olabilir.

Örneğin makarnayı bükmek, ellerine ve masaya yoğurt sürmek, fasulyeleri ezmek gibi aktiviteler meraklı küçük eller için eğlenceli ve ayrıca lezzetli olabilir.

Hikâye anlatma

Hikâye anlatma, dil gelişimini teşvik eden ve yeni kelime dağarcığı oluşturan harika bir aile etkinliğidir. Çocuğunuzla birlikte karakterler, tartışmalar ve mutlu son içeren hikayeler oluşturabilirsiniz.

Aile fotoğraflarına bakabilir, fotoğrafta kimin olduğu, ne yaptıkları ve nerede oldukları hakkında konuşabilirsiniz. Hatta gün içerisinde hikayeleri çocuğunuzla birlikte oluşturabilir ve konuşabilirsiniz. “Şimdi çiçekleri sulamak için dışarı çıkıyoruz. Bitirdiğimizde, öğle yemeği için masayı hazırlayacağız.” gibi örnekler işe yarayabilir.

Ayrıca çocukların merak, keşfetme ve sabretme duygularını pekiştiren, ilgilerini uyaran Buldum Suda Büyüyen Büyük Boy Dinazor Yumurtası ile bir aktivite daha yapabilirsiniz.

Ses tüpleri

dil ve duyu

Çocuğunuz için bir ses tüpü oluşturmak ve çevrelerindeki işitsel dünyayla bağlantı kurmalarına yardımcı olmak için birkaç basit malzemeye ihtiyacınız var. İlk olarak, birkaç boş kâğıt havlu rulosu ayırın. Ardından, pişmemiş pirinç, kuru fasulye veya boncuk gibi her bir tüpün içine koymak için çeşitli farklı malzemeler toplayın.

Son olarak, her bir tüpü farklı bir malzeme ile doldurun ve tüplerin uçlarını güvenli bir şekilde koli bandıyla bantlayın. Çocuğunuz, bu benzer görünümlü oyuncakların çıkaracağı farklı sesleri duymaktan keyif alacak.