ÜST

Dünyanın en büyük müzik festivalleri

Müzik festivalleri her yıl binlerce insan tarafından ilgiyle takip ediliyor. Sınırsız eğlencenin vadedildiği dünyanın en büyük müzik festivallerini sizler için bir araya getirdik.

Dünyanın her yerinde birçok farklı kültür tarafından oluşturulan müzik festivalleri her yıl yüz binlerce insanı eğlendiriyor. Her ne kadar 2020’deki Covid-19 pandemisi sebebiyle çoğu organizasyon iptal edilse de müzikseverler önümüzdeki yıllarda devam etmesi hedeflenen dünyanın en büyük müzik festivallerini dört gözle bekliyor. Eğer siz de farklı kültürleri tanımak ve yeni müzikler keşfetmek isteyenlerdenseniz tatil rotanızda listelediğimiz festivallere yer açabilirsiniz.

Burning Man

müzik festivalleri

İlk olarak 1986 yılında ABD’nin San Francisco eyaletindeki Bakers Beach’te gerçekleştirilen Burning Man müzik festivali, en nevi şahsına münhasır organizasyonlardan biri. 1990’a dek her yıl Bakers Beach’te düzenlenen Burning Man, günümüzde Nevada eyaletindeki Black Rock Desert’te yapılıyor. Oldukça yüksek bilet fiyatlarına sahip olan festival için bilet bulmak buna rağmen oldukça zor.

Pol’and’Rock (Woodstock Poland)

müzik festivalleri

Polonya’nın ve dünyanın en büyük müzik festivallerinden biri olan Pol’and’Rock, yaklaşık 20 yıl boyunca efsanevi müzik organizasyonu Woodstock’un ismini taşıdı. Ardından günümüzdeki Pol’and’Rock ismini alan festival, 3 gün boyunca ücretsiz konser ve kültürel aktivitelerle dolu. Zaman zaman 200 bin müzikseverin buluştuğu festival her yıl daha çok insanın ilgisini çekiyor.

Woodstock müzik festivalinin simgelerini gitar çalarken sergilemek isterseniz Planet Waves’in Woodstock Picks Heavy penaları tam da size göre.

Exit

Her yıl 9-12 Temmuz arasında Sırbistan’da düzenlenen Exit, ilk olarak 2000 yılında organize edildi. Uygun fiyatlı müzik festivalleri arasında olan etkinlik, 2003 ve 2007’de Avrupa Festival Ödülleri’nde “En İyi Büyük Festival” ödülünü kazandı. Özellikle öğrenciler arasında popüler olan Exit’e yurt dışından ve Sırbistan’ın çeşitli bölgelerinden yüz binlerce insan katılıyor.

Summerfest

ABD’nin Wisconsin eyaletindeki organizasyonun geçmişi 1968 yılına dek uzanıyor. 1999’da “Dünyanın En Büyük Müzik Festivali” olarak seçilen ve Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Summerfest’e neredeyse bir milyon kişi katılıyor. Dünyaca ünlü sanatçıların katıldığı organizasyonda birçok farklı müzik türünü dinleyebilmek mümkün.

Coachella

Yine ABD topraklarında düzenlenen müzik festivallerinden biri olan Coachella, katılımcılarına konaklama imkanı sunmasıyla diğer etkinliklerden ayrışıyor. Konukların iki hafta boyunca belirlenen kamp alanlarında konaklamasına izin veren festivalde dünyanın dört bir yanından gelen birçok farklı sanatçı, katılımcılara unutamayacakları hatıralar yaşatıyor.

Bonus: Rock’n Coke

Dünyanın olmasa da ülkemizin en büyük müzik festivallerinden biri olan Rock’n Coke, 2003 ve 2013 yılları arasında düzenlendi. Türkiye’den ve dünyadan birçok ünlü müzisyenin katıldığı organizasyonda rock müzik dışında da birçok tarz yer aldı. Bir dönemin gençleri arasında hayli meşhur olan Rock’n Coke, birçok insan tarafından ilgiyle takip ediliyordu.

Bonus: Zeytinli Rock Festivali

Çoğu insanın Rock’n Coke’ın yeni versiyonu olarak gördüğü Zeytinli Rock Festivali, ilk olarak 2005 yılında düzenlenmiştir. Temmuz ya da ağustos aylarında düzenlenen festival sıcak havaya rağmen birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Kendini müziğe ve ritme kaptırmayı seven gençlerin gözde yaz etkinliklerinden biri olan Zeytinli Rock Festivali’nde Türk Müziği’nin yakın tarihine damga vurmuş birçok sanatçıyı görmek mümkün.

Karantina sürecinin ardından Zeytinli Rock Festivali’de keyifli bir hafta sonu geçirmeyi planlıyorsanız, festival alanındaki sıcakta sizi ferah tutacak yazlık kıyafetlere şimdiden bakınmaya başlayabilirsiniz. Birçok farklı modelde şort modellerine ulaşmak için; “Kadın Günlük Şort” veya “Erkek Günlük Şort” kategorilerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Sahne sanatlarının büyük bir takipçisiyseniz mutlaka gitmeniz gereken tiyatro oyunlarını listelediğimiz; “Dünya Tiyatrolar Günü’ne Özel: Gidilmesi Gereken Tiyatro Oyunları” başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz.