ÜST
elektrikli kaykay

Elektrikli kaykay kullanımı hakkında merak ettikleriniz

E-skate olarak da bilinen elektrikli kaykaylar giderek daha popüler hale geldi ve kullanması son derece eğlenceli. İnsanlar işe gidip gelmek, etrafta dolaşmak veya sadece eğlenmek için elektrikli kaykay kullanıyor.

Peki elektrikli kaykay tam olarak nedir? Nasıl çalışır? Hadi gelin bu soruların cevaplarına bakalım…

Elektrikli kaykaylar

elektrikli kaykay

Elektrikli kaykaylar, onları ileriye doğru hareket ettiren bir elektrik motoruna sahip olmaları dışında normal kaykaylara benzerler. Genelde elde tutulan bir uzaktan kumanda ile gazı açar, hızı kontrol eder ve fren yaparsınız. Elektrik motorunu besleyen pil, e-kaykayın iskeletinin altına monte edilmiştir.

Motorlar ya tabanın altına ya da tekerleklerin içine takılır. Sürücü, tahtayı bir tarafa veya diğerine yatırarak bir dönüş yapar. Elektrikli kaykay, yerel ulaşım veya işe gidiş geliş için tasarlanmıştır. Genellikle yaklaşık 10kg ağırlığındadırlar ve en yüksek hızları 15-50km/sa arasındadır. Menzilleri ise 15-50 km arasında değişebilir.

Tam olarak nasıl çalışır?

Küçük motosikletler kadar hızlı gidebilen herhangi bir şey, çarpmanız durumunda vücudunuza çok fazla zarar verebilir. Bu nedenle elektrikli kaykayları kullanırken gerekli özeni göstermelisiniz. Elektrikli kaykayları gerçekten güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için önce nasıl çalıştıklarını anlamamız gerekir. İlk motorlu (benzinli) kaykayların aslında 70’lerde üretildiğini okumak sizi şaşırtabilir. Günümüzün motorlu kaykayları ise elektrikle çalışır ve çok daha şık ve çekici görünür.

Her şeyden önce, bir elektrikli kaykay çoğunlukla bir uzaktan kumanda ile birlikte gelir. Gaz kelebeğini açmak için uzaktan kumandanızın tetiğine basarsanız, uzaktan kumanda verileri elektromanyetik dalgalar yoluyla kaykayınızın elektronik hız kontrolörüne (ESC) aktarır. Kontrolör ile hızlanmayı seçtiğinizde ESC, Bluetooth alıcısından gelen bilgiyi alır ve aküden gelen doğru miktarda enerjiyi değerlendirir ve motora aktarır. İşte hepsi bu kadar! Aküden gelen güç, tekerlekleri ve elektrikli kaykayınızın ileri hareket etmesini sağlayacaktır.

Bu kaykay türünü 3 temel bileşen altında değerlendirebiliriz:

  • Temel bileşenler
  • Mekanik bileşenler
  • Elektrik bileşenleri

Bu bileşenler kendi içinde tahta, tekerlek, motor, pil, uzaktan kumanda, bluetooth alıcısı ve vericisi olarak daha ekleyebileceğimiz birçok başka bileşene de ayrılıyor.

Elektrikli kaykayların kullanımı

Bu fütüristik kaykaylar gerçekten hızlı gidebilir. Bahsettiğimiz gibi saatte 15 ila 50 kilometre hızlara kadar çıkabilir ve bu hızlara birkaç saniyede ulaşabilir. Kablosuz el kumandası elinize sığar ve kullanımı kolaydır. Hız ayarlarını ve fren modlarını değiştirmenize izin verir. Kaykayınızı zorlu kaldırımlarda ve çimenlerde sürmeyi düşünüyorsanız, arazi tekerlekleri iyi bir seçenek olabilir. Pil ömrü, bütçenize ve ulaşım ihtiyaçlarınıza bağlı olarak 8-32 kilometre arasında değişir.

Özellikle yeni başlayanlar olmak üzere e-kaykay süren herkes her zaman kask takmalıdır. Herhangi bir nedenle kaykaydan düşerseniz, koruyucu giysiler ciddi yaralanmaları önlemeye ve hafifletmeye yardımcı olacaktır. Bu nedenle dirseklikler, dizlikler ve bileklikler de önemli güvenlik seçeneklerindendir.

Normal bir kaykay veya longboard sürebiliyorsanız, elektrikli kaykaylara daha hızlı alışabilirsiniz. Teknik bir sorun yaşarsanız ve frenler arızalanırsa, hızı manuel olarak nasıl azaltacağınızı bilmeniz gerekir. Başlamaya hazırsanız pratik yapabileceğiniz ve kendinizi rahat hissedebileceğiniz güvenli, düz, temiz, geniş ve engelsiz bir alan seçin. E-kaykay kullanmayı öğrenmek kolaydır, ancak yine de aşağıdaki ipuçlarına dikkat etmelisiniz.

Kalkış anı çok dikkat gerektirir. Hızlanma aşamasında tahtadan düşmemek için öne eğilin ve fren yaparken geriye yaslanın. Vücudunuzu ayarlayın ve alçak bir duruşu koruyun. Durmaya, hızı düşürmeye veya bir araba, yaya ve çukurun etrafından dolanmaya hazırlıklı olun. Çevrenizin farkında olmayacağınız için kulaklıklarınız takılıyken e-kaykay kullanmak iyi bir fikir değildir. Ayrıca, elektrikli kaykayınızı yağmurda sürmemelisiniz. Elektronik sistemler bozulabilir ve güvenliğinizi tehlikeye atabilir.

Razor Cruiser Elektrikli Kaykay 9 yaş üstü çocuklar ve gençler için tasarlanmış. Tam şarjda 30 dakika kullanım sağlarken saatte 16 km maksimum hıza çıkabiliyor.

elektrikli kaykay

Scops E-Scops Elektrikli Longboard Kaykay E-3 380 watt güç ile çalışıyor ve 21 km’lik bir menzile sahip.

Kawasaki KX-SKATE 70 Elektrikli Board Kaykay ise kullanması çok keyifli ve bir o kadar da performansı yüksek bir model.