ÜST

En çok dinlenen podcastler: Podcast önerileri

Pandemi öncesi normal zamanlarda sadece işe gidiş ve dönüş yolunda, spor yaparken veya evcil hayvanımızı gezdirirken kulaklığınızı takıp dinlemeye fırsat bulabildiğimiz podcastler, evlere kapanmamızla birlikte günlük hayatlarımızda daha fazla vakit ayırdığımız aktivitelerden biri haline geldi.

Artık evi süpürürken, ütü yaparken, mutfakta zaman geçirirken, çamaşır bulaşık işlerini hallederken ve hatta yapacak herhangi bir işimiz olmadığında, ilgi alanlarımıza ve hayata bakış açımıza göre podcastler seçip dinlemekten keyif almaya başladık. 

 

Podcast nedir?

Günümüzün modern radyo programı olarak nitelendirilen podcast kavramı, Apple firmasının 2000’li yılların başında çıkardığı mp3 müzik oynatıcı ürünü iPod ile yayın anlamına broadcast kelimesinin birleşmesiyle ortaya çıktı. Çevrimiçi ortamlarda yayınlanmak üzere cep telefonu veya mikrofon aracılığıyla oluşturulan bu ses kayıtları; sanat, bilim, edebiyat, spor, psikoloji, sinema, müzik gibi birçok alanla ilgili söyleşiler, monologlar, röportajlar ve geyik muhabbetleri şeklinde olabiliyor. 

Podcast dinlemenin yeri ve zamanı olmaz diyenlerdenseniz kulaklık kullanmak iyi bir tercih olabilir. Aktif gürültü önleme teknolojisine sahip Sennheiser Momentum True Wireless 2 Bluetooth Kulaklık sizi ortamdan tamamen izole edebilir.

Podcast nasıl dinlenir?

Podcastleri cep telefonlarınız ya da bilgisayarlarınızda Spotify, Soundcloud, Downcast, Apple Podcast gibi platformlardan dinleyebilir, takip edebilir ve kişisel beğenilerinize göre çalma listeleri hazırlayabilirsiniz. Aynı zamanda dilediğiniz zaman iOS veya Android işletim sistemine sahip bütün cihazlarınıza bu kayıtları indirebilirsiniz.

Podcastler son dönemde bu kadar popüler olmuşken, biz de bu yazımızda en çok dinlenen podcastleri ve podcast önerilerini sizler için derledik:

Fularsız Entellik

Ekşisözlük’ün tanınan yazarlarından immanuel tolstoyevski nickli yazarın hazırladığı podcast serisi kısa sürede en çok dinlenen yayınlardan biri haline geldi. Yıllardır ABD’de yaşayan ve öğretmenlik yapan bu yazar, bazen tek başına bazen de konuklarıyla toplumsal olaylardan siyasete, güncel konulardan ekonomiye, psikolojiden insan ilişkilerine kadar birçok konu hakkında dinleyicilere değişik bakış açısı kazandırıyor.

Ortaoyuncular Soru-Cevap

 Usta tiyatro ve sinema sanatçısı, senaryo yazarı, şair ve Ortaoyuncular tiyatro topluluğunun kurucusu Ferhan Şensoy, tiyatroseverlerin sosyal medya aracılığıyla yönelttiği soruları kendine has mizahi uslubuyla cevapladığı 10 bölümden oluşan keyifli bir podcast.

Zihnimin Kıvrımları

Teknolojiye, trendlere ve dönüşüme tutkun bir gazeteci ve internet ekipler amiri olarak bilinen M.Serdar Kuzuloğlu’nun birçok konuda merakını, enerjisini, bilgiye olan arzusunu ve bunları derleyip toparlayıp bizlere sunduğu podcast. Hep vurguladığı gibi, kendisi bir düşünce üretme görevini üstlenmiyor; var olan bilgileri süzüp derleyerek, filtreleyip sunmayı hedefliyor.

 

Yeni Haller

Özgür Mumcu ve Eray Özer’in birlikte hazırladığı bu podcastte ikili, Post Truth’dan Transhümanizm’e, hijyen kavramının tarihçesinden Palu Ailesi’ne geniş bir yelpazede içerikleri bizlerle paylaşıyorlar. Her konunun tarihsel arka planını ve bilimsel temellerini de anlatmaları programın bir diğer artısı.

Nasıl Olunur?

Farklı meslek gruplarından ünlü kişileri ağırlayan gazeteci Nilay Örnek’in hazırlayıp sunduğu bu podcastte Örnek, mesleklerini başarılı bir şekilde icra eden bu kişilere ‘Nasıl Olunur’ sorusunu sorup, birçok insana hayatlarında yeni kararlar alma konusunda ilham kaynağı oluyor.

Açık Bilim

Türkiye’nin ilk ve en uzun soluklu bilim podcast kanalı olan Açık Bilim, uçak mühendisi olan Tevfik Uyar’ın bir projesi. Önceleri Radyo 24’te bilim ve teknoloji konulu radyo programları yapan Uyar, bu podcast serilerinde koronavirüsten evrime, izafiyet teorisinden nörolojiye yüzlerce bilimsel konuyu herkesin anlayabileceği sade bir dil kullanarak anlatıyor.

Kalt’ın Podcast’i

Ozan Akyol ve Erman Çağlar’ın her hafta zihinlerini sözcükler yardımıyla birbirlerine aktardığı bu podcast serisinde, arkadaş çevrenizle sık sık yaptığınız geyik muhabbetinin birebir benzerini bulabileceğiniz oldukça keyifli sohbetlere tanık olacaksınız.

O Tarz Mı?

Kendine has bir dinleyici kitlesine sahip olan Can Bonomo, İsmail Türküsev ve Can Temiz’in sunduğu podcast, birçok konu hakkında “goygoy” ve tabiri caizse “boş muhabbet” dinleyip kafa dağıtmak istiyorsanız tam size göre. 

Podcastleri tek başına dinlemeyi sevmeyenler için bluetooth hoparlörler iyi bir fikir olabilir. Ortam gürültüsünün arttığı anlarda herkesin yayını sağlıklı duyabilmesi için yüksek ses çıkış gücüne sahip Ultimate Ears Boom 2 yardımınıza koşacak.

Socrates Podcasts

Bütün spor dallarıyla ilgili her türlü bilgiyi bulabileceğiniz, Socrates Dergi gibi oldukça deneyimli bir ekip tarafından hazırlanan podcastte, sporun yanı sıra sanat, müzik ve gastronomi gibi alanlarda değişik bilgiler edinmeniz mümkün.

Radyo Tiyatrosu

Televizyonun çok fazla yaygın olmadığı geçmiş dönemde radyoda yayınlanan Radyo Tiyatrosu’ndaki bazı oyunları artık TRT tarafından derlenen podcastler olarak da dinleyebilirsiniz. Unutulmaz sanatçıların yer aldığı bu yapımların dinlerken nostalji yolculuğu yapmaya hazır mısınız? 

Podcast dinleyenlerin aklından en az bir kez de olsa geçirdiği soru: “Ben de podcast yapabilir miyim?”. Neden olmasın! Eğer siz de herhangi bir konuda potansiyeliniz olduğunu düşünüyorsanız podcast hazırlamaya başlamak için ihtiyaç duyabileceğiniz ekipmanları listelediğimiz Keşfet içeriğimize göz atabilirsiniz.